صفحه اصلی  »  2016 December
image_pdfimage_print
دی
۱۱
۱۳۹۵
عروس کودک، قربانی جنون داماد شد
دی ۱۱ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
Sharp Katana Sword Blade Dripping Black Color Painting
image_pdfimage_print

Photo: underworld1/Bigstockphoto.com

مرد جوان که همسر ۱۶ ساله‌اش را به خاطر سوء‌ظن شدید با چاقو کشته بود، صبح دیروز از زندان به شعبه چهارم دادگاه کیفری انتقال یافت و محاکمه شد.

به گزارش خبرنگار حوادث «ایران»، این جنایت شامگاه ۲۷ فروردین سال ۸۹ در یکی از محله‌های جنوب تهران اتفاق افتاد و طی آن عروس، در جنایتی قربانی سوء‌ظن همسرش شد. پس از حضور بازپرس ویژه قتل و تیم جنایی در محل قتل جسد خون‌آلود نوعروس به پزشکی قانونی منتقل شد. تازه‌داماد – ۲۷ ساله – نیز از سوی مأموران کلانتری ۱۳ گلستان در محل جنایت دستگیر شد و به کشتن همسرش اعتراف کرد.پس از اقرار فریدون به قتل همسرش، پرونده قتل روی میز قضات شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران قرار گرفت. قاتل در جریان محاکمه به کشتن همسرش اعتراف کرد و در دفاع از خود گفت: «من به همسرم سوء‌ظن داشتم، احساس می‌کردم او روابط نامشروع دارد. روز حادثه وقتی از سر کار به خانه برگشتم، دیدم او در خانه نیست، به همین خاطر چاقویی برداشتم و به طبقه پایین دویدم که دیدم کنار مادرش نشسته است.  بعد هم با چاقو به گردنش ضربه‌ای زدم و او را کشتم. چون همیشه این جنون در مغزم بود که به من دستور می‌داد همسرم را با چاقو بکشم. اما حالا پشیمان هستم!»با اعتراف‌های تازه‌داماد، قضات دادگاه او را به قصاص محکوم کردند و این حکم از سوی شعبه ۳۲ دیوان‌عالی کشور نیز تأیید شد.جوان محکوم به مرگ چند قدم با چوبه دار فاصله داشت که وکیلش با ارائه مدارکی اعلام کرد پزشکان قانونی تشخیص داده‌اند قاتل مبتلا به جنون است و نباید مجازات شود. وکیل مدافع سپس از قضات دیوان‌عالی کشور خواست بار دیگر پرونده تازه‌داماد را مورد بررسی قرار دهند.در بررسی‌های کارشناسان پزشکی قانونی، تشخیص داده شد که قاتل در زمان ارتکاب به جنایت دچار جنون بوده و در شرایط روانی مناسب قرار نداشته است. بنابراین تازه‌داماد صبح دیروز بار دیگر از زندان به شعبه چهارم دادگاه کیفری انتقال یافت.

قضات دادگاه – اصغر عبداللهی و محمود کیخواه – با بررسی مدارک پزشکی، متهم را مجنون شناختند و او را فقط به پرداخت دیه محکوم کردند. با توجه به اینکه عامل قتل توانایی مالی پرداخت دیه را ندارد، با درخواست اولیای دم (پدر و مادر مقتول) قضات دادگاه نسبت به پرداخت دیه از صندوق بیت‌المال موافقت کردند و دیه عروس جوان (مقتول) از طریق صندوق بیت‌المال به اولیای دم پرداخت خواهد شد.

منبع: روزنامه ایران

دی
۱۰
۱۳۹۵
ترک خانه بعد از خشونت، قانون چه می‌گوید؟
دی ۱۰ ۱۳۹۵
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , ,
Old vintage suitcases pile. Vintage old suitcases near the white brick wall behind the beige curtain. Interior design. Travel, vacation concept with copyspace. Packing things for trip, leaving home.
image_pdfimage_print

Photo: Milkos/bigstockphoto.com

موسی برزین خلیفه‌لو، وکیل خانه‌امن

پرسش‌گر: سلام! ۷ سال پیش ازدواج کرده‌ام و دو فرزند دارم. رفتارهای شوهرم در خانه بسیار بد است به همین دلیل اختلافات زیادی باهم داریم. سال پیش برادر شوهرم برای کار از شهرستان به تهران آمد و در خانه ما ساکن شد. اوایل فکر می‌کردم که موقتی در خانه ما می‌ماند اما رفته رفته متوجه شدم که قصد رفتن به جای دیگری را ندارد. چند ماه گذشت و من صبر کردم و چیزی نگفتم که شاید ایشان خودش متوجه شود و جای دیگری برود. خب من دو تا فرزند دارم و همه وقت به آن‌ها رسیدگی می‌کنم. با آمدن برادر شوهرم کارهای خانه زیاد‌تر شد من مجبور بودم کارهای او را نیز انجام دهم مثل لباس شستن و غذا پختن برای او. برادر شوهرم صبح زود به سرکار می‌رفت و ناهار به خانه می‌آمد و من مجبور بودم هر روز صبح ساعت شش بیدار شوم تا برای او صبحانه حاضر کنم. وقتی هم که ایشان در خانه بود من راحت نبودم در کل خیلی عذاب کشیدم.

هم شوهرم و هم برادرش طوری با من رفتار می‌کنند که انگار خدمتکار و کنیز هستم و این خیلی مرا ناراحت می‌کنم چون چاره‌ای ندارم مجبور به تحمل هستم. به هر حال یک روز مساله را به شوهرم گفتم اما شوهرم توجهی نکرد. وقتی چند وقت بعد دوباره گفتم عصبانی شد و گفت که برادرش تا وقتی ازدواج کند و زندگی تشکیل دهد در خانه ما می‌ماند. این مساله باعث شد اختلافمان بیشتر شود. یک روز سر همین مساله جلوی بچه‌ها مرا کتک زد و به پدر و مادرم توهین کرد.

به هر حال وقتی دیدم چاره دیگری وجود ندارد به خانه پدرم آمدم. الان دو ماه است که در خانه پدرم هستم. چند روز پیش یک برگه از دادگاه آمد در مورد الزام به تمکین. می‌خواستم بدانم این یعنی چه؟ آیا مجبورم با همین وضعیت به خانه برگردم؟ آیا نمی‌توانم بگویم که تا برادر شوهرم نرفته بر نمی‌گردم؟ در دادگاه چه بگویم؟ خواهش می‌کنم کمکم کنید.

وکیل خانه‌امن: سلام خانم محترم! اولین مساله که باید خدمتتان عرض کنم این است که شما از لحاظ حقوقی وظیفه‌ای در قبال برادر شوهرتان ندارید. در قوانین ایران زن در قبال اولاد و شوهر خود یک سری تکالیفی دارد اما مطلقا شما موظف به انجام کارهای برادر شوهرتان یا زندگی با او در یک خانه نیستید.

برگه‌ای که از دادگاه آمده است دادخواست الزام به تمکین است. یعنی شوهر شما به دادگاه خانواده رفته و تقاضای الزام به تمکین کرده است یعنی اینکه گفته است شما خانه را ترک کرده‌اید و باید به خانه برگردید. در این مورد دادگاه جلسه‌ای برگزار خواهد کرد و اظهارات هر دو طرف را می‌شوند. شما در جلسه دادگاه هم به صورت کتبی و هم شفا‌هی مشکلات پیش‌آمده را اظهار کنید.

در دادگاه بگویید که علی رغم مخالفتتان با حضور برادر شوهر در خانه، شوهرتان توجهی نکرده و شما را موظف به انجام کارهای ایشان می‌کند. همچنین ضرب و جرح و یا توهین شوهرتان را هم بگویید. سپس عنوان کنید که مجبور به ترک خانه شده‌اید و قلبا تمایلی به ترک خانه نداشته‌اید. حتما در دادگاه بگویید که به دلیل رفتارهای خشونت‌آمیز شوهرتان خانه را ترک کرده‌اید زیرا امنیت جانی نداشته‌اید.

بر اساس قوانین ایران زن موظف به تمکین از شوهر است اما در برخی موارد قانون اجازه داده که زن تمکین نکند. ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی در این مورد مقرر کرده است که: «اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی یا مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می‌تواند مسکن علی حده اختیار کند و در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم بازگشت به منزل شوهر نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل مزبور معذور است نفقه بر عهده شوهر خواهد بود.» به این ماده در دادگاه استناد کنید. همچنین اگر آثاری از ضرب و جرح در بدنتان باقی مانده است می‌توانید نسبت به این مورد هم شکایت کیفری کنید.

پرسش‌گر: به نظر شما دادگاه چه رایی می‌دهد؟ اگر قاضی حرف‌های مرا گوش نکرد و محکوم شدم چه می‌شود؟

وکیل خانه امن: رای دادگاه بستگی به خیلی از عوامل دارد و نمی‌توان دقیقا پیش بینی کرد اما به هر حال شما موارد مذکور را در دادگاه اظهار کنید. احتمال اینکه دادگاه شما را مستحق بداند زیاد است. اگر این چنین شود دادگاه تقاضای شوهرتان را رد می‌کند و اگر شوهرتان نفقه شما را پرداخت نمی‌کند می‌توانید از او هم شکایت کیفری کنید و هم اینکه مطالبه نفقه پرداخت نشده خودتان را. می‌توانید در دادگاه بگویید سکونت برادرشوهرتان در خانه شما موجبات ناراحتی و عذاب شما را فراهم ساخته و برگشتن به خانه را مشروط به رفتن او کنید. اما اگر الزام به تمکین قبول شود شما باید به خانه برگردید اگر بر نگردید نفقه ساقط خواهد شد و همچنین شوهرتان می‌تواند اجازه ازدواج دوم را بگیرد.

دی
۱۰
۱۳۹۵
دادستان قیم بزه‌دیدگان ناتوان، بیماران و سالمندان می‌شود
دی ۱۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
Symbol of law and justice in the empty courtroom law and justice concept BLUE TONE
image_pdfimage_print

Photo: tomloel/bigstockphoto.com

وقتی جرمی رخ می‌دهد فرد یا افرادی متحمل ضرر و زیان می‌شوند در قانون آیین دادرسی کیفری «شاکی» یا «بزه دیده» تلقی می شوند.  اگر این افراد در جهت مطالبه ضرر و زیان خود برآیند شاکی خصوصی تلقی می‌شوند و در فرآیند رسیدگی کیفری حق و حقوق به خصوصی دارند. جواد طهماسبی حقوقدان و مدرس مرکز آموزش قوه قضاییه در  خصوص امتیازات شاکی در حقوق اسلامی که «حق الناس» نام دارد، گفت: قبل از هرچیز شاکی باید بداند چه حقوقی دارد تا در فرآیند رسیدگی کیفری از آن استفاده کند. در ماده ۶ آیین دادرسی کیفری به این موضوع اشاره شده است که شاکی حق دارد از حقوق خود اطلاع یابد. شاکی خصوصی پس از آگاهی از حقوق قانونی خود، می‌تواند در مرجع مستقل، بی‌طرف و قانونی طرح دعوا کند تا به شکایت او رسیدگی شود.

دادستان قیم بزه‌دیدگان ناتوان، بیماران و کهنسالان می‌شود

وی افزود: یکی از مواردی که جا دارد به آن توجه کنیم بحث حق و حقوق بزه دیده ناتوان است. منظور از بزه دیده ناتوان افراد صغیری هستند که ممکن است مورد جرم واقع شوند و سرپرست قانونی که باید حامی آن‌ها باشد خود علیه‌شان مرتکب جرم می‌شود. در چنین مواردی دادستان برای فرد صغیر قیم انتخاب می‌کند و تا انتخاب قیم خود شخصا موضوع را پیگیری می‌کند.

این حقوقدان تصریح کرد: اگر شاکی، بیمار یا کهنسال بوده و قادر نباشد طرح شکایت کند، در این وضعیت نیز دادستان دست به کار شده و شکایت را پیگیری می‌کند. هم چنین ممکن است شاکی در فرآیند دادرسی وضعیت آسیب‌پذیری داشته باشد، مانند زنان یا کودکان که در این موارد نیز قانون پیش‌بینی کرده که بازجویی از این افراد باید توسط پلیس زن انجام شود.

وی با اشاره به ظرفیت های قانون ویژه  افراد سالمند، گفت: دادستان می‌تواند از جانب افراد سالمند طرح شکایت کند یا اینکه سازمان‌های مردم نهاد هم این اجازه را دارند که به جای مردم ناتوان به مراجع قضایی مراجعه کرده و به حمایت از این افراد طرح شکایت کنند.

حقوق شاکی در دادگاه و مرحله اجرای احکام

طهماسبی در ادامه و در رابطه با طرح شکایت در مراجع قضایی، گفت:طرح دعوا و مطالبه خسارات مادی و معنوی پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و یک کار کاملا تخصصی است. به همین منظور قانون حق استفاده از خدمات وکیل را در این مرحله برای شاکی در نظر گرفته است. شاکی حق دارد وکیل بگیرد و در هر مرحله‌ای از دادرسی در دادگاه یا دادسرا حضور پیدا کرده و دلایل خود را ارائه کرده و مطالبات خود را مطرح کند.

مدرس مرکز آموزش قوه قضاییه ادامه داد: یک واحدی هم با عنوان مددکاری اجتماعی در نظر گرفته شده است که شاکی را هدایت کرده و به او در فرایند دادرسی کمک می‌کند. یک واحدی هم به نام معاضدت قضایی وجود دارد که شاکی را با حقوق قانونی خود آشنا می‌کند و وی را برای طرح دعوا و چگونگی پیگیری شکایت یاری می‌رساند.

شکایت کتبی یا شفاهی، مساله این است

وی بابیان اینکه سوالی که ممکن است برای خیلی‌ها بوجود آید این است که آیا طرح شکایت حتما باید به صورت کتبی باشد یا اینکه می‌توان به صورت شفاهی هم شکایت کرد، گفت:شاکی اجازه دارد موضوع را به صورت کتبی یا شفاهی در دادسرا یا کلانتری مطرح کند و با صرف مطرح شدن شکایت، موضوع مورد تعقیب قرار می‌گیرد.حال اگر ادعای شاکی مستند به شهادت شهود باشد، وی باید شهود را در دادسرا یا دادگاه ارائه کرده و اگر هم ادعای او نیاز به تحقیقات محلی یا جلب نظر کارشناس داشته باشد این کار صورت می‌پذیرد.

این حقوقدان تصریح کرد: یک موضوع دیگری هم در این‌جا قابل طرح است و آن اینکه اگر شاکی شکایتی را اعلام کند ولی مستندات و دلایل کافی نداشته باشد دادسرا امکان احضار متهم را ندارد و این موضوع نه تنها حقوق شاکی را محدود نمی‌کند بلکه تدبیری است که برای جلوگیری از طرح شکایات واهی مطرح می‌شود و در راستای رعایت حقوق شهروندی است. به تعبیر دیگر این سیاست برای حفظ بیشتر حرمت افراد است چون ممکن است آبروی یک شخص حتی با یک احضاریه لطمه ببیند.

منبع: مهر

دی
۱۰
۱۳۹۵
مادر شوهر با تبر عروس خود را به کما فرستاد
دی ۱۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
82363705-71281153
image_pdfimage_print

معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس گفت: مادرشوهری در بخش شیبکوه فسا با تبر، عروس خود را مجروح کرد و باعث به کما رفتن این بانوی جوان شد.

از معاونت اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس، سرهنگ کاووس محمدی در این باره گفت: زنی میانسال به پاسگاه انتظامی بخش شیبکوه مراجعه و از مجروحیت شدید عروسش از ناحیه سر در غیاب وی خبر داد.
وی ادامه داد: با حضور افسران مجرب دایره جرایم جنایی پلیس آگاهی،محل حادثه بررسی شد و از این محل، یک قبضه تبر تازه شسته شده و پیراهن خونی در وسایل شخصی زن میانسال کشف شد.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی فارس گفت: این اقلام کشف شده و تحقیقات محلی، ظن ماموران به ارتکاب جرم توسط مادر شوهر را بیشتر کرد و وی را جهت ادامه تحقیقات به پلیس آگاهی شهرستان مربوطه انتقال دادند.
به گفته این مقام پلیس،متهم در تحقیقات تکمیلی که منجر به تناقض گویی های وی شد،به مجروح کردن عروسش با استفاده از تبر حین مشاجره لفظی اقرار کرد.
سرهنگ محمدی با اشاره به این که زن جوان به علت شدت جراحت در ناحیه سر در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان بستری است، خاطرنشان کرد: با اعترافات متهمه، صحنه حادثه به دستور مقام قضایی بازسازی و وی با قرار صادره روانه زندان شد.
معاون اجتماعی فرماندهی انتظامی استان فارس در توصیه ای به خانواده ها گفت: بسیاری از اختلافات خانوادگی به قتل و نزاع های فردی و جمعی ختم می شود لذا در این خصوص خانواده ها می توانند با کمک مشاورین بر خشم های آنی غلبه و از بروز چنین حوادث مرگباری جلوگیری کنند.
شهرستان فسا در ۱۳۰ کیلومتری جنوب شرق شیراز واقع است.

منبع: ایرنا

دی
۱۰
۱۳۹۵
خانه بی‌خشونت از ما شروع می‌شود
دی ۱۰ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
healthcare, charity, people and social problems concept - close up of hands with purple violet domestic violence awareness ribbon over white background
image_pdfimage_print

Photo: dolgachov/bigstockphoto.com

خانه امن: سال نو میلادی را با امید به صلح و آرامش، و جهانی عاری از خشونت شادباش می‌گوییم.

خانه امن برای همه سالی مملو از نیک‌سرشتی و صمیمیت‌، شادی و روشنی را آرزو می‌کند. اما، هیچ آرزویی محقق نمی‌شود مگر با اراده خود ما، پس برای داشتن قلب‌هایی روشن و درونی زلال و سبز باید از خودمان شروع کنیم. اگر اراده‌ای برای تحقق آن‌ها نداشته باشیم، آرزوهای ما تنها حرف است.

دنیای بی‌خشونت از خانه‌های بی‌خشونت آغاز می‌شود و خانه عاری از خشونت از خود ما شروع می‌شود. قدر لحظات را برای تحقق آرزوهایمان بدانیم.

اندیشه‌های ما می‌تواند رنگارنگ و متفاوت باشد، اما همه به سوی دنیایی بی‌خشونت گام برمی‌داریم. اگر شما هم به همکاری داوطلبانه با خانه‌ امن علاقه‌ دارید، دست شما را به گرمی می‌فشاریم.

دی
۹
۱۳۹۵
رضایت، حلقه گم‌شده رابطه جنسی
دی ۹ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , ,
bigstock-young-love-couple-in-bed-roma-92882936
image_pdfimage_print

Photo: B-D-S/bigstockphoto.com

دنا دادبه، پژوهشگر حقوقی

دانشکده حقوق دانشگاه میشیگان، در مقاله‌ای که در ژورنال حقوقی ماه پیش منتشر کرده است، رضایت جنسی را از دیدگاه حقوقی این گونه تعریف کرده است: «توافق صریح و بدون ابهام دو طرف به برقراری رابطه جنسی به صورتی که طرفین مفهوم و معنای آن توافق را درک کرده باشند.»

در چند سطر پیش رو می‌خواهیم بدانیم رضایت جنسی به چه معناست؟ رابطه تجاوز در بستر زناشویی با رضایت جنسی چیست؟ رویکرد کشورهای جهان و ایران به این موضوع چگونه است؟

چند نکته درباره رضایت

-رضایت جنسی ممکن است در هر نقطه از رابطه زناشویی و یا دوستی از سوی یکی از طرفین پس گرفته شود.

-رضایت جنسی باید کاملا داوطلبانه باشد. به عبارت دیگر رضایت به شروع رابطه جنسی در صورتی به شرط انجام عمل دیگری از سوی مرد مقید شده باشد، واقعی و حقوقی نیست.

 -توافق به شروع رابطه جنسی نباید تحت تاثیر عواملی مانند فشار روانی، احساسی، جسمی، مالی، تهدید، اجبار و ترس باشد.

-رضایت قبلی به روابط جنسی به معنای رضایت در برقراری روابط جنسی در آینده نیست.

-همه ما باید درباره رضایت طرف مقابل قبل از هر بار روابط جنسی احساس مسئولیت کنیم. این احساس مسئولیت بدین معنی است که اگر مطمئن نیستیم طرف مقابل به برقراری رابطه راضی است یا نه، قبل از آغاز رابطه جنسی درباره احساسش از او سئوال کنیم.

سکوت علامت رضایت نیست

موقعیت‌های زیر لزوما به مفهوم رضایت جنسی طرف مقابل نیست:

-رفتار و حرکات بدن، ظاهر فرد، نحوه لبخند زدن و طرز لباس پوشیدن

-قرار دو نفره و یا وجود روابط جنسی در روزها، ماه‌ها و یا سال‌های قبل

-ازدواج رسمی و یا غیر رسمی( بسیاری از تجاوزها در بستر زناشویی رخ می‌دهد و تجاوز در بستر زناشویی به جدیت و اهمیت تجاوز افراد مجرد تلقی می‌شود.)

-سکوت، عدم مقاومت، عدم تحرک و یا انفعال (پس از آغاز رابطه جنسی، سکوت و یا عدم پاسخ طرف مقابل به معنای رضایت او نیست.)

-ناتوانی (افرادی که تحت تاثیر الکل و یا مواد مخدر هستند، در حقیقت ناتوان از ابراز رضایت هستند. مصرف الکل معمولا سلاحی برای وانمود کردن رضایت طرف مقابل برای خشونت‌گر است.)

تجاوز در بستر زناشویی

نکته این جاست که در صورتی که زن مایل به برقراری رابطه جنسی با همسرش نباشد و مرد بدون توجه به رضایت او با او تماس برقرار کند، تجاوز در بستر زناشویی رخ می‌دهد. تجاوز در بستر زناشویی در حقیقت علاوه بر این که آسیب‌های اساسی و جدی به جسم زن وارد می‌کند، روح و روان او را نیز فلج کرده و همین موضوع سلامت خانواده را نیز به خطر می‌اندازد.

جرم‌انگاری در ایران

قانون مدنی و کیفری ایران نه تنها هیچ اشاره‌ای به تجاوز در بستر زناشویی نکرده است، بلکه بر عکس، عدم رضایت زن در برقراری رابطه جنسی را منشا تخلف زن دانسته است. قانون مدنی ایران در صورتی که زن مایل به برقراری رابطه جنسی نباشد، ضمانت اجراهای سنگینی بر تصمیم او بار کرده است.

اولین ضمانت اجرای قانون مدنی، عدم پرداخت نفقه از سوی شوهر است. به عبارت دیگر در صورتی که زن از برقراری رابطه جنسی با شوهر سر باز زند، شوهر نیز می‌تواند وظیفه مالی خود را در قبال زن  انجام ندهد.

دومین ضمانت‌ اجرای عدم تمکین زن، امکان طرح دعوای الزام به تمکین است. با این‌که تنها ضمانت اجرایی صریح قانون مدنی همان عدم استحقاق نفقه است، با این وجود، رویه عملی دادگاه‌ها چنین است که دعوای الزام به تمکین را می‌پذیرند و زوجه را محکوم به تمکین می‌کنند. جالب این‌جاست که رویه عملی برخی از دادگاه‌ها نشان داده است در مواردی که امکان الزام زن به تمکین و برقراری رابطه جنسی فراهم نیست، اجازه ازدواج دوم به مرد می‌دهند.

عدم استحقاق اجرت‌المثل سومین ضمانت اجرای عدم رضایت در برقراری رابطه جنسی از سوی زن است زیرا شرط دریافت اجرت‌المثل، عدم خطای زوجه تلقی می‌شود و به نظر حقوقدانان عدم تمکین، مصداق بارزی از خطا در انجام وظایف زوجیت است. به عبارت دیگر پس از طلاق، در صورت درخواست زن مبنی بر مطالبه حق‌الزحمه کارهایی که شرعا به عهده او نبوده است، دادگاه نسبت به تامین خواسته او اقدام می‌کند. این در حالی است که در صورتی که زن راضی به ادامه رابطه جنسی با همسرش نبوده باشد، پس از جدایی نیز مستحق دریافت اجرت‌المثل نیست.

جرم‌انگاری در جامعه جهانی

تا قبل از تصویب اعلامیه منع خشونت علیه زنان از سوی مجمع عمومی سازمان ملل در سال ۱۹۹۹، تمام  ایالت‌های آمریکا و درصد زیادی از کشورهای اروپایی و استرالیا تجاوز در بستر زناشویی را جرم‌انگاری کرده و برای آن ضمانت اجرایی مقرر کرد.

اعلامیه منع خشونت علیه زنان و به دنبال آن اعلام روز بیست و پنجم نوامبر به عنوان روز جهانی منع خشونت علیه زنان و فعالیت سازمان‌ها و دولت‌های مختلف در جهانی کردن این حرکت باعث شد تا دبیر کل سازمان ملل در سال ۲۰۰۶ خبر از پیگرد قانونی تجاوز در بستر زناشویی در ۱۰۴ کشور جهان دهد.

کشور لهستان اولین کشوری است که تجاوز در بستر زناشویی را در سال ۱۹۳۲ جرم‌انگاری کرده است و مجازات سنگینی از جمله حبس ابد برای آن در نظر گرفته است.  به دنبال لهستان، چک، دانمارک، سوئد و نروژ هر کدام به فاصله پنج سال این موضوع را جرم‌انگاری کرده‌اند. این در حالی است که داکوتای جنوبی اولین ایالت آمریکایی است که در سال ۱۹۷۵ تجاوز در بستر زناشویی را جرم اعلام کرده است. مجازات این جرم در ایالت‌های آمریکا از جریمه ده هزار دلاری تا بیست سال زندان و یا هر دو وجود دارد.

این در حالی است که تجاوز در بستر زناشویی هنوز در بسیاری از کشورها مانند، افغانستان، پاکستان، هند، چین، عربستان سعودی و بسیاری از کشورهای آفریقایی شمالی و شرقی و خاورمیانه به عنوان جرم شناخته نشده است.

آمار چه می‌گوید؟

موسسه تحقیقات سلامت در سال گذشته اعلام کرد که تا به حال تنها دو پژوهش آماری در مورد تجاوز در بستر زناشویی صورت گرفته است. این سازمان معتقد است آمار تجاوز در بستر زناشویی یکی از پنهان‌ترین موضوعات آماری در سراسر جهان است. همین سازمان آمار تجاوز در بستر زناشویی در سال ۲۰۱۵ را این گونه به تصویر کشیده است:

سی درصد از آمار تجاوز به بزرگسالان در آمریکا توسط همسر رسمی، غیر رسمی، شریک جنسی و یا دوست پسر انجام شده است.

 ۹ درصد از تجاوزهای گزارش شده توسط همسر و یا همسر قبلی زن صورت گرفته است.

زمانی که رابطه طرفین تحت تاثیر خشونت خانگی قرار دارد، احتمال تجاوز در بستر زناشویی تا هفتاد درصد افزایش پیدا می‌کند.

تنها شانزده درصد از قربانیان تجاوز در بستر زناشویی، موضوع را به مقامات محلی گزارش داده‌‌اند.

زنان مذهبی و یا دارای پیشینه مذهبی بیشتر از زنان دیگر قربانی تجاوز می‌شوند، چرا که از برچسب گناهکار بودن می‌ترسند و یا احتمال می‌دهند همسرانشان زن دیگری اختیار کند.

 ۶۵ درصد از زنانی که تجربه محدودی از رابطه جنسی قبل از ازدواج دارند و یا افرادی که تجربه‌ای ندارند، فکر می‌کنند تجاوز در بستر زناشویی موضوعی معمولی است و آن را گزارش نمی‌کنند.

 ۳۵ درصد از قربانیان تجاوز در بستر زناشویی قربانی انواع دیگری از خشونت خانگی نیز بوده‌اند.

۶۹ درصد از زنانی که همسرانشان به آن‌ها تجاوز می‌کنند، بیشتر از یک بار قربانی تجاوز در بستر زناشویی توسط همان فرد شده‌اند.

 پنج درصد از زنانی که تجاوز در بستر زناشویی را اعلام کرده‌اند، گزارش کرده‌اند که فرزندانشان را نیز به اجبار همسرشان در رابطه جنسی داخل کرده‌اند.

 هجده درصد از قربانیان اعلام کرده‌اند که فرزندانشان نیز شاهد تجاوز بوده‌اند.

نکته دردناک این‌جاست که درصد بسیاری از مردم هنوز به تجاوز در بستر زناشویی معتقد نیستند و باور دارند که سکوت در مقابل خشونت‌گر نشانه همسر خوبی بودن است. حقیقت اما این است که تجاوز در بستر زناشویی یکی از انواع مهم خشونت خانگی و هم وزن تجاوز به عنف است. با وجود این که سازمان‌های اجتماعی و جهانی مختلف تمرکز خود را روی این موضوع قرار داده‌اند و سعی کرده‌اند سطح آگاهی عمومی مردم جهان را افرایش دهند، آمارها حاکی از این است که تنها درصد بسیار کمی از زنان، تجاوز در بستر زناشویی را به مقامات محلی گزارش می‌دهند.

گروهی از روانشناسان معتقدند تجاوز در بستر زناشویی بیشتر از این که با هدف لذت جنسی باشد، به قصد نشان دادن قدرت و کنترل انجام می‌شود. تحقیقات همین موسسه نشان داده است دو سوم آمار تجاوز جنسی مربوط به روزهای آخر قبل از وقوع طلاق و یا جدایی همسران است.

دی
۹
۱۳۹۵
افتتاح مرکز نگهداری ویژه زنان کارتن‌خواب در تهران
دی ۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰

zanane-karton-khab
image_pdfimage_print

مرکز نگهداری کودک و خانواده مهر ویژه زنان کارتن‌خواب در تهران افتتاح شد.

مرکز نگهداری کودک و خانواده “مهر” ویژه زنان کارتن خواب با حضور انوشیروان محسنی بندپی؛ رئیس سازمان بهزیستی کشور، قائم مقام و مدیرکل دفتر ریاست بهزیستی کشور، مدیرکل بهزیستی استان تهران و جمعی از مدیران در تهران افتتاح شد.

منبع: ایلنا

دی
۹
۱۳۹۵
محرومیت ۱۱۳ کودک از تحصیل به دلیل تعصبات فرهنگی والدین در خراسان شمالی
دی ۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
education and home concept - stressed student girl with books, indian girl child tired of studying or doing homework, asian girl studying and stressed, with globe toy and coffee mug
image_pdfimage_print

Photo: ubodhsathe/Bigstockphoto.com

معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌ شمالی گفت: طی سال تحصیلی جاری یک هزار و ۲۰۴ نفر دانش آموز مقطع متوسطه اول از تحصیل بازماندند.

عباس سعیدی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا اظهار کرد: طی احصاء آمار ارسالی از سوی وزارتخانه مبنی بر تعداد دانش آموزان بازمانده از تحصیل در استان، مشخص شد که هم اکنون یک هزار و ۲۰۴ نفر از دانش آموزان متوسطه اول در سال تحصیلی ۹۶-۹۵ در مدرسه حضور ندارند. از مجموع این آمار۲۳۰ نفر به دلیل ازدواج، هفت نفر فوت، ۲۵۸ نفر به دلیل ممانعت والدین به لحاظ مالی و ۵۷ نفر نیز به علت نبود سرویس ایاب و ذهاب از تحصیل محروم شده‌اند.

سعیدی افزود: ۲۳۰ نفر از دانش آموزان نیز خود مایل به ادامه تحصیل نبوده، ۱۰۹ نفر به دلیل اشتغال به کار، ۱۱۳ نفر به علت ممانعت والدین به لحاظ تعصبات فرهنگی ، ۱۰ نفر به دلیل اقامت در کانون اصلاح و تربیت و ۱۶ نفر نیز به موجب وجود بیماری از تحصیل بازمانده‌اند.

وی یادآورشد: این آمار از سامانه سناد و از مجموع دانش آموزان لازم التعلیم روزانه بوده که به تفکیک دلایل بازماندگی از تحصیل آنان احصاء شده است.

سعیدی خاطرنشان کرد: در مجموع هم اکنون ۳۶ هزار دانش آموزان در سطح استان در مقطع متوسطه اول مشغول به تحصیل هستند.

منبع: ایسنا

دی
۹
۱۳۹۵
بزرگترین قتل‌ خانوادگی سال‌های اخیر: شهروز چهارده نفر را به گلوله بست
دی ۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
capture
image_pdfimage_print

شهروز نبی جوان ۲۶ ساله‌ای که در یکی از روستاهای شهرستان «فهرج» کرمان و در هولناک‌ترین جنایت سال‌های اخیر ۱۴ تن از اعضای خانواده و آشنایان همسرش را به رگبار گلوله بسته بود پس از سه روز فرار هنگامی که در حلقه محاصره پلیس گرفتار شد با اصرار فراوان از مأموران خواست او را بکشند.

داماد در بازجویی‌ها گفت: می‌خواستم کشته شوم به همین خاطر موقع دستگیری‌ام در ایرانشهر، مأموران را تحریک و حتی تهدید می‌کردم تا مرا به رگبار گلوله ببندند اما آنها فقط پایم را هدف قرار دادند و دستگیرم کردند و حالا هم آرزوی مرگ دارم. نگاهی به زندگی گذشته این جوان نشان می‌دهد یک سال و نیم پیش دخترخاله ۲۳ ساله‌اش را بدون برگزاری مراسم عروسی و فقط با مهریه یک شاخه گل به عقد خودش درآورد اما پس از چند ماه زندگی مشترک زیر یک سقف، زن جوان نزد خانواده‌اش بازگشت و با بیان مشکلات شدید شوهرش درخواست طلاق کرد تا اینکه مرد جوان در اوج خشم، با در دست داشتن یک سلاح خودکار به خانه پدرزنش رفت و به بهانه دخالت آنها در زندگی زناشویی و تصمیم به جدایی دخترشان، همه اعضای خانواده خاله‌اش و چند زن همسایه را در برابر چشمان بهت‌زده همسرش به رگبار گلوله بست.

قاتل جوان در جریان بازجویی‌ها به کارآگاهان جنایی گفت که از کشتن خانواده همسرش پشیمان نیست چون معتقد است آنها زندگی‌اش را خراب کرده‌اند اما از کشته شدن چند بیگناه از جمله همسایگانی که در خانه پدرزنش حضور داشتند پشیمان است. اما این جنایت هولناک را چگونه می‌توان ریشه‌یابی کرد و چه انگیزه‌‌هایی در پس پرده «گذشته ها» سبب وقوع این کشتار خانوادگی شده است.«خلیل همایی» مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در بررسی ماجرای کشتار خانوادگی در فهرج چهار فرد یا گروه را مورد توجه قرار داده است.

نخست: جوانی ۲۶ ساله به نام «شهروز نبی» که به تازگی بیکار بوده و پیشتر نیز در جریان قاچاق مهاجران افغانستانی، این افراد را به طور غیرقانونی به داخل کشور انتقال می‌داد. وی تا کلاس دوم راهنمایی درس خوانده و دارای ۲ فقره سابقه کیفری است. این جنایتکار پانزده سال پیش پدرش را در جریان یک درگیری درون گروهی قاچاقچیان از دست داده و پس از آن تحت سرپرستی دایی‌اش بزرگ شده اما سرانجام دست به جنایت هولناکی زده و خاله، شوهر خاله، دو تن از دخترخاله‌ها، پسرخاله، نوه خاله‌اش و بالاخره سه تن از زنان همسایه را کشته و چهار تن را هم زخمی کرده است.

دوم: زن جوان ۲۳ ساله‌ای که دخترخاله قاتل هم هست پس از چند ماه زندگی کوتاه زناشویی با همسرش به خانه پدری بازگشته و درخواست طلاق داده است.

سوم: خانواده دختر که قاتل از کشتن آنها اظهار پشیمانی نمی‌کند و بالاخره چهارمین گروهی که توجهات را به خود جلب کرد متولیان فرهنگی، اجتماعی و منادیان اخلاق و سلامت روانی در منطقه هستند. کسانی که به‌‌زعم من می‌توانستند بیشترین سهم را در پیشگیری داشته باشند که کوتاهی کرده‌اند و الان هم می‌توانند نقش آفرین باشند که نیستند تا فردا و فرداها حوادث مشابه‌ای در هر جای دیگری رخ ندهد!
کلام آخر، کسی که گره مشکل خانوادگی خود را به جای رجوع به نهادهای قانونی و مراکز مشاوره یا افراد ریش‌سفید محلی، با دندان گشوده و با شلیک ده‌ها گلوله به زندگی ده انسان بی‌گناه پایان داده، زاییده جهل و محصول فقر فرهنگی است و همه در این اتفاق متهم هستند.

مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در ادامه ضمن ریشه‌یابی درباره وقوع حادثه کشتار خانوادگی فهرج اظهار داشت: پس از دستگیری «شهروز نبی»یکی از کارشناسان امنیتی را فرستادم تا با او گفت‌وگو کند. چرا که اطلاع از زندگی قاتل و افکار او به تنهایی می‌تواند دستمایه تحقیقات دانشگاهی و جرم‌شناسی یا یک فیلم سینمایی تأمل‌برانگیز باشد.

توسعه‌ فرهنگی،‌ حلقه مفقوده ۶۰ ساله
این مقام امنیتی همچنین با اشاره به لزوم توسعه فرهنگی گفت: طبق آمار اداره کل امنیتی استانداری کرمان درباره قتل‌های خانوادگی اخیر بیش از ۷۵ درصد قتل‌های سال ۹۴ منشأ فرهنگی، اجتماعی داشته‌اند. همچنین پزشکی قانونی کشور نیز از قریب ۱۰ هزار مورد همسرآزاری طی ۶ ماهه نخست امسال خبر داده است که البته منظور از همسرآزاری به احتمال زیاد آزار زنان به عنوان قربانیان جرم بوده است. همچنان که در بیشتر موارد خشونت، زنان و کودکان قربانیان اصلی هستند. طی ۶ ماه اخیر ۱۵۴ هزار مورد مراجعه به پزشکی قانونی در سراسر کشور صورت گرفته که بیشترین آمارها مربوط به نزاع بوده است. یعنی طی شش ماه ۴۵ هزار دعوا و درگیری فیزیکی منجر به جرح ثبت شده است اما سؤال اینجاست با این رویه به کجا می‌رویم؟!
به گفته همایی، حلقه مفقوده فرهنگ علی‌رغم ده‌ها شبکه رادیو تلویزیونی، ده‌ها رسانه نوشتاری، هزاران کانال در شبکه‌های اجتماعی، ده‌ها هزار مجلس وعظ و خطابه، ده‌ها هزار میلیارد هزینه در حوزه فرهنگ و ارشاد و شهرداری‌ها و بنیادهای فرهنگی و مدارس مذهبی و… کجاست؟
تا زمانی که نپذیریم معضلات فرهنگی ام‌المصائب است و تا هنگامی که به ریشه‌یابی علل اصلی آنها نپردازیم، این مشکل همچنان ریشه‌دارتر، عمیق‌تر و گسترده‌تر خواهد شد و چون موریانه، ما را از درون تهی خواهد ساخت. مقدمه حل مشکل هم این است که بپذیریم مشکل داریم.حکایت ما، حکایت بیماری است که نمی‌خواهد بپذیرد که بیمار است. درست شبیه بیماری‌های روانی.
در جامعه چنین جا افتاده اگر به کسی بگویند دیابت یا تومور مغزی داری  کمتر ناراحت می شد تا  به او بگویند بیماری روانی داری و خود این یک معضل فرهنگی است.
۲۰۰ هزار بیمار روانی
به گفته همایی، رئیس سازمان بهزیستی کشور نیز از شناسایی ۲۰۰ هزار بیمار روانی مزمن سخن گفته و البته لابد صدها هزار تن نیز شناسایی نشده‌اند.قاتل خانوادگی فهرج که ۱۰ نفر از بستگان خود را کشت و ۴ نفر را تا سر حد مرگ زخمی کرد احتمالاً جزو بیماران روانی مزمن تحت پوشش بهزیستی هم نبوده و باید نگران باشیم که چه تعداد افراد مشابه وی در نزدیکی ما و در جای جای کشور حضور دارند؟
درست شبیه قاتلین و تروریست‌هایی که در اروپا و امریکا دست به کشتار همکلاسی‌ها و معلمان و شرکت‌کنندگان در مجالس و مراسم می‌زنند و بعداً همسایگان و آشنایان آنها در تحقیقات به پلیس می‌گویند خیلی فرد آرام، گوشه‌گیر و سربه‌زیری بود!
مشکلات فرهنگی اجتماعی ما محدود به هزاران قتل سالانه در کشور نیست و البته که قتل مخرب‌ترین و خطرناک‌‌ترین نوع رفتار خشونت‌آمیز به شمار می‌آید. مدیرکل امنیتی و انتظامی استانداری کرمان در پایان اظهار کرد: خشونت‌های گفتاری و فحاشی، انتشار دروغ، تهمت و شایعات، برهم‌زدن سخنرانی‌های قانونی، کم‌کاری در نظام اداری، کاهش بهره‌وری، تقلب، بر هم زدن آسایش دیگران، رعایت نکردن  حقوق شهروندی، عدم رعایت بهداشت و نظافت و ده‌ها عارضه دیگر در حوزه‌های فرهنگی اجتماعی وجود دارند که موانع بزرگ توسعه‌یافتگی محسوب می‌شوند و تا آنها برطرف نگردد توسعه در هیچ یک از ابعاد سیاسی و اقتصادی به سرانجام مطلوب نخواهد رسید. اینجاست که می‌فهمیم اصلاح حوزه فرهنگ نیازمند مجاهدت تا سرحد شهادت است.

نیم نگاه
عامل جنایت فهرج پشیمان نیست!

گروه حوادث / رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به اینکه بازپرسی از متهم پرونده قتل فجیع در جهان آباد فهرج در دست انجام است گفت: متهم هنوز از این جنایت، اظهار ندامت نکرده است.
یدالله موحد دیروز در شورای پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان کرمان با بیان این مطلب گفت: متهم پرونده قتل فجیع درروستای جهان آباد از توابع شهرستان فهرج، قبلاً به اتهام قدرت نمایی با چاقو به زندان رفته و در قاچاق اتباع بیگانه نیز سوابقی داشته است.وی با اشاره به جنایت هولناکی که در روستای جهان آباد شهرستان فهرج رخ داد، افزود: هیچ مجموعه‌ای نمی‌تواند خود را مبرا از مسئولیت در این اتفاقات بداند و باید تدبر و تفکر کرد که هر کدام از دستگاه‌ها چه نقشی در این جنایت دارند؟ آیا می‌شد که از بروز چنین حوادثی پیشگیری کرد؟ آیا این رخداد هولناک نباید ما را به فکر وا دارد؟ آیا نباید کاری کنیم که از بروز چنین حوادثی در آینده جلوگیری شود؟وی اظهار کرد: آیا نمی‌شود این گونه افراد را شناسایی کرده و با کارهای پیشگیرانه از بروز این حوادث جلوگیری کنیم؟موحد یادآور شد: یک روز، باندهای اراذل و اوباش آسایش مردم استان را از بین برده بودند که با تشکیل کمیته‌ای، کارهای مربوطه با دخالت همه مجموعه‌ها انجام شد و امروز می‌بینیم که جامعه چه وضعیتی دارد.رئیس کل دادگستری استان کرمان ادامه داد: برخی افراد دارای ظرفیت جنایی بالا را در جامعه می‌شناسیم و سوابق زندگی آنها نشان می‌دهد که این افراد باید مورد برنامه‌های پیشگیرانه قرار گیرند تا از بروز چنین حوادثی جلوگیری شود.وی با اشاره به اینکه وقتی سلاح به وفور در اختیار مردم است برای پیشگیری از این امر و آگاه‌سازی جامعه چه کرده ایم؟ ادامه داد: مردم باید بدانند که اگر سلاحی در یک روستا باشد تهدید جدی برای همه افراد است.این مقام قضایی اظهار کرد: بلافاصله بعد از وقوع این حادثه در فهرج همه مسئولان امنیتی، قضایی و انتظامی در صحنه حضور داشتند و در اسرع وقت ضمن دستگیری قاتل که از استان خارج شده بود، کارهای بعدی نیز انجام شد.خانواده قربانیان این جنایت نیز صبورانه همکاری خوبی با نیرو‌های انتظامی و امنیتی داشتند و مردم این شهرستان‌ها و مردم سیستان و بلوچستان نیز کمک مؤثری در این زمینه کردند.موحد اظهار کرد: نباید همیشه منتظر بود تا حادثه‌ای رخ دهد و بعد با آن مقابله کنیم بلکه باید با تجمیع امکانات و اندیشه‌ها از بروز حوادث ناگوار جلوگیری کنیم.به گفته وی امروز همه نهادهای مربوطه باید برای مطالعه و ریشه‌یابی چنین موضوعاتی وارد عمل شوند.

منبع: روزنامه ایران

دی
۸
۱۳۹۵
قبل از مرگ، یک تلفن بزن
دی ۸ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
Portrait of woman victim of domestic violence. Man abusing senior woman with black eye-
image_pdfimage_print

Photo: HalfPoint/bigstockphoto.com

صبا امیدوار

“الوووووووو- کمک ، داره منو میکشه”. این آخرین جمله زن بود. وقتی فقط شانس رسیدن به تلفن را پیدا کرد. بعد صدای بوق ممتد در پیام گیر تلفن «اورژانس اجتماعی» ضبط شد.

پزشک قانونی مرگ را ساعت ۳:۴۵ دقیقه عصر ثبت کرد. چند دقیقه بعد از آخرین تلفن، یک نام به نام‌های ۴۰۰۰ زنی ، که سالانه  جانشان را در خانه با خشونت خانگی از دست می‌دهند، اضافه شد.

از هر سه زن یکی خشونت را تجربه می‌کند

بنا به آنچه حبیب‌الله مسعودی فرید معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور گفته سال گذشته  ۶۰۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی برقرار شده که ۷٫۵ درصد آن برای شکایت از همسرآزاری بوده است.

این آمار خشونت‌دیدگانی است که فرصت تماس با اورژانس را پیدا می‌کنند و شانس اطلاع‌رسانی قبل از مرگ را دارند. زنانی که از این‌که بگویند تحت خشونت هستند نمی‌ترسند‌. گوشی را بر می‌دارند و می‌گویند:«الووووو کسی صدای من را می شنود … جان من در خطر است، نیاز به یک جای امن دارم.»

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی  ایران گفته، سال گذشته ۱۲۰۰ زن در معرض آسیب و خشونت خانگی در خانه‌های امن نگهداری شده‌اند . به گفته او، از ابتدای امسال هم تا همین ماه دی ۸۰۰ زن به خانه‌های امن مراجعه کرده‌اند. زنانی که از زندگی یک چیز ساده می‌خواهند: امنیت.

مریم قربانی، روانشناس، می‌گوید: ممکن است زنان در همه دوران زندگی خود خشونت را تجربه کنند. از همه کسانی که نزدیک او هستند و او عاشق آنهاست، همسر، پدر، برادر، حتی فرزندان پسر نیز می‌توانند به زن خشونت کنند. او می‌گوید: زنان ممکن است یک یا چند گونه از خشونت‌های فیزیکی، روانی، اقتصادی و جنسی را تجربه ‌کنند.

قربانیان اصلی: زنان ۴۵ تا ۴۹ ساله

مریم قربانی با اشاره به یک تحقیق در ایران می‌گوید: زنان ۴۵ تا ۴۹ ساله، قربانیان اصلی خشونت خانگی هستند. به گفته این روان‌شناس اعلام عدد و رقم از میزان خشونت خانگی و گستردگی آن در ایران کار بسیار دشوار و تا حدودی ناممکن است، چرا که بسیاری از خشونت‌دیدگان از اعلام و ثبت خشونت می‌ترسند، گروهی خشونت را نمی‌شناسند و به مراجع قصایی مراجعه نمی‌کنند و گروهی در همان ابتدای راه شکایت‌، به ده‌ها دلیل مختلف از شکایت خود صرف نظر می‌کنند.

مریم قربانی می‌گوید: هنوز نه تعریف دقیقی از شاخص‌های خشونت علیه زنان وجود دارد و نه آمار دقیق و ثبت شده‌ای. به گفته او برای یک کار کارشناسی و بنیادی باید دسترسی به یک آمار مشخص وجود داشته باشد که جای آن خالی است.

آبان ماهی که گذشت، مسعود قادی پاشا مدیرکل پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد، در شش ماه اول سال ۹۵، پرونده‌ ۹ هزار و ۴۹۹ مورد همسرآزاری به این مرکز ارجاع شده ‌است. بر اساس این آمار، در تهران هر روز بیش از ۵۲ پرونده همسرآزاری به پزشکی قانونی ارجاع می‌شود. آمارهای یک طرح ملی که در دولت اصلاحات تهیه شده است نشان می‏دهد که ۶۶ درصد زنان ایرانی، از اول زندگی مشترک‌شان تاکنون، حداقل یکبار مورد خشونت قرار گرفته‌‏اند.

چندی پیش هم شهیندخت مولاوردی معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در کانال تلگرامی خود با استناد به این تحقیق ملی‌، از میزان و انواع خشونت خانگی در استان‏های مختلف ایران و تنوع و تفاوت‌های معنادار خشونت‌ها نوشت. به نوشته او، شمار زنانی که از اول زندگی مشترک خود تاکنون مورد خشونت قرار گرفته‏ اند. در بندرعباس بیش از سایر نقاط ایران بوده است.

اما در میان زنانی که مورد خشونت قرار گرفته ‏اند، این زنان زاهدانی هستند که بیشترین و شدیدترین خشونت‏‌ها را تجربه کرده‏‌اند. در همین حال، زنان بندرعباس، در طول یکسال دفعه‏ های بیشتری مورد خشونت خانگی قرار گرفته‏ اند و زنان یاسوج به دفعات کمتری با آن روبرو شده‏‌اند.

زنان با مهارت‌ کلامی بالا کمتر خشونت می‌بینند

بررسی‌ها و تحقیقات آسیب‌شناسان مسائل اجتماعی نشان می‌دهد از هر ۲۰ زن در ایران یکی مورد آزار و اذیت فیزیکی همسرش قرار می‌گیرد.

این آمار را مهر ماهی که گذشت، مهرشاد شبابی مسئول کلینیک‌های حقوقی دانشگاه شهید بهشتی اعلام کرد. به گفته او این موضوع گاه یا توسط خود زنان پنهان می‌شود و یا در صورت اعتراض و شکایت راه به جایی نمی‌برد.

بنابر آمار در ایران کمتر از ۳۵ درصد از خشونت‌های خانگی به پلیس و یا اورژانس اجتماعی گزارش می‌شود. مریم قربانی روانشناس چرایی شکایت نکردن زنان از شوهران خود را گر چه متعدد می‌داند ولی می‌گوید، بسیاری از زنان تصور درستی از خشونت ندارند و بسیاری از آنها با نگرش این که «زن خوب و بسازی» هستند ، خشونت‌های خانگی را تحمل می‌کنند.

بنا به آمارهای جسته گریخته، زنانی که مهارت‌های کلامی بالاتری دارند کمتر مورد خشونت خانگی  قرار می‌گیرند.

خشونت هایی که منع قانونی ندارند

می گوید: «زنمه می خوام تربیتش کنم ، انقد می زنمش تا آدم بشه» آمارهای یک تحقیق در ایران نشان می‌دهد که ۸۹ درصد مردانی که همسران خود را مورد آزار جسمی قرار می‌دهند فاقد تحصیلات دانشگاهی و عالی هستند.

مریم قربانی روانشناس می‌گوید: آنها زن را جزو دارایی خود می دانند و این فرهنگ را از جامعه مرد سالار برداشت کرده‌اند. به گفته این روانشناس نبود قانون حمایتگر از زنان و منع کننده خشونت خانگی هم دست این افراد را در اعمال خشونت خانگی باز می گذارد. مریم قربانی می‌گوید، مشخصا معلوم نیست چه نهاد و مرجعی مسئولیت احقاق حقوق زنان تحت خشونت را بر عهده دارد.