صفحه اصلی  »  2014 February
image_pdfimage_print
اسفند
۸
۱۳۹۲
فعالیت های سازمان زنان سازمان ملل متحد سال ۲۰۱۳ در یک نگاه
اسفند ۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , ,
image_pdfimage_print

 5546048226_effc498950_b

عکس:  ILRI

ویدا بالیخانی- روزنامه نگار

سال ۲۰۱۳ سازمان زنان سازمان ملل متحد با تصویب تاریخی قطعنامه پایان به خشونت علیه زنان میان ۲۰ کشور، تا تمرکز برکمپین های سکسیم آنلاین، برنامه هایی را طراحی کرد که برنامه های آن، برای دستیابی به برابری جنسیتی تیتر اول وسایل ارتباط جمعی جهان گشت. همچنین این برنامه های سازمان زنان باعث شد تا کشورهای جهان، اقداماتی را در این زمینه به انجام رسانند. که فهرست این اقدامات عبارتند بودند از:

January 23, 2013  تجهیزهند برای مبارزه علیه تجاوز( در سال ۲۰۱۳ مرگ دختر دانشجویی که مورد تجاوز گروهی قرار گرفت و چند تجاوز دیگر در امکان عمومی، باعث شد که توجهات بیشتری به این معضل در هند جلب شود و اقداماتی در این زمینه صورت پذیرد.)

January 26, 2013  قرقیزستان مجازات های سنگین تری برای عروس دزدی در نظر گرفت ( این مجازات ها از ۳ سال زندان به ۱۰ سال افزایش پیدا کرد.)

January 31, 2013 شلوار بپوش ( فرانسه قانون ۲۰۰ ساله ممنوعیت پوشیدن شلوار زنان را منحل کرد.)

March 8, 2013 ما ” یک زن” هستیم  (همکاری مشترک هنرمندان و موسیقدانان زن و مرد در ۲۰ کشور برای ضبط  موسیقی متن “یک زن” سازمان زنان سازمان ملل متحد، متحد شدند شهروندان جهان برای برابری جنسیتی و حقوق زنان در تمام جهان کمپین به راه انداختن)

March 20, 2013 قطعنامه تاریخی پایان به خشونت علیه زنان و دختران (بسیج انجمن ها و بدست آوردن تیتر یک رسانه های ارتباط جمعی در پنجاه و هفتمین کمیسیون وضعیت زنان، که منجر به توافق تاریخی دول برای مبارزه با خشونت علیه زنان شد.)

April 17, 2013 نیوزیلند اولین کشور آسیا – اقیانوسیه بود ازدواج همجنسگرایان را به رسمیت شناخت

May 23, 2013 اولین روز بین المللی برای پایان بخشیدن به زخم زایمان

June 6, 2013 حمایت اتحادیه اروپا از قربانیان خشونت خانگی ( اتحادیه اروپا خشونت علیه زنان را اینگونه تعریف می کند: “هر خشونت و تبعیض جنسی که چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی عمومی باعث آزار و صدمه فیزیکی، جنسی، و روانی به زنان می شود است  که از آن جمله می توان از تهدیدهایی چون تهدید به محروم کردن از آزادی نام برد”. احتمالاً برای اتحادیه اروپا خشونت خانگی به عنوان مهمترین نوع خشونت علیه زنان محسوب و در اولویت رسیدگی قرار دارد.)

June 26, 2013  آغاز طرح سازمان زنان سازمان ملل برای برابری جنسیتی

September 1, 2013 خیزش زنان سنگال برای جایگاه های ارشد

September 5, 2013 پیمان بین المللی برای حقوق کارگران داخلی اجباری می شود

September 19, 2013  رواندا: سقف شیشه ای را بشکن

October 18, 2013 تصویب قطعنامه تقویت نقش زنان برای پیشگیری از خشونت و کمک به بهبود آنان

October 18, 2013 سازمان زنان سازمان ملل متحد تبلیغات هشتک  womenshould زنان باید را ارائه داد(  Memac Ogilvy و Mather Dubai یک سری آگهی را به عنوان ایده خلاقانه ای  برای سازمان زنان، سازمان ملل متحد ساخته اند که استفاده اصلی از گوگل در مورد گستردگی تبعیض جنسی و مردسالاری را نشان می دهد. بر اساس جستجوهای ۹ مارچ امسال که بر روی گوگل انجام شده اند، تمایل به رفتارهای قالبی و انکار حقوق زنان را نشان داده است.)

November 25, 2013 — December 10, 2013 جهان نارنجی تو( Memac Ogilvy و Mather Dubai یک سری آگهی را به عنوان ایده خلاقانه ای  برای سازمان زنان، سازمان ملل متحد ساخته اند که استفاده اصلی از گوگل در مورد گستردگی تبعیض جنسی و مردسالاری را نشان می دهد. بر اساس جستجوهای ۹ مارچ امسال که بر روی گوگل انجام شده اند، تمایل به رفتارهای قالبی و انکار حقوق زنان را نشان داده است.)

November 26, 2013 افزایش نمایندگان زن در گفتگوهای صلح کلمبیا

December 5, 2013 فعال پاکستانی “ملاله یوسف زی” جایزه حقوق بشر دریافت کرد

December 9, 2013 کفش های او را بپوش (تمرکزبرخشونت هایی که زنان و دختران مصری با آن مواجه هستند برای جلب توجه مردان و پسران به موقعیتی که زنان مصری در آن قرار دارند.)

منابع:

http://www.un.org/womenwatch/timeline/2013-year-in-review.html#0

 http://goo.gl/W48XOK

اسفند
۸
۱۳۹۲
خطر تولد نوزاد بیمار در ازدواج فامیلی سه برابر ازدواج های معمولی است
اسفند ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

149185

 عکس: ایلنا

خطر تولد یک نوزاد بیمار در یک ازدواج فامیلی دو تا سه برابر بیشتر از ازدواجهای معمولی است، به همین خاطر توصیه اکید داریم همه افرادی که می‌خواهند ازدواج فامیلی داشته باشند، تحت مشاوره ژنتیک قرار بگیرند.

یک متخصص ژنتیک با اشاره به اینکه امروز بیمه ها زیر بار پوشش آزمایشهای ژنتیک نمی‌روند و آن را در ردیف خدمات لوکس خود قرار می‌دهند، گفت: آزمایش ژنتیک جزو خدمات لوکس نیست و باید برای همه کسانی که قصد ازدواج فامیلی دارند، اجباری شود.

 به گزارش ایلنا، علی آهنی در حاشیه دوازدهمین سمینار و کارگاه پیشگیری، تشخیص و درمان بیماریهای نادر که روز چهارشنبه در پژوهشکده غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار شد، با بیان اینکه تشخیص ژنتیکی پیش از تولد و لانه‌گزینی کمک می‌کند تا بیماران مبتلا به بیماریهای ژنتیکی کمتری را در کشور داشته باشیم، افزود: در حال حاضر کنترل نسبی مناسبی در خصوص پیشگیری از بروز بیماری‌های نادر وجود دارد، اما هنوز کافی نیست.

 وی ادامه داد: اکنون به سمتی حرکت می‌کنیم که بتوانیم طیف وسیعی از بیماریهای ژنتیکی را تشخیص دهیم. کمبود امکانات چشمگیری در این خصوص وجود ندارد و می‌توانیم به همه بیماران خدمات لازم را جهت تشخیص بیماری‌های ژنتیکی ارائه دهیم.

 این متخصص ژنتیک با بیان اینکه در حال حاضر تحقیقاتی در جهان پیرامون تشخیص بیماریهای ژنتیکی در حال انجام است اما نیازمند حمایت بیشتر هستیم، گفت: متاسفانه شاید نتوان همه بیماری‌های نادر را به کمک علم ژنتیک تشخیص داد.

 آهنی با بیان اینکه ما با مشکل ازدواج فامیلی روبرو هستیم، گفت: خطر تولد یک نوزاد بیمار در یک ازدواج فامیلی دو تا سه برابر بیشتر از ازدواجهای معمولی است، به همین خاطر توصیه اکید داریم همه افرادی که می‌خواهند ازدواج فامیلی داشته باشند، تحت مشاوره ژنتیک قرار بگیرند.

 وی تاکید کرد: در واقع آزمایش ژنتیک برای ازدواجهای فامیلی باید اجباری شود. وقتی افراد به مراکز تخصصی مشاوره ژنتیک مراجعه می‌کنند، به آنها گفته می‌شود که احتمال تولد بیمار نوزاد در آنها چقدر است و چه اقداماتی می‌توانند در این راستا انجام دهند.

 آهنی در ادامه به مشکل عدم پوشش بیمه‌ای تشخیص های ژنتیکی در کشور اشاره کرد و گفت: به عنوان مثال هزینه تشخیص ژنتیکی دوشن که شایعترین نوع دیستروفی عضلانی است، حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است که بیمه آن را پرداخت نمی‌کند و متاسفانه بسیاری از خانواده‌های با سابقه ابتلا به علت اینکه هزینه انجام این آزمایش را ندارند، از انجام آن منصرف شده و ممکن است فرزندان دیگرشان هم به این بیماری مبتلا شوند.

 این متخصص ژنتیک با اشاره به اینکه نتیجه عدم پوشش بیمه‌ای تشخیص‌های ژنتیکی، تولد نوزادان بیماری است که علاوه بر به رنج انداختن خانواده‌ها، بار سنگین اقتصادی بر دوش کشور تحمیل می‌کنند، گفت: ما در انجمن ژنتیک به همراه همه دست‌اندرکاران مرتبط، تلاش بسیاری کرده‌ایم تا به بیمه‌ ها بقبولانیم آزمایش ژنتیک، آزمایش لوکس نیست.

 وی افزود: در حال حاضر بیمه‌ها آزمایش تشخیص ژنتیکی را در ردیف خدمات لوکس قرار می‌دهند، در صورتی که باید انجام این آزمایشها الزامی شود. این در حالی است که تشخیص زودرس بیماری پیش از تولد تاثیر بسزایی در کاهش هزینه‌های درمان دارد و در درازمدت به نفع خود بیمه‌ها نیز خواهد بود.

۷ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=149185

اسفند
۸
۱۳۹۲
با خیانت تلفنی همسر چه مواجهه‌ای داشته باشیم؟
اسفند ۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۱
image_pdfimage_print

10954_930

عکس: مهرخانه

مرد به‌خاطر وسواس‌های جنسی و زمینه‌ای که پیش از این وجود داشت، به مکالمات جنسی و تلفنی روی آورده بود، اما نکته اینجاست که همسر وی نیز پس از مدتی متوجه این موضوع شده و به جای آنکه مستقیماً این قضیه را با او مطرح کند، تصمیم می‌گیرد برای ورود به دنیای جنسی دیگر همسرش، بدون اینکه او بداند، به عنوان یک شخص غریبه و با نام و صدایی مستعار با وی ارتباط تلفنی برقرار کند.

 زوج جوانی پس از سپری شدن چند سال از دوران عقد و به دلیل تحصیل در دو شهر مختلف در مقطع تحصیلات تکمیلی (کارشناس ارشد و دکترا) هنوز نتوانسته بودند زیر یک سقف به زندگی مشترکشان ادامه دهند.

به گزارش مهرخانه، در عمل، اولین تجارب کامل جنسی میان این زوج جوان، به دلیل واهمه جنسی زن و برخی تمایلات و رفتارهای وسواس‌گونه مرد در طی این مدت به موارد بسیار محدود و ناامیدکننده‌ای خلاصه می‌شده است؛ به نحوی‌که در مجموع، با وجود درمان تقریبی علل بوجود آمدن مشکلات جنسی میانشان، هنوز از عملکرد زناشوبی خود ناراضی بودند و همین امر باعث ایجاد مشکلات ثانویه‌ای در روابط میان آنها شده بود.

 در واقع چون این زوج دور از یکدیگر مجبور به ادامه تحصیل بودند و علاقه‌مندی آنها به هم نوعی احساس دلسوزی و گناه در آنها ایجاد کرده بود، نتوانسته بودند به طور واضح و جدی در مورد تبعات و عواقب مسائل و مشکلاتشان با یکدیگر به گفتگو پرداخته و مستقل از خوب و بد ماجرا، برای یک تحلیل همه‌جانبه و کاربردی از جلسات مشاوره یا تعاملات سازنده با هم سود ببرند.

 زن چه کار می‌کند؟

درنهایت مرد به‌خاطر وسواس‌های جنسی و زمینه‌ای که پیش از این وجود داشت، به مکالمات جنسی و تلفنی روی آورده بود، اما نکته اینجاست که همسر وی نیز پس از مدتی متوجه این موضوع شده و به جای آنکه مستقیماً این قضیه را با او مطرح کند، تصمیم می‌گیرد برای ورود به دنیای جنسی دیگر همسرش، بدون اینکه او بداند، به عنوان یک شخص غریبه و با نام و صدایی مستعار با وی ارتباط تلفنی برقرار کند. خصوصاً اینکه زن در زمینه کار گویندگی نیز دستی بر آتش داشت و همین توانایی باعث شده بود که ضمن پذیرش مسئله، مرد تا چند ماه پس از برقراری رابطه نیز از ماجرا بی‌خبر بماند.

نکته قابل توجه اینجاست که در اثر این رابطه تلفنی که تدریجاً برای مرد بار عاطفی نیز ایجاد کرده بود، این دو نفر از همان ابتدا و در اولین مکالمه‌شان، برخلاف زمان ملاقات با یکدیگر، تجربه جنسی موفقی را داشتند و علی‌رغم اینکه این رابطه فقط به صورت تلفنی بوده، از طرف مرد مطلوب گزارش شده است و به همین دلیل هم دلبستگی عاطفی شدیدی به این رابطه پیدا کرده بود؛ بدون آنکه بداند طرف مقابلش همسر اوست.

 پس از چند ماه این زن شروع به تهدید مرد و درخواست پول برای برملانکردن راز مرد در برابر همسرش می‌کند و مرد هم بدون اینکه متوجه قضیه شود، برای آنکه مشکلی برای زندگی خصوصی‌اش پیش نیاید، در حال واریز پول طی یک دوره زمانی بوده که ناگهان متوجه می‌شود این زن همسر خودش است.

 وی که نمی‌توانسته این قضیه را مستقیماً به همسرش بگوید، شروع می‌کند به هدایت این اتفاق و صحبت و درددل کردن با زن در مورد زندگی خودش و اینکه اگر همسر من هم مانند تو بود و مهارت‌های کلامی‌ و زناشویی تو را داشت، من به این نوع رابطه روی نمی‌آوردم. در واقع مرد در این زمان از موقعیت به‌وجود آمده، برای بیان انتظارات و حرف‌های ناگفته‌اش که گویی سدی مانع از بیان آنها به یکدیگر می‌شده است، استفاده می‌کند.

 رواج پدیده روابط مجازی و غیرحضوری

مهدی مسلمی‌فر، روانشناس و مشاور ازدواج و خانواده، در گفتگو با مهرخانه، به تحلیل مشکل این زوج و راهی که در ادامه آن رفته‌اند پرداخت و گفت: در پشت پرده چنین مواردی همیشه تحلیل روانشناختی یک پدیده بزرگ‌تر و در حال شیوع خودنمایی می‌کند و آن مسئله رواج پدیده روابط جنسی مجازی و غیرحضوری است.

 این پدیده با وجود حواشی متعدد آن، برای افراد مزایایی هم دارد

وی با بیان اینکه پدیده روابط جنسی اینترنتی، تلفنی، سایبرسکس‌ها و … امروزه به امر نسبتاً رایجی تبدیل شده است، گفت: این پدیده با وجود حواشی متعدد آن، برای افراد مزایایی دارد که باعث می‌شود بدون توجه به معایب و مضراتش به آن روی آورند. عللی که باعث تمایل افراد به این نوع از روابط جنسی می‌شود، طیف گسترده‌ای دارد و می‌تواند شامل مواردی از قبیل سهولت در ایجاد رابطه و شانس بیشتر پیدا کردن پارتنر که در رابطه با سطح بسیار پایینی از تعهد حضور پیدا می‌کند و هردو تا زمانیکه تمایل دارند می‌توانند برای هم به صورت ناشناس باقی بمانند، کمتر بودن وابستگی رابطه به احساسات و دلبستگی و عواطف عمیق و ثابت‌شده، خودافشاگری فرد بدون احساس اضطراب از اینکه مثلاً چه ظاهری یا چه وضعیت مالی دارد؟ و در نهایت فرار از ترس‌ها و آزمودن مهارت‌های ارتباطی فردی، باشد.

پیامدهای این پدیده، هم برای زن و شوهرها و هم برای افراد مجرد بسیار متفاوت، گسترده و چندبعدی است

این روانشناس و مشاور روابط زناشویی خانواده ادامه داد: اما پیامدهای این پدیده، هم برای زن و شوهرها و هم برای افراد مجرد بسیار متفاوت، گسترده و چندبعدی است که شامل مواردی مانند تمایل سائق جنسی این افراد به سمت روابط وسواسی- اجباری، اعتیاد به سکس و تنوع‌طلبی‌های لجام گسیخته‌ای که ممکن است مدیریت عاطفی رابطه را حتی برای خود فرد تبدیل به یک چالش پیچیده کند، است.

 آسیبی که وابستگی به این پدیده برای افراد کم سن و سال‌تر دارد، به مراتب بیشتر است

وی افزود: آسیبی که وابستگی به این پدیده برای افراد کم سن و سال‌تر دارد، به مراتب بیشتر است؛ چراکه این افراد وقتی در سن پایین، تجربه‌های جنسی سهل‌الوصول و بی‌هدفی را آغاز می‌کنند، ممکن است ضمن تغییر ذائقه جنسی آنها در آینده و در زمانی‌که آمادگی یا شرایط برقراری رابطه جنسی را نداشته باشند، به‌خاطر تحریک‌ها و تمایلاتی که در آنها ایجاد و تشدید شده است، به‌طور افراطی به خودارضایی و تجربه‌های جنسی زودهنگام که جزو رفتارهای پرخطر دوران نوجوانی است، روی آورده و راحت‌تر پای در جاده روابط خارج زناشویی بگذارند.

 مسلمی‌فر تأکید کرد: ضمن آنکه ما شاهد تشدید بسیاری از انحرافات و اختلالات عملکرد جنسی نظیر انواع پارافیلیا و وسواس‌های جنسی هستیم که در چنین روابطی به دلیل آمیختگی زیاد تجربه جنسی با خلق تصاویر جنسی ذهنی و غیرواقعی که خود فرد آنها را برای کامل کردن پازل لذتش می‌سازد، به‌وجود آمده یا شدت می‌یابد.

 تنوع‌طلبی؛ پیامد دیگر

این روان‌درمان‌گر جنسی تصریح کرد: پیامد دیگر این اتفاق، تنوع‌طلبی‌هایی است که معمولاً در زندگی این افراد و پس از گذشت مدتی از آغاز روابط زناشویی افراد افزایش پیدا می‌کند و این لزوماً به زیبایی یا ارتباط خوب عاطفی فرد نیز بستگی ندارد؛ چراکه تغییر ذائقه جنسی و چشیدن و تجربه طیف وسیعی از سلائق متنوع، باعث می‌شود فرد نتواند از یک نفر همه این موارد را دریافت کند و احساس نیاز داشته باشد که برای پوشش این نیازها روابط دیگر را باید همزمان با آن شروع کند. در واقع حتی اگر روابط دیگر فرد خیلی هم جدی نباشد، انگار نوعی اعتیاد (عادت آمیخته با لذت) در این افراد ایجاد شده است و افراد معمولاً دیگربه راحتی نمی‌توانند این روابط را کنار بگذارد.

 این زن و شوهر چه کردند؟

وی همچنین در مورد پرونده مدنظر نیز به ارائه توضیحاتی پرداخت و در مورد آنچه پس از مراجعه این زوج به مشاور رخ داده است، گفت: اولین بار مرد برای مشاوره نزد من آمد و در جلسه به این نکته اشاره داشت که من از وقتی متوجه این موضوع شدم که طرف مقابل همسرم است، نمی‌دانم باید چه رفتار یا استراتژی داشته باشم و نمی‌دانم در مقابل وی چه کنم؟؛ در جلسه بعد و پس از انجام مصاحبه تشخیصی و انگیزشی لازم، همسر وی معتقد بود مسائلی که برای ما صحبت کردن در موردش سخت بوده و می‌خواستیم با نادیده گرفتن آنها غرور یکدیگر را نشکنیم، مانند یک لکه جوهر بر صفحه زندگی ما پخش شد و تبدیل به این مشکلات شد.

 مسلمی‌فر ادامه داد: زن معتقد بود با این تجربه، تازه متوجه شده است همسرش چه چیزهایی را دوست دارد و چقدر به صدا، کلام و گفتار اهمیت می‌دهد. برای خود این زن جالب بود که چطور ما وقتی در مقابل هم بودیم، نمی‌توانستیم روابط خوبی داشته باشیم، اما پشت تلفن و از راه دور شوهرم دارای رضایت خوبی از رابطه بوده است. همین اتفاق زمینه‌ای شد که این دو با هم گفتگویی کنند و به یک آرامشی برسند.

 این روانشناس خاطرنشان کرد: ما در جلسات مشاوره، آنها را تا حدی با هم مواجهه دادیم و هر کدام وارد پروسه درمانی خود شدند. انگار این سوم شخص ساختگی توانسته بود به اینها کمک کند تا در پناه جدیدی با یکدیگر حرف بزنند و متوجه بشوند چه مشکلاتی دارند که در نهایت هم به نفع آنها تمام شد.

 این زن و مرد می‌توانستند زودتر سراغ راه‌های دیگری برای حل مسائل و مشکلات بین فردی بروند

وی همچنین افزود: این زن و مرد می‌توانستند زودتر سراغ راه‌های دیگری برای حل مسائل و مشکلات بین فردی، گفتگو و ایجاد فضای ارتباطی، حل مشکلاتی مانند اختلاف فرهنگی و دوری مکانی بروند. البته اقدام این زن پس از اطلاع از کار مرد، بسیار هوشمندانه و خلاقانه انجام شده است.

 با خیانت چه کنیم؟

مسلمی‌فر درخصوص نحوه مواجهه افراد با مسائلی از جنس خیانت گفت: در رابطه با مسائلی از جنس خیانت که فرد وارد رابطه خارج از زناشویی می‌شود، خیلی وقت‌ها اگر طرف مقابل بتواند با یک هدایت ضمنی از طریق رفتار یا خلاقیتی که در رابطه بروز می‌دهد، بدون آنکه پرده حجب و حیا بین دو نفر پاره شود، رابطه را کنترل کند، بسیار راه‌گشا خواهد بود که البته این امر نیاز به ظرافت زیادی دارد؛ چون در این موارد فرد بعد از افشای خیانت طرف مقابل، به خود اجازه بروز خشم، هیجان، توهین و مجازات‌هایی را می‌دهد که ممکن است مناسبتی با خطای پیش آمده نداشته باشد و همین مسئله یک سیکل معیوب را ایجاد می‌کند.

 این روانشناس و مشاور جنسی خانواده اظهار داشت: با جود اینکه این شیوه برخورد به هیچ‌وجه نمی‌تواند قابل توصیه و تعمیم به دیگران باشد، اما به نظر من روش این زن خلاقانه بوده و توانسته موضوع را با توجه به ویژگی‌هایی که در پرونده وجود داشته است کنترل کند. در این واکنش بدون آنکه برچسبی به طرف مقابل زده شده باشد و ضعف‌های طرف مقابل را به روی وی بیاورد گفتگوی طولانی‌مدت و بی‌پروایی بین یک زن و شوهر شکل گرفته که در شرایط عادی و طی چند سال زندگی هرگز بوجود نیامده است و طی این مدت هر دو نفر به یک شناخت بسیار خوب و عمیقی از هم رسیده‌اند و چون واقعاً هم یکدیگر را دوست داشتند، توانستد با مدیریت بحران پس از افشای ماجرا وارد فرآیند درمان و بازگشت به عشقی تازه شوند.

 مسلمی‌فر در نهایت عنوان کرد: بسیاری از مشکلات جنسی به‌واقع قابل حل است و مردم به‌خاطر تابو بودن این مسائل به سختی در موردش حرف می‌زنند، اما بهترین راه برای حل این دست از مسائل، پیشگیری از طریق گفتگوی صریح درباره جزئیات نیازها و بازخوردهای جنسی میان شرکای جنسی، پرهیز از تعصبات بی‌مورد و مراجعه به مشاوره، قبل از آن است که چنین مواردی تبدیل به یک بحران غیرضروری شوند.

 وی خاطرنشان ساخت: در چنین مواردی استراتژی «دلسوزی و سکوت» (من دلم برای او می‌سوزد و چون ناراحت می‌شود نمی‌توانم به او بگویم که مشکلی با او دارم ) جوابگو نبوده و همیشه در بلندمدت تبدیل به یک آفت جدی و توجیه ورود به روابط خارج زناشویی می‌شود.

۵ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/Pgpu7a

اسفند
۷
۱۳۹۲
خشونت خانگی در هندوراس
اسفند ۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

7913474722_d772254090

عکس:  volitarian

مترجم: مریم سپهری

با وجود تعهدات و تلاش​های مستمر جامعه مدنی، زنان و کودکان گرفتار در حیطه خشونت خانگی، همچنان از حمایت پلیس و دادگاه بی بهره بودند؛ تا اینکه در هشتم مارس ۲۰۰۲ یعنی روز بین المللی زن، بالاترین مقام دولت اعلام کرد که خشونت خانگی در برنامه اولویت های رئیس جمهور برای مبارزه با جنایت و ناامنی درهندوراس قرار خواهد گرفت. از آن پس، وظیفه مشترک جلوگیری و مقابله با خشونت خانگی بر عهده وزارت امنیت و سازمان ملی زنان گذاشته شد.

در ماه آپریل همان سال، سازمان ملی زنان و وزارت امنیت، یک توافقنامه در زمینه همکاری و مشارکت فنی برای آغاز وظیفه دشوار رسیدگی جدی به نابرابری جنسی و ریشه کن کردن خشونت خانگی علیه زنان را امضا کردند.

وزارت امنیت به عنوان یک نهاد عمومی، وظیفه حمایت از شهروندان، در میان مسئولیت های خود مسئولیت نظارت بر”پلیس پیشگیری” را هم برعهده دارد. یعنی یک نیروی ۸۵۰۰ نفره که بازرسی های خانگی، بازداشت، و دیگر اقدامات مرتبط با امنیت عمومی را اجرا می کنند. این نیرو همچنین نظارت بر اداره کل تحقیقات جنایی، پلیس تحقیقات (که شواهد و اسناد برای رسیدگی قانونی جمع می کند) و اداره کل آموزش پلیس(که آموزش و کلاس​های رسمی برای پلیس ارائه می دهد) را بر عهده دارد. مرکز آموزش پلیس یک آموزش اولیه شش ماهه برای استخدام پلیس دارد. آکادمی ملی پلیس، بورس تحصیلی درجه های چهارساله در علوم پلیسی به دانشجویان می​دهد. [و] موسسه آموزش عالی پلیس آموزش​های در حال خدمت برای پلیس ارائه می دهد که باید هر پنج سال در آن شرکت کنند تا رتبه بالاتری در نیروی پلیس بگیرند. همچنین مدیریت دوره کارشناسی ارشد دوساله در رشته امنیت انسانی را بر عهده دارد.

سازمان ملی زنان و وزارت امنیت بر روی این نظریه توافق داشتند که نگرش نیروهای پلیس و مسئولیت​های اجرایی آنان به طور اجتناب ناپذیری به امنیت زنان مربوط است. آموزش پلیس در زمینه حقوق زنان و خشونت خانگی می​تواند یک نقطه شروع عالی برای اطمینان از این امر باشد که جلوگیری از خشونت نهادینه شده و بازماندگان[خشونت] حمایت رسمی خود را دریافت می کنند.  سازمان ملی زنان با درخواست همکاری فنی از صندوق جمعیت سازمان ملل متحد، زمینه را برای همکاری میان سه سازمان آماده کرد تا یک برنامه آموزشی کشوری، درباره حقوق زنان و خشونت خانگی برای پلیس ملی پایه گذاری کنند.

دوره آموزشی برای پلیس در جولای ۲۰۰۲ شروع شد و از آغاز برنامه ریزی شده بود، که در ۱۸ ماه تمام شود. اما این برنامه تا  دسامبر ۲۰۰۵ ادامه یافت و در مجموع سه سال و نیم به طول انجامید و بیش از ۶۵۰۰ کارآموز را آموزش داد.

اجرا

تغییر قوانین به شیوه های گوناگون برای حمایت از زنان در برابر خشونت خانگی، قسمت راحت تر کار بود. تغییر رویکردها و ارزش های پلیس، چالشی واقعی آنان بود و قوانین علیه خشونت خانگی بدون همکاری آنها ناکارآمد شد. بنابر این آموزش اولیه در مورد برابری جنسی، حقوق زنان و خشونت خانگی برای طیف گسترده ای ازافسران پلیس تنظیم گردید. سطح تحصیلی کارآموزان ، از کسانی که تازه به عنوان دانشجوی اجرای قانون درجه گرفته تا پیشکوستان، گوناگون بود و متشکل از کسانی بود که از پنج- شش کلاس یا تا آخر دوره راهنمایی بیشتر سواد نداشتند. نگرش​ آنها نسبت به این دوره های آموزشی از اعتماد کامل تا بدبینی و انتقاد کامل را در بر می گرفت. برای موفقیت تبدیل چنین نیروی پلیسی به حامیان بازماندگان خشونت​های خانگی باید، دوره آموزشی را از نظر فرهنگی حساس، مناسب سطح درجه داران، مبتنی بر واقعیت و متناسب با زمینه و حال و هوای هر مرکز آموزشی تنظیم کرد.

به منظور طرح یک برنامه آموزشی موثر، وزارت امنیت، سازمان ملی زنان و صندوق بین المللی سازمان ملل متحد، یک کمیته فنی متشکل از کارمندان هر یک از سازمان​ها تشکیل دادند. این کمیته تصویب محتوا، روش شناسی، زمان بندی و مشخص کردن مکان کلاس را به طور منظم بر عهده داشت. تعامل سازمان ها در بالاترین سطح بود و هر یک مسئولیت​های مشخصی را داشتند. صندوق جمعیت سازمان ملل متحد از آنها حمایت فنی و مالی می کرد. وزارت امنیت از نظر مالی، برنامه ریزی زمان و مکان را پشتیبانی می کرد و سازمان ملی زنان برنامه را مدیریت می کرد و مربیان را آموزش می داد.

یک مشاور بین المللی متخصص در زمینه حقوق زنان که تجربه زیادی در طراحی دوره های آموزشی خشونت خانگی داشت استخدام شد تا محتوای آموزشی مناسب برای مربیان و کارآموزان فراهم کند. مرکز آموزش پلیس به عنوان نخستین مکان برای دوره آموزشی انتخاب شد. قبل از اینکه محتوای آموزشی تولید شود، یا سعی کرد از نزدیک با فرهنگ مرکز آموزشی پلیس کاملا آشنا شود.] او از طریق تماس روزانه با پلیس، نیازها، شخصیت ها و نگرش های آنان را ارزیابی کرد. کاری که در تهیه محتوای آموزشی موثر و مفید بود. سپس پیش نویس​های درس​ها و فعالیت​های کلاسی توسط سه سازمان بازنگری، اصلاح و برای استفاده در یک کلاس مقدماتی آزمایشی دراختیارمربیان و کارآموزان قرار داده شدند. دست آوردهای دوره آموزشی آزمایشی، سپس به بازنگری نهایی و تصویب کمیته فنی رسید.

منبع: Program to address violence against women

صفحه ۴۰

اسفند
۷
۱۳۹۲
چین تعدیل سیاست تک فرزندی را از شهر شانگهای شروع کرد
اسفند ۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

14-2-26-93036china-one-child-policy1 عکس: خبرآنلاین

به گزارش خبرآنلاین ، در شهر شانگهای که بزرگترین شهر چین است و ۲۳ میلیون نفر جمعیت دارد، سیاست تک فرزندی تغییر کرده و دارا بودن بچه دوم برای خانواده هایی که دارای یک فرزند هستند نیز مجاز شده است.

  یورو نیوز گزارش داد، مقامات محلی این شهر پر جمعیت، پیش بینی می کنند که با این تغییر سیاست طی سه تا پنج سال آینده ۱۵۰ هزار نفر بر تعداد نوزادان افزوده شود.

پیش از این حزب کمونیست چین با انتشار بیانیه ای این موضوع را اعلام کرد که در سیاست تک فرزندی تجدید نظر می کند.

 خبرگزاری های چین در این مورد نوشتند کاهش محدودیت های اعمال شده در مورد سیاست تک فرزندی به معنای آن است که از این پس به خانواده هایی که یکی از والدین آنها تک فرزند بوده، اجازه داده می شود که دو فرزند داشته باشند.

تاکنون اقلیت های نژادی و ساکنان نواحی روستایی در صورتی که فرزند اول آنها دختر بود، از این سیاست معاف بودند و می توانستند فرزند دومی هم داشته باشند.

 سیاست تک فرزندی از اواخر دهه ۱۹۷۰ میلادی برای مقابله با رشد سریع جمعیت در آن کشور اعمال شد.

 چین باید نرخ رشد خود را در حدود ۱٫۸ نگه دارد.

۷ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://khabaronline.ir/detail/340900/society/family

اسفند
۷
۱۳۹۲
حقوق زنان کارگر در مشاغل خانوادگی پایمال می شود
اسفند ۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 148651

عکس: ایلنا

  در روستا‌ها و شهرهای کوچک کارفرمایان زنان کارگر غالباً پدر، همسر و یا برادران آن‌ها هستند و به همین خاطر وضعیت دستمزد و بیمه آن‌ها مشخص نیست و در بیشتر موارد از حقوق قانونی برخوردار نمی‌شوند.

یک فعال صنفی حقوق کارگران زن در آذربایجان شرقی به تشریح تفاوت استفاده از نیروی کار زنان در کلان‌شهرها و شهرهای کوچک پرداخت و گفت: در روستا‌ها و شهرهای کوچک کارفرمایان زنان کارگر غالباً پدر، همسر و یا برادران آن‌ها هستند و به همین خاطر وضعیت دستمزد و بیمه آن‌ها مشخص نیست و در بیشتر موارد از حقوق قانونی برخوردار نمی‌شوند.

«سیما اصغری» دبیر اتحادیه زنان کارگر آذربایجان شرقی در تشریح شرایط کار زنان کارگر در روستاها و شهرهای کوچک به خبرنگار ایلنا گفت: بیشتر زنان کارگر در شغلهای فصلی و بصورت روزمزد کار می‌کنند و طبیعت این قبیل کار‌ها به گونه‌ای است که امنیت شغلی پایینی دارند و تضمینی برای اجرای قانون کار و حفظ حقوق این کارگران وجود ندارد.

این فعال کارگری ادامه داد: مساله مهمی که در بحث زنان کارگر باید در نظر گرفت، تفاوت میان وضعیت زنان کارگر در کلانشهر‌ها با روستا‌ها یا شهرهای کوچک است. در شهرهای بزرگ تخصص و مهارت اهمیت بیشتری دارد و حمایت‌های قانونی از کارگران بیشتر است اما در روستا‌ها و شهرهای کوچک اغلب کارفرمایان همسر، پدر و یا برادران زنان کارگر هستند که وضعیتی خاص را به وجود می‌آورد.

دبیر اتحادیه زنان کارگر آذربایجان شرقی در بخش دیگری از این گفتگو با اشاره به مشکلات زنان سرپرست خانوار گفت: یکی از اقشار زنان کارگر که وضعیت نا‌ بسامانی دارند زنان سرپرست خانوار هستند. بهزیستی و کمیته امداد حمایتهایی از آن‌ها می‌کنند، اما برای زنان سرپرست خانواری که در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنند این حمایت‌ها دردی را دوا نمی‌کند.

۶ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=148651

اسفند
۷
۱۳۹۲
ماهیت حقوقی خشونت های پنهان در خانه
اسفند ۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , ,
image_pdfimage_print

n00017416-b

حسین رئیسی – وکیل دادگستری

طرح بحث:

 زندگی آنها در ظاهر آرام و توام با احترام متقابل به نظر می رسید، اما خشم فروخفته سنگینی بر سالهای گذشته این زندگی سایه سیاهی افکنده بود. وقتی که دلیل او برای در خواست طلاقش را پرسیدم، گفت: خانمی است که ۱۸ سال با یک روحانی زندگی کرده و حالا بدون اجازه حاج آقا از منزل خارج شده تا وکیل بگیرد وبه کمک وی دادخواست طلاقش را تنظیم و به دادگاه تسلیم کند.

زن خود فردی مذهبی و طلبه حوزه علمیه و با مدارج دانشگاهی و مقید به رعایت ارزش های مذهبی بود. رفتار همسر روحانی او شرایط سختی را برایش بوجود آورده، که برایش دیگرغیر قابل تحمل شده بود.

در رفتارش همواره بر آن تاکید داشت که من به شدت مورد آزار روحی همسرم هستم! این آزار را ناشی از خشونت های رایج در درون خانه نمی دانست، بلکه خشونت اعمال شده بر او ویژگی های خاصی داشت مهمترین ویژگی خشونت همسرش پنهان بودن آن بود.

در اینجا خواهیم دید که چگونه، خشونت خانگی به عنوان الگویی رفتاری، برای تسلط بر همسر و فرزندان در درون خانواده بکار گرفته می شود. این الگو جنبه های گوناگون به خود می گیرد و در مواقعی به درستی آشکار نمی گردد، و در بسته های ظاهری با الگوهای مذهبی نیز در هم آمیخته است.

فرامین مذهبی همواره به عنوان الگوهای رفتاری شناخته می شوند که می توانند در روابط انسانی و در درون خانه ها، بر افزایش و یا کاهش خشونت تاثیر داشته باشند. رفتارها و قواعد ظالمانه و نابرابرو ترویج آنها به نام شریعت اسلامی در روابط خصوصی و در جامعه به گسترش و نهادینه شدن خشونت و ظلم به خصوص درباره زنان و کودکان و ترویج خشونت منجر شده است. در حالی که فهم صحیح از اخلاق و پرهیز از ظلم و ستم چه آشکار و چه پنهانش در تقابل با آمیزه های خشونت طلب قرار می گیرند.

در ادامه وقتی جزییات بیشتری را از او جویا شدم بطور خلاصه تصویری ارائه کرد که برای من هیچ گاه فراموش شدنی نیست. او می گفت: “همسرم خدا را همواره در یک وجبی بالای سرم قرار داده است”! از این عبارت چندان چیزی مفهموم نبود، با جزییات بیشتر به عمق سخن وی به درستی پی بردم.

در توضیح سخنش را چنین پی می گیرد:” از نوجوانی که به ازدواج ایشان درآمدم همواره تمام خواسته هایش را از طریق آیات و روایات اسلامی، در خانه دنبال می کرد، اگر علاقه ای نداشت و یا مانند بسیاری از مردان ترس از این داشت تا با خانواده ام به خصوص مادرم در تماس باشم، این را به صورت یک فرمان از طرف خدا برایم ترسیم نموده بود. بدین صورت که معتقد بود تمام رفتار پنهان و آشکار زن الزاما باید با اجازه مردش باشد در غیر این صورت آن رفتار معصیت خدا و گناه کبیره می باشد.

 با ترویج این فکر و نهادینه کردنش در درون خانه حتی زمانی که تنها بودم و هوس می کردم با مادرم تماس تلفنی بگیرم دستم که بسوی گوشی تلفن میرفت، احساس گناه شدیدی می کردم و این احساس به شکلی شده بود که حتی فکر تماس با بیرون از خانه بدون کسب اجازه، او حس گناه و معصیت در من زنده می کرد.

او ادامه داد : مدتی را با این شرایط سپری کردم، اما به تدریج که به مطالعات اسلامی علاقمند شدم و برای این موضوع به خوبی من را تشویق کرد، دریافتم که این برداشت شخصی او از گناه در روابط میان زن و مرد است. او خدا را ناظری برای امر و نهی کردن های خودش تبدیل کرده بود. از این رو تا مدتی احساس بدی داشتم و خدا را بالای سرم برای اطاعت بی چون و چرا از همسرم حس می کردم و می دیدم.

احساس روانی ناشی از این شرایط برایم نه تنها آزار دهند، بلکه کشنده شده است. همه چیز برای اوست، خوابیدن، بلند شدن، آرامش، بچه داری، مهمانی ها، آرایش کردن، مریض نشدن و اساس زندگی من برای آسایش او است. از این رو نمی خواهم به شرایط روانی که ۱۸ سال به تدریج من را خورده است ادامه دهم، می خواهم از خدا تصور رحمان ورحیم داشته باشم تا مسئول خدمت به مرد زندگی ام و ابزار تسلط همه جانبه  او بر من. خشمی در من شکل گرفته که جز با رهایی از این وضعیت تسکین نمی یابد.

 امروز چندین سال است که آنها با هم زندگی نمی کنند، اما سرنوشت دیگران که اسیر این چنین خشونت هایی هستند بدست کیست و چگونه رقم می خورد؟

منابع حقوقی و خشونت های پنهان در خانه

اگر قرآن به عنوان مهمترین و اصلی ترین منبع فقه اسلامی است، چرا آیاتی را می توان یافت که با رفتارهای تسلط جویانه با ماهیت خشونت زا چنانچه در این داستان واقعی می بینیم، تفاوت دارد؟ رفتار و ابزار سازی از دین برای کنترل و تسلط بر همسر یک روحانی از دو خواستگاه می آید، نخست از ترویج نابرابری بین زن و مرد و استفاده از برخی آیات و روایات اسلامی که زن برای آرامش مرد آفریده شده است. سپس از اقتدار ناشی از تفسیرهای خودخواهانه از منابع اصلی اسلامی منشاء می گیرد.

برای اثبات نادرستی رفتارهای همسر روحانی کافی است تنها به آیه ۳۵ سوره احزاب در قرآن توجه کنید. ترجمه آیه چنین است:

“به یقین، مردان مسلمان و زنان مسلمان، مردان با ایمان و زنان با ایمان، مردان مطیع فرمان خدا و زنان مطیع فرمان خدا، مردان راستگو و زنان راستگو، مردان صابر و شکیبا و زنان صابر و شکیبا، مردان با خشوع و زنان با خشوع، مردان انفاق کننده و زنان انفاق کننده، مردان روزه‏دار و زنان روزه‏دار، مردان پاکدامن و زنان پاکدامن و مردانى که بسیار به یاد خدا هستند و زنانى که بسیار یاد خدا مى‏کنند، خداوند براى همه آنان مغفرت و پاداش عظیمى فراهم ساخته است‏.

در باره شان نزول این آیه از قران نیز گفته اند که اسماء یا همان ام سلمه نزد حضرت محمد رفته و از او پرسیده که جایگاه زن در قرآن چگونه است، چرا آیه ای در باره زنان نیست؟ سپس این آیه که نشانه برابری زن و مرد است نازل شده است. برخی نیز از این آیه سی صفت برابر زن و مرد را استخراج کرده اند.

باوجود صراحتی که در این آیه قران دیده می شود، مشخص نیست تفسیر منفعت طلبانه و مرد سالارانه، از منابع اسلامی چگونه به شریعت راه یافته است و به تبعیت از آن در حقوق امروزی ایران نیز به آشکارا همین شیوه تفسیر نابرابر تسلط یافته و منشاء خشونت های آشکار و پنهان علیه زنان شده است.

قراردادن تفاسیر گوناگون از قرآن و منابع شریعت اسلامی به عنوان منابع قانونگذاری در زمان کنونی موجب شده تا نقش فرودستی از زن ترسیم شود و بر همین اساس نیز او را رسما در معرض خشونت های مختلف قرار دهد.

پدری که حق ولایتش را برای ازدواج دختر صغیرش، با استفاده از نظر فقهای اسلامی از جمله آیت الله خمینی[۳] استفاده می کند، آیا بطور علنی و رسمی دخترش را در معرض آسیب و خشونت قرار نمی دهد؟

امروز زمان آن فرارسیده است تا مقررات قانونی بر اساس شان و جایگاه برابر زن و مرد تدوین شوند و قوانین حقوقی از جمله ماده ۱۲۱۰ قانون مدنی که سن مسئولیت را برای دختر ۹ سال و برای پسر ۱۵ سال تمام قمری فرض کرده است و یا ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی که سن ازدواج را برای دختر ۱۳ سال و برای پسر ۱۵ سال تعیین کرده و ازدواج زیر سن ۱۳ سالگی را برای دختران با تاسی از اینکه پیامبر اسلام با عایشه (دختر شش ساله) ازدواج کرده است، غیر عملی و هیچ ضرورتی به قیاس از آن نیست و این موجب گسترش نابرابری و در نتیجه خشونت های مختلف در جامعه خواهد شد.

اگر موازین شریعت اجازه اعمال تبعیض را فراهم نمی کرد، روحانی موضوع پرونده ای که در بالا به آن اشاره کردیم، همسرش را در شرایط سخت و کشنده نابرابر قرار نمی داد، و این امر را امر خدایی تلقی نمی نمود. همه این موارد بدون آگاهی کافی هر زوره در منابر و مساجد و صدا و سیما به عنوان ارزش یاد می شود، در حالی که حداقل همه اینها با برخی منابع اسلامی و آیات قرآن در تضاد هستند.

راه حل برون رفت از این شرایط آموزش و قانونگذاری براساس نیاز ها و شرایط روز جامعه و استفاده از تحقیقات مختلف است.

نتیجه:

بی شک اگر امروز آمار طلاق در کشور افزایش یافته است و عمده متقاضیان طلاق نیز زنان هستند، این امر حکایت از نا کارآمدی مقررات و برداشت های ناشی از آن در درون اجتماع در تقابل با حقوق زنان قرار دارد! امروز هیچ زنی حاضر نیست برای همه رفتارهایش از مرد اجازه بگیرد و همه زنان خواستار ایفای نقش برابر با مردان به خصوص در درون خانه ها هستند. اگر زایمان یک خصیصه زنانه است، اما بچه داری و نظافت خانه خصیصه ای زنانه و یا کار بیرون مختص مردان نیست.

و در نهایت شعار از فضلیت و احترام به زن بدون رفع موانع حقوقی در سر راه او و با کوچک شمردنش از طریق ممنوعیت خروج از منزل بودن رضایت همسر، به ازدواج دادنش در هر سنی که پدر یا جد پدری دوست دارد، کم شمردن حق شهادتش، کاستن حق حضانت کودک خودش، ممنوعیت خروج او از کشور بدون رضایت همسر، نابرابری دیه و ارث او با مردان، مجوز قتل ناموسی در قانون و مواردی نظیر اینها عوامل حقوقی منشاء بسیاری از نا آرامی های درون خانواده ها، تقابل جدی حقوقی بین زنان و مردان و خشونت ها مختلف محسوب می شوند.

منابع:

۱- پاکاری، زینب؛ گذری بر جایگاه زن در قرآن

۲- هاشمی رفسنجانی، اکبر؛ تفسیر سوره احزاب آیه ۳۵

۳- آیت الله خمینی، تحریر الوسیله، ج۲، باب نکاج،طلاق و احکام آن، مسئله ۱۲٫

اسفند
۶
۱۳۹۲
کودکان قربانیان بی گناه طلاق
اسفند ۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , ,
image_pdfimage_print

 100849038994

عکس: gvy.ir

رویا تاجی – روزنامه نگار

اسمشان بچه های طلاق است، سهم آنها از داشتن پدر و مادرانتخاب یکی از آنها است، یا مادر یا پدر…

سازمان ثبت احوال ایران، می گوید: در ۹ ماهه اول امسال ،هر روز ۳۹۲ مورد طلاق ثبت شده است. آمار همسرانی که از هم جدا می شوند، ثبت می شود ولی آمار بچه هایی که از پدر یا مادر جدا می شوند درهیچ دفتری ثبت نمی شود. بچه هایی که بازنده اصلی بحران طلاق ها هستند. کودکان در بازی بزرگتر ها، گروکشی می شوند، گاهی بهانه انتقام جویی می شوند و نیازهای شان به دست فراموشی سپرده می شود. بسیاری از آنها خیلی کوچکند معنای اختلاف و دعوا در ذهنشان نقش می بندد و مشکلات زندگی شان آغاز می شود.

مریم قربانی روانشناس می گوید: تأخیردر رشد، شب ادراری، مشکلات تغذیه ای، افسردگی و کابوس های شبانه، گوشه ای از مشکلاتی است که کودکان طلاق با آن درگیرند.

او با اشاره به این که هویت روشنی در انتظار بچه‌های طلاق نیست، می گوید: آنها همیشه یک ترس را با خود می کشند، ترس از زندگی مشترک .

باید جیغ کشید

” ۴ ساله بودم که فهمیدم برای این که توجه دیگران را جلب کنم، باید جیغ بکشم، این آموخته سال های اول زندگی من بود ، وقتی مادرم جیغ می کشید تا پدر سرش را از لای روزنامه بیرون بکشد و بگوید ولم کن “.

اینها را سینا می گوید، حالا او ۱۴ ساله است و هر روز به عنوان یک بچه پرخاشگر در مدرسه باز خواست می شود. می خندد و می گوید، هنوز زنگ جیغ های مادرم در گوشم است.

قربانی می گوید: بالاخره کودکانی طلاق، کودکانی عادی و بهنجار نیستند. آنها به خاطر نداشتن نیمه ای از محبت، دچار ضعف عاطفی هستند و در گروهی از آنها در بزرگسالی  دست به شرارت و جنایت می زنند.

این روانشناس می گوید: آثار مستقیم و تخریبی طلاق بر کودکان ثابت شده است، آنها احساس خود کم بینی می کنند و نسبت به دوستان خانوادگی و حتی اقوام نزدیک خود حس حسادت دارند. چرا که در کودکی انسجام و هماهنگی خانوادگی خود را از دست داده اند. از این رو رو به انزوا می آورند و در کار های گروهی کمتر شرکت می کنند.

من پست چی پدر و مادرم بودم

” سینی چای را روی میز گذاشت، آرامش روی صندلی نشست و مثل یک زن جا افتاده تعارف کرد، بفرمائید سرد میشه از دهن می افته “.

سحر اما ۱۶ سال بیشتر ندارد، او هم فرزند طلاق است، با نگاهی عمیق و آرام، و خنده ای که از کنج لبش نمی رفت گفت: من پست چی پدر و مادرم بودم. یادم نیست چند وقت، اما آنها با هم حرف نمی زدند، خانه ما همیشه پر بود از سکوت، من هم ساکت بودم، تنها بازی و سرگرمی من نامه هایی بود که آنها از اتاق هایشان برای هم می نوشتند. حتی چند وقت من با مادرم در خانه مامانی ( مادربزرگم) زندگی می کردیم، وقتی پدرم بعد از ظهرها برای دیدنم می آمد باز هم برای او نامه داشتم.

سحر می گوید: این عادت برای من به یادگار مانده و برای بیان خواسته هایم، احساساتم و حتی اعتراضم سکوت می کنم و می نویسم.

او ۶ ساله بود که زندگی با پدربزرگ و مادر بزرگ برایش رقم خورد، سه سال بعد مادر بزرگش برای همیشه آنها را تنها گذاشت و از ۹ سالگی او شد خانم خانه پدر.

مریم قربانی می گوید: یکی از مشکلات طلاق برای بچه ها همین است، آنها زود تر از سنشان بزرگ می شوند، زودتر وارد بازی زندگی می شوند و مشکلات زندگی را از همان ابتدای کودکی تجربه می کنند.

او با اشاره به تجربه طلاق برای کودکان می گوید: این تجربه می‌تواند هم نتایج منفی هم مثبت داشته باشد.

برای بعضی از آنها یک بحران است، بزرگترین فاجعه زندگی شان که زمان حال و آینده آن‌ها را زخمی می کند. اما هستند کودکانی که طلاق باعث می شود که درک آنها از زندگی متفاوت شود، آنها زندگی را واقعی تر می بینند و حساستر و مسئولیت پذیر‌تر می شوند. اما سن آنها هم تاثیر مستقیمی بر فهم آنها از طلاق دارد.

خشونت ،سهم  کودکان از طلاق

“زن دست پسرک را کشید، او را هول داد، در اتاق را قفل کرد و گفت آنقدر گریه کن تا جونت در بیاد. از بابات چه خیری دیدم که از تو ببینم.

بچه های طلاق قبل از طلاق هم خشونت می بینند آنها نه تنها شاهد روز های سخت طلاق مادر و پدر هستند، نه تنها ترس از دست دادن را تجربه می کنند، بلکه بهانه ای می شوند برای خالی کردن همه غر ها و حرص ها و ناراحتی ها. فرقی ندارد چند ساله باشند، کودکان طلاق در هر سنی خشونت می بینند وآسیب پذیرند. اول در خانه بعد در اجتماع.

مریم قربانی می گوید: هنوز تحقیق ویژه ای بر روی تاثیر طلاق بر کودکان کمتر از دو یا سه سال انجام نشده، اما  آنها در گیر و دار طلاق آسیب پذیر ترند، چون توانایی ندارند که خودشان نیاز های اولیه خود را تامین کنند، مثلا گزارش هایی هست از بچه های شیر خوار شاید ساعت ها به خاطر درگیری فکری مادر در پوشک کثیف مانده اند، به آنها غذا داده نشده و حتی کتک خورده اند .

این روانشناس می گوید: کودکان در سن ۲ تا ۵ سالگی گاهی دچار عذاب وجدان می شوند، که این نوعی ایجاد دغدغه فکری برای آنها است، آنها فکر می کنند که مثلا اگر بچه خوبی بودند، مادرشان از خانه نمی رفت یا مثلا اگر اتاقشان را جمع کرده بودند پدرشان با مادرشان دعوا نمی کرد. این کودکان گاهی نیز مورد بی رحمی های فیزیکی قرار می گیرند. و از نظر غذای روح وجسم هم دچار مشکل هستند.

 به گفته او بچه هایی که طلاق را در سن ۶ تا ۱۱ سال  تجربه می کنند، سازگاری کمتری با مقوله طلاق دارند و درک آن برای آنها از کودکان سن مدرسه ای، از کودکان ۲ تا ۵ یا در سن ۱۲ سال به بالا سخت تر است او انقدر بزرگ شده که درد ناشی از طلاق را بفهمد ولی هنوز برای درک چرایی و کنترل آن به اندازه کافی بزرگ نیست.

اما به گفته قربانی سهم نوجوانان ۱۰ تا ۱۹ ساله که معنای دقیق طلاق را می دانند، چیزی نیست جز ترس، افسردگی خشم و در نهایت تنهایی. طلاق به بعضی از آنها وظایفی را تحمیل می کند که آنها را در مسیر بزرگسالی زودرس قرار می دهد.

او می گوید در این مرحله جنسیت در زندگی آنها تعریف جدیدی می گیرد. اگر پسر باشند در کنار مادر، نقش سرپرستی می گیرند و مرد خانه می شوند و اگر دختر باشند و در کنار پدر بمانند می شوند همان کد بانویی که شانزده ساله است، اما سرد و گرم روزگار را چشیده است.

به گفته این روانشناس: بچه های طلاق همواره مورد خشونت خانگی قرار می گیرند آنها در جو مسمومی که در خانه حاکم می شود قرار دارند، گاهی سکوت گاهی دعوا و بود ونبود یکی از والدین. اما پسران به خاطر شیطنت ها و پر سر وصدا بودنشان گاهی  بیشتر مورد خشونت های فیزیکی هستند و به خاطر شرایط روحی والدین، کتک می خورند. اما دختر بچه ها به خاطر روحیه آرامی که دارند شاید مورد خشونت فیزیکی کمتری باشند ولی آسیب جدی روحی و روانی می بینند و حتی گفتگو های رد و بدل شده بین والدین ر،ا در ذهن ثبت می کنند و در خاله بازی های کودکانه خود آن را تکرار می کنند. آنها هر روز به جای خاله بازی، طلاق بازی می کنند.

اسفند
۶
۱۳۹۲
مجلس بیمه زنان خانه دار را تصویب نکرد
اسفند ۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

73b6b39f87beb4e8ddc2d09c8f859295 عکس: شهروندان

 عضو فراکسیون زنان مجلس با اشاره به حذف تبصره بیمه زنان خانه دار از بودجه سال آینده، اعلام کرد: با توجه به حذف بیمه زنان خانه دار، اعضای فراکسیون زنان درصدد ارائه پیشنهادی جدید به دولت برای تدوین لایحه بیمه زنان خانه دار هستند تا این موضوع تبدیل به قانون شود و در نهایت بودجه لازم برای بیمه کردن زنان خانه دار اختصاص داده شود.

به گزارش خبر آنلاین، فاطمه رهبر با بیان این مطلب گفت: دلیل شورای نگهبان برای حذف تبصره بیمه زنان خانه دار از بودجه سال ۹۳ این بود که این قانون باید در قوانین عام و کشوری در نظر گرفته شود نه در قانون بودجه که یکساله است.

او گفت: اعضای شورای نگهبان اعلام کردند که باید بیمه زنان خانه دار در قالب قانون بررسی شود زیرا نمی توان هر سال اعتبار بیمه را در لایحه بودجه بررسی نکرد، به همین دلیل اعضای کمیسیون تلفیق رای بر حذف تبصره اختصاص اعتبار به بیمه زنان خانه دار دادند.

رهبر درباره اینکه آیا برای همیشه پرونده بیمه زنان خانه دار بسته شد، گفت: در برنامه پنجم توسعه اشاره به بیمه همگانی به ویژه برای اقشار کم درآمد شده است که براساس این قانون و تاکیدات مقام معظم رهبری نمی توان پرونده این موضوع را مختومه اعلام کرد بلکه باید دولت راهکاری در این زمینه بیاندیشد.

این نماینده مجلس تصریح کرد: اعضای فراکسیون زنان مجلس درصدد ارائه پیشنهادی به دولت برای تدوین لایحه بیمه زنان خانه دار هستند. نمایندگان مجلس نیز کمک های لازم را به دولت برای تدوین لایحه و تصویب لایحه بیمه زنان خانه دار می کنند اما ابتدا باید دولت لایحه را به مجلس ارائه دهد و مجلس پس از بررسی تصمیم به تصویب آن بگیرد.

به گفته رهبر، اگر دولت لایحه بیمه زنان خانه دار را به مجلس دهد، قطعاً با تصویب آن، موضوع بیمه زنان خانه دار به قانون تبدیل شده و دیگر اختصاص بودجه در حد پیشنهاد نیست و می بایست بودجه لازم به آن اختصاص داده شود. البته قرار است اعضای فراکسیون زنان پیشنهاد تدوین لایحه بیمه زنان خانه دار را در ابتدای سال آینده به دولت ارائه دهد.

مجلس شورای اسلامی در بند الحاقی ۲ از تبصره ۱۱ لایحه بودجه مصوب کرده بود که سازمان تامین اجتماعی و صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر مجاز هستند در ازای دریافت به ترتیب ۷ درصد و ۵ درصد حق بیمه نسبت به بیمه کردن زنان خانه دار متاهل به تعداد ۲۰۰ هزار نفر اقدام کنند و همچنین دولت مکلف بود بر اساس فهرست اعلامی سازمان‌های مذکور نسبت به تامین سهم کارفرما اقدام کند. اما پس از ایراد شورای نگهبان مبنی بر مشخص نبودن منابع مالی آن نمایندگان مجلس رای به حذف آن دادند.

۶ اسفند ۲۰۱۴

منبع: http://khabaronline.ir/detail/340739/society/family

اسفند
۶
۱۳۹۲
نامزدی و تعهدات نامزدها نسبت به یکدیگر
اسفند ۶ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۰
,
image_pdfimage_print

نامزدی چگونه تعهداتی برای طرفین ایجاد می کند؟ تکلیف هدایائی که رد و بدل می شود، در صورت به هم خوردن نامزدی چیست؟

 پرسش:

مدت شش ماه است پیشنهاد ازدواج با جوانی را پذیرفته ام و مراسم نامزدی مفصلی برگزار شده و دو خانواده با یکدیگر رفت و آمد دارند. اخیرا نامزدم با دختر دیگری دیده می شود و خبر آن به گوش من می رسد. خانواده های ما هردو ثروتمند هستند و هدایای گران بهائی مبادله شده است. می خواهم نامزدی را به هم بزنم، آیا می توانم ؟

پاسخ:

کسانی که به یکدیگر وعده ازدواج می دهند، مشمول تعهدات ازدواج نیستند، مادام که عقد نکاح واقع نشده است، می توانید با کمال راحتی اعلام کنید که نامزدی را به هم زده اید.

پرسش:

آیا باید دادگاه بروم و علت را توضیح بدهم؟ آیا باید خسارت بپردازم؟ نامزدم مخالف به هم خوردن نامزدی است. از طرف دیگر هم خسارت می خواهد.

پاسخ:

به هیچ وجه مراجعه به دادگاه و توضیح لازم نیست. خسارت هم شامل حال تان نمی شود. ماده ۱۰۳۵ قانون مدنی تکلیف را روشن کرده است. به موجب آن ” وعده ازدواج ایجاد علقه زوجیت نمی کند اگرچه تمام یا قسمتی از مهریه که بین طرفین برای زمان ازدواج مقرر گردیده پرداخته شده باشد. بنابراین هریک از زن و مرد مادام که عقد نکاح جاری نشده می تواند از وصلت امتناع کند و طرف دیگر نمی تواند به هیچ وجه او را مجبور به ازدواج کرده و یا از جهت صرف امتناع از وصلت مطالبه خسارتی نماید.”

پرسش:

تکلیف هدایا چه می شود؟

پاسخ:

باید هردو هدایائی را که از یکدیگر و خانواده یکدیگر گرفته اید، مسترد کنید. البته اگر لباس و کفش را پوشیده باشید، مشمول این تعهد نمی شود. ولی جواهر و لوازمی که قابل نگهداری است، مشمول این تعهد است.

پرسش:

جواهراتی را که به من هدیه شده در جریان یک سرقت که همه در جریانش هستند، از دست داده ام.

پاسخ:

اگر بتوانید در دادگاه ثابت کنید که این جواهرات بدون تقصیر شما تلف شده، محکوم به استرداد آن نمی شوید. ولی اگر نتوانید ثابت کنید ، باید قیمت آن را به نامزدتان بپردازید. در هر حال اگر نامزد بر استرداد آنها اصرار داشته باشد و به دادگاه رجوع کند، باید مدارک لازم را در باره درستی ادعای خود ابراز کنید تا دادگاه تصمیم بگیرد. در غیر این صورت شما را محکوم می کنند که قیمت آنها را به نامزدتان بپردازید.

ماده ۱۰۳۷ قانون مدنی، این گونه دستور می دهد: ” هریک از نامزدها می تواند در صورت به هم خوردن وصلت منظور، هدایائی را که به طرف دیگر یا ابوین او برای وصلت منظور داده است مطالبه کند. اگر عین هدایا موجود نباشد مستحق قیمت هدایائی خواهد بود که عادتا” نگاه داشته می شود مگر اینکه آن هدایا بدون تقصیر طرف دیگر تلف شده باشد.”

 بنابراین نامزدها باید از هدایا با دقت نگهداری کنند تا در صورت به هم خوردن نامزدی، گرفتار دادگاه و محاکمه نشوند. خانه امن توصیه می کند با آگاهی از قانون، هدایای گران قیمت را بپذیرید یا هدایای گران قیمت را به نامزدتان تقدیم کنید. هدایا را به بانک بسپارید تا مشکلات بعدی ایجاد نشود.