صفحه اصلی  »  2014 August
image_pdfimage_print
شهریور
۷
۱۳۹۳
 آموزش”مهارت‌های زندگی”به دختران زیر ۱۳ سال در جشنواره زنان و تولیدملی
شهریور ۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

25-25

عکس: ایسنا

مدیرستاد توانمند سازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران از برگزاری پنجمین جشنواره زنان و تولید ملی از۲۵ شهریور تا ۴ مهرماه با حضور مراکز مهارت آموزی کوثر شهرداری و برندهای برتر خبر داد.

به گزارش ایسنا، فهیمه فیروزفر در نشست خبری با اعلام این خبراظهارکرد:‌ برای جشنواره پیش رو درخواست برندها بسیار بیشتر از جشنواره‌های قبلی بوده و تعداد بیشتری از برندها با محصولات مراکز مهارت آموزی کوثر شهرداری تهران رقابت می‌کنند.

وی گفت: هر سال در حاشیه برگزاری جشنواره زنان و تولید ملی نمایشگاه کار فرهنگی و آموزشی نیز برگزار می‌شود که در جشنواره پیش رو وسعت پیدا کرده، همچنین در یک طبقه از این نمایشگاه نیز برای دختران سن ۹ تا ۱۳ سال آموزش‌های مهارت‌های زندگی برگزار خواهد شد. به طوری که این آموزش‌ها به تفکیک گروه سنی خواهد بود.

به گفته مدیرستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران یک طبقه از نمایشگاه زنان و تولید ملی امسال به نمایشگاه تعاونی‌ها اختصاص یافته و غرفه‌های متنوعی دارند. همچنین در نمایشگاه امسال بالغ بر۱۰۰ غرفه محصولات خود را به نمایش می گذارند که ۴۰ درصد آنان از مراکز مهارت‌آموزی کوثر ستاد توانمند سازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران هستند.

وی ادامه داد: در حیاط نمایشگاه نیز برای متقاضیان چادرهای مواد غذایی برپا می شود.

فیروزفر در ادامه به پایش جامع اطلاعات زنان سرپرست خانوار تحت پوشش شهرداری تهران اشاره کرد و گفت: برای این امر درستاد توانمندسازی هسته مددکاری تشکیل داده‌ایم تا فرصت مددکاری برای این خانواده‌ها فراهم شود. همچنین گردهمایی‌هایی نیز با خیرین و سمن‌های مرتبط با حوزه زنان سرپرست خانوار برگزار شده است.

به گفته وی در راستای پایش جامع اطلاعات زنان سرپرست خانوار، این اطلاعات دریک سیستم جمع‌آوری شده و دارای شناسنامه الکترونیکی می‌شوند تا تمام دست‌اندرکارانی که به این افراد سرویس می‌دهند از اطلاعات آنان با خبر باشند.

فیروزفر ادامه داد: طرح توانمندسازی و یکپارچه سازی اطلاعات حوزه زنان سرپرست خانوار نیز از دیگر برنامه‌های ما بوده و با تعامل با استانداری، دستگاههای مختلف و وزارتخانه‌ها و معاونت امور زنان برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار اقدامات بسیاری صورت گرفته است.

به گفته مدیرستاد توانمند سازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران طرح یکپارچه سازی اطلاعات زنان سرپرست خانوار در حال حاضر به صورت پایلوت کشوری در شهرستان ری اجرایی می شود و امیدواریم بتوانیم پس از نتیجه گیری این طرح در شهرستان ری، این طرح را در تمام کشور اجرایی کنیم.

فرهمند پور با تأکید بر اینکه بسیاری از شوراهای شهرهای شهرستان‌ها به ستاد توانمندی زنان سرپرست خانوار مراجعه کرده‌اند تا تجربیات خود در راستای توانمندی زنان سرپرست خانوار را در اختیار آنان قرار دهیم، گفت: شوراهای شهر اصفهان ، مشهد،‌ زاهدان از این جمله هستند.

وی گفت: وزارت کشور نیز درخواست کرده است تا طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار را در اردوهای آموزشی برگزار کنیم.

وی ادامه داد: چنانچه اطلاعات زنان سرپرست خانوار واحدو یکپارچه شود می توان با ارائه کد ملی تمام اطلاعات زن سرپرست خانوار را درآورد و برای آنان برنامه ریزی کرد.

مدیر ستاد توانمند سازی زنان سرپرست خانوار شهرداری تهران همچنین تصریح کرد:‌به مناسبت روز دختر قرار است تا دختران ۹ ساله زنان سرپرست خانوار تهران از سوی اداره کل امور بانوان شهرداری تهران به تفکیک منطقه معرفی شده و پکیج هایی که برای دختران کارکنان شهرداری در نظر گرفته شده است برای آنان نیز درنظر بگیرند.

شهریور
۷
۱۳۹۳
پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس برای کاهش ساعت کاری زنان دارای فرزند تا ۱۲ سال
شهریور ۷ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

50939_thum

عکس: خبرگزاری خانه ملت

رئیس فراکسیون زنان مجلس، از پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس برای توسعه گسترده شمول لایحه کاهش ساعات کاری زنان خبر داد و گفت: در صورت موافقت با این پیشنهاد زنان می تواند برای نگهداری و حمایت از فرزندان تا ۱۲ سال خود از کاهش ساعت کاری بهره مند شوند.

فاطمه رهبر در گفت وگو با خانه ملت، از پیشنهاد فراکسیون زنان مجلس برای توسعه گسترده شمول لایحه کاهش ساعات کاری زنان خبر داد و گفت: در لایحه کاهش ساعات کاری زنان، کاهش زمان اشتغال در مورد بانوانی اعمال می شود که فرزندان زیر ۷ سال دارند اما معتقدیم که فرزندان باید در دوران دبستان نیز مورد توجه و دقت نظر والدین قرار بگیرند از این رو پیشنهاد کاهش زمان کار برای بانوانی که فرزند دبستانی دارند را مطرح و در فراکسیون کلیات آن را مورد بررسی قرار داده ایم.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی، با پرخطر خواندن سنین کودکان در دوران دبستان، ادامه داد: اگر بتوانیم اشتغال پاره وقت را به مادرانی که فرزندان دبستانی دارند تعمیق دهیم کار خداپسندانه‌ای است و برای تربیت بهتر فرزندان آینده نگری کرده ایم.

وی با بیان اینکه فرزندان ما آینده سازان کشور بوده و مبنای تربیت از سنین کودکی آغاز می شود، افزود: با توجه به اینکه کودک دبستانی در سنین ۷ تا ۱۲ سال برهه پرخطری را سپری می کند که نیازمند حضور و حمایت والدین است از این رو موافقت با پیشنهاد کاهش ساعات کاری زنان می توانند ثمرات مثبتی برای آینده کشور به همراه داشته باشد.

رهبر با بیان اینکه کودکان در دوران دبستان نیازمند حمایت والدین به ویژه مادران برای تغدیه و همچنین از حیث روانی هستند، افزود: کاهش ساعت کاری زنان برای رسیدگی به امور آینده سازان کشور باید با دقت نظر بیشتری مورد بررسی و در نهایت تصویب نهایی قرار بگیرد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی همچنین از بررسی طرح بیمه زنان خانه دار در فراکسیون متبوعش خبر داد و گفت: در خصوص بیمه زنان خانه دار مقرر شده بود دولت لایحه ای به مجلس برای بررسی ارایه دهد که هنوز این مهم محقق نشده اما با توجه به وعده ارایه آن در هفته دولت همچنان منتظر آن برای بررسی در فراکسیون هستیم.

شهریور
۷
۱۳۹۳
گزارش سازمان بین المللی ضد برده داری: قاچاق کودکان برای استفاده به عنوان شتر سوار
شهریور ۷ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , , , ,
image_pdfimage_print

4186768872_9d34b87f94_b

عکس: Shreyans Bhansali

مقدمه:

زنان و کودکان در سراسر جهان مظلوم ترین قربانیان بوده و هستند. آنها در آئین و رسوم قبیله ای در کشورهائی که فرهنگ قبیله ای بر آن چیره بوده و بقایای آن هنوز پا برجاست، به نام آداب و رسوم طعمه سودجویان می شوند. گونه ای از این روند تاریخی را در مقاله ای که ترجمه شده ملاحظه می کنید. خشونت علیه کودکان زیر ۱۰ سال بخشی از ظلم فاحش به کودکان در کشور امارات متحده عربی است. کشوری که ظاهری درخشان، زیبا و خیره کننده دارد، اما هنوز به روایت “سازمان جهانی کار” نتوانسته است به یکی از بدترین انواع کار کودکان پایان دهد.

قاچاقچیان و کارفرمایان این کودکان و شهروندان کشورهای حاشیه خلیج فارس که در استثمار و ظلم به این کودکان با قاچاقچیان و کارفرمایان همکاری می کنند، به موجب قوانین داخلی که با فشارهای سازمان ملل متحد از تصویب گذشته و مصداق جرم و جنایت دارد، مورد پیگرد قرار می گیرند. این مقاله نشان می دهد که جوامع با فرهنگ قبیله ای تا چه اندازه در برابر قوانین بین المللی ضد استثمار و بردگی کودکان، مقاومت می کنند. مطالعه آن به عموم کسانی که نسبت به مظلومیت کودکان فقیر و کودکان کار، حساسیت دارند توصیه می شود.

اطلاعاتی در مورد اجرای کنوانسیون شماره ۱۸۲ «سازمان جهانی کار» در مورد «بدترین انواع کار کودکان» (مصوب ۲۰۰۱) از سوی امارات متحده‌عربی

ترجمه: فرخ نیک‌مرام

قاچاق کودکان برای استفاده به عنوان شترسوار

 می ۲۰۰۶

در ده سال اخیر کودکانی از بنگلادش، پاکستان، سودان و یمن برای شترسواری در امارات متحده عربی به کار گماشته شده‌اند. استفاده کودکان به عنوان سوار کار در مسابقات شترسواری بسیار خطرناک است و می‌تواند منجر به جراحات جدی ویا مرگ شود. علاوه بر این بسیاری از کودکان از سوی قاچاقچیان و کارفرمایانشان به اشکال مختلف از جمله کتک زدن و محروم کردن از غذا مورد اذیت و آزار قرار می‌گیرند. جدا کردن کودکان از خانواده و انتقال آنها به کشورهایی که مردم، فرهنگ و معمولا زبانشان برای آنها کاملا نا‌آشناست، منجر به وابسته ماندن این کودکان به کارفرمایان می شود و این کارفرمایان را قادر می‌سازد که این کودکان را وادار به انجام کارهای مورد نظرشان کنند.

قاچاق کودکان به عنوان شترسوار از سوی کنوانسیون‌های شماره‌ ۲۹، ۱۳۸ و ۱۸۲ «سازمان جهانی کار» و «کنوانسیون حقوق کودک» سازمان ملل متحد، که امارات متحده عربی هر دوی آنها را پذیرفته، منع شده است. کمیته کنفرانس سازمان جهانی کار برای اعمال استانداردها در طول پنج سال گذشته مکررا این مسئله را مورد بررسی قرار داده است.

پاسخ دولت

در سال ۲۰۰۵ دولت امارات متحده‌ عربی جدیت این مشکل را به رسمیت شناخته، قانونی را معرفی نمود که استفاده از سوارکاران زیر ۱۸ سال را ممنوع کرد. تخلف از این قانون که در ۵ جولای ۲۰۰۵ معرفی شد، مجازات‌هایی تا سقف سه سال زندان یا جریمه نقدی حداقل ۵۰ هزار درهم (معادل ۱۳۶۱۴ دلار آمریکا) به همراه داشت. معرفی این قانون حرکتی بسیار مثبت به شمار می‌آید که سال‌ها از سوی سازمان‌های حقوق بشری مانند «سازمان بین المللی ضد برده ‌داری» مطالبه شده بود.

در همان سال دولت امارات بر سر پرداخت غرامت به کودکانی که به این شکل به کار گماشته شده بودند با یونسکو به قراردادی دست یافت. پس از اعلام این قرارداد، وزارت کشور امارات متحده عربی اعلام نمود که حدود ۳۰۰۰ کودک در این کشور به عنوان شترسوار به کار گمارده می‌شدند که از آن میان ۲۸۰۰ نفر (۹۳ درصد) کمتر از ۱۰ سال سن داشتند. این دولت ۲٫۷ میلیون دلار برای بازگرداندن این کودکان به کشورهایشان تخصیص داد و شتردارانی که کارگران کودک خود را تا ۳۱ می ۲۰۰۵آزاد کنند مورد عفو قرار داد.

این قانون، قرارداد برای پرداخت غرامت و سایر فعالیت‌های مرتبط همگی نقاط عطفی در حل این مشکل هستند و مورد استقبال قرار گرفته‌اند. اما سازمان بین المللی ضد برده‌داری در مورد روند بازگرداندن کودکان به کشورهایشان و نحوه‌ اجرای این قانون نگرانی‌هایی دارد.

روند بازگرداندن کودکان

نخست، تفاوت قابل توجهی بین رقم تخمینی خود دولت که ۳۰۰۰ کودک است و ۱۰۷۰ نفر کودکی که با اطلاعات ما تا ماه مارچ ۲۰۰۶ به کشورهای خود فرستاده شده‌اند وجود دارد. این تفاوت نشان می‌دهد که تعداد قابل توجهی از این کودکان همچنان در امارات به سوارکاری اجباری مشغولند. این کودکان باید شناسایی و به کشورهای خود بازگردانده شوند.

دوم، بین رقم ۳۵۰ نفر که به ادعای منابع رسمی به بنگلادش، پاکستان و سودان باز گردانده شده‌اند و تعداد افرادی که رسیدنشان از سوی سازمان‌های غیر دولتی همکار سازمان بین المللی ضد برده‌داری تایید شده است نیز تفاوت قابل توجهی به چشم می‌خورد. با این که ممکن است برای این تفاوت‌ها توضیحات ساده و موجهی وجود داشته باشد، لازم است که برای جلوگیری از بازگردانده شدن این کودکان، حصول اطمینان از برآورده شدن نیازهایشان و حفظ سلامتشان، روند آمادگی و بازفرستادن تمامی این کودکان به شکلی شفاف و مستند شده دنبال شود. اعلام شمار دقیق این کودکان همچنین برای مقایسه با شمار تخمینی اولیه کودکانی که به این کار وادار شده بودند ضرورت دارد.

سوم، با این که طبق برآورد دولت امارات متحده‌ عربی ۹۳ درصد از این کودکان کمتر از ده سال سن داشته اند، گزارشات رسیده از سوی سازمان‌های همکار ما نشان می‌دهد که سن اغلب کودکانی که به کشورهایشان بازگردانده شده‌اند بیش از ۱۰ سال است. مثلا از میان ۱۴۵ کودکی که بازگشت آنها در ۱ آگوست ۲۰۰۵ و ۲۳ فوریه  ۲۰۰۶از سوی «انجمن وکلای زن بنگلادش» ثبت شده است، تنها ۴۲ کودک کمتر از ده ساله وجود داشتند.

و در نهایت بر اساس شهادت‌های این کودکان که از سوی سازمان‌های همکار ما در بنگلادش، پاکستان و سودان گرفته و ضبط شده است، بسیاری از این کودکان به صورت مناسب برای بازگردانده شدن به کشور و خانواده خود آماده نشده‌اند. از آنجایی که این کودکان در سنین بسیار پایین از خانواده و کشور خود دور شده‌اند و کشور و حتی خانوادهایشان هم اکنون برایشان آشنایی لازم را ندارند، آماده سازی این کودکان که در جریان بازگردانده شدن دچار اضطراب می شوند بسیار ضروریست. به عنوان مثال، در سودان «داوطلبان صلح و توسعه» با چندین تن از کودکانی که از شروع این طرح از راه‌های غیر رسمی به کشور باز گردانده شده‌اند گفتگو کرده ودریافتند که این کودکان به هیچ یک از برنامه‌های آماده‌سازی برای بازگرداندن و مراقبت‌های توانبخشی که دولت امارات وعده داده بود دسترسی نداشته‌اند.

دولت امارات متحده‌ عربی باید تمامی این موارد را یک به یک مستند سازی کند و شواهد لازم را برای اثبات ارائه خدمات لازم قبل از بازگرداندن این کودکان ارائه نماید. مقامات امارات متحده‌ عربی باید گام‌هایی بردارند که توانبخشی کامل و مراقبت لازم از کودکان را تضمین کند و از بازگردانده شدن تمامی این کودکان به کشورشان به شکلی مناسب و با رعایت حساسیت‌های لازم اطمینان حاصل کند. این بازپروری باید شامل خدمات درمانی برای جراحات احتمالی، مشاوره و درمان روانی برای درمان ضربات روحی که کودکان در طول این تجربه متحمل شده‌اند، تطبیق دادن آنان به شرایط جدید و نا آشنای آزادی و آموزش لازم برای یکی کردن سطح دانش این کودکان با سطح دانش کودکان هم سن آنان باشد.

پیش از اعزام کودکان، والدینشان باید در کشور مقصد یافته شوند و نیازهای کودکان برای استقرار کامل در کنار خانوده شناسایی شود. برای کودکانی که والدینشان قابل یافتن نیستند یا بازگرداندنشان به والدین مناسب نیست، باید راهکاری پیش‌بینی گردد. این راهکار باید از کودک در زمان‌هایی که در صورت بازگرداندن او احتمال آزار یا قاچاق مجدد‌ وجود داشته باشد حمایت کند. خدمات نگهداری کودک و توانبخشی کامل در کشور مقصد نیز باید مهیا شود. امارات متحده عربی باید در موارد مورد نیاز در فراهم آوردن این خدمات، به کشورهای فقیرتر کمک کند.

در عین حال دولت امارات متحده‌ عربی باید جزئیات این که تا کنون بودجه ۲٫۷ میلیون دلاری را چگونه و در کجا استفاده کرده است را منتشر کند. مثلا چه میزان از این بودجه جهت پرداخت به کودکان برای دوره‌ای که در امارات متحده‌‌ عربی به عنوان شترسوار در حال کار بوده‌اند اختصاص یافته است. دولت همچنین باید مشخص کند چه ارزیابی‌هایی برای حصول اطمینان از موثر بون خدمات و فعالیت‌هایش تا اینجای کار انجام داده ‌است.

اعمال قانون منع استفاده از کودکان به عنوان شترسوار

استفاده از کودکان به عنوان شترسوار، سال‌هاست که تحت قوانین مختلف در امارات متحده عربی غیر قانونی بوده است:

 • دولت این کشور به کمیته کنفرانس سازمان جهانی کار در مورد اعمال استانداردها  گزارش داد که استخدام افراد زیر سن ۱۵ سال در امارات متحده عربی از سال ۱۹۸۰ به بعد، خلاف قانون کار فدرال بوده است.
 • مجمع شترسواران امارات متحده عربی در اواخر دهه‌ ۹۰ میلادی قوانینی صادر نموده است که استفاده از سوارکارهایی که کمتر از ۱۴ سال سن و کمتر از ۴۵ کیلوگرم وزن دارند را منع می‌کند.
 • شیخ حمد بن زاید بن نحیان، مدیر فدراسیون شترسواری و وزیر امور خارجه امارات متحده عربی در سال ۲۰۰۲ دستورالعمل شماره ۲۶۶/۶/۱ مربوط به منع استخدام سوارکاران زیر ۱۴ سال و سبکتر از ۴۵ کیلوگرم در مسابقات شترسواری را به اجرا در آورد. این دستورالعمل همچنین داشتن مدرک رسمی، مانند پاسپورت، که نشان‌دهنده‌ سن قانونی سوارکار باشد و گواهی پزشکی از فدراسیون مسابقات شترسواری را الزامی نمود. بر اساس این منع در ۱ سپتامبر ۲۰۰۲ معرفی گردید، مجازات ۲۰۰۰۰ درهم (برابر با ۵۵۰۰ دلار آمریکا) برای تخلف اول در نظر گرفته شده است. در صورت بروز خلاف دوم، فرد به مدت یک سال از شرکت در مسابقات شترسواری محروم خواهد شد. در صورت تکرار تخلفات، دوره‌های زندان سه ماهه و جزای نقدی ۲۰۰۰۰ درهمی به عنوان مجازات‌ در نظر گرفته شده‌اند.

با وجود تمامی این قوانین و مقررات، استفاده کودکان به عنوان شترسوار در امارات متحده عربی بین سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۵ دائما گزارش و مستندسازی شده است. در واقع برآورد وزارت کشور این کشور در می ۲۰۰۵ مبنی بر این که ۲۸۰۰ نفر از کودکان سوارکار در امارات متحده عربی کمتر از ۱۰ سال سن دارند، خود نشان از این است که این قوانین هرگز به شکل موثر اجرا نشده‌اند.

دولت امارات متحده عربی درخواست کرده است که به جای کودکان سوارکار از ربات استفاده شود. این می‌تواند اجرای قوانین کار را برای سوارکاران دارای سن قانونی دچار پیچیدگی کند. در ضمن استفاده از ربات به عنوان سوارکار، جای ورزش کار و اعمالی مانند خوراک دادن و رسیدگی به شترها در اردوگاه‌ها را پر نمی‌کند.

در حقیقت گزارش‌هایی که توسط منابع معتبر به سازمان بین المللی ضد برده‌داری رسیده حاکی از آن است که اگرچه در مسابقات بزرگ و عمومی از کودکان استفاده نمی‌شود، کودکان همچنان در مسابقات کوچکتر که در اردوگاه‌ها برپا می‌شوند برای راندن شتر به کار گمارده می‌شوند.

مکانیزم اصلی طراحی شده برای اعمال این قانون و پیشگیری از این کار به نام «کمیسیون ویژه» شناخته می‌شود. این کمیسیون متشکل از نیروهای پلیس، مسئول نظارت بر مسابقات شترسواری، توجه به مسئله کودکان شترسوار و پاسخگویی مناسب به هرگونه مسئله و مشکل جدیدی در این زمینه‌هاست.

دولت امارات متحده عربی به کمیته کارشناسان سازمان جهانی کار گزارش داده است که «در نظر دارد نیروهای پلیس و سایر سازمان‌ها را در مورد حقوق کودکان به گونه‌ای که در کنوانسیون‌های بین‌المللی آمده است آموزش دهد». این دولت باید ارائه‌ این آموزش‌ها را بخصوص در موارد مربوط به قاچاق کودکان و وادارکردن آنان به انجام کارهای پرخطر در اولویت قرار دهد. این آموزش‌ها بخصوص درسایه‌ این واقعیت که در ۲۵ فوریه ۲۰۰۳ رسانه دولتی استرالیا (ABC) در فیلمی مستند ماموران پلیس امارات متحده عربی را در حال همراهی کودکان بسیار کوچک سوارکار به سوی اتوبوس، در حالی که سایر ماموران پلیس تلاش به جلوگیری از فیلم برداری داشتند نشان داد اهمیت می‌یابد. این صحنه در زمانی ضبط و منتشر شد که مقررات منع استخدام افراد کمتر از ۱۵ سال به عنوان شترسوار در قوانین وجود داشت.

کمیته کارشناسان سازمان جهانی کار در سال ۲۰۰۶ از دولت امارات متحده عربی خواست که اطلاعات مربوط به فعالیت‌های کمیسیون ویژه و یافته‌های آن کمیسیون در مورد کودکان سوارکار، شرایط کار آنان و شمار موارد گزارش شده نقض حقوق این کودکان را با این کمیته به اشتراک گذارد.

نظر به این که افراد انگشت‌شماری به اتهام گماردن کودکان به شترسواری محاکمه شده‌‌اند، اشتراک اطلاعات کمیسوین ویژه با کمیته‌ کارشناسان سازمان جهانی کار لزوم بیشتری می‌یابد. کمیته کارشناسان در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که تنها پنج پرونده بر اساس قانون معرفی شده در جولای سال قبل، به اتهام مذکور به دادگاه معرفی شده بودند و تمامی این پرونده‌ها در هنگام نگارش گزارش همچنام در حال بررسی بودند.

با توجه به این که با در نظر گرفتن آمار رسمی همچنان حدود ۲۰۰۰ کودک در امارات متحده عربی به عنوان شترسوار به کار گمارده می‌شوند و می  ۲۰۰۵ آخرین فرصت برای آزادی این کودکان و برخورداری از عفو بوده است، شمار افرادی که در چارچوب قانون جدید مورد پیگرد قرار گرفته‌اند بسیار ناامید کننده است و این سوال را مطرح می‌کند که آیا مکانیزم‌های موجود برای نظارت و اجرای قانون کارایی کافی را دارند یا خیر.

با توجه به شکست تمامی قوانین و مقرراتی که پیش از این استفاده از کودکان برای شترسواری را منع کرده بودند، سازمان بین‌المللی ضد برده‌داری مایل است بداند که دولت امارات متحده عربی چگونه از اجرای مناسب قانون اخیر یقین حاصل خواهد نمود.

پیشنهادات

کمیته کارشناسان سازمان جهانی کار در سال ۲۰۰۶ از دولت امارات متحده عربی خواست که تلاش‌های خود برای بهبود این شرایط را افزایش دهد و بدون تاخیر هر اقدم لازم برای جلوگیری از قاچاق افراد کمتر از ۱۸ سال به این کشور برای بهره‌ کشی چه به عنوان شترسوار، چه به عناوین دیگر را به اجرا در آورد. در این چارچوب از این دولت خواسته شده است که اطلاعات مربوط به تحقیقات پلیس، جرایم ثبت شده، فعالیت‌های انجام یافته برای اطمینان از دادرسی مناسب در این پرونده‌ها و مجازات متخلفان را در اختیار این کمیته قرار دهد. کمیته کارشناسان سازمان جهانی کار همچنین از دولت امارات خواسته است که این کمیته را در جریان همکاری‌های آن کشور با سایر کشورها برای جلوگیری از شرکت دادن کودکان در مسابقات شترسواری قرار دهد.

سازمان بین‌المللی ضد برده‌ داری همچنین از دولت امارات متحده عربی می‌خواهد که به سرعت:

 1. حدود ۲۰۰۰ کودک را که به تخمین خود این دولت در حال حاضر به عنوان شترسوار به کار گرفته می‌شوند را یافته و آزاد کند.همچنین این دولت باید حمایت‌ها و خدمات لازم را برای این کودکان در نظر بگیرد.
 2. ارقام رسمی و جزئیات مستند شده درمورد کودکانی که نجات یافته، توانبخشی شده، بازگردانده شده و از خدمات و حمایت‌های لازم برخوردار شده‌اند را منتشر سازد و اسناد لازم را برای اثبات ارائه این خدمات، در اختیار عموم قرار دهد.
 3. این کودکان را برای بازگشت به کشورهای خود آماده کرده و خدمات بازپروری، درمان روانی و فیزیکی، مشاوره و تحصیل لازم را برایشان فراهم آورد. این دولت باید خانواده کودکان را پیش از فرستادن آنها به کشورهایشان شناسایی کرده، در صورت عدم امکان پیوستن کودک به خانواده، تدارکات لازم برای نگهداری از او را درکشور خود فراهم آورد.
 4. گام‌های لازم برای معرفی قانون منع استفاده از شترسواران زیر ۱۸ سال را بردارد که شامل نظارت مکرر سرزده به اماکن مسابقات و بررسی برای شناسایی، آزادی و توانبخشی تمامی کودکانی که برای شترسواری مورد استفاده قرار گرفته اند باشد. این نظارت‌ها باید برای حصول اطمینان از عدم بازگرداندن و نگهداری پنهانی کودکان، شامل اماکنی که سوارکاران کودک خود را قبلا آزاد کرده اند نیز بشود. همچنین تمامی این کودکان برای مدتی که در امارات متحده عربی کار کرده‌اند باید دستمزد دریافت کنند.
 5. از این که قاچاقچیان و کارفرمایان این کودکان، از جمله شهروندان کشورهای حاشیه خلیج فارس، مورد پیگرد قانونی قرار گیرند اطمینان حاصل نماید و آمار دقیقی از دادرسی‌ها، محکومیت‌ها و احکام افرادی که کودکان را قاچاق کرده‌اند یا به عنوان سوارکار به کار گمارده‌اند به صورت سال به سال از روز ۵ جولای  ۲۰۰۵ به بعد منتشر نماید.
 6. در تکمیل «کنوانسیون جرائم سازمان یافته فرا ملیتی» سازمان ملل، به پروتوکول جلوگیری از سرکوب و قاچاق افراد بخصوص زنان و کودکان این سازمان مربوط به سال ۲۰۰۰ بپیوندد و آن را به اجرا در آورد.

لینک منبع

شهریور
۶
۱۳۹۳
تفاوت جنسیتی در نوع نگرش نسبت به خیانت اینترنتی
شهریور ۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13151_275

عکس: مهرخانه

میلان کوندرا، در کتاب «هنر رمان» می‌گوید: «خیانت از صف خارج شدن و به سوی نامعلوم رفتن است.»

نوعی از خیانت، رفتاری بود که اتلو Othello در رابطه با همسرش «دزده مونا» نشان داد و او را بیرحمانه کُشت. ویلیام شکسپیر این به اصطلاح «خیانت در عشق» را به تصویر کشید.

خیانت، اگرچه در زندگی روزمره و در ادبیات مطرح بوده، اما کمتر موضوع اندیشه‌ ورزی جدی قرار گرفته‌است.

اما به هر حال خیانت همواره زیرپاگذاشتن یک قرارداد است و از این زاویه هم باز به یک مفهوم نسبی است .

وب سایت مهر خانه اخیرا گزارشی درباره خیانت اینترنتی تهیه کرده و درباره مصادیق خیانت اینترنتی مطالبی را مطرح کرده که می توان آنرا به چالش کشید. برای نقد بی طرفانه این گزارش را بدون کم و کاست منتشر کردیم.

مهر خانه در گزارش خود پیرامون خیانت اینترنتی می نویسد :

چه می‌شود که زن و شوهر دست به خیانت اینترنتی می‌زنند؟

مطالعات نشان داده‌اند که تفاوت جنسیتی در نوع نگرش نسبت به خیانت اینترنتی وجود دارد. مردان، معمولاً در جستجوی روابط جنسی؛ و زنان، در جستجوی روابط عاطفی و دوستانه، با شخصی خارج از رابطه زناشویی هستند.

رضایت زناشویی مهم‌ترین رکن سلامت روانی خانواده محسوب می‌شود؛ از این‌رو توجه به آن، از سوی پژوهشگران در حوزه‌های روان‌شناسی و جامعه‌شناسی؛ به عنوان یکی از موارد حفظ بنیان خانواده، ضروری و مهم است.

به گزارش مهرخانه، رضایت زناشویی را می‌توان وجود یک رابطه دوستانه همراه با حس تفاهم و درک یکدیگر، و نیز وجود یک تعادل منطقی بین نیازهای مادی و معنوی زوجین، تعریف کرد.

رضایت زناشویی در واقع برقراری انطباق بین وضعیت موجود و وضعیت مورد انتظار زوجین از ازدواج‌شان است. باید توجه داشت که عوامل متعددی با سطح رضایت زناشویی افراد در ارتباط است؛ از جمله این عوامل سن ازدواج، مدت زمان ازدواج، فرزندان، تحصیلات، همکاری میان زوجین، درک و تفاهم همسر، مسائل مالی و اقتصادی، مسائل جنسی، اقوام و آشنایان، اعتقادات مذهبی، مراحل چرخه زندگی، تقسیم کارها و نیز اشتغال، موضوعات شخصی، ارتباط زناشویی، حل تعارض، اوقات فراغت، روابط جنسی است.

عدم وجود رضایت زناشویی در روابط بین همسران منجر به کاهش سلامت روانی، کاهش رضایت از زندگی و بروز مشکل در تعاملات اجتماعی زن و شوهر منجر می‌گردد. از جمله عواقبی که عدم رضایت زناشویی در پی دارد، خیانت است؛ این روزها تب تند استفاده از اینترنت و سایر وسایل ارتباط جمعی منجر به به شیوع مسئله‌ای به نام خیانت اینترنتی شده است.

خیانت اینترنتی شامل خیانت جنسی و عاطفی است

محمدرضا عبدی؛ پژوهشگر حوزه مشاوره خانواده در گفتگو با سایت مهرخانه، درخصوص خیانت اینترنتی چنین گفت: معمولاً خیانت می‌تواند جنسی و یا عاطفی و یا ترکیبی از هر دو باشد، اما در بحث از خیانت اینترنتی باید توجه داشت که خیانت اینترنتی در تعریف شامل هر دو جزء خیانت واقعی؛ یعنی جنسی و عاطفی، می‌شود.

حد و مرز خیانت کجاست؟

وی در ادامه در مورد حدومرزهای خیانت گفت: معمولاً نمی‌توان از خیانت؛ چه از نوع واقعی و چه از نوع اینترنتی، تعریف دقیقی ارائه داد.؛ چراکه توافقات و حدومرزهایی که زوجین در مورد رابطه‌ خویش با یکدیگر مشخص می‌کنند، از زوجی به زوج دیگر متفاوت است.

عبدی ادامه داد: بنابراین پدیده‌ خیانت از نظر هر یک از زوجین تعریف خاصی به خود می‌گیرد و می‌تواند حیطه‌ بسیار گسترده‌ای از تعاریف را شامل شود. به عنوان مثال می‌توان آن را بر اساس فاکتورهای متعددی نظیر داشتن یا نداشتن مقاربت جنسی، پنهانی بودن رابطه و یا میزان صمیمیت عاطفی طرفین تعریف کرد. در گذشته، رایج‌ترین تعریفی که که از خیانت وجود داشت، منحصر به برقراری ارتباط جنسی به یک رابطه متعهدانه‌ دیگر بود.

این پژوهشگر حوزه زنان و خانواده درخصوص تعریف خیانت گفت: اما تعریفی که در حال حاضر از خیانت وجود دارد، علاوه بر رابطه‌ جنسی با شخصی خارج از رابطه‌ زناشویی، دربرگیرنده حیطه‌ بسیار گسترده‌ای از رفتارها است. از این‌رو، درمان‌گران نسبت به تعریف واحدی از مفهوم خیانت اینترنتی، اشتراک نظر ندارند، اما یکی از جنبه‌های مشترک در همه این تعاریف، پنهانی بودن یا مخفیانه بودن چنین روابطی در میان زوجین است.

خیانت اینترنتی چیست؟

وی درخصوص ویژگی‌های خیانت اینترنتی تصریح کرد: به‌طور کلی، یک ارتباط اینترنتی به عنوان رابطه‌‌ای جنسی و عاشقانه تعریف می‌شود که از طریق تماس آنلاین در اینترنت آغاز شده و به‌واسطه مکالمات الکترونیکی از طریق ایمیل، اجتماعات مجازی؛ نظیر اتاق‌های چت، بازی‌های تعاملی و یا گروه‌های خبری ادامه می‌یابد. این ارتباط می‌تواند به صورت روابط پایدار با یک فرد خاص یا با افراد مختلف در اینترنت صورت گیرد.

عبدی افزود: این رابطه، زمانی به عنوان خیانت تلقی می‌شود که فرد علی‌رغم تعهد به یک رابطه‌ عاطفی و جنسی در دنیای واقعی، هم‌زمان، به طور پنهانی و دور از آگاهی شریک زندگی خویش با یک شریک اینترنتی نیز رابطه عاشقانه یا جنسی برقرار کند.

این پژوهشگر با اشاره به پژوهش خود در زمینه خیانت اینترنتی گفت: مصادیقی که در این مطالعه تحت عنوان خیانت تعریف شده‌اند اعم از فعالیت‌های دوستانه، فعالیت‌های عاطفی و فعالیت‌های جنسی از طریق اینترنت بوده‌اند.

مصادیق خیانت اینترنتی را بشناسیم

وی ادامه داد: مهم‌ترین این مصادیق عبارت بودند از داشتن روابط سطحی (نظیر فرستادن ایمیل و گفتگوهای سطحی اینترنتی)؛ داشتن روابط صمیمانه (نظیر داشتن رابطه جنسی مجازی و همچنین خودافشایی عاشقانه با شریک اینترنتی)؛ تماشای موضوعات جنسی (نظیر تماشاکردن و دسترسی به سایت‌های پورنو)؛ جستجو جهت کسب راهنمایی؛ و جستجو جهت برقراری ارتباط یا دیگران (نظیر گذاشتن اطلاعات شخصی خود بر روی سایت‌ها).

تنها افرادی با سطح رضایت زناشویی پایین به خیانت گرایش ندارند

عبدی درخصوص نتایج حاصله از تحقیق خود گفت: نتایج به‌دست‌آمده نشان می‌دهد که بین سطح رضایت زناشویی افراد با احتمال برقراری روابط فرازناشویی اینترنتی در آنها رابطه‌ای وجود ندارد. اکثریت شرکت‌کنندگان در این مطالعه دارای سطح رضایت زناشویی متوسطی بودند و برخلاف تصور ما مبنی بر این‌که صرفاً افراد دارای سطح رضایت زناشویی پایین اقدام به برقراری چنین روابطی می‌کنند، اما نتایج مطالعه نشان داد که حتی افراد دارای سطح رضایت زناشویی متوسط نیز ممکن است درگیر چنین روابطی شوند.

در خیانت نقش عوامل درون‌فردی بسیار پررنگ‌تر از عوامل برون‌فردی است

وی افزود: بر این اساس می‌توان چنین استنباط کرد که رضایت زناشویی به عنوان یک مؤلفه بین‌فردی، ارتباط چندانی با برقراری چنین روابطی در میان افراد متأهل ندارد، بلکه عوامل درون‌فردی، تأثیر بیشتری در این زمینه دارند. این امر البته در مطالعات پیشین هم اثبات شده ‌است.

حل تعارض و اوقات فراغت با خیانت رابطه عکس دارند

این پژوهشگر تصریح کرد: از سوی دیگر از میان مؤلفه‌های نه‌گانه‌ی رضایت زناشویی؛ مؤلفه‌های حل تعارض و اوقات فراغت با خیانت اینترنتی، همبستگی منفی و معناداری داشتند. در واقع، افرادی که در این دو مؤلفه، نمرات پایین‌تر یا بالاتری کسب می‌کنند، به ترتیب درگیری بیشتر و کمتری در روابط فرازناشویی اینترنتی دارند.

عبدی توضیح داد: بدین‌معنا که افراد درگیر چنین روابطی، زمانی که در زندگی واقعی خود با همسرشان در برخی زمینه‌ها دچار تعارض می‌شوند، به جای حل منطقی تعارض ایجادشده و به منظور پرکردن خلأ موجود، سعی می‌کنند به شیوه‌های غیرمنطقی نظیر روآوردن به عنصر سومی خارج از رابطه زناشویی، متوسل شوند.

در مثلث‌سازی، افراد فرآیند صحیح حل اختلافاتشان را محدود می‌کنند

وی در ادامه به مثلث‌‌سازی در خیانت اشاره کرد و گفت: در واقع، زوجین با این کار باعث ایجاد نوعی مثلث‌سازی شده و فرآیند صحیح حل اختلافاتشان را محدود می‌کنند. باید توجه داشت که مفهوم مثلث‌سازی زمانی رخ می‌دهد که شخص یا عنصر سومی وارد یک رابطه زوجی شده و این کار معمولاً جهت کاهش اضطراب به‌وجودآمده، صورت می‌گیرد. در این شرایط، افراد در موقعیت‌های اضطراب‌زا از مکانیسم‌های دفاعی ناپخته‌‌تری جهت رفع اضطراب استفاده می‌کنند. به همین سبب احتمال بیشتری دارد که به هنگام بروز تعارضات زناشویی به جای حل منطقی این اختلافات، درگیر عنصر سومی خارج از رابطه زناشویی شوند.

عبدی درخصوص مؤلفه اوقات فراغت گفت: مؤلفه‌ اوقات فراغت با خیانت اینترنتی، همبستگی منفی و معناداری دارد. به عبارت دیگر، می‌توان چنین استنباط کرد که زوجین به دلیل نداشتن برنامه‌ رضایتىبخشی در زمینه اوقات فراغت در زندگی زناشویی خویش، ممکن است از اینترنت و روابط اینترنتی به منظور پرکردن چنین لحظاتی استفاده کنند و آگاهانه یا ناآگاهانه درگیر چنین روابطی شوند.

تفاوت خیانت اینترنتی با خیانت چهره به چهره در چیست؟

وی درخصوص تفاوت خیانت اینترنتی با خیانت چهره به چهره گفت: باید توجه داشته باشیم که خیانت اینترنتی از لحاظ کیفی و رفتاری با خیانت چهره به چهره متفاوت است، اما عناصر پنهانی‌بودن و نادرست بودن در هر دو نوع خیانت مشترک بوده و پیامدهای ناشی از آن در هر دو نوع، یکسان است. برخلاف خیانت واقعی، در خیانت اینترنتی، فرد می‌تواند با صرف کمترین هزینه و از هر کجا و هر زمان و با هر هویت ساختگی، چنین روابطی را دنبال کند.

این پژوهشگر ادامه داد: مخفی نگه‌داشتن خیانت اینترنتی نسبت به خیانت واقعی، بسیار آسان‌تر بوده و همچنین احتمال برملاشدن آن نسبت به خیانت واقعی نیز کمتر است. همچنین اثر فعالیت‌های اینترنتی به اندازه‌ای است که همانند فعالیت‌های دنیای واقعی، رضایت لازم را در افراد ایجاد می‌کند. همچنین روابط اینترنتی زمینه لازم برای فرافکنی را در افراد فراهم می‌کند. چنین روابطی ممکن است باعث ایجاد نوعی احساس اطمینان کاذب در توانایی برای انتقال عواطف و احساسات در فرد شود.

عبدی در پیان خاطرنشان کرد: مطالعات نشان داده‌اند که تفاوت جنسیتی در نوع نگرش نسبت به خیانت اینترنتی وجود دارد. مردان، معمولاً در جستجوی روابط جنسی؛ و زنان، در جستجوی روابط عاطفی و دوستانه، با شخصی خارج از رابطه زناشویی هستند. در هر صورت، خیانت از هر نوعی که باشد موجب سلب اعتماد میان زوجین می‌شود؛ به خصوص در رابطه با خیانت اینترنتی این حالت نمود بیشتری پیدا می‌کند؛ چراکه رفتار خیانت‌آمیز معمولاً در منزل و در کنار همسر و دور از چشم او و توسط وسیله‌ای صورت می‌گیرد که دارای مصارف مثبت دیگری است.

شهریور
۶
۱۳۹۳
تشریح جزئیات طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار
شهریور ۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

111520509_orig

عکس: ایسنا

رئیس ستاد طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به تشریح جزئیات طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار که قرار است به طور آزمایشی در شهرستان ری اجرا شود، پرداخت.

سهیلا جلودارزاده در همایش «بانوی تدبیر، سفیر امید»، افزود: قرار است طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در شهرستان ری به صورت آزمایشی اجرا شود و پس از پیدا کردن نقاط ضعف آن این طرح در سراسر کشور اجرا شود و در قالب برنامه‌های پنج ساله ششم و هفتم توسعه دیده شود. به گونه‌ای که در سال ۱۴۰۴ زنان سرپرست خانوار برای ادامه زندگی خود دچار مشکل نباشند.

وی در ادامه گفت:‌ در طول چند ماه گذشته اقداماتی برای تشکیل شورای راهبردی در معاونت امور زنان انجام شده است و نمایندگان هفت وزارتخانه و سازمان دخیل در توسعه پایدار ( تعاون، کار و رفاه اجتماعی، صنعت و معدن، نفت، جهاد کشاورزی، اقتصاد و دارایی،‌ نیرو و محیط زیست) حضور دارند. علاوه بر آن پنج کارگروه مهم تد ارک دیده شده است.

وی کارگروه بانک جامع اطلاعات زنان سرپرست خانوار را نخستین کارگروه برشمرد و گفت: آمار کامل و شفافی از زنان سرپرست خانوار در کشور وجود ندارد. در حال حاضر یک میلیون نفر از زنان سرپرست خانوار تحت پوشش کمیته امداد، ۲۰۰ هزار نفر تحت پوشش خیریه‌ها و … هستند، اما یک میلیون نفر از این زنان ناشناخته هستند و ممکن است به آسیب‌های اجتماعی دچار شوند.

رئیس ستاد طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار افزود: کارگروه تکمیل بانک اطلاعات زنان سرپرست خانوار را نیز تشکیل داده‌ایم و تا کنون به اطلاعات ۸۰۰۰ نفر زن دست پیدا کرده‌ایم. البته با توجه به آنکه اطلاعات این زنان با کد ملی ثبت می‌شود موارد تکراری را حذف می‌کنیم، البته سومین کارگروه مربوط به جمع آوری طرح‌های کارآفرینی مناسب است.

جلودارزاده افزود: ۴۰ درصد از فارغ التحصیلان جویای کار مشکل اشتغال دارند که در این شرایط طرح‌هایی مانند خود اشتغالی، اشتغال خانگی، تعاونی و مجتمع‌های تولیدی و صنعتی در شش رشته مورد نیاز زنان تشکیل شده است. کمیته‌ای در اداره کل وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز راه اندازی شده است.

مشاور امور بانوان وزیر صنعت، معدن و تجارت، افزود: راه‌اندازی شهر پوشاک را در شهرستان ری در حال تدارک داریم که این اقدام می‌تواند برای پوشاک کشور و دستیابی به بازارهای خارجی امید بخش باشد.

وی افزود: همچنین کارگروه صنایع بهداشتی و آرایشی را نیز راه‌اندازی می‌کنیم، چرا که بیشتر این لوازم در کشور ما وارداتی هستند. یکی دیگر از کارگروه‌های مورد نظر ما کارگروه ترویج فرهنگ کار است که در دولت قبل اشتغال از طریق خدمات به اشتغال از طریق تولید ترجیح داده شده بود که در حال حاضر این کارگروه با حضور سازمان صدا و سیما، رسانه‌ها و جامعه دانشگاهی تشکیل شده است.

وی در ادامه گفت:‌ کارگروه استفاده از بازار یکی دیگر از کارگروه‌های مدنظر ماست. از بازار می‌توانیم برای فروش تولیدات زنان سرپرست خانوار بهره ببریم. علاوه بر آن ایجاد بازار مشترک در فضای مجازی را در نظر داریم. کارگروه سرمایه گذاری و حمایت از طرح‌های کارآفرینی تا مرحله اجرا را با مشارکت وزارتخانه‌های جهاد کشاورزی، صنعت، ‌معدن،‌ تجارت،‌ تعاون، ‌کار و رفاه اجتماعی و فرهنگ و ارشاد اسلامی راه‌اندازی می‌کنیم.

به گزارش ایسنا در ادامه این مراسم جمالی پور فرماندار ری، اظهارکرد: دولت همچنان با چالش‌های جدی مواجه است. کسانی که این معضلات را به وجود آورده‌اند همچنان علاقمند به بوجود آوردن چالش در کشور هستند.

وی با اشاره به زنان سرپرست خانوار افزود: این زنان در کشورهای توسعه یافته به عنوان سرمایه‌ای عظیمی محسوب می‌شوند که از بازار اقتصادی منتفع می‌شوند و اقتصاد ملی نیز از آنها نفع می‌برد. این در حالیست که گاهی اوقات برخی از زنان سرپرست خانوار برای پنجاه هزار تومان پول پشت دفتر ما می‌آیند.

فرماندار ری با اشاره به مشکلات کشور گفت: در زمینه‌هایی مانند اشتغال، سیاست خارجی و زنان سرپرست خانوار وضعیت ناهنجاری داریم. از سوی دیگر در سالهای گذشته بر اساس آمار صحیح برنامه ریزی انجام نشده است.

 وی تصریح کرد: طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار کار بزرگی است؛ چرا که موجب می‌شود به آمار دقیقی از زنان سرپرست خانوار دست یابیم. این زنان فرصت هستند و از توانمندی آنان باید در توسعه کشور بهره ببریم.

جمالی پور در پایان گفت: ایران سرمایه دار ترین کشور دنیاست و همه منابع در آن وجود دارد، اما به علت سوء تدبیرها از این منابع درست استفاده نکرده‌ایم؛ البته امیدواریم در دولت تدبیر و امید با تدبیر رئیس جمهور بتوانیم مشکلات را حل کنیم.

شهریور
۶
۱۳۹۳
ناظم متهم به تعرض محاکمه شد
شهریور ۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13850915161

عکس: old.ido

  قضات دادگاه کیفری استان تهران ‌برای صدور رای پرونده ناظمی که متهم است به سه کودک در مدرسه‌ای تعرض کرده وارد شور شدند.

به گزارش شرق، اولین شکایت در این پرونده توسط پدر پسری نوجوان مطرح شد و او به پلیس گفت: «پسرم توسط ناظم مورد آزار جنسی قرار گرفته و من به‌خاطر این موضوع شکایت دارم.» وقتی تحقیقات ماموران آغاز شد آنها متوجه شدند کسی که اولین‌بار ماموران فوریت‌های پلیسی را خبر کرده یکی از کارکنان مدرسه بوده. او که زنی جوان است، وقتی توسط یکی از دانش‌آموزان در جریان قرار گرفت ناظم، همکلاسی ‌او را به نماز‌خانه برده و قصد آزار وی را دارد بلافاصله خود را به نمازخانه رساند و متوجه واقعیت شد. این زن گفت: ما سعی می‌کردیم بسیار مراقب بچه‌ها باشیم و همیشه آنها را تحت‌کنترل داشتیم. هیچ‌وقت فکر نمی‌کردم همکارم دست به چنین کاری بزند.

با بازداشت ناظم مدرسه و آغاز تحقیق از وی در شعبه ۷۹ دادگاه کیفری ‌استان تهران، اولیای‌دم دانش‌آموز دیگر نیز به این شعبه مراجعه و شکایت خود را مطرح کردند. آنها نیز مدعی شدند فرزندشان توسط ناظم مورد آزار قرار گرفته ‌است. مادر این دانش‌آموز گفت: «مدتی بود متوجه تغییر رفتار فرزندم شده ‌بودم اما هرچه سعی می‌کردم بفهمم چه شده فایده‌ای نداشت. وضعیت تحصیلی او بد شده ‌بود در حالی‌که قبلا شاگرد زرنگی بود تا اینکه بعد از فاش‌شدن تعرض ناظم به یکی از دانش‌آموزان پسرم گفت او نیز توسط ناظم مورد آزار قرار گرفته ‌است.»

دادگاه فقط از اولیای‌ دانش‌آموزان و ناظم مدرسه تحقیق کرد و همچنین مدارک موجود در صحنه جرم نیز جمع‌آوری و برای آزمایش به پزشکی‌قانونی فرستاده ‌شد. در ادامه مدیر مدرسه برای عذرخواهی از خانواده‌هایی که فرزندانشان مورد آزار قرار گرفته بودند از سمت خود استعفا کرد و وزارت آموزش‌وپرورش نیز شکایتی را از ناظم مدرسه مطرح کرد. در ادامه والدین سومین دانش‌آموز نیز شکایت مشابهی را طرح کردند و خواستار پیگیری موضوع شدند.

قضات پرونده در ادامه، دستور معاینه سه کودک توسط پزشکی‌قانونی را نیز صادر کردند. در حالی‌که ناظم مدرسه منکر تعرض به کودکان بود، پزشکی‌قانونی اعلام کرد هرچند تجاوز جنسی به معنای قانونی اتفاق نیفتاده اما آثاری روی بدن کودکان وجود دارد که نشان از قصد تعرض دارد. به این ترتیب با تکمیل تحقیقات، رسیدگی به این پرونده آغاز شد و قضات در دو جلسه گفته‌های شکات و متهم را یک‌بار دیگر شنیدند و مدارک را مورد بررسی قرار دادند. روز گذشته قاضی محمدی‌کشکولی، رییس شعبه ۷۹ دادگاه کیفری‌استان تهران و چهار قاضی مستشار آخرین دفاعیات متهم را اخذ و ختم رسیدگی را اعلام کردند و برای صدور رای دادگاه وارد شور شدند.

شهریور
۶
۱۳۹۳
راهنمای مردان در حال ترک اعتیاد برای رویارویی با مشکلات ناشی از کودک آزاری
شهریور ۶ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

3029574501_73bd98608b_b

عکس: Emiliano

ترجمه: گ – حقیقی 

مرکز درمان سوء مصرف مواد مخدر و الکل (CSAT)، اداره خدمات سلامت روان و سوء مصرف مواد (SAMHSA) ، اداره سلامت و خدمات انسانی ایالات متحده (HHS).

مقدمه

مردانی که تحت درمان سوء مصرف مواد هستند احساسات مختلفی را تجربه می کنند. اغلب مردان به خاطر روشی که تربیت می شوند شاید برایشان سخت باشد احساسات خود را بفهمند و یا آنها را ابراز کنند. حالا که شما تحت درمان هستید ممکن است احساس رهایی و مثبت اندیشی کنید یا به خودتان افتخار کنید که قدم های اولیه را برای بهبود برداشته اید. با این وجود گاهی ممکن است این احساسات و علائم را هم داشته باشید:

 • شرمندگی
 • اضطراب
 • خجالت زده
 • افسردگی
 • عصبانیت
 • احساس گناه
 • نفرت از خود
 • مشکل در برقرار کردن ارتباط با خانواده یا دوستان
 • احساس دیوانگی
 • احساس کرختی یا این که هیچ حسی ندارید
 • ترس
 • درماندگی

شاید باور آن برایتان سخت باشد، اما بعضی از این احساسات در میان همه مردانی که درمان سوء مصرف مواد مخدر را آغاز می کنند رایج است. اما برای مردی که در بچگی مورد کودک آزاری قرار گرفته این احساسات می توانند شدیدتر بروز کنند. این عواطف می توانند آن قدر دردناک یا شدید باشند که فرد به هر دری بزند تا از آنها دوری کند، از جمله مصرف مواد مخدر یا الکل یا هر دو را از سر گیرد.

 برخی از مردان تحت درمان سوء مصرف مواد، به روشنی به خاطر نمی آورند از چه زمانی برای اولین بار مورد سوء استفاده قرار گرفتند، اما تعدادی از احساسات و علائمی که در فوق ذکر شد را دارند. بعضی از مردان ممکن است خاطرات سوء استفاده در کودکی را آن قدر به عقب پس زده باشند که نتوانند توضیح دهند چرا احساس خشم شدید می کنند، از شخص خاصی وحشت دارند، کابوس می بینند یا همیشه فکر می کنند قرار است اتفاق بدی بیافتد. گاهی پس از این که افراد از مصرف الکل یا مواد دست می کشند و تحت درمان هستند، خاطراتی برای آنها تداعی می شود، که به یاد آوردنشان قبلا” بیش از حد دردناک بوده یا کار کردن روی خاطرات کودکی یا لغزش های حافظه می تواند، در زمانی که تحت درمان سوء مصرف مواد مخدر هستید  کمک کند ، چون با مواجهه با دردهای گذشته می توانید بهتر بر زندگی کنونی خود تمرکز کنید.

کودک آزاری (یا سوء استفاده از کودک) چیست؟

سوء استفاده معانی متعددی دارد و گاهی دشوار است فهمید آنچه که در بچگی تجربه کرده اید سوء استفاده محسوب می شده یا نه؟ زیرا در آن زمان شکلی که تنبیه شدید یا با شما رفتار شده به نظر عادی می آمده است. در این جا یک سری سوالات وجود دارند که بهتر است درباره شان فکر کنید. این سوالات  درباره چند تجربه ای هستند که عموما” کودک آزاری به شمار می آیند. شما شاید تجربه های دیگری هم داشته باشید که در این فهرست نباشند.

آیا به یاد می آورید در زمان کودکی شما فردی:

 • شما را تنبیه یا تأدیب شدید کرده باشند؟
 • شما را آن قدر محکم کتک زده، که کبودی، بریدگی یا شکستگی استخوان بر جای گذاشته باشد؟
 • شما را کتک یا مشت زده باشد؟
 • با شما طوری رفتار کرده که احساس درماندگی و ناتوانی کرده باشید؟
 • به شما فحاشی کرده یا آزار کلامی داده باشد؟
 • در میان افراد خانواده و افراد نزدیک، کسی ظاهر فیزیکی شما مثلا” مو، رنگ پوست، شکل بدن یا ناتوانی شما را مورد انتقاد قرار داده یا مسخره کرده باشد؟
 • با شما صحبت جنسی کرده، لباس در آوردن یا حمام کردن تان را تماشا کرده، عکس ها یا فیلم های پورنوگرافیک به شما نشان داده یا به شکل نامناسبی عکس گرفته باشد؟
 • اعضای جنسی شما را لمس کرده و یا مجبورتان کرده باشد اعضای جنسی فرد دیگری را لمس کنید؟
 • شما را مجبور کرده دیگران را در حین اعمال جنسی نگاه کنید؟

 فردی که در کودکی مورد آزار قرار گرفته چه نشانه هایی دارد؟

تأثیرات کودک آزاری می تواند تا زمان بزرگسالی با شما بماند. علاوه بر احساس عصبانیت، اضطراب، شرمندگی یا افسردگی ممکن است:

 • خاطرات تصویری از آزارهای گذشته را به خاطر آورید
 • کابوس های مکرر داشته باشید
 • نسبت به صدای بلند، لمس شدن یا نزدیک بودن به دیگران حساس باشید
 • دائم منتظر یک اتفاق بد باشید
 • زود از کوره در بروید
 • دوران هایی از زندگی تان را به یاد نیاورید
 • از دیگران سوء استفاده کنید
 • احساس کرختی کنید
 • احساس افسردگی کرده یا به خودکشی فکر کنید
 • بگذارید دیگران از شما استفاده یا سوء استفاده کنند

این احساسات می توانند اضطراب یا موقعیت هایی که خاطرات سوء استفاده شدن را به یادتان می آورد، مثل زمانی که با آشنای نزدیکی دعوا می کنید، بدتر یا شدیدتر شوند. هر زمان احساس کردید می خواهید خودتان را آزار بدهید یا به خودکشی فکر می کنید، بلافاصله با مشاورتان تماس بگیرید.

چگونه می توانید مادامی که تحت درمان هستید به مسائل کودک آزاری پرداخت؟

تقریبا” در یک ماه اول درمان سوء مصرف مواد مخدر و الکل، وقت شما صرف خارج کردن آن مواد از بدن، باز کردن ذهن و یادگیری الگوهای سالم فکری یا رفتاری می شود. شاید بهتر باشد حرف زدن در مورد سوء استفاده دردناک گذشته را برای بعد از زمانی که دیگر مواد یا الکل مصرف نمی کنید نگه دارید و رابطه مستحکمی با مشاورتان برقرار کرده، دوست های جدید پیدا، و با افرادی که از مواد یا الکل استفاده نمی کنند روابط تازه ای برقرار کنید. آن موقع شاید کم کم احساس امنیت کافی برای فکر کردن به این موضوع را بیابید.

با این حال اگر این احساسات بیش از حد شدید یا دردناک شده اند و یا احساس می کنید باید بلافاصله به آن ها بپردازید، بدانید که می توانید هر زمانی که می خواهید یا نیاز دارید این موضوع را پیش بکشید. در هر مرحله ای از بهبود که باشید کمک در اختیارتان هست. یادتان باشد: مردان بسیاری روی دردشان کار کرده اند و امروز، زندگی شاد، سعادتمند و عاری از مواد مخدر دارند.

به خود شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید چه زمانی درباره تجربه سوء استفاده با مشاورتان صحبت کنید، اما مهم است که این موضوع را هر زمان که آمادگی اش را دارید مطرح کنید. شاید اولین باری باشد که درباره آنچه در کودکی بر شما گذشته با کسی صحبت می کنید. شاید از صحبت کردن درباره افراد خانواده یا فردی نزدیک به شما احساس گناه یا ناسپاسی کنید. شاید نگران واکنش خانواده تان پس از شنیدن خاطرات گذشته خود باشید. همه این احساسات و ترس ها بسیار طبیعی هستند؛ آن ها را با مشاورتان در میان بگذارید.

گاهی به یاد آوردن تفاوت میان آنچه که در بچگی احساس قربانی بودنش را کرده اید و گزینه هایی که به عنوان یک فرد بالغ در طی مشاوره در اختیار دارید دشوار باشد. در آن زمان نمی توانستید از خودتان محافظت کنید اما الآن می توانید به عنوان یک فرد بالغ قادر هستید درباره آنچه بر شما گذشته صحبت کنید و می توانید شروع به خوب شدن کنید.

مشاورتان چگونه می تواند به شما کمک کند؟

مادامی که شما با مشاور یا درمانگرتان درباره تجربه هایتان صحبت می کنید، این گفتگو ممکن است زمانی که خاطرات دردناک گذشته و احساساتتان اوج می گیرند و دقیق تری به گذشته نگاه می کنید دشوارتر شود. گاهی اوقات این احساسات شدید سبب بازگشت به مواد یا الکل می شوند. یک مشاور یا درمانگر می تواند به شما کمک کند ارتباط بین سوء استفاده شدن در گذشته تان و سوء مصرف موادتان را در حال حاضر درک کنید. او می تواند به شما کمک کند با احساساتتان بهتر کنار بیایید تا کم تر آسیب ببینید.

مشاور همچنین می تواند کمک کند مشاور یا درمانگر دیگری پیدا کنید که تخصصش در کار کردن با افرادی است که قربانی کودک آزاری بوده اند. پرداختن به مسائل سوء استفاده در کودکی زمان زیادی می برد؛ باید با روانشناسی تماس بگیرید که هم می تواند در حال حاضر با شما کار کند و هم بعد از این که درمان سوء مصرف موادتان تمام شد.

یک نکته آخر

 به عنوان مردی که در حال بهبود است شما با چالش های مختلفی رو به رو شده اید و مقاومت کرده اید. این که این تصمیم شجاعانه را گرفته اید و وارد یک برنامه درمان سوء مصرف مواد مخدر شده اید خدمتی به قوی تر شدن خودتان است. شما لیاقت این فرصت را دارید که بهتر بشوید و یک زندگی شاد و سالم را پیش بگیرید.

شما در آینده با مشکلاتی رو به رو می شوید اما این توانایی را دارید که اوضاع را بهتر کنید. شما می توانید این کار را بکنید، همان طوری که بسیاری پیش از شما انجام داده اند. یادتان باشد: شما تنها نیستید. از منابع متعدد و شبکه های حمایتی که در اختیارتان هست استفاده کنید تا به شما کمک کنند احساس امنیت کنید و به سوی اهدافتان گام بردارید. مادامی که حواستان را متمرکز می کنید، گزینه ها برای انتخاب بیشتر می شوند. مادامی که رابطه بر پایه اعتمادی با مشاور یا درمانگر برقرار می کنید، شروع به بهتر شدن می کنید. شجاعتی که در کمک کردن به بهبود خودتان پیدا می کنید، می تواند روزی به فرد دیگری که در اعتیاد و درد از دست رفته است کمک کند.

با خودتان صبور باشید. بهبودی زمان می برد اما ارزشش را دارد؛ چون شما ارزشش را دارید.

لینک منبع

شهریور
۶
۱۳۹۳
چالش های قانونی برای دختری که باکره نیست
شهریور ۶ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۱۵
, , , ,
image_pdfimage_print

علامت-سوال

چرا جوانی که به هوای ازدواج بکارت من را برداشته راست راست راه می رود و من از ترس عاقبت کار گوشه ای کز کرده ام و گرفتار مشکلات روانی شده ام؟

پرسش:

دختری هستم که در مقطع فوق لیسانس درس می خوانم و گرفتار مشکلی شده ام که به کلی اعتماد به نفس خود را از دست داده ام. با جوانی دوست شدم. او همشهری من است. با یکدیگر عهد بستیم که تا آخر عمر با هم باشیم. باورش کردم و بدون آن که قصد داشته باشم پیش از ازدواج با او رابطه جنسی برقرار کنم، این اتفاق افتاد و پس از آن رفتار جوان نسبت به من تغییر کرد. کدام راه قانونی را پیش پایم می گذارید؟ منظورم راهی است که مطلقا خانواده از موضوع مطلع نشوند.

پاسخ:

در قوانین ایران آزادی های جنسی پذیرفته نشده است و رابطه جنسی خارج از ازدواج، جرم است و مجازات سنگینی در پی دارد. آیا شما از این قوانین با خبر بودید؟

پرسش:

با خبر نبودم. فقط می دانستم اگر آن جوان با من ازدواج نکند، نمی دانم چگونه موضوع را با خانواده در میان بگذارم. مطمئن بودم اگر مرد قول ازدواج بدهد و پس از ازاله بکارت، زیرش بزند، قانون به من کمک می کند و او را مجازات می کند.

پاسخ:

چنین نیست. البته شما می توانید شکایت کنید. ولی اولا نمی توانید آن را از خانواده پنهان نمائید. ثانیا خودتان را به درد سر می اندازید و گرفتار می شوید.

پرسش:

منظورتان این است که اگر بروم دادگاه برای طرح شکایت، خودم گرفتار می شوم؟

پاسخ:

بله، خودتان هم گرفتار می شوید.

پرسش:

او خطا کار است. چرا من باید گرفتار بشوم؟

پاسخ:

قانون هر دو را خطا کار می شناسد. چون همان طور که در بالا شرح داده شد، رابطه جنسی خارج از ازدواج از نگاه قانون ایران “جرم” است.

پرسش:

او به من تجاوز کرده است و من را فریب داده است.

پاسخ:

تجاوز و فریب با هم فرق دارد. اثبات تجاوز آسان نیست.

پرسش:

تجاوز در خانه او اتفاق افتاده. این را که می توانم ثابت کنم.

پاسخ:

ابدا وارد این موضوع نشوید. همین که معلوم بشود شما به خانه او رفته اید کافی است تا بحث تجاوز منتفی شود.

پرسش:

من طاقت ندارم او راست راست راه برود و من را که گرفتار افسردگی شده ام مسخره کند. در پاسخ می گوید برو شکایت کن.

پاسخ:

علت آن است که او از قانون خبر دارد و شما خبر ندارید.

پرسش:

در نهایت اگر شکایت کنم چه اتفاقی می افتد؟

پاسخ:

هر یک از شما دو نفر یک صد ضریه شلاق می خورید.

پرسش:

من هم؟

پاسخ:

بله

پرسش:

در صورتی که با دیگری ازدواج کنم کدام خطر قانونی تهدیدم می کند؟

پاسخ:

بستگی دارد به این که آن مرد از موضوع مطلع باشد و شما را همین گونه که هستید بپذیرد یا تصور کند شما باکره اید. آن وقت می تواند شالوده ازدواج را متلاشی کند.

مثلا اگر مردی در سند ازدواج ، خودش را “مهندس” معرفی کند و پس از ازدواج معلوم شود که مهندس نیست، زن می تواند علیه او طرح شکایت کند و موجبات فسخ نکاح فراهم می شود. همچنین اگر در سند ازدواج کلمه “دوشیزه” پیش از نام عروس آمده باشد، اصل بر این است که دختر باکره است. چنانچه با وجود کلمه “دوشیزه” عروس باکره نباشد، مرد می تواند آن را مصداق شرطی قرار بدهد که ازدواج بر پایه آن انجام شده و رابطه زناشوئی را قطع کند.

پرسش:

چرا برای مردان این محدودیت ها را در نظر نگرفته اند؟

پاسخ:

اگر این محدودیت ها نبود که بحث حقوق زن در سراسر جهان تا به این اندازه جدی نمی شد.

پرسش:

پس بی خیال قانون. قانون را مردها می نویسند. وقت خودم و شما را تلف کردم.

شهریور
۵
۱۳۹۳
لزوم فرهنگ‌سازی، پیش از تفکیک جنسیتی
شهریور ۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

20131101103531cb-سید-محمد-سادات-ابراهیمی

عکس: arshanews

یک عضو مجمع نمایندگان روحانی مجلس شورای اسلامی بر لزوم فرهنگ‌سازی پیش ازانجام تفکیک جنسیتی در برخی ادرات و مراکز دولتی تاکید کرد.

سیدمحمد سادات ابراهیمی در گفت‌وگو با ایسنا، درباره اجرای طرح تفکیک جنسیتی در شهرداری تهران، گفت: از نظر اسلام ممنوعیتی برای اشتغال زنان نیست و حتی در برخی از مشاغل حضور زن لازم است.

 نماینده مردم شوشتر در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: من به شخصه مخالفتی با اجرای چنین طرح‌هایی ندارم، اما نکاتی وجود دارد که آن‌ها قابل تإمل و بررسی هستند، به نظر من اقدامات هر دستگاه باید مطابق با قانون و شرع باشد تا خدایی نخواسته احکام شرعی زیر سوال نروند.

 وی افزود: این اقدام فی‌النفسه خوب است اما باید قانون‌مند باشد و اینکه از مجموعه کوچکی مانند شهرداری نباید شروع شود، زیرا این کار اقدام بزرگی است که باید از سطح دولتی شروع شود یا اینکه اگر قرار است کاری شروع شود باید از یک نهاد انقلابی مستقل که زنان و مردان در آن کار می‌کنند، شروع شود.

 سادات ابراهیمی افزود: البته معنای این حرف این نیست که این کار نباید انجام شود، بلکه باید بررسی و تحقیق شود تا آن چیزی که به نفع مملکت بوده و مورد قبول مردم قرار می‌گیرد اجرایی شود، از طرف دیگر ضرورت فرهنگ‌سازی در این حوزه برای مردم وجود دارد.

 این نماینده مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: قطعا همه ما باید در اجرای تصمیمات همه‌جانبه‌نگر باشیم و بر اساس تدبیر حرکت کنیم.

شهریور
۵
۱۳۹۳
پدر و مادرم را کشته ام
شهریور ۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

201211298271641961905334241

عکس:  mojahedin.

به گزارش فرارو، مردی که پدر و مادرش را به قتل رسانده بود بعد از ارتکاب جنایت خودش را به پلیس معرفی کرد. این مرد ۳۵ساله که محمود نام دارد صبح روز دوشنبه به یکی از کلانتری‌های چالوس رفت و در اعترافاتی غیرمنتظره گفت والدینش را به قتل رسانده است. ماموران بعد از شنیدن اظهارات این مرد به خانه او رفتند و در آنجا اجساد زن و مردی مسن را مشاهده کردند که به‌نظر می‌رسید بر اثر فشار بر عناصر حیاتی گردن خفه‌شده و به قتل رسیده‌اند.

 اجساد به دستور بازپرس پرونده به پزشکی‌قانونی منتقل شد و سپس متهم برای روشن‌شدن علت و انگیزه قتل تحت بازجویی قرار گرفت. این مرد گفت: «من مدتی طولانی است که به بیماری اعصاب مبتلا هستم و به همین دلیل دارو مصرف می‌کنم روز حادثه نیز بعد از خوردن قرص‌هایم پدر و مادرم را به قتل رساندم.» تحقیقاتی که درخصوص سوابق بیماری محمود انجام شد فاش کرد وی از ۱۷سال قبل داروهای اعصاب و روان مصرف می‌کند و از آن زمان تحت درمان بود.  متهم به قتل در بازجویی‌های تکمیلی درباره اینکه چرا دست به این جنایت زد، توضیح داد: «پدر و مادرم همیشه با هم اختلاف داشتند و هر از گاهی مشاجره می‌کردند این رفتار آنها مرا به‌شدت عصبی می‌کرد به همین دلیل تصمیم گرفتم از آنها انتقام بگیرم روز حادثه بعد از مصرف داروها سراغ آن دو رفتم و آنها را با استفاده از کمربند خفه کردم.»

بنا به این گزارش متهم در حال حاضر در بازداشت به سر می‌برد و کارآگاهان در تلاش هستند جزییات بیشتری را از این جنایت فاش کنند