صفحه اصلی  »  2016 August
image_pdfimage_print
شهریور
۱۰
۱۳۹۵
والدینی که ناآگاهانه، کودک‌آزاری می‌کنند
شهریور ۱۰ ۱۳۹۵
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
Violence against children. Boy with his hands tied. expression of pain distress and fear
image_pdfimage_print

Photo: kleberpicui/Bigstockphoto.com

ماهرخ غلامحسین پور

داغ کردن و سوزاندن نقاط مختلفی از بدن یک کودک، به تصور خارج کردن جن و ارواح خبیثه از کالبد او: هفته گذشته پایگاه خبری «رکنا» از یک کودک‌آزاری عجیب در مشهد پرده برداشت.

کودک دو ساله مشهدی که به تصور وجود جن و ارواح خبیثه، با رضایت والدین و از طریق پدر و مادر و یک رمال و جن‌گیر، به شکل عجیبی آزار دیده و آثار زخم‌های متعدد بر بدنش باقی مانده بود، سوژه پرونده‌ای در کلانتری ۲۴ مشهد شد.

داستان این کودک چه بود؟

مرد میانسال مضطربی با دیدن زخم ها و آثار سوختگی متعدد بر تن نوه دو ساله اش به کلانتری ۲۴ مشهد مراجعه کرده و خبر از اعمال خشونت و آزار نوه اش می دهد:

«با دخترم و دامادم همسایه هستیم. از مدتی قبل رفتار‌های مشکوکی از دختر و دامادم می‌دیدم. رفت‌ و‌آمدهایشان به شهرستان زیاده شده بود و این مسئله هرروز شک و تردید مرا بیشتر می‌کرد‌. یک روز متوجه آثار سوختگی روی دست نوه دوساله‌ام شدم. با بررسی این زخم از بچه پرسیدم چرا دستت این طوری شده که او به من گفت به زغال داغ دست زده است. حرف‌هایش برایم باورکردنی نبود‌.» پدربزرگ ادمه می‌دهد: «بچه را به خانه بردم و آثار زخم‌های دیگری نیز روی شکم، زیر بغل‌، پشت‌گوش و روی هر دو پایش دیدم. دنیا روی سرم خراب شده بود. از طرفی به دختر و دامادم اعتماد دارم که اهل هیچ خلافی نیستند و مواد‌مخدر هم مصرف نمی‌کنند. با حساسیت بیشتری موضوع را پیگیری کردم و فهمیدم آن‌ها با یک رمال شیاد در شهرستان آشنا شده‌اند. رمال به‌ آن‌ها گفته جن وارد بدن نوه‌ام شده و به خاطر اینکه جن را از بدن کودک خارج کنند، باید هر دستوری که او می‌دهد، با پرداخت هزینه‌ای که می‌گوید، انجام دهند. متاسفانه دختر ساده‌لوح و دامادم از روی نگرانی برای فرزند خود بنا به خواسته رمال، مبالغی پول به این فرد شیاد داده و بدن طفل بی‌گناه را در چند نقطه داغ کرده‌اند.»

خودکامگی والدین، عامل اصلی کودک‌آزاری

حجم بالایی از کودک‌آزاری‌ها را والدین انجام می‌دهند. آنها خانه امنی را که باید برای کودکشان بسازند، بر پایه تربیت غلط، بی توجهی قانون و توجه عرف به خودکامگی والدین، ناامن می‌کنند.

حسین رئیسی ، حقوقدان در این مورد به خانه امن می‌گوید: «مهم‌ترین عاملی که در جامعه دیکتاتوری منجر به بروز خشونت بر علیه کودکان می‌شود، خودکامگی والدین و حقوق نامحدود آنهاست، حقوقی که ساختار جامعه برای آنها در نظر گرفته است.»

به گفته  او در چنین جامعه‌ای اختیارات بسیار ویژه‌ای برای والدین در نظر گرفته شده است، اختیارات نامحدودی که ناشی از فرهنگ است. اختیاراتی که حقوق مدرن تلاش می‌کند به سمت محدود کردن آن و محدود کردن این خودکامگی برود.

کودک‌آزاری در ایران و در خراسان به موارد گزارش شده توسط رسانه‌های داخلی محدود نمی شود. کارشناس مرکز مداخله و اورژانس اجتماعی بهزیستی خراسان جنوبی در گفت و گو با ایسنا در مورد کودک‌آزاری در این استان کشور گفته است که قریب به هشتاد درصد کودک‌آزاری های گزارش شده توسط والدین انجام می‌شود.

معظمه حسن پور به مداخله و همراهی مردمی اشاره کرده که در صورت مشاهده کودک‌آزاری، می‌توانند کودکی را نجات دهند: «اگر کودکی مورد آزار و اذیت والدین قرار بگیرد و همه مردم این جرأت را پیدا کنند که بعد از مشاهده هرشکل کودک‌آزاری، آن را به مراکزاورژانس اجتماعی گزارش کنند، شاید دیگر کمتر شاهد این‌گونه موارد باشیم. »

مردم با موارد کودک‌آزاری فعالانه برخورد کنند

خوشبختانه قانون جدید حمایت از کودکان بی‌سرپرست یا بد سرپرست ، امکان مداخله مردم، سازمان های فعال غیر دولتی مدافع حقوق کودک، همسایگان و سایر اعضای خانواده را بیش از قانون گذشته، فراهم کرده است.

محمد مصطفایی حقوقدان و کنشگر اجتماعی در این باره به خانه امن می گوید: « در ایران مواد قانونی برای حمایت از کودکان بدسرپرست و کودکانی که بیم خشونت بر آنها می‌رود، وجود دارد. اما مشکل اساسی، مواردی مثل اجرای این قانون‌ها و ضمانت اجرایی کردن مقرراتی است که در رابطه با این قبیل کودکان وضع شده‌اند.»

به گفته این حقوقدان: خوشبختانه با توجه به قانون جدید حمایت از کودکان بی‌سرپرست یا بد سرپرست، از میزان مالکیت والدین کاسته شده و در صورت مشاهده کودک‌آزاری، امکان مداخله سازمان ها و کنشگران اجتماعی و شاهدان وجود دارد .

او به  جای خالی دستگاه  مستقلی که مدافع حقوق کودکان باشند اشاره می کند: شاید زمان آن  باشد که سازمان‌های فعال درحوزه حقوق کودکان در این مورد عمل کرده و در پی شناسایی کودکان در معرض خطر باشند و ببینند چه کودکانی سرپرستان بدی دارند و از نظر جسمی یا روحی و روانی ممکن است آسیب ببینند.

[در این باره بخوانید: ضرورت قانون‌گذاری برای مقابله با کودک‌آزاری ]

کودک‌آزاری به سبک خشونت عاطفی

رویا نخعی کارشناس روانشناسی و مشاور امور خانواده که در خصوص پرونده مرتبط با کودکان در یکی از استان‌های جنوبی کشور با بهزیستی همکاری می‌کند معتقد است در بسیاری از موارد، آزار کودکان توسط والدین، بسیار زیر پوستی، ناپیدا اما در عین حال خطرناک است.

او به خانه امن می‌گوید: بسیاری از اشکال کودک‌آزاری توسط والدین، منجر به زیان و آسیب فیزیکی نشده و قابل رویت نیستند. در موارد بسیاری حتی کودکان قربانی، هدف اصلی خشونت اعمال شده نیستند بلکه به خودی خود در یک محیط سرشار از آزار قرار می گیرند.

این کارشناس به یکی از پرونده‌هایی اشاره می کند که چندی پیش برای مشاوره و راهنمایی والدین به او ارجاع شده: «پسر بچه به شدت ترس خورده بود. هفت ساله و کاملا آشفته. همسایه آنها به اورژانس اجتماعی گزارش داده بود که صدای فریاد و ضجه های آشفته کننده پسرک به گوش می‌رسد. آنها به محل مراجعه کرده بودند. پسر بچه هفت ساله معاینه شده بود ولی هیچ اثری از خشونت فیزیکی وجود نداشت. اما شرایط قربانی به خوبی نشان می داد او در معرض خشونت، اضطراب و استرس شدید است.»

مراقب حرف‌هایی که می‌زنی باش!

این کارشناس تلاش کرده در یک محیط آرام و بدون ترس و واهمه و حضور والدین با مهربانی از او کودک بپرسد که آیا پدر یا مادرش او را کتک می‌زند؟

«او قویا انکار کرد. اما حین سوال و جواب هایمان ناخن هایش را می جوید و با ادامه اصرار من، پسرک خودش را خیس کرد. وقتی کنجکاوی کردم متوجه شدم قبل از انتقالش به بهزیستی، والدینش گفته‌اند مراقب حرف‌هایی که می زند باشد در غیر این صورت او را از خانواده و والدینش جدا می‌کنند و به خانواده دیگری می‌سپارند که لزوما به اندازه آنها مهربان نیست. به هر روی چنین تصوری برای یک کودک، حتی کودکی که در معرض آزار والدین باشد، ّبه شدت ویرانگر و کشنده است.»

کودک مراجعه کننده از منظر خانم نخعی یک  قربانی «آزار عاطفی» بوده است: شاهد خاموش فحاشی طرفین ماجرا.

آنها آنقدر درگیر دعوا و مشاجره بوده‌اند که اساسا وقتی برای توجه و محبت به کودکشان نداشته‌اند. کسی بچه را جدی نگرفته بود. به شکلی که وقتی من از نقاشی اش تعریف کردم خودش را دو دستی به پاهای من چسباند و مرا در آغوش گرفت. او به شدت مورد بی‌مهری، کم محبتی و آزار روانی بود.

داستان تلخ کودک‌آزاری و خشونت علیه کودکان به این آسانی‌ها به صفحه آخر خود نمی‌رسد اما به نظر گروهی از روانپزشکان و مشاوران امور خانواده در پرونده‌هایی که خشونت‌های عاطفی و فیزیکی از سرناآگاهی والدین است، شرکت در کلا‌س‌های توجیهی، آموزشی و جلسات مشاوره برای والدین خشونت‌گر باید اجباری شود.

بیشتر: بیش از ده هزارتماس مرتبط با کودک‌آزاری در سال گذشته

شهریور
۱۰
۱۳۹۵
برادرکُشی به خاطر هیچ!
شهریور ۱۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
57343609
image_pdfimage_print

معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ از دستگیری مرد معتادی که پس از ۲۰ سال اختلاف اقدام به قتل برادرش کرده بود، خبر داد.

در ساعت  ۸:۳۰ صبح روز سه شنبه از طریق مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ وقوع یک فقره جنایت در خیابان سپیده جنوبی، خیابان گره گشا به کلانتری ۱۵۳ شهرک ولیعصر اعلام شد که با حضور مأموران کلانتری در محل مشخص شد که فردی حدودا ۵۵ ساله به نام عبدالرضا . ب بر اثر اصابت چاقو از ناحیه گردن دچار خونریزی شدید شده و بر اثر خونریزی و جراحت شدید فوت کرده است.

با اعلام خبر جنایت به قاضی کشیک ویژه قتل و پلیس آگاهی تهران بزرگ ، بازپرس ویژه قتل دادسرای امور جنایی ، تیم بررسی صحنه جنایت اداره دهم و تیم تشخیص هویت پلیس آگاهی تهران بزرگ در محل حاضر شدند و با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع قتل عمـد و به دستور بازپرس شعبه دوم دادسرای امور جنایی ، پرونده برای رسیدگی در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

بررسی تیم صحنه اداره دهم و عوامل تشخیص هویت پلییس آگاهی تهران بزرگ حکایت از آن داشت که مقتول ابتدا در خودرو سواری آردی شخصی اش مورد اصابت جسم تیز قرار گرفته  و در ادامه مقتول پس از خروج از خودرو در فاصله ای حدودا سه متری از خودرو بر روی زمین افتاده و بر اثر خونریزی شدید فوت کرده است.

کارآگاهان اداره دهم با شناسایی محل سکونت مقتول اطلاع پیدا کردند که محل جنایت تا محل سکونت مقتول تنها چند ده متر فاصله داشته و طبق اظهارات اعضای خانواده مقتول ، وی در ساعت هشت صبح برای عزیمت به محل کارش از خانه خارج شده که پس از دقایقی ، اعضای خانواده عبدالرضا  با مراجعه همسایگان به در منزلش از وقوع جنایت و مرگ مقتول اطلاع حاصل کرده اند.

در بررسی میدانی محل جنایت ، کارآگاهان اطلاع پیدا کردند که محل پارک خودروی مقتول در محلی بوده که یک سوپر مارکت مجهز به دوربین های مداربسته در آنجا قرار دارد و دوربین های مغازه نیز دقیقا مشرف به محل پارک خودروی متعلق به مقتول بودند . بلافاصله تصاویر دوربین های مداربسته توسط کارآگاهان اداره دهم مورد بازبینی قرار گرفت و کارآگاهان با راهنمایی اعضای خانواده مقتول موفق به شناسایی هویت قاتل شدند .
با شناسایی هویت ضارب از طریق تصاویر به دست آمده از طریق دوربین مداربسته مشخص شد که قاتل کسی نبوده جز برادر مقتول به نام محمد ۴۰ ساله که اعتیاد شدیدی نیز به مصرف موادمخدر داشته و همین موضوع از سال های گذشته باعث اختلاف شدید دو برادر با یکدیگر بوده است.

با شناسایی برادر مقتول به عنوان قاتل و متهم پرونده ، بلافاصله محل سکونت وی در منطقه خاوران – شهرک انقلاب شناسایی ، کارآگاهان به این محل مراجعه و او را در داخل خانه  در حین مصرف موادمخدر دستگیر و به اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

متهم پس از انتقال به اداره دهم صراحتا به ارتکاب جنایت اعتراف کرد و گفت : پس از سوار شدن برادرم به ماشین ، پیش از روشن کردن خودرو و در حالیکه به علت شدت گرما وی اقدام به پایین آوردن شیشه ماشین کرده بود ، به ماشین وی نزدیک شده و با چاقویی که آن را در داخل کیف دستی خود پنهان کرده بودم ، ضربه ای به سمت گردنش پرتاب کردم و در حالیکه برادرم از ناحیه گردن دچار خونریزی شدید شده بود از محل متواری شدم .
متهم در تحقیقات اولیه و در خصوص انگیزه جنایت ، علت مشخصی را بیان نکرد و صرفا عنوان داشت که اختلاف ما از حدود ۲۰ سال پیش آغاز شد و نهایتا به اینجا ختم شد که تصمیم به قتل برادرم گرفتم .
بر اساس اعلام مرکز اطلاع رسانی پلیس آگاهی پایتخت، سرهنگ کارآگاه حمید مکرم ، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ ، با اعلام این خبر گفت : با توجه به اعتراف صریح متهم به ارتکاب ، موضوع به بازپرس پرونده اعلام و برابر هماهنگی های لازم با مرجع قضایی مقرر شد تا متهم برای ارائه توضیحات و صدور قرار قانونی صبح روز چهارشنبه به دادسرای امور جنایی اعزام شود .

منبع: ایسنا

شهریور
۱۰
۱۳۹۵
خانه‌های سلامت پناهگاهی امن برای دختران
شهریور ۱۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
82208078-70975491
image_pdfimage_print

خانه های سلامت یکی از فعالیت های اجتماعی سازمان بهزیستی است و برای پناه دادن به دختران آسیب دیده که حمایت خانوادگی و اجتماعی ندارند راه اندازی شده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا، امروزه با رشد تکنولوژی و گسترش شبکه های ماهواره ای و فضاهای مجازی آسیب های اجتماعی نیز گسترش پیدا کرده و آسیب های متنوعی جوانان و نوجوانان ما را تهدید می کند.
تنوع این آسیب ها به حدی زیاد است که گاهی کنترل آن غیرممکن خواهد بود و در این میان قشر آسیب پذیر دختران بیشتر در معرض خطر این آسیب ها قرار دارند.
هم اکنون دختران زیادی هستند که به دلیل موقعیت خانوادگی و برای دور بودن از تنش های روحی و روانی و به امید دستیابی به آسایش و راحتی از منزل فراری شده و در دام هزاران بلا و اسیب قرار می گیرند.
خانه های سلامت در راستای پناه دادن به چنین دخترانی راه اندازی شده و پس از شناسایی این دختران از طریق مختلف اورژانس اجتماعی، NGO هایی که با سازمان بهزیستی همکاری دارند و غیره آنان را شناسایی و در این مکان ها پناه می دهند.

شرط اصلی پذیرش افراد در خانه های سلامت این است که آسیب ندیده و بلکه در معرض آسیب باشد در غیر اینصورت به مکان هایی دیگر با عنوان ‘ خانه های امن’ که برای دختران اسیب دیده و زنان ویژه ایجاد شده است منتقل می شوند.
خانه های سلامت از سال ۷۹ در استان کردستان نیز به عنوان زیر مجموعه مرکز مداخله در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی آغاز بکار کرد و این مرکز پس از ان به نام مرکز اورژانس اجتماعی تغییر نام داد و هم اکنون با عنوان پایگاه خدمات اجتماعی در سطح استان فعالیت می کند.

پایگاه خدمات اجتماعی متولی مقابله با آسیب های اجتماعی همانند کودکان خیابانی، کودکان کار، دختران فراری، زنان ویژه، مداخله به منظور کاهش طلاق، همسر آزاری و کودک آزاری و کسانی که دچار اختلال هویت جنسی شده اند است.
خانه های سلامت نیز یکی از زیر مجموعه های این مرکز است و دختران سالمی که بدلایل مختلف از جمله بی سرپرست و بدسرپرست بوده و از خانه فراری شده اند را تحت پوشش خود قرار داده و آنان را ساماندهی کرده و اگر شرایط خانوادگی اجازه بدهد آنان را به کانون خانواده بازگردانده و در غیر این صورت تحویل مراکز شبانه روزی می دهد.

مدیرکل سازمان بهزیستی استان کردستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه هم اکنون در پنج شهرستان استان خانه های سلامت دایر است گفت: این شهرستان ها فاقد محل نگهداری بوده و پس از شناسایی این دختران در صورت فراهم بودن شرایط انان را به خانه بر می گردانند و اگر شرایط فراهم نبود آنان را به مرکز استان ارجاع خواهند داد.

صباح قریشی افزود: در سطح استان فقط یک مرکز نگهداری آن هم در سنندج وجود دارد و دخترانی که به این مرکز تحویل داده می شوند مدت زمان زیادی آنان را در این محل نگه نمی داریم و پس از مشاوره و راهنمایی توسط مددکار و مشاور و در صورت عدم موفقیت در بازگرداندن آنان به خانواده هایشان؛ آنان را به مراکز شبانه روزی سازمان تحویل داده و فعالیت های مختلفی در زمینه آموزش، تحصیل و ازدواج آنان آغاز می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون تنها ۹ نفر در این مرکز مستقر هستند اظهار کرد: هر چند این تعداد دختر فراری و در معرض آسیب نیز نباید داشته باشیم اما با وضعیت موجود و شیوع مواد مخدر، خیانت، خانه های سفید و غیره این امار در استان جای خوشحالی دارد.

مدیرکل سازمان بهزیستی کردستان افزود: در سال های گذشته تعداد دختران پذیرش شده در این مرکز در استان به نسبت زیاد بود و خوشبختانه هم اکنون این آمار کاهش یافته است اما ما نباید از انجام برنامه های پیشگیرانه غافل شویم و باید همواره در راستای کاهش آسیب ها تلاش کنیم.

وی با بیان اینکه در این خانه ها برنامه ریزی های لازم برای تمامی مسائل این دختران انجام خواهد شد و جلسات مختلف مشاوره ای برای آنان تشکیل می دهیم گفت: گاهی در مراکز شبانه روزی شرایط خوبی از لحاظ مختلف ازدواج، تحصیل و غیره برای این افراد پیش می آید که حتی اگر در میان خانواده هایشان نیز بودند شاید این شرایط را نداشتند.
قریشی افزود: در مجموع در خانه های سلامت خدمات مشاوره ای و مددکاری تخصصی برای دختران در معرض آسیب انجام خواهد شد تا دچار آسیب نشوند و در مرحله اول تلاش ما این است که دختران در معرض آسیب به کانون خانواده های خود بازگردند و آسیبی متوجه آن ها نشود.

افسانه گلباغی – ایرنا

شهریور
۱۰
۱۳۹۵
افزایش حمایت‌های قانونی و حفاظتی از زنان درلایحه ‌تامین امنیت ‌زنان
شهریور ۱۰ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , ,
Two Woman's open hands making a protection gesture  isolated on green background.Property insurance and security concept.
image_pdfimage_print

Photo: CebotariN/Bigstock.com

معاون زنان‌ وخانواده ریاست‌جمهوری بخش مجازات لایحه ‌تامین امنیت‌زنان در‌برابر خشونت را ضامن اجرایی این قانون خواند وگفت: در این‌ لایحه مجموعه تدابیر بازدارنده، آموزشی و پیش‌گیرنده، قانونی و حفاظتی لحاظ شده است.

شهیندخت مولاوردی در توضیح آخرین وضعیت لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت در دولت، گفت: لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت به صورت جامع تهیه شده و در حال طی کردن مراحل نهایی خود در دولت است، در واقع بخش قضایی و مجازات‌ها مربوط به خشونت علیه زنان که پیش از این از لایحه مذکور منفک شده بود به این لایحه اضافه شد تا به صورت جامع تقدیم مجلس شود.

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری با بیان اینکه چند گروه کارشناسی لایحه تامین امنیت زنان در برابر خشونت را بررسی می‌کنند، تصریح کرد: لایحه مذکور برای دو بار در کمیسیون لوایح دولت بررسی شده و یک بار دیگر نیز به این کمیسیون ارجاع خواهد شد تا اصلاحات نهایی انجام گیرد و به هیات دولت و پس از آن مجلس تقدیم شود.

وی افزود: در لایحه ‌تامین امنیت زنان در برابر خشونت مانند تمام قوانین موجود در دنیا برای مقابله با خشونت علیه زنان، مجموعه تدابیر درنظر گرفته شده است، در حقیقت تدابیر بازدارنده، آموزشی و پیش‌گیرنده، همچنین تدابیر قانونی و حفاظتی برای حمایت از زنان در لایحه مذکور لحاظ شده است.

مولاوردی با بیان اینکه بخش مجازات‌های لایحه ‌تامین امنیت زنان در برابر خشونت ضمانت اجرایی این قانون خواهد بود، یادآور شد: ۱۰ ماده قانونی، قانون مجازات اسلامی و قانون تعزیرات حکومتی اصلاح شده به همراه پیشنهادات جدید در بخش مجازات لحاظ شده است، در خصوص مجازات قانونی با قوه قضاییه به تفاهم هم رسیده‌ایم تا روند تصویب لایحه با سرعت بیشتری طی شود.

معاون زنان و خانواده ریاست جمهوری، افزود: این معاونت ریاست جمهوری تلاش می‌کند تا لایحه ‌تامین امنیت زنان در برابر خشونت را به زودی به مجلس ارائه کند.

ستاد حقوق‌بشر قوه قضاییه به نقل از خانه ملت

شهریور
۹
۱۳۹۵
در ماه عسل کتک خوردم
شهریور ۹ ۱۳۹۵
تجربه ها و خاطره ها
۰
, , ,
14068459_1012471145538408_1333963364278030254_o
image_pdfimage_print

خانه امن: منتظر اتوبوس بودم که کشیده یک مادر به فرزندش آن هم مقابل همه افرادی که در صف ایستاده بودند قلبم را از جا کند. جای پسرک آنقدر خجالت کشیدم که فوری فرار را بر قرار ترجیج دادم، تو گویی کشیده را من خورده بودم. این نوشته بهمن در صفحه فیس بوک خانه امن است.

نازنین هم می نویسد یک روز برادرم توی یک مهمانی به خانمش گفت، این زن آنقدر شلخته است که اگر من خر نمی شدم با او ازدواج کنم تا حالا کپک زده بود.

کاربر دیگری خطاب به نازنین می گوید: تحقیر بلایی است که یک عمر پدرم بر سرم آورد و یک عمر همسرم و همین‌طور کامنت‌ها ادامه داشت چرا که هر کدام از ما با ده‌ها و ده‌ها روایت و خاطره از خشونت خانگی روبرو بوده‌ایم. خشونت‌هایی پیرامون خودمان و حتی نسبت به جسم و روح و روانمان.

چاره چیست، بنشینیم و تحمل کنیم یا به عنوان یک انسان از زشت‌ترین پدیده جامعه بشری پرهیز کنیم و یا تلاش کنیم که به شکل‌های مختلف با خشونت خانگی مقابله کنیم‌. بهترین حالت این است که هر کدام از ما در هر کجا که هستیم و هر نقش و شغلی که داریم برای مقابله و پیشگیری از خشونت خانگی تلاش کنیم چرا که مسئله خشونت تنها برای همسایه پیش نمی‌آید و پشت در خانه تک تک ما کمین کرده است‌.

حساس‌سازی

حساس‌سازی جامعه به خشونت خانگی تنها دلیل فعالیت‌های خانه امن است. آگاهی، درهای جدیدی را هر روز بر روی ما باز می‌کند.

مینا می گوید من اولین بار در ماه عسل کتک خوردم . داشتیم کنار دریا قدم می زدیم شوهرم گفت چرا به اون پسره نگاه کردی و سال های سال وضعیت من روز به روز بدتر می شد و اگر جزوه ای که یک روز یک عابر در یکی از پاساژ های تهران به دستم نداده بود من همچنان تحت خشونت خانگی بودم . شوهر من شکاک و بد دل بود و سرزده به خانه می آمد . صد بار او را بخشیدم ولی هیچ فرقی نکرد .

ظرفیت سازی را دست کم نگیرید . هر کدام از ما می توانیم در این مسیر تاثیر گذار باشیم . فریده در گروه داوطلبان خانه امن می گفت من یک روز تصمیم گرفتم در بسته های کوچک آجیل مشگل گشا بریزم و در هر بسته روی یک کاغذ نوشتم با یکدیگر مهربان باشیم . خشونت حق ما نیست و از میدان انقلاب تا سر جمهوری آن را پخش کردم .

ظرفیت سازی

ظرفیت سازی لغت عجیب و غریبی هم نیست . به نظرم ما ایرانی حتی اگر معنای آن را ندانیم ولی می دانیم چگونه باید ظرفیت سازی کرد . اینکه در کار و خانواده و نحصیل و زندگی روزمره موانع را بشناسیم . موانعی که نمی گذارند ما موفق باشیم و ما برای موفقیت به تقویت مهارت ها و توانایی و دانایی و شایستگی خود اقدام کنیم و در نهایت پله های رشد را طی کنیم .

در برخورد با آسیب های اجتماعی نیز ما نیاز به ظرفیت سازی داریم . از اعتیاد تا خشونت ، از آزارهای خیابانی تا فساد اقتصادی ما نیاز به شناسایی موانع و تقویت مهارت ها برای مقابله و پیشگیری با آن آسیب هستیم.

یک دست هم که صدا ندارد و به همین دلیل دست به دامن داوطلبان شدیم . واقعیت این است که با باز شدن وب سایت عده ای از دوستان پیشنهاد دادند که ما حاضر به همکاری هستیم و همان پیشنهاد نقطه عطف تشکیل گروه داوطلبان شد . اصولا همه سازمان های غیر دولتی بدون ظرفیت سازی نمی توانند به کار و فعالیت خود ادامه دهند و حتی جامعه نیز بدون سازمان های غیر دولتی امکان رشد و توسعه ندارد .

هیچوقت دیر نیست

دوستی که بیماری دیستروفی داشت و از نزدیک شاهد مشکلات این بیماران بود می گفت : یک روز به این نتیجه رسیدم که مردم از این بیماری چیزی نمی دانند و حتی مقامات بهداشتی کشور ضرورت پرداختن به بیماری دیستروفی را درک نمی کنند . یک دوره ظرفیت سازی گذراندم و تصمیم گرفتم چند کلاس آموزشی برگزار کنم که از مهمترین ابزارهای ظرفیت سازی است اما پول نداشتم بنابراین شروع به جمع آوری کمک های مردمی از طریق هنرمندان و ورزشکاران کردم . این روشی بود که من کار ظرفیت سازی را با آن شروع کردم و گذراندن چند دوره درباره چگونگی جمع آوری کمک های مردمی کردم . این دوست که امروز از داوطلبان خانه امن است معتقد است که بدون ظرفیت سازی و حساس سازی که یک فرآیند طولانی برای تغییر است مشکلات و آسیب های اجتماعی کاهش پیدا نمی کند و ظرفیت سازی از قابلیت های جدیدی است که باید در جوامع مدنی رشد و توسعه پیدا کند و برای شروع هر کاری هیچوقت دیر نیست.

شهریور
۹
۱۳۹۵
خشونت و پشیمانی: چرخه‌ای که فقط با پذیرفتن مسئولیت نجات خود، آن را می‌شکنید
شهریور ۹ ۱۳۹۵
روان‌شناسی و خشونت خانگی
۰
, , , , ,
Photo: Vertolet/Bigstockphoto.com
image_pdfimage_print

 

Photo: Vertolet/Bigstockphoto.com

خانه امن: پاسخ‌های این قسمت به صورت عمومی و برای عرضه به گروه بزرگی از مخاطبان طراحی شده است و به هیچ‌وجه نمی‌تواند پاسخگوی نیازهای خاص و شخصی افراد باشد. برای بررسی دقیق‌تر مشکلات، ما مشاوره‌های انفرادی را توصیه می‌کنیم، که از حوزه توانایی‌های خانه امن خارج است. 

رزا خورشیدی، مشاور خانواده

پرسش: دوازده سال قبل با همسرم بعد از دوره کوتاه دوستى که فقط به صورت تلفنى بود ازدواج کردم. بارها مادرم با این ازدواج مخالف کرد اما من بعد از اصرار‌های زیاد سرانجام با او ازدواج کردم . بعد از تولد فرزندم اوضاع تغییر کرد و او خشونت را به صورت آشکار آغاز کرد.

حتى یک بار نوزاد دو ماهه را که گریه می‌کرد را  زد وقتی من اعتراض کردم. داد زد: «خاک‌برسرت که عرضه ساکت کردن بچه را ندارى.» هر بار که به خانه پدرم می‌رفتم او مرا با عذرخواهی و گل بر می‌گرداند. به دفعات من و فرزندم را مورد آزار فیزیکی قرار داد. این روند زندن و بعد عذرخواهی ادامه پیدا کرد. اما من به خاطر فرزندم تحمل می‌کردم. هر بار که می‌خواست به او حمله کند من سپربلای او می‌شدم.

فرزند‌ من خیلی بالغ هست و من با او درددل می‌کنم. از من که گذشته اما نگران آینده بچه‌ام هستم. باید چه کار کنم؟

پاسخ: دوست عزیز بسیار متاثر شدم. دوستی‌های تلفنی و اینترنتی معمولا کانال مناسبی برای انتخاب همسر نیستند. پدیده ارتباط اینترنتی در حال حاضر اجتناب‌ناپذیر است ولی توصیه همیشگی من این است که دیدار اول حتما حضوری باشد. بعد از مقدمات آشنایی به صورت واقعی و نه مجازی، اگر شرایط ایجاب می‌کرد می‌توان صحبت‌ها را از طریق اینترنت انجام داد که البته هرچه کمتر باشد، بهتر است. ارتباط اینترنتی و تلفنی محدودیت‌های زیادی دارد.

والدین معمولا خواستگار دخترشان را بدون جهت رد نمی‌کنند. آنها حتما دلایلی دارند که باید در نظر گرفته شود. متاسفانه در اغلب موارد نگرانی آنها به جا بوده و ازدواج به شکست می‌انجامد. نکته مهم دیگر در این میان، برخورد پدر و مادر است. اگر والدین نه به خاطر سلیقه شخصی، بلکه با دلایل محکم با ازدواج فرزندشان مخالفند به هیچ عنوان نباید تسلیم شوند. اتفاقا اصرار بیش از حد خواستگار، خودش می‌تواند یک زنگ خطر باشد. همچنین در صورت سر گرفتن ازدواج، خانواده‌ها نباید با فرزند خود قطع رابطه کنند و حمایت خود را از او دریغ کنند. در این رابطه مدتی پیش با خانه امن مصاحبه‌ای داشتم که می‌توانید مطالعه کنید.

بچه‌دار شدن از مهمترین تصمیمات است

زود بچه‌دار شدن پس از ازدواج  یکی دیگر از اشتباهات رایج زوج‌های جوان است که می‌تواند پیامدهای بدی داشته باشد. اصولا حتی اگر زن و شوهر با هم مشکلی نداشته باشند، بچه‌دار شدن یکی از مهمترین تصمیمات زندگی است که نیاز به مطالعه، مشاوره، بررسی، توافق و از همه مهمتر بلوغ فکری، عاطفی، اجتماعی و اقتصادی دارد. این‌ها هیچ‌کدام در عرض یکی دو ماه حاصل نمی‌شوند. در صورتی که نشانه‌هایی از رابطه نابرابر و خشن در یک زوج مشاهده شد، باید به صورت جدی از بارداری پیشگیری شود. توصیه‌هایی مثل «بچه دار شوید درست می‌شود» کاملا بی اساس است. در دنیا هیچ مشکلی نه با ازدواج و نه با بچه دار شدن حل نمیشود، بلکه به دلیل افزایش پیچیدگی و استرس، بدتر هم خواهد شد.

درمان تخصصی

هنگام بروز خشونت خانگی، ترک منزل از سوی قربانی و گل و شیرینی بردن فرد خشونت‌گر به همراه قول و قرارهای محکم گذاشتن ، تقریبا یک کلیشه است. کلیشه دیگری که در این میان بسیاررایج است، قبول کردن آن قول وقرارها از سوی قربانی و خانواده او و بازگشت وی به همان شرایط قبلی است. کسی که همسر و فرزندش را کتک میزند، نیاز به درمان تخصصی دارد. این فرد حتی اگر واقعا بخواهد، بدون کمک تخصصی قادر به تغییر ناگهانی و قطعی رفتارهای خود نیست.

اشتباه بزرگ قربانیان خشونت خانگی، تحمل کردن است. دلیل اینکار هم اغلب «بخاطر بچه هایم» عنوان می‌شود. به یاد داشته باشید که عقب‌نشینی در مقابل یک فرد خشونت‌گر باعث پیشروی بیشتر او و افزایش خشونت می‌شود. هرگز کوچکترین مورد خشونت خانگی که الزاما هم فیزیکی نیست را تحمل نکنید و اتفاقا به خاطر فرزندتان وضعیت را هرچه زودتر تغییر دهید. چطور میتوان گفت کودکان در این خانواده‌ها آرامش دارند؟  فرزند شما با شنیدن کلمات رکیک پدر و دیدن صحنه های وحشتناکی که شرح داده اید، چگونه آرامش داشته؟ بچه‌ها، حتی از سنین خیلی پایین، تمامی کدهای رفتاری والدین خود را دریافت می‌کنند و حتی اگر شخصا شاهد خشونت نباشند، جو سنگین و ناخوشایند خانه روی آنها تاثیری ماندگار بر جای می‌‌گذارد.

بچه سنگ صبور مادر نیست

به کرات دیده می‌شود که مادران قربانی خشونت به دلیل بی پناهی، برای حمایت عاطفی به فرزندان خود مراجعه می‌کنند. اینکار اصلا صحیح نیست. بچه قرار نیست سنگ صبور مادرش باشد. او برای اینکار خلق نشده بلکه خود نیازمند حمایت عاطفی مادر است. در ادبیات تحقیق، از این کودکان به عنوان  Parentified Child  (فرزندی که نقش والد به خود گرفته)، یاد می‌شود. این بچه ها معمولا سلامت روان خوبی ندارند و در روابط بزرگسالی خود دچار مشکل می‌شوند. اگر کودک شما بسیار بالغانه رفتار می‌کند و مشکلات شما را حل می‌کند، به جای احساس غرور باید احساس نگرانی کنید. او باید مناسب سنش رفتار کند. انحراف از این مسیر به هر سمت آسیب‌زاست. یعنی بچه نباید کوچکتر از سن خود و یا بزرگتر از سن خود رفتار کند.

قربانیان خشونت خانگی باید بدانند که هیچ کس در اثر تحمل این وضعیت، موفق به تغییر الگوی خشونت نشده است. آنها باید مسئولیت نجات خود را به عهده بگیرند و دست به عمل بزنند. کار آسانی نیست ولی از وضعیت فعلی آنها بهتر است. حتی در کشوری مثل ایران، که قانون از زنان خشونت دیده حمایت لازم نمیکند، دست آنها کاملا بسته نیست.

پرسش و پاسخ قبلی را بخوانید: زنگ خطر خشونت خانگی

شهریور
۹
۱۳۹۵
لزوم اختصاص بودجه برای حمایت از زنان تن‌فروش
شهریور ۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
image_13950322679160
image_pdfimage_print

فهیمه فرهمندپور؛ مشاور وزیر کشور در امور بانوان، پیرامون حمایت از زنان ویژه (تن فروش) و معتاد و چرخه بازگشت آنها به آسیب، گفت: طبیعی است؛ در برنامه‌های بازپروریِ معتادان، بازپروریِ زنان ویژه و یا بازپروری کودکان کار، نه تنها تضمینی برای پوشش صد درصدی وجود ندارد که حتماً ضریبی از بازگشت نیز وجود دارد؛ حال اینکه ما با چه راهکاری می‌توانیم؛ جلوی این بازگشت‌ها را بگیریم، تابع برنامه‌ها و حمایت‌های اجتماعیِ پس از بهبودی است.

فرهمندپور با اشاره به اهمیت استمرار حمایت‌های پس از بهبودی، افزود: بدون شک تک‌تک افراد تحت بازپرروی که با گذراندن دوره، بهبودی خود را بدست می‌آورند، در صورت رهاشدن و بی‌توجهی، ممکن است؛ مجدداً به سمت آن آسیب بازگردند. بطور مثال؛ زن ویژه‌ای بهبود اولیه پیدا کرده، اما بدلیل نبود حمایتِ مستمر، هر آن امکان دارد به شرایط پیش از بازپروری بازگردد، لذا ما باید بخشی از بودجه و اعتبارات را به برنامه‌ها و حمایت‌هایِ اقتصادی و اجتماعی از زنان ویژه، زنان بهبود یافته از اعتیاد و همینطور کودکان کار اختصاص دهیم.

وی خاطرنشان کرد: در این صورت است که می‌توان امیدوار بود؛ ریزش و برگشت به آسیب به حداقل ممکن برسد، در غیر اینصورت فعالیت‌های بازپروی اولیه، به تنهایی نتیجه موفقیت‌آمیزی نخواهد داشت.

وی با تاکید بر لزوم حضور و مشارکت نهادهای مختلف در این راه، ادامه داد: این موضوع از طرفی باید در دستگاه‌های مختلف پیگیری شود و از طرفی هم باید سازمان‌های مدنی را در این زمینه فعال کنیم. در تمام دنیا بخش قابل توجهی از حمایت‌های اجتماعی، اقتصادی و مددکاری از طریق سازمان‌های مردم نهاد و NGO ها صورت می‌گیرد و ما نیز باید تلاش خود را در این زمینه بیشتر کنیم.

منبع: ایلنا

شهریور
۹
۱۳۹۵
پدرزن با ضربه چاقو به قتل رسید
شهریور ۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
636081642514947623
image_pdfimage_print

مردی که پدرزنش را به خاطر اختلافات خانوادگی به قتل رسانده بود، توسط پلیس شناسایی و دستگیر شد.

 ساعت ۲۴ چهارم شهریور ماه امسال وقوع یک فقره نزاع و درگیری منجر به جرح در منطقه افسریه – خیابان ۱۵ متری اول به کلانتری ۱۵۶ افسریه اعلام شد .

با حضور مأموران کلانتری در محل و انجام تحقیقات اولیه مشخص شد که فردی به نام «عباس . م» ( ۵۶ ساله ) طی یک نزاع و درگیری، از ناحیه گردن مورد اصابت جسم تیز ( چاقو ) قرار گرفته و به شدت مجروح شده است.

با وجود انتقال فرد مصدوم به بیمارستان و انجام اقدامات درمانی، در ساعت ۰۲:۰۰ پنجم شهریور ماه به مأمورین کلانتری ۱۵۶ افسریه اطلاع داده شد که «عباس . م» به علت خونریزی شدید و شدت جراحات فوت کرده است؛ لذا موضوع به قاضی کشیک ویژه قتل اعلام و به دستور بازپرس شعبه ششم دادسرای ناحیه ۲۷ تهران، پرونده جهت رسیدگی در اختیار اداره دهم ویژه قتل پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با آغاز رسیدگی به پرونده، دختر مقتول در اظهاراتش عنوان کرد که پدرش توسط همسر وی به نام رامین . س (۳۹ ساله) به قتل رسیده است . وی در اظهاراتش عنوان کرد: علت درگیری پدرم با همسرم ، اختلاف سابق همسرم با بنده بود. شب حادثه، رامین با پدرم تماس گرفته بود و او را به داخل کوچه کشید. رامین به همراه دو نفر دیگر به محل سکونت پدرم آمده بود؛ در آنجا رامین با چاقو پدرم را از ناحیه گردن مصدوم و شاهرگ وی را زد و سریعا از محل متواری شد.

کارآگاهان اداره دهم با مراجعه به محل سکونت متهم در خیابان ۱۵ متری افسریه ( نزدیکی محل زندگی مقتول و خانواده‌اش ) اطلاع پیدا کردند که وی پس از ارتکاب جنایت، از آنجا متواری شده است. لذا اقدامات جهت شناسایی مخفیگاه وی آغاز و مشخص شد که متهم به شمال کشور ( استان مازندزان – شهر محمود آباد ) متواری شده اما در فاصله زمانی کوتاهی این شهر را به مکانی نامشخص ترک کرده است .

در شرایطی که خانواده رامین . س مدعی بی‌اطلاعی از وی بودند، کارآگاهان با انجام اقدامات پلیسی موفق به شناسایی مخفیگاه متهم در شهر اردبیل شدند، با توجه به احتمال تلاش متهم برای خروج غیرقانونی از کشور، بلافاصله نیابت قضایی اخذ و کارآگاهان به شهرستان اردبیل اعزام و در ساعت ۱۵:۰۰ هشتم شهریور موفق به دستگیری وی شدند.

سرهنگ کارآگاه حمید مکرم، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، با اعلام این خبر گفت: متهم در همان اظهارات اولیه به ارتکاب جنایت و قتل پدرزن خود ( مقتول ) اعتراف کرده است ؛ لذا با توجه به اعتراف صریح متهم و دیوار شواهد و دلایل بدست آمده، قرار بازداشت موقت از سوی بازپرس پرونده صادر و متهم جهت انجام تحقیقات تکمیلی و مشخص شدن علت اصلی درگیری منجر به جنایت در اختیار اداره دهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری آنا

شهریور
۹
۱۳۹۵
پدرمان ظالم بود، انتقام گرفتیم
شهریور ۹ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
Iran_2
image_pdfimage_print

دختر بزرگ خانواده سرگرم مثله‌کردن جسد پدرش با اره برقی بود که پلیس سر رسید.

مادری و دو دخترش که از مشکلات پدر خانواده به ستوه آمده بودند نقشه قتل این مرد را کشیدند و شبانه او را کشتند.
محاکمه مادر و دخترانش صبح دیروز در شعبه چهارم دادگاه کیفری آغاز شد.
به‌گزارش خبرنگار جنایی «ایران»، صبح بیست و سوم تیرماه سال ۹۳ جوانی با مراجعه به کلانتری اعلام کرد زن‌عمو و دختر عموهایش، عموی وی را به قتل رسانده‌اند.
این جوان به پلیس گفت: شب جنایت وقتی وارد خانه عمویم شدم اعضای خانواده داشتند با اره برقی جسد را قطعه‌قطعه می‌کردند و داخل یک پلاستیک مشکی می‌گذاشتند. مأموران پلیس پس از ورود به این خانه، عاملان جنایت را دستگیر کردند و مادر و دخترانش برای بازجویی به اداره آگاهی منتقل شدند. الهام، نگار و مادرشان نیز در نخستین تحقیقات به جنایت اعتراف کردند.

صبح دیروز محاکمه الهام دختر بزرگ خانواده به همراه مادر و خواهرش نگار در شعبه چهارم دادگاه کیفری تهران آغاز شد.
در این دادگاه اولیای دم پس از اعلام کیفرخواست از قضات دادگاه خواستار اشد مجازات برای متهمان شدند و تقاضای قصاص کردند. سپس الهام دختر بزرگ خانواده به‌عنوان متهم ردیف اول در جایگاه ایستاد و به سؤال‌های اصغر عبداللهی و متین راسخ – قضات دادگاه- جواب داد. الهام گفت: پدرم مشکلات جدی داشت به‌همین‌خاطر هم همواره مشاجره و درگیری داشتیم.

چند بار تصمیم گرفتیم با خوراندن سم او را بکشیم اما موفق نشدیم حتی با کمک دو مرد دیگر که از آشنایان‌مان بودند نقشه قتلش را در یک تصادف رانندگی کشیدیم اما در آخرین مرحله منصرف شدیم. حتی با خرید مواد مخدر و جاسازی آن در خودروی پدرمان خواستیم او را گرفتار پلیس کنیم که آن هم اجرا نشد.

یک روز پدرم که راننده مسافربر بود، گفت: به من تعرض خواهد کرد و من، مادرم و خواهرم تصمیم گرفتیم او را مسموم کنیم. مادرم به نگار پول داد تا قرص، طناب و چسب بخرد. عصر وقتی که پدر به خانه آمد مادرم قرص‌ها را داخل شیرموز ریخت و به او داد.

پدرم کمی از شیر موز را خورد و خوابش برد. نیمه‌های شب دیدم که از دهانش کف بیرون می‌آید. مادرم گفت به اورژانس زنگ بزنیم اما من نگذاشتم و گفتم بگذارید تمام کند، اما تا ساعت ۸ صبح همچنان نیمه‌جان بود که من و خواهر و مادرم با یک روسری مشکی تصمیم گرفتیم او را خفه کنیم. آنقدر ما را اذیت کرده بود که کمر به قتل‌اش بستیم. هرچند انجام این تصمیم برایمان سخت بود ولی در حالی که خواهرم گریه می‌کرد این کار را انجام دادیم. پس از مردن پدرمان به پسر عمو و دایی‌مان خبر دادیم که به ما کمک کنند اما هیچ‌یک اعتنایی نکردند. بنابراین برای سربه‌نیست کردن جسد به فکر  فرو رفتیم. مادرم گفت داخل دیوار دفنش کنیم اما بعد یک اره برقی خریدیم.
داخل سرویس بهداشتی در حال قطعه‌قطعه کردن جسد بودیم که پسرعمویم به همراه یک مأمور از راه رسیدند و ما دستگیر شدیم. من در آخرین دفاع خود از اولیای دم و دادگاه می‌خواهم که ما را ببخشند، چرا که ما یک پدر ظالم را کشتیم. او بشدت به ما آزار می‌رساند و ما نمی‌دانستیم چکار کنیم.

در ادامه جلسه دادگاه نیز مادر و دختر دیگرش با تأیید اظهارات الهام به دفاع از خود پرداختند. در پایان جلسه قضات از اولیای دم (خانواده مقتول) خواستند در مورد قصاص متهمان تجدید نظر کنند و سپس برای صدور رأی وارد شور شدند. قرار است بزودی رأی درباره مادر و دو دخترش صادر شود.

منبع: روزنامه ایران

شهریور
۸
۱۳۹۵
مردسالاری؛ مانعی برای حضور زنان در عرصه‌های مختلف
شهریور ۸ ۱۳۹۵
این سو و آن سو خبر
۰
,
aks-dokhtar-kafash4
image_pdfimage_print

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان لازمه دستیابی به توسعه پایدار را مشارکت فعال همه افراد جامعه به خصوص زنان عنوان کرد و گفت: متأسفانه در کشورهایی چون ایران، موانعی برای حضور آگاهانه و فعالانه زنان در عرصه اقتصادی، سیاسی و اجتماعی وجود دارد که عمده‌ترین آن فرهنگ مردسالارانه است.

وحیده نگین افزود: درجهان کنونی دستیابی به توسعه همه‌جانبه و پایدار، بدون مشارکت فعال و موثر همه افراد جامعه به خصوص زنان میسرنیست. مساله مشارکت درمعنای وسیع کلمه دربرگیرنده انواع کنش‌های فردی و گروهی به منظور دخالت در تعیین سرنوشت خود در جامعه و تاثیر نهادن بر فرآیندهای تصمیم گیری درباره امور عمومی است و این مشارکت می‌تواند حضور سازنده، توانمند و شایسته زنان را در برداشته باشد. مشارکت در توسعه همه جانبه  تنها به رای دادن خلاصه نمی شود بلکه فراتر از آن باید شرایط گفت وگوی آزاد و شرکت فعال در فعالیت‌های مدنی، سیاسی و اقتصادی را برای زنان فراهم سازد.

حضور فعال زنان یکی از شاخص‌های حرکت جامعه به سوی توسعه است

وی با بیان اینکه مشارکت نیازمند موقعیتی است که زنان بتوانند در تصمیم‌هایی که در سرنوشت خودشان موثر است، تاثیرگذار باشند، گفت: اگر مشارکت زنان به‌درستی مورد توجه قرار گیرد، موجب افزایش کارایی برنامه‌های توسعه اعم از توسعه اقتصادی، اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و… می‌شود. به طور قطع زنان از اهمیت خاصی در مقوله توسعه برخوردار هستند؛ به گونه‌ای که حضور فعال، آگاهانه و ایمان آنان به توانمندیهایشان و میزان و چگونگی این حضور را می‌توان یکی از شاخص‌های ارزیابی یک جامعه در حرکت به سوی توسعه در نظر گرفت.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان افزود: در حال حاضر چنین مشارکتی در جامعه ما نسبتا کم و افزایش آن نیازمند فعالیت و برنامه‌ریزی وسیع و عمیق فرهنگی است؛ بویژه با توجه به وضعیت خاصی که زنان در طول تاریخ پشت سر گذارده‌اند و حساسیت‌هایی که نسبت به آنها وجود داشته و دارد.

وی تصریح کرد: هرچند توجه به مفهوم مشارکت در توسعه در کشورهای در حال توسعه تا حدودی رواج یافته اما ابزارهای مشارکت در میان مسوولان و مردم به خوبی جا نیفتاده است. یکی از این ابزارها که در اغلب کشورهای دموکراتیک با موفقیت عمل می‌کند، فعالیت‌های اجتماعی و اقتصادی زنان در قالب تشکل های مردمی،سازمان های غیردولتی و تعاونی هاست.

نگین افزود: هرچند که انگیزه‌ها، استعدادها و توانمندی‌های افراد و گروه ها متفاوت از یکدیگر است لیکن در حرکت جمعی واقعی هر فرد و گروهی به اندازه امکان و توان و مسوولیت پذیری خودش نقش دارد. به این ترتیب یکی از نقش‌های تشکل‌ها – که مشارکت و همکاری‌های مردم در پذیرش مسوولیت و کاهش تصدی‌گری دولت است-  تحقق می یابد.

مشاور وزیرتعاون،کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان در ادامه گفت: تعاونی نوعی همکاری و مشارکت افراد برای تاسیس و ایجاد یک سازمان اقتصادی با قبول اصولی است که سوداگری و بهره‌کشی از افراد را طرد می‌کند، همه فعالیت‌ها در آن با تشریک مساعی و به صورت جمعی انجام می‌شود،به انسان و آزادی او احترام گذارده و بدین ترتیب اجازه شکوفایی استعداد ها داده می شود و در آن روابط نه به صورتی عمودی بلکه به صورت افقی و مبتنی بر تفاهم و احترام متقابل استوار است، چنین نهادی پاسخگوی نیازهای کنونی تمامی جوامع و الگویی برای تحقق مدیریت مشارکتی و دموکراسی واقعی است. به نظر می‌رسد برای تحقق هر بیشتر اهداف این نهاد نیاز به نیرویی عظیم و پرانگیزه و تغییرخواه است و زنان چنین نیرویی هستند.

تعاونیها و تشکلهای غیر دولتی زنان را برای مسوولیت­های بزرگتر آماده می‌کنند

وی با بیان اینکه زنان در تعاونی‌ها و تشکل‌های غیر دولتی، توانمندی‌های خود را باور می‌کنند، اظهار کرد: تعاونی‌ها و تشکل‌های غیردولتی، زنان را برای مسوولیت­های بزرگتر آماده می‌کنند. در کشورهایی چون ایران، موانعی برای  حضور آگاهانه و فعالانه زنان در عرصه اقتصادی وسیاسی و اجتماعی وجود دارد که عمده ترین آن فرهنگ مردسالارانه است. وجود نهادها و موسسات خودجوش و نیرومند و جلب علائق افراد و توده‌­های پراکنده در اصناف، گروه­‌ها و تشکل­های مختلف و سازماندهی آنان، باعث تقویت جامعه مدنی خواهد شد.

نگین اضافه کرد: این وضعیت به تقسیم قدرت در میان مردم کمک می‌کند و مشارکت و علاقه‌مندی آنها را به مسوولیت پذیری جلب خواهد کرد بنابراین تشکل­ها و فعالیت زنان در حوزه های اقتصادی و اجتماعی رسالت بزرگی دارند. تعاونی های زنان با جذب زنان در جامعه پذیری آنان نیز نقش مهمی ایفا می‌کنند. به این نحو که زنان وارد فضای کسب و کار می شوند و گرایشات آنها نسبت به اهداف اقتصادی شکل می‌گیرد. در این شرایط پرداختن به ماهیت وجودی تشکل­ها و تعاونی‌هایی که توسط زنان اداره می شوند، در روشن کردن اذهان جامعه و فرهنگ‌سازی برای تغییر نگرش­ها و باورها نسبت به نقش زنان از اهمیت برخوردار است.

نگین ادامه داد:انقلاب اسلامی ایران نشان داد که زنان می‌توانند ضمن حفظ مسئولیت‌های خانوادگی و نگهداری حریم خود، در اجتماع هم حضوری فعال داشته باشند. زنان در جریان انقلاب همواره در صحنه فعالیت‌های انقلابی بودند و پس از انقلاب هم در عرصه‌های متعدد اجتماعی، سیاسی و علمی حضوری پررنگ داشته‌اند اما به لحاظ اقتصادی به نظر می رسد که شرایط چندان برای فعالیت آنها فراهم نبوده است تا به صورتی مستقل به کارآفرینی و اشتغال بپردازند.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان افزود: بنا به آمارها درصد زنان کارآفرین در ایران رقم پایینی است هم نسبت به آمارهای جهانی و از آن مهمتر هم نسبت به ظرفیت‌های موجود در کشور. در سالهای اخیر زنان – که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند- گرایش بیشتری به تحصیلات دانشگاهی پیدا کرده‌اند و نرخ ورود زنان و دختران به دانشگاه‌ها افزایش یافته است؛ در حالی که بر اساس آمارهای رسمی، نرخ بیکاری نیز در میان بانوان تحصیلکرده به صورت قابل توجهی بالا است. به نظر می رسد جذب این تعداد نیروی تحصیلکرده در سازمان های دولتی موجود که بیشتر آن‌ها با تورم نیروی انسانی مواجه هستند، عملی نباشد. بخش خصوصی نیز با توجه به گستره محدود آن در ایران ً نتوانسته است در جذب این سرمایه های ملی موفقیت قابل توجهی داشته باشد.

وی به راهکارهای مهم جهت حل این معضل اشاره و اظهار کرد: توسعه کارآفرینی در میان زنان و دختران دانشگاهی حمایت از فعالیت زنان در بخش تعاونی است. ایجاد تفکر کارآفرینی و ورود به کسب و کار در میان بانوان کشور، خصوصا دانش آموختگان دانشگاهی که با توجه به دانش و مهارتی که در رشته تخصصی دانشگاهی خود فرا گرفته و امکان ایجاد کسب و کار به صورت فردی و یا گروهی در رشته تخصصی خود را دارند، باعث می‌شود که آنها با بهره گیری از استعدادهای بالقوه خود، افرادی خلاق، نوآور و کارآفرین شوند و خود را باور کنند.

نگین اضافه کرد: کارآفرینی به نوبه خود فرآیند پیچیده‌ای است که عوامل متعدد شخصیتی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و … بر آن تاثیر می‌گذارد و شاید همین پیچیدگی و ناهمواری توجیه کننده میزان قابل تامل عدم حضور گسترده بانوان در کارآفرینی باشد.

وی در ادامه گفت: عکس العمل‌های منفی اجتماعی یعنی نگرش منفی به ضرورت نقش اجتماعی زن و محدود کردن توانمندیهای او صرفا به انجام مسئولیتش در امور خانه داری، همسر داری و بچه داری از دلایل اولیه‌ای است که موجب برخوردها،مخالفت‌ها و ممانعت‌های حضور اجتماعی زن می‌شود.

مشاور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در امور بانوان تصریح کرد: چنین نگرشی اساسا نسبت به نقش اجتماعی زن، نادرست است و توان مدیریت و مسئولیت پذیری او را زیر سوال می‌برد و نه تنها اعتقادی به توان زن ندارد بلکه در مقابل هر گونه نقش آفرینی او در این سطوح مقاومت نشان می‌دهد و عامل فشار اجتماعی می‌شود. به همین دلیل کارآفرینی زنان و موفقیت‌شان بویژه در حوزه تعاونی می تواند در اصلاح این نوع باورها بازتاب زیادی در محیط پیرامون از خود به جای بگذارد.

تشکل های زنان در رفع محرومیت از آنها نقش فعالی داشته باشد

وی در ادامه گفت:  جبران این عقب ماندگی‌های تاریخی و رفع مسائل و مشکلات نوین در عرصه زندگی زنان هر دو نیازمند یک حرکت سنجیده، برنامه‌ریزی شده، وسیع و همه جانبه است. در واقع تشکل‌ها و تعاونی‌های زنان در رفع محرومیت از زنان و حل مسائل آنها باید پیشتاز باشند. فعالیت زنان تعاونگر می‌تواند الگوی بسیار خوبی برای همه زنان باشد چراکه نشان می دهد که آنان به‌خوبی می‌توانند فعالیت‌های موثری در زمینه اقتصادی و کارآفرینی و اشتغال داشته باشند. آنان  ثابت می‌کنند که می‌توان بر محدودیت‌ها غلبه کرد و کاری تازه انجام داد. علاوه بر آن فعالیت زنان تعاونگر یک نمونه گویا و خوب از گسترش «خیر جمعی» است. خیر جمعی ایده‌ها و فعالیت هایی است که به تمام اقشار جامعه در حال و آینده توجه دارد و نه به منافع یک قشر خاص.

نگین  در پایان تأکید کرد: با توجه به نقش بی‌بدیل و غیرقابل انکار زنان به عنوان حامی و پشتیبان جریان اشتغال و توسعه پایدار، ضروری است تا تشویق و حمایت از تشکیل اتحادیه‌ها و تعاونی‌های زنان، فراهم کردن فرصت‌های آموزشی، ارتقای مهارت‌های شغلی بانوان تعاونگر، ایجاد فرصت‌های عرضه تولیدات و خدمات و بازاریابی در تعاونی‌های زنان و امکان بهره‌مندی این تعاونی‌ها از منابع و تسهیلات مالی و اعتباری به عنوان بخشی از راهکارهای موثر تقویت و حمایت از تعاونی‌های زنان در کشور مد نظر قرار گیرد.

منبع: ایسنا