صفحه اصلی  »  2013 October
image_pdfimage_print
آبان
۹
۱۳۹۲
استفاده از قدرت مادر شوهر برای پایان دادن به خشونت خانواده
آبان ۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

6183250600_5e49c0d487_b

عکس: Isadora Christel

خانه امن:  برنامه جدیدی در هند می تواند به کاهش خشونت بر علیه زنان در سراسر جهان کمک کند.

اسم این برنامه ، جذاب و بامزه است: DilMil  که در هندی به معنی ” عروس و مادر شوهر ” است – اما هدف برنامه بسیار جدی است و بر روی نجات قربانیان و بهداشت و سلامت تمرکز دارد.

 Suneeta Krishnan، متخصص اپیدمیولوژی اجتماعی در RTI بین المللی، به همراه همکارانش مشغول آزمون برنامه “عروس و مادر شوهر” در هند هستند، که به منظور مبارزه با میزان نگران کننده خشونت خانواده در این کشور تهیه شده است. بر اساس برخی از گزارش ها، بیش از نیمی از زنان متاهل هند، خشونت فیزیکی را تجربه می کنند، مطالعات دیگری نشان می دهد، که ۳۰ % از این زنان در معرض رابطه جنسی اجباری قرار می گیرند. به گزارش سازمان جهانی سلامت WHO، که کوشش خود را برای مبارزه جهانی با خشونت خانگی افزایش داده است، خشونت همسر و خشونت جنسی، از پیامدهای سلامت کوتاه مدت و طولانی مدت هم برای شخص نجات یافته و هم برای کودکانشان است. به عنوان مثال بر اساس آخرین گزارشWHO  در اتیوپی، نرخ خشونت خانگی بیشتر از ۷۱% است. برطبق  گزارش WHO  پیامدهای سلامت خشونت خانگی شامل سردرد، کمر درد، معده درد، مشکلات گوارشی و فقر کلی سلامت عنوان شده است. خشونت جنسی می تواند منجر به بارداری های نا خواسته، امراض زنانه و HIV  و به عفونت های ناشی از تماس جنسی منجر شود. در طول زمان، زنان مورد خشونت می توانند دچار افسردگی، اختلال خوردن، استرس و مشکلات بعد از وقوع سانحه، و مسایل دیگر شوند .

برنامه جدید Krishna ، که هنوز در مرحله آزمایش است، از قدرت و اعتبار نقش مادر شوهر در فرهنگ هند، همانند فرهنگ بسیاری دیگر کشورها استفاده می کند. او به منبع خبری TakePart  می گوید، مادر شوهرها نقش نفوذی و استراتژیکی خانواده را بازی می کنند “. یک زن در سنینی مادر و سپس مادر شوهر می شود، آنها قدرت زیادی در خانواده به خصوص بر پسرها و عروس هایشان پیدا می کنند؛ بنابر این تصمیماتی را مربوط به سلامت مادر و کودک می گیرند”و وقتی که آن قدرت به خشونت خانواده مربوط می شود، می تواند به هر مسیری برود: مادر شوهرها می توانند باعث ایجاد و ادامه خشونت شوند. Krishna  معتقد است با آموزش، آنها می توانند به کاهش یا از میان برداشتن خشونت کمک کنند “.

در برنامه وی هدف آموزش زنان مسن و جوان ونیز آموزش اینکه خشونت بر علیه زنان ریشه در نابرابری های جنسی دارد و چه تاثیر بدی می تواند بر روی سلامت زنان بگذارد است ( طی این برنامه مادر شوهرها پنج جلسه نصف روز و عروس ها دو جلسه نصف روز شرکت می کنند). کریشنا و همکاران او از چیزهایی مانند ایفای نقش، داستان و ضرب المثل برای رساندن پیام خود استفاده می کنند، که در آن به خصوص از تصمیم گیری، یعنی آموزش زنان مسن که چگونه خشونت و تضاد را خنثی یا تشنج زدایی کنند می توان نام برد. همچنین به زنان “برنامه ریزی برای امنیت ” به منظور فرار از خشونت نیز آموزش داده می شود تا زمانی که خشونت اتفاق می افتد بگریزند.

نتایج اولیه تحقیق Krishna نشان می دهد که این برنامه سلامت باروری زنان را بهبود بخشیده و باعث ایجاد اعتماد و برقراری ارتباط بهتر بین دو نسل شده است. او در حال حاضر درخواست هایی را از مقامات کشورهای پاکستان ، هنگ کنگ و چین که علاقمند به آزمایش این برنامه در کشورهایشان هستند دریافت کرده است. او به خبرگزاری TakePart می گوید ” من معتقدم این روش ممکن است در میان گروه هایی که با اقلیت های قومی در آمریکا کار می کنند نیز مورد استفاده قرار گیرد”.

Krishna  همچنین با وزارت بهداشت و درمان شهری در هند همکاری می کند، که مصرانه از این وزارت خواسته است تا اولین سیاست هند مربوط به خشونت خانگی و سلامت را اتخاذ کنند.

شما درباره راه های خاتمه دادن به خشونت خانگی چه فکر می کنید ؟

RTI : آر تی آی یک موسسه مستقل غیر انتفاعی است که به دولت و مراجعین بین المللی اش در سراسر جهان خدمات تحقیقی ، توسعه ای و فنی ارائه میکند .

مترجم: شبنم صبا

منبع: http://goo.gl/QBe1Lf

آبان
۹
۱۳۹۲
افزایش صیغه یا عقد موقت در ایران
آبان ۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰

image_pdfimage_print

sighe

مهری ملکوتی: وکیل- پژوهشگر

خانه امن: صیغه یا ازدواج موقت به موجب قوانین ایران مجاز است. فقه جعفری بر آن صحه می گذارد. سایر رشته های فقهی اسلامی، آن را مجاز نمی شمارند. اهل تسنن که بخش مهمی از جمعیت ایران را تشکیل می دهند، از آن جمله اند.  بر صیغه یا عقد موقت مقرراتی جاری است که با عقد نکاح دائم تفاوت های چشمگیر دارد. ایرانیان شیعه با آنکه صدها سال است از جواز شرعی صیغه اطلاع دارند، هنوز که هنوز است، آن را محترم نمی شمارند و در اغلب موارد زن و حتی مردی را که بر پایه صیغه، مناسبات زناشوئی و جنسی خود را بنا نهاده اند، سرزنش می کنند. به سخن دیگر ایرانیان با آن که مجوز شرعی برای صیغه در اختیار دارند، در طول تاریخ کمتر به آن بها داده اند و به خصوص والدین اگر در مواردی نادر دخترشان به عقد موقت با مردی تمایل داشته باشد، به شدت خشمگین می شوند و احساس سرشکستگی می کنند. مقاومت ایرانیان و تقبیح صیغه از سوی آنان، یک نشانه روشن از نافرمانی مدنی نسبت به موضوعی است که آن را در شان دختران و زنان خانواده نمی دانند و آنها را از به اصطلاح صیغه رفتن و صیغه شدن، برحذر می دارند.

در طول تاریخ، تا پیش از سلسله پهلوی، حرمسرا داری در طبقات اشراف بر مبنای صیغه، یک ویژگی طبقاتی و درباری بود. پس از آن با گرایش های تجددگرائی که طبقات اشراف به آن متظاهر شدند، حرمسراها برچیده شد و مردان متعلق به این طبقه که اغلب تحصیل کرده شده بودند، ترجیح می دانند، فقط یک زن در نکاح دائم خود داشته باشند. اما در هر حال، زنان طبقات فرودست، صیغه می شدند و به کمک صیغه امرار معاش می کردند. با آن که تن سپردن به ازدواج موقت به خصوص در شهرهای با بافت مذهبی، رواج داشت، اما هرگز احترام و اعتبار اجتماعی این زنان تضمین نمی شد. اغلب زنان فرو دست ترجیح شان این بود که کارگر خانگی بشوند، اما از این جواز شرعی و سنت دینی برای امرار معاش استفاده نکنند.

این مقاومت مدنی و فرهنگی ایرانیان، پس از انقلاب ۵۷ تا حدودی شکست. البته صیغه همچنان در منظر عمومی قبح اجتماعی دارد، ولی رویدادهای پس از انقلاب به آن مقبولیت بیشتری بخشیده و آن را رواج داده است. صیغه پیش از انقلاب، مشروعیت که داشت، پس از انقلاب، مقبولیت هم  به علت عوامل امنیتی و اقتصادی بر آن افزوده شد.

عوامل افزایش صیغه پس از انقلاب

۱ – عامل امنیتی:

روابط جنسی خارج از ازدواج به شدت زیر ذره بین قرار گرفت. زنان و مردانی که با هم معاشرت می کردند، حتی اگر رابطه عاشقانه هم با یکدیگر نداشتند، بازداشت و بازجوئی و دستکم به مجازات جرم “فعل حرام” محکوم می شدند که حداکثرآن  ۷۴ ضربه شلاق است. به علاوه با هر بار دستگیری و بازجوئی به اعتبار و آبروی اجتماعی آنها صدمه می خورد و در خانواده تنش ایجاد می شد. از این رو عامل امنیتی اثر گذاشت. صیغه مثل یک راه گریز از بازداشت و دستگیری و بی آبروئی مورد توجه جمعی از ایرانیان قرار گرفت. آنها یک صیغه نامه شرعی را به قیمت گزاف از محاضر خریداری می کنند و همان می شود ویزائی که زن و مرد به اتکاء آن با یکدیگر سفر می روند، در هتل ها و مسافرخانه ها اقامت می گزینند. با هم در یک خانه زندگی می کنند و خطرات امنیتی و اتهام زنا تهدیدشان نمی کند. البته بیشتر مردانی که زنی را در صیغه خود دارند، او را از زن و بچه و خانواده پنهان می کنند تا وقتی فاش بشود و زندگی به ظاهر امن زن صیغه ای از شالوده فرو بریزد.

توضیحا” این که هنوز آمار موضوعی پیرامون در صد مردان متاهل که زن صیغه ای هم دارند منتشر نشده، ولی تجربه های ما حاکی از آن است که اتفاقا” مردان زن و بچه دار که دست شان به دهان شان می رسد، از جواز شرعی صیغه بیشتر استفاده می برند. جوان ها با وجود رویاروئی با خطرهای امنیتی کمتر به آن تن می دهند.  اغلب تحمل مجازات شلاق را به صیغه ترجیح می دهند و این یک برخورد درخشان مدنی و فرهنگی با پدیده ای است که با آن مشکل فرهنگی دارند.

۲ – عامل اقتصادی:

سوای عامل امنیتی، عامل اقتصادی هم به علت جنگ و بحران های اقتصادی به خصوص افزایش اجاره بها و قیمت مسکن، به کار آمده است تا زنان از طیف ها و طبقات متوسط  و حتی در پاره ای موارد تحصیل کرده، زن صیغه ای مردانی بشوند که وضع مالی خوبی دارند و می خواهند پنهان از نظر خانواده ای که قبلا تشکیل داده اند، به صورت شرعی و بدون دغدغه خاطر، کام جوئی کنند. برای زنان طبقه متوسط و بعضا تحصیل کرده که به صیغه در جای یک فرصت برای تامین رفاه و زندگی لوکس تن می دهند، این سبک زندگی لذت بخش، اما ناپایدار است.  چون زندگی لوکس، خانه مسکونی و اتومبیل در اختیارشان می گذارد. اما همین که رابطه فاش می شود، مشکلات بسیار پدید می آید. مرد برای رفع تشنج، به زن صیغه ای پول بیشتری از مهریه اش می دهد و او را رها می کند تا خانواده و بچه ها و احیانا” نوه ها او را بپذیرند. پایان این قصه ها همیشه دردناک بوده است. البته به موجب قانون، مرد همیشه در صورتی که مهریه را به همسر موقت خود پرداخته باشد، می تواند بقیه مدت صیغه را به او بذل کند و از رابطه خارج شود. پرداخت پول بیشتر به زن توسط مردان ثروتمند در حکم “حق سکوت” است تا آن زن، راضی و بدون جنجال و سر وصدا از رابطه خارج گردد.

وضعیت کنونی

رئیس سازمان ثبت اسناد کشوراخیرا” از افزایش ازدواج موقت در نیمه نخست سال جاری نسبت به سال گذشته خبر داده است. بر اساس این بیانیه موارد ازدواج مجدد در ۶ ماهه اول سال ۹۲ تعداد ۱۴۶ مورد اعلام شده است. به گفته وی « ثبت ازدواج های موقت در مقایسه با سال گذشته ۱۰ در صد افزایش یافته است.»

این اطلاعیه پر از کاستی و کمبود است. از آمار واقعی عقد موقت که ثبت نشده و به موجب قانون حمایت از خانواده، ضرورتی هم بر ثبت آن نبوده، خبر نمی دهد. بنابراین نمی دانیم چه در صدی از ایرانیان در یک سال گذشته ازدواج مجدد را به صورت صیغه شرعی و بدون ثبت رسمی، انتخاب کرده اند. اما اطلاعیه حاوی یک نکته بسیار مثبت است و آن این که زنان ایرانی دارند به سرعت با مشکلات حقوقی خود در این سیستم آشنا می شوند و افزایش ۱۰ در صدی ثبت صیغه از اصرار آنها بر ثبت واقعه پرده بر می گیرد.

چرا حکومت صیغه را تبلیغ می کند؟

سال ها بود در خطبه های نماز جمعه و در اظهار نظرهای گوناگون مدیران و مقامات دینی و سیاسی، جوانان به خصوص توصیه می شدند به تن دادن به صیغه و عقد موقت. آنها خبرهای محرمانه ای دریافت می کردند که پلیس اخلاقی از عهده کنترل این همه رابطه آزاد و خارج از ازدواج بر نمی آید و باید فکری کرد. سرانجام از نهادهای قانونگذاری خواسته شد تا برای عقد موقت تسهیلاتی ایجاد کنند. قانون جنجال برانگیز حمایت از خانواده یکی از نتایج این رایزنی هاست. بر طبق آن ضرورت ندارد حتما عقد موقت یا همان صیغه در دفاتر رسمی ثبت و نسبت به آن تنظیم سند شود. مرد را نباید بابت عدم ثبت واقعه عقد موقت مجازات کنند. به این ترتیب عقد موقت را حکومت تسهیل کرد تا ترویج شود و آمارهای منتشره جدید از این موفقیت خبر می دهد.

رئیس سازمان ثبت اسناد کشور از افزایش « ثبت ازدواج های موقت» گفته است. فقط در سه مورد، ازدواج موقت به موجب قانون حمایت از خانواده باید ثبت شود. ماده ۲۱ این قانون، ثبت ازدواج موقت را در موارد باردار شدن زوجه، توافق طرفین، و شرط ضمن عقد الزامی شناخته است. بنابراین نرخ افزایش صیغه که بدون ثبت رسمی انجام شده،  می تواند بسیار بیش از نرخ های اعلام شده توسط رئیس سازمان ثبت اسناد کشور، بوده باشد. زیرا تعداد ازدواج های موقت ثبت نشده اساسا” قابل اندازه گیری نیست و به آن سازمان گزارش نمی شود. لذا با ارعاب امنیتی و بحران اقتصادی و قانونگذاری توانسته اند ازدواج موقت را در کشوری که قرن ها با وجود جواز شرعی، از آن دوری می جست، افزایش بدهند. در نتیجه پلیس اخلاقی و نهادهای مرتبط با امر به معروف و نهی از منکر می توانند با مطالبه صیغه نامه شرعی از زنان و مردان، از بار سنگین مسئولیت های خود بکاهند.

ازدواج موقت در قانون

قانون مدنی ایران در مواردی به صیغه یا ازدواج موقت می پردازد و تفاوت های آن را با نکاح دائم مشخص می کند:

ماده ۱۰۷۵ – نکاح وقتی منقطع است که برای مدت معینی واقع شده باشد.

ماده ۱۰۷۶ – مدت نکاح منقطع باید کاملا معین شود.

ماده ۱۰۷۷ – در نکاح منقطع احکام راجع به وراثت زن و مهر او همان است که در باب ارث مقرر شده است.

کارکرد مهریه در ازدواج موقت

ماده ۱۰۹۵ – در نکاح منقطع عدم مهر در عقد موجب بطلان است.

ماده ۱۰۸۷ – اگر در نکاح دائم مهر ذکر نشده یا عدم مهر شرط شده باشد نکاح صحیح است و طرفین می توانند بعد از عقد مهر را به تراضی معین کنند و اگر قبل از تراضی بر مهر معین، بین آنها نزدیکی واقع شود زوجه مستحق مهرالمثل خواهد بود.

ماده ۱۰۹۶ – در نکاح منقطع موت زن در اثناء مدت موجب سقوط مهر نمی شود و همچنین است اگر شوهر تا آخر مدت با او نزدیکی نکند.

ماده ۱۰۸۸ – در مورد ماده ۱۰۸۷ (که مربوط است به نکاح دائم)، اگر یکی از زوجین قبل از تعیین مهر و قبل از نزدیکی بمیرد زن مستحق هیچگونه مهری نیست.

ماده ۱۰۹۷ – در نکاح منقطع هرگاه شوهر قبل از نزدیکی تمام مدت نکاح را ببخشد باید نصف مهر را بدهد.

ماده ۱۰۹۸ – در صورتی که عقد نکاح اعم از دائم یا منقطع باطل بوده و نزدیکی واقع نشده زن حق مهر ندارد و اگر مهر را گرفته شوهر می تواند آن را استرداد نماید.

در باب طلاق و جدائی، مواد خاصی به ازدواج موقت می پردازد:

ماده ۱۱۳۹ – طلاق مخصوص عقد دائم است و زن منقطعه با انقضاء مدت یا بذل آن از طرف شوهر از زوجیت خارج می شود.

ماده ۱۱۵۲ – عده فسخ نکاح و بذل مدت و انقضاء آن در مورد نکاح منقطع در غیر حامل دو طهر است مگر اینکه زن با اقتضای سن عادت زنانگی نبیند که در این صورت ۴۵ روز است.

ماده ۱۱۵۴ – عده وفات چه در دائم و چه در منقطع در هر حال چهارماه و ده روز است مگر این که زن حامل باشد که در این صورت عده وفات تا موقع وضع حمل است مشروط بر این که فاصله بین فوت شوهر و وضع حمل از چهار ماه و ده روز بیشتر باشد والا مدت عده همان چهارماه و ده روز خواهد بود.

در نکاح دائم و موقت، احکام حضانت و ولایت بر فرزند و ارث یکسان است.

برخی دیگر از احکام قانونی ازدواج موقت به این ترتیب است:

زن و شوهر در ازدواج موقت از یکدیگر ارث نمی برند .

زن در ازدواج موقت نمی تواند شوهر را ملزم به پرداخت نفقه کند. مگر آن که شرط ضمن عقد در این خصوص داشته باشد.

نفقه فرزند در نکاح موقت به عهده پدر است.  در نکاح موقت ، فرزند از پدر و مادر ارث می برد.

جمع بندی

جدا از زیان های مرتبط با اعتبار اجتماعی و آسیب پذیری های دیگر که رابطه را در ازدواج موقت تهدید می کند، اصولا” در صیغه یا ازدواج موقت، زن با مبلغ معلوم، برای مدت معلوم به عقد موقت مردی در می آید. مرد می تواند هر وقت که بخواهد بقیه مدت را به زن بذل کند و از زندگی او خارج شود، البته اگر مهریه را تمام و کمال پرداخته باشد. اما زن پیش از انقضای مدت به سادگی نمی تواند رها گردد. باید موافقت شوهر را برای بذل بقیه مدت جلب کند. در ازدواج موقت “طلاق” مفهومی ندارد. با این وصف شوهر به آسانی از رابطه خارج می شود. زن چنین شانس و فرصتی ندارد و به سهولت نمی تواند دادگاه را متقاعد کند تا شوهر را ملزم به بذل بقیه مدت نماید. عدم تعادل در حق جدائی همچنان در صیغه نیز به زیان زن تبعیض آمیز است.

با وجود این اوصاف قانونی و اجتماعی، برخی کارشناسان برای عقد موقت، امتیازاتی قائل اند و آن را راه برون رفتی از سنت که رابطه جنسی خارج از ازدواج را تبدیل به “تابو” کرده است به رسمیت می شناسند. آنها هم دلائل خود را دارند که در پاره ای موارد قابل تامل و بحث است. اما از هر زاویه که به این نوع زناشوئی بنگریم، باید به زنان ایرانی یادآوری کنیم هرگاه به هر دلیل می خواهند به نکاح منقطع مردی تن بدهند، او را مجبور کنند تا با تنظیم سند رسمی و ثبت آن موافقت کند. در غیر این صورت با انواعی از خشونت و تبعیض مواجه خواهند شد که در مقاله دیگری به آن مشکلات توجه می دهم.

“خانه امن” از کارشناسان موافق و مخالف با صیغه دعوت می کند، نظرات خود را با ذکر دلیل در اختیار خانه امن برای انتشار قرار دهند. آیا نرخ خشونت خانگی در این گونه ازدواج ها با نکاح دائم یکی است یا از آن رو که مرد با سهولت بیشتری می تواند مدت را بذل کند و ضمنا” مکلف به پرداخت نفقه هم نیست، کمتر است. فرزندان حاصل از این زناشوئی با چه نوع مشکلات قانونی و اجتماعی دست و پنجه نرم می کنند؟ و بسیار پرسش های دیگر…

این ها همه بی پاسخ مانده و پیرامون آن تا کنون، پژوهشی در خور اهمیت موضوع صورت نگرفته است.

آبان
۹
۱۳۹۲
برخی قوانین مدنی در حوزه زنان ناعادلانه است
آبان ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

9-1

به منظور استحکام خانواده باید قوانین طوری باشد که شخصیت اجتماعی و کرامت انسانی زن و مرد حفظ شود و در جایی که به وظایف یکی اشاره می شود، حقوق وی نیز مورد توجه قرار گیرد. به عنوان مثال اگر اطاعت زوجه از زوج ضروری است توجه به حقوق زوجه نظیر تامین مسائل اقتصادی، مهریه و نفقه نیز واجب می باشد.

حسین مهرپوراستاد و رئیس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی و عضو سابق شورای نگهبان گفت: برخی از قوانین و مقررات ناعادلانه مدنی نظیر قوانین طلاق، مهریه و نفقه نیاز به تغییر و بازنگری دارند.

 حسین مهرپور عصر چهارشنبه در نشست تخصصیˈ حقوق متقابل زوجینˈ به مناسبت روز خانواده در دانشگاه امام صادق (ع) پردیس خواهران، افزود: باید قوانینی در زمینه خانواده وجود داشته باشد که حقوق و تکالیف زوجین را با توجه به شرایط جامعه متعادل کند.

وی با اشاره به اصل ۱۰ قانون اساسی، اظهار داشت: طبق این اصل خانواده بنیادی است که همه قوانین، مقررات و برنامه ریزی های مربوط به آن باید در جهت تسهیل تشکیل خانواده و استواری روابط خانوادگی برپایه حقوق و اخلاق اسلامی باشد.

این استاد دانشگاه ادامه داد: مفهوم اصل یادشده این است که قوانین و مقررات در جهت استحکام خانواده و تسهیل امر ازدواج باشد.

مهرپور درباره موضوعات حقوقی موجود، اضافه کرد: به اندازه ای که فرهنگ و اخلاق صحیح در استحکام خانواده نقش دارد، قانون و مقررات بر این هسته مقدس اجتماعی حاکم نیست زیرا درباره انواع اختلافات به آسانی می توان اقامه دعوا کرد اما مشکلات خانوادگی با وجود این امکان تنها به وسیله مراجع قضایی رفع نمی شود بلکه نقش اخلاقیات در حل این مسائل پررنگ تر است.

وی زن و شوهر را دو رکن اصلی خانواده عنوان و اضافه کرد: از جنبه حقوقی باید قوانین و مقرراتی وجود داشته باشد تا در آن وظایف و تکالیف یکسانی (مثل گذشت) برای این دو تعریف شده باشد.

عضو سابق حقوقدان شورای نگهبان با بیان اینکه بی عدالتی در حقوق خانواده مشکل آفرین است، به برخی نارسایی های قانونی در این حوزه اشاره کرد و گفت: انتظار از نظام حقوقی این است که قانون جامع، کامل، عادلانه و متناسب روز داشته باشیم یعنی قوانینی که در گذشته وجود داشته به مرور زمان تغییر کند تا پاسخگوی نیازهای جامعه باشد.

قوانین طلاق، نفقه و مهریه از جمله مواردی بود که مهرپور آنها را نیازمند بازنگری دانست تا بنیان خانواده دچار تزلزل نشود.

وی برخی قوانین مدنی را نیز ناعادلانه دانست و گفت: باید بطور جدی به دنبال چاره ای در این زمینه باشیم.

رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: به منظور استحکام خانواده باید قوانین طوری باشد که شخصیت اجتماعی و کرامت انسانی زن و مرد حفظ شود و در جایی که به وظایف یکی اشاره می شود، حقوق وی نیز مورد توجه قرار گیرد.

به عنوان مثال اگر اطاعت زوجه از زوج ضروری است توجه به حقوق زوجه نظیر تامین مسائل اقتصادی، مهریه و نفقه نیز واجب می باشد.

براساس این گزارش، نشست تخصصی ˈحقوق متقابل زوجینˈبا هدف بررسی و تحلیل ابعاد مختلف تکالیف و مسئولیت های زوجین، ریشه یابی کانون های بروز اختلاف و ظهور آسیب در روابط زناشویی با حضور تنی چند از شخصیت های علمی، فرهنگی و نمایندگان مجلس برگزار شد.

منبع: http://goo.gl/1ByA1C

آبان
۹
۱۳۹۲
سالانه ۷/۳ میلیون دختر نوجوان در جهان وضع حمل می کنند
آبان ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

80883751-5088805

عکس: ایرنا

  مادر شدن دردوران کودکی یک مشکل اساسی در سراسر جهان است، به خصوص در کشورهای در حال توسعه ، جایی که بنا برگزارش ۲۰۱۳ جمعیت جهان که توسط صندوق جمعیت ملل متحد منتشر شد، هر ساله هفت میلیون و ۳۰۰ هزار دختر زیر ۱۸ سال وضع حمل می کنند.

 مرکز اطلاعات سازمان ملل متحد در تهران در گزارشی با عنوان “مادرشدن در کودکی، رویارویی با چالش های بارداری نوجوانان” اعلام کرده است: از این ۷ میلیون و ۳۰۰ هزار مادر نوجوان ، ۲ میلیون از آنان دختران ۱۴ ساله یا کمتر هستند که تبعات اساسی و درازمدت سلامتی و اجتماعی بارداری به خصوص آمار بالای مرگ و میر مادران و فیستول زایمان گریبانگیر انها است .

این گزارش تاکید ویژه ای بر دخترانی دارد که در سن ۱۴ سال یا جوانتر هستند و دو برابر دیگران با خطرمرگ در هنگام زایمان و فیستول زایمان روبرو می شوند.

ˈمادر شدن در کودکیˈ چشم انداز جدیدی در باره مادر شدن در سنین نوجوانی ارایه می کند که علاوه بر توجه به رفتار دختران به عنوان دلیلی برای حاملگی پیش از موعد به اعمال خانواده ها،جوامع و دولت ها نیز توجه دارد.

دکتر ˈباباتونده اسوتیمهینˈ مدیر اجرایی صندوق جمعیت ملل متحد می گوید: ˈدر بسیاری از موارد، جامعه دختری را که باردار می شود سرزنش می کند واقعیت این است که بارداری در سن نوجوانی در اکثر اوقات نتیجه یک انتخاب و اختیاری نیست، بلکه عمدتا عدم وجود انتخاب ها و موقعیت هایی است که از دست دختران خارج است و نتیجه کمبود یا نبود دسترسی به مدرسه، اشتغال، اطلاعات کافی و مراقبت های بهداشتی است.

طبق این گزارش، زایمان زودرس اثرات بسیاری بر سلامت، تحصیلات و حقوق دختران داشته و آنان را از شناسائی توانایی های بالقوه و ظرفیت های خود بازداشته وبه دنبال آن کودک را نیز تحت تاثیر قرارمی دهد.

این فقط مادران و کودکان نیستند که از عواقب آن رنج می برند. کودکانی که صاحب فرزند می شوند به شدت جامعه و اقتصاد کشورها را نیز تحت تاثیر قرار می دهند.

برای مثال، اگر بیش از ۲۰۰ هزار مادر نوجوان در کنیا به جای بارداری مشغول به کار می شدند، سه میلیارد و ۴۰۰ صد میلیون دلار معادل ارزش کل بخش ساخت و ساز کنیا به اقتصاد کشور افزوده می شد.

اگر دختران نوجوان در برزیل و هند قادر بودند که تا سن ۲۰ سالگی خود صبر کنند این کشورها می توانستند به ترتیب بهره وری اقتصادی برابر با بیش ازسه میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار و هفت میلیارد و ۷۰۰ میلیون دلار داشته باشند.

این گزارش نتیجه گیری می کند که بارداری در نوجوانی چالش بزرگتری در دنیای در حال توسعه نسبت به کشورهای توسعه یافته است اگر چه هنوز به عنوان موضوع قابل توجهی در کشورهای توسعه یافته نیز هست.

برای مثال، در آمریکا فقط نیمی از دخترانی که در نوجوانی باردار می شوند قادر هسنند دوره دبیرستان تا سن ۲۲ سالگی را تکمیل کنند در مقایسه با ۹ نفر از ۱۰ دخترانی که باردار نشده اند.

با وجود نیاز مبرم برای جلوگیری از بارداری در نوجوانی، گزارش ˈمادر شدن در کودکیˈ این مطلب را مطرح می کند که جامعه جهانی کمتر از ۲ سنت در هر دلارهزینه توسعه بین المللی را برای دختران نوجوان اختصاص می دهد.

با در نظر گرفتن این که ما بزرگترین جمعیت نوجوان رادر تاریخ بشر دارا هستیم این امر به ویژه نگران کننده است اما پول فقط یک بخش از راه حل است.

 صندوق جمعیت ملل متحد بر رویکردی جامع تاکید می کند که تنها مبتنی برتغییر رفتار دختران نبوده بلکه متکی برتغییر نگرش و اقدامات جامعه ای که دختر در آن زندگی می کند نیز هست، این رویکرد شامل حفظ دختران در مدرسه ، توقف ازدواج کودکان، تغییر نگرش در مورد نقش های جنسیتی و برابری جنسیتی ، افزایش دسترسی نوجوانان به بهداشت باروری و جنسی از جمله لوازم پیشگیری از بارداری ، ایجاد حمایت بهتر از مادران نوجوان است .

دکتر اسوتیمهین تاکید دارد :ˈباید منعکس کننده و خواستار تغییر سیاست ها وهنجارهای خانواده ها، جوامع و دولت هایی باشیم که گاهی انتخاب دیگری جز راه بارداری زودرس برای دختران باقی نمی گذارند .ˈ

این چیزی است که ما در صندوق جمعیت ملل متحد عمل می کنیم و تا زمانی که دختران قادر به انتخاب مسیر زندگی، آینده و رسیدن به نهایت توانائی های خود باشند به انجام و پیشنهاد آن ادامه می دهیم.

منبع: http://goo.gl/gqeTMJ

آبان
۹
۱۳۹۲
واکنش عربستان به جهاد نکاح دختران نروژی
آبان ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

زنان جهاد جنسی

عکس: شبکه خبر

پس از انتشار خبر اعزام دو دختر نروژی به سوریه برای شرکت در جهاد جنسی، دولت عربستان که تلاش می کند رسوایی های مربوط به این فتوا را پنهان نگه دارد، سایت منتشر کننده خبر را تعطیل کرد.

یک روز پس از آنکه سایت “ایلاف” یکی از پرمخاطب ترین سایت های عربستان، خبر اعزام دو دختر نروژی برای جهاد نکاح به سوریه را منتشر کرد، دولت عربستان این سایت را تعطیل  و اعلام کرد سایت ایلاف به علت مشکلات فنی از کار افتاده است.

پس از گذشت حدود یک سال از رواج فتوای شیخ های وهابی مبنی بر این که دختران عرب برای شریک شدن در ثواب جهاد، می توانند خود را در اختیار جنگجویان مخالف دولت سوریه بگذارند، رسوایی های زیادی پدید آمد و در برخی کشورهای عربی از جمله تونس که دختران آنها طمع ثروتمند شدن سریع داشتند، مشکلات اجتماعی، سیاسی زیادی رخ داد به طوری که وزارت کشور و روحانیون این کشور خواستار اخراج شیوخ وهابی و تعطیل شدن منبرهای آنها شدند.

گزارش هایی که خبرنگاران امریکایی و اروپایی با حضور در میان تروریست ها از دختران جهاد جنسی تهیه کردند نیز، باعث توجه سازمان های حقوق بشری و گروه های حمایت از زنان به این پدیده شد و حاکمان عربستان تحت فشار قرار گرفتند.

از آن پس، دولت عربستان به رسانه های وابسته خود اعلام کرد خبرهای جهاد نکاح را پوشش ندهند و مدعی شوند چنین پدیده ای مربوط به شیوخ وهابی نیست.

با وجود این هشدارها، سایت ایلاف چند روز پیش، به قصد این که دختران عرب در این رسوایی تنها نباشند، از جهاد جنسی دختران اروپایی خبر داد و نوشت؛ یک مرد نروژی برای بازگرداندن دو دخترش از جهاد نکاح به مرزهای سوریه رفته است.

این مرد زمانی متوجه اعزام دخترانش به سوریه می شود که آنها باارسال ایمیل به یکی از نزدیکانشان می گویند؛ در منزل ماندن و ارسال کمک های مالی به سوریه کافی نیست و تصمیم گرفته اند برای کمک به جنگجویان به سوریه بروند.

پدر این دخترها برای بازگرداندن آنها از پلیس بین الملل کمک می خواهد و پس از تحقیقات و حضور در مرز ترکیه و سوریه متوجه می شود که دختران ۱۶ و ۱۹ ساله اش در قرارگاه های تروریست ها در حلب به جنگجویان مخالف دولت خدمات می دهند.

دولت نروژ اعلام کرده است این دو دختر، به اختیار خود به سوریه رفته اند و نمی تواند آنها را به اتهام مجرم بودن، به زور و با استفاده از اینترپل به کشور بازگرداند.

منبع: http://goo.gl/uzzC7m

آبان
۹
۱۳۹۲
پلیس ایتالیا یک شبکه بین المللی کودک ربایی را منهدم کرد
آبان ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

by byLorena.com

عکس:   byLorena.com

پلیس شهر پالرمو در سیسیل در بیانیه ای اعلام کرد طی تحقیقات، یک شرکت بین المللی شناسایی شد که تحت پوشش فعالیت های یک شرکت تامین امنیت نروژی موسوم به «ای.بی.پی ورلد گروپ»، اقدامات تبهکارانه انجام می داد.

 پلیس ایتالیا روز پنجشنبه از انهدام یک شبکه بین المللی کودک ربایی در این کشور خبر داد.همچنین این منبع افزود از جمله خدماتی که این شرکت ارائه می داد، «باز پس گیری کودکانی» بود که والدینشان با ملیت های مختلف در مورد حضانت کودکشان اختلاف داشتند.

بر اساس این بیانیه ، برخی والدین حتی حاضر بودند ده ها هزار یورو برای پس گرفتن کودکشان به این شرکت بپردازند.

نخستین عملیات کودک ربایی اکتبر ۲۰۱۲ صورت گرفت که یک شبه نظامی کودکی را در تونس ربود و سپس با عبور از پالرمو این کودک را به نروژ منتقل کرد.اما دومین عملیات آدم ربایی نوامبر ۲۰۱۲ با شکست انجام شد ؛ زیرا مظنونان پیش از این عملیات تحت نظر پلیس بودند و دو سوئدی پیش از آن که بتوانند کودک دیگری را بربایند ، دستگیر شدند. در عملیات آدم ربایی دیگری که سازماندهی و طراحی آن در شهر پالرمو صورت گرفت ، پلیس سه ایتالیایی و یک زن اوکراینی ، موسکالنکو لاریسا، را دستگیر کرد.

موسکالنکو، برنده مدال برنز قایقرانی بازی های المپیک سئول در سال ۱۹۸۸ ، مدیر یک شرکت اجاره قایق در پالرمو است که برای اعضای باند کودک ربایی وسایل حمل و نقل تهیه می کرد.

این بازداشت ها موجب شد فعالیت های این شبکه که چهار مورد آدم ربایی دیگر را طراحی کرده بود، متوقف شود.

بر اساس این بیانیه، دستگاه قضایی ایتالیا حکم بازداشت دو نروژی و یک سوئدی را که از نوامبر گذشته در تونس در بازداشت به سر می برند، صادر کرده است.

http://goo.gl/3wKMaZ

آبان
۸
۱۳۹۲
این که مهریه جزو دیون ممتازه است یعنی چه ؟
آبان ۸ ۱۳۹۲
پرسش و پاسخ قانونی
۱
image_pdfimage_print

” خانه امن ” بارها با این پرسش از سوی زنان مواجه شده که تکلیف زن بیوه که شوهرش دار فانی را وداع گفته است نسبت به مهریه ای که در زمان حیات شوهر آن را وصول نکرده است، چیست؟ مشخصا در آخرین مورد، پرسش این گونه طرح شده است:

پرسش:

شوهرم چندی است فوت شده.  فرزندانم دارند به سرعت اقدام می کنند تا سهم ارثی من را از یک هشتم قیمت خانه مسکونی  بپردازند و از خانه ای که یک عمربا شوهر و بچه ها در آن زندگی کرده ام، بیرونم کنند. حال یک همسایه نیکوکار به من هشدار داده که مهریه جزو” دیون ممتازه ” است و اگر آن را تا کنون نگرفته ام، می توانم پس از فوت شوهر مطالبه کنم. ممکن است من را راهنمائی کنید و اساسا بگوئید “دیون ممتازه” چه معنائی دارد و من در محاصره فرزندان بی انصافم چگونه می توانم از ارث شوهر مهریه ام را وصول کنم؟

پاسخ:

درست است. مهریه زن از جمله “دیون ممتازه” است. به این معنا که ابتدا دادگاهی که به تقسیم ترکه ( اموال به جا مانده از شوهر متوفی )، اقدام می کند، باید سهم شما بابت مهریه را جدا کند و سپس آن چه از ترکه باقی می ماند، بین وراث بابت سهم الارث آنها طبق قانون، تقسیم می شود.

پرسش:

منظور این است که من غیر از مهریه که از بهای فروش خانه نصیبم می شود، سهم الارث هم دریافت می کنم؟

پاسخ:

بله. پس از کسر مهریه شما از کل ارثیه، آن وقت دادگاه  به شما حق می دهد ، یک هشتم از باقیمانده میراث را دریافت کنید.

پرسش:

این درست است که چندی است زن از عرصه و زمین هم ارث می برد؟

پاسخ:

بله. درست است. ولی یادتان باشد که از قیمت زمین و عرصه به میزان یک هشتم ارث می برید. البته وقتی متوفی دارای اولاد است ، سهم زن یک هشتم است. در غیر این صورت، سهم زن غیر از مهریه ، یک چهارم از کل اموال منقول و قیمت اموال غیرمنقول خواهد بود. سهم شما یک هشتم است.

پرسش:

اگر با جدا کردن مبلغ مهریه و پرداخت آن به من، اساسا چیزی باقی نماند تا دیگر وراث دریافت کنند، بازهم حق من بر مهریه محفوظ است؟

پاسخ:

علت ممتاز شناختن طلب بابت مهریه زنان ، حمایت از زنان و تامین آتیه آنان در صورت از دست دادن شوهر است. به همین دلیل حتی بند ۲ ماده ۵۸ قانون اداره تصفیه امور ورشکستگی ، طلب های بدون وثیقه از تاجر ورشکسته را به ۵ طبقه تقسیم کرده و مهریه زن را در طبقه چهارم قرار داده. این بند تصریح دارد به این که مهریه زن تا میزان ده هزارریال به شرط آن که ازدواج دستکم ۵ سال قبل از ورشکستگی شوهر واقع شده باشد، جزو دیون ممتازه و مازاد جزو سایر دیون محسوب می شود.

بنابراین در ورشکستگی شرایطی را برای وصول مهریه توسط زنی که شوهرش ور شکسته شده افزوده اند. اما در هر حال باز هم مهریه از جمله دیون ممتازه شوهر ورشکسته است و حق زن به آن حق خاص است. در مورد مبلغ مهریه تا حدود ده هزار ریال مندرج در آن قانون که در زمان ما البته مبلغ ناچیزی است، نظر به این که قانون “الحاق یک تبصره به ماده ( ۱۰۸۲ ) قانون مدنی ” مصوب سال ۱۳۷۶ را داریم که به موجب آن مهریه های زمان های گذشته با نرخ تورم  زمان مطالبه، هماهنگ می شود، لذا برای همسران مردان ورشکسته هم موجبات مثبت قانونی به منظور وصول مهریه در جای دیون ممتازه ،متناسب با نرخ تورم زمان مطالبه وجود دارد.

البته همه این امتیازات در شرایطی امکان اجرائی پیدا می کند که اساسا از شوهر متوفی یا ورشکسته مالی باقی مانده باشد.

آبان
۸
۱۳۹۲
پلیس نیجریه یک باند فروش نوزادان را کشف کرد
آبان ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

545942222_bfd96757e7

عکس:  Julien Harneis

پلیس نیجریه چهارشنبه اعلام کرد یک درمانگاه غیر قانونی را در پورت هارکورت در جنوب این کشور کشف کرده است که در آن، شش دختر نوجوان باردار که نوزادان آنان قرار بود به فروش برسند ، به سر می بردند.

جی الوموکو سخنگوی پلیس این منطقه اعلام کرد :« ما شش دختر جوان را هفته گذشته در مراحل مختلف بارداری در یک زایشگاه غیرقانونی در پورت هارکورت نجات دادیم.»

وی افزود جوان ترین این دختران ۱۴ ساله بود .

سخنگوی پلیس نتوانست سن بقیه این دختران نوجوان را اعلام کند.

وی گفت :« ما همچنین مالک این درمانگاه را بازداشت کردیم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه از لاگوس ، به گفته الموکو ، دختران به پلیس گفته اند در این مرکز نگهداری شده اند تا دوره بارداری خود را به پایان برسانند و نوزادان آینده قرار بود به فروش برسند.

در عین حال مشخص نیست آیا این دختران نوجوان به زور در این زایشگاه نگه داری شده اند یا به میل خود به آنجا آمده اند.

نیروهای پلیس در ماه های اخیر چندین «کارخانه بچه سازی» از این نوع را در ماه های اخیر کشف کرده اند.

این مراکز عموما دمانگاههای خصوصی هستند که زنان باردار را پذیرش می کنند و سپس بچه های آنان را به فروش می رسانند.

نوزادان به قیمت چند هزار یورو فروخته می شوند و پسران قیمت بیشتری از دختران دارند.

منبع: http://www.iribnews.ir/NewsText.aspx?ID=2132221

آبان
۸
۱۳۹۲
مردی که با زنان مصنوعی ازدواج می‌کند
آبان ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

زندگی با زنان مصنوعی

عکس: شبکه خبر

کانیوس مرد ۵۵ ساله ایست که در شهر دورست بریتانیا زندگی می کند. این مرد عجیب قادر به زندگی با یک زن واقعی نیست. جالب است بدانید وی از جوانی علاقه بسیاری به مانکن مغازه ها داشت اما از آنجایی که جنس آنها به سختی سنگ بودند او تصمیم گرفت به دنبال مانکن هایی با بدن انعطاف پذیر تر برود.

کانیوس زن مصنوعی اول خود را در سال ۲۰۰۰ و با قیمت ۵۰۰۰ دلار خریداری کرد و نام این مانکن را ربکا گذاشت. سال ۲۰۰۴ بود که وی تصمیم به گرفتن عروسک دوم خود را گرفت. او بسیار تلاش کرده بود که به عروسک اول خود که به اصطلاح همسر خود بود  وفادار بماند، اما نتوانست.

در حال حاضر وی با ۹ عروسک خود زندگی می کند و هزینه های زیادی را صرف خریداری کفش و پوشاک و گرفتن عکس برای آنها می کند.

منبع: http://goo.gl/XJXFZQ

آبان
۸
۱۳۹۲
اعتراف مرد جنایتکاربه قتل عام خانواده اش
آبان ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13920807000317_PhotoL

عکس: فارس

مردجنایتکار که کلکسیونی از کتاب‌های جنایی را در کمدش نگهداری می‌کرد، در اقدامی‌جنون آمیز همسر و دو فرزندش را با انگیزه‌ای نامشخص کشت. ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه ۲۳ مهر امسال وقوع سه فقره قتل در خیابان کمیل – خیابان تیموری‌، به کلانتری ۱۱۱ هفت چنار اعلام شد .

در بررسی‌های اولیه مشخص شد که سه نفر از اعضای یک خانواده به نام زهرا ۴۶ ساله( مادر خانواده )‌، پریسا ۲۵ ساله (دختر خانواده ) و محمدرضا ۱۵ ساله (پسر خانواده )‌، در حالی‌که آثار شکستگی در سر “زهرا” و “محمدرضا” و آثار خفگی در دور گردن “پریسا”   بود‌، به قتل رسیده اند .

بازتاب خبر وقوع جنایت و قتل سه نفر از اعضای یک خانواده‌، به‌گونه ای در همان لحظه در منطقه منتشر شد که مردم بی‌شماری در محل جنایت حاضر و ساعت‌ها در اطراف ساختمان و کوچه‌های مجاور تجمع کرده بودند. از سوی دیگر تعدادی از همسایگان و ساکنان واحدهای دیگر آپارتمان نیز به حدی وحشت زده و نگران بودند که پس از اطلاع از موضوع جنایت‌، محل‌های سکونت خود را ترک کرده و به همین علت تحقیقات اولیه از محل جنایت با مشکل رو به رو شده بود .

با توجه به اینکه پدر خانواده به نام “حمیدرضا . ن” ۴۷ ساله موضوع جنایت را به پلیس اطلاع داده بود‌، تحقیقات از وی آغاز شد .

وی در اظهارات خود به کارآگاهان گفت: به عنوان کارگر در یک شرکت صنعتی مشغول به کار هستم و چون شب کار هستم‌، ساعت ۱۷ و در حالی‌که همسر و فرزندانم در منزل بودند از خانه خارج شده و اطلاعی در خصوص قتل آنها ندارم .  بر اساس اظهارات همسر و دخترم‌، یکی از دوستان پریسا در بیمارستان فیروزگر بستری است و قرار بود که امشب والدینش‌، از یکی از شهرهای غربی کشور به تهران و خانه ما بیایند.  حمیدرضا در خصوص نحوه اطلاع از قتل سه نفر از اعضای خانواده اش نیز به کارآگاهان گفت : ساعت ۲۱ زمانی که در محل کار خود بودم‌، چندین بار با تلفن منزل تماس گرفتم اما هیچکدام از اعضای خانواده ام پاسخگوی تلفن‌های خود نبودند . نگران شدم و پس از گرفتن مرخصی‌، از شرکت به منزل رفتم که پس از ورود به داخل خانه با اجساد خانواده ام روبه‌رو شدم.

با توجه به اظهارات “حمیدرضا . ن” در خصوص مراجعه یکی از دوستان پریسا به منزل آنها برای رفتن به بیمارستان فیروزگر‌، کارآگاهان اداره دهم به بیمارستان فیروزگر اعزام‌، اما بر خلاف انتظار هیچگونه سابقه مراجعه یا بستری شدن بیماری از شهرهای غربی کشور در سوابق بیمارستان یافت نشد !!   اطلاعات جدید در شرایطی در اختیار کارآگاهان قرار گرفت که حمیدرضا همچنان بر حضور مهمان دخترش در خانه و آشنایی آنها از داخل بیمارستان تأکید داشت.  در ادامه رسیدگی به پرونده و مشخص شدن کذب بودن اظهارات “حمیدرضا . ن”‌، در خصوص مراجعه مهمان به خانه‌اش‌، کارآگاهان با مراجعه به محل کار حمیدرضا به تحقیق از همکاران وی پرداخته و متوجه شدند که وی علاقه بسیار شدیدی به مطالعه کتاب‌ها و مجله‌های پلیسی و جنایی دارد که در بازرسی از کمد وی‌، علاوه بر کشف تعدادی مجله و همچنین صفحه حوادث روزنامه‌ها‌، بیش از ۱۰ کتاب با موضوعات جنایی کشف شد که از جمله عناوین کتاب‌های کشف شده می‌توان به کتاب‌های ذیل اشاره کرد : ” آتش عشق‌، کابوس‌، عشق پنهان‌، شکار قاتل‌، تعقیب‌،گل‌های پرپر شده‌، قاتل کیست ؟‌  صاعقه‌، شلیک از روبه‌رو‌، سنگ شیطان‌، تلکه گیر و … ” .

با گذشت چند روز از وقوع جنایت و مراجعت ساکنان آپارتمان‌، کارآگاهان دوباره با حضور در محل جنایت به تحقیق از همسایگان پرداختند . در تحقیقات مشخص شد که هیچگونه سر و صدای غیرعادی از منزل مقتولان شنیده نشده و تنها در ساعت ۱۵ روز جنایت‌، صدای محکمی‌شبیه کوبیدن چیزی به زمین شنیده شده است .

یکی از زن‌های همسایه مقتولان نیز‌، در اظهارات خود به کارآگاهان گفت :روزهای یکشنبه و سه شنبه‌، همراه زهرا – مادر خانواده – به باشگاه می‌رفتیم . ولی آن روز هرچقدر منتظر ماندم او از خانه بیرون نیامد و حتی پاسخگوی تماس‌های من نیز نبود . به تصور اینکه زهرا برای انجام کاری از خانه خارج شده و خودش به تنهایی به باشگاه خواهد آمد‌، به باشگاه رفتم اما از او خبری نبود و به همین علت چندین بار با او تماس گرفته اما او پاسخگوی تماس‌های من نبود تا اینکه با حضور همسرش در خانه‌، ساعت ۲۱ و ۳۰ دقیقه متوجه شدم که او به همراه دو فرزندش به قتل رسیده است !!! . زهرا زن مؤمن و پاکی بود و خیلی خانواده اش را دوست داشت و تمامی‌همسایگان به این موضوع شهادت می‌دهند ” .

 در خصوص پریسا نیز مشخص شد که ساعت ۱۳‌، نزد یکی از دوستان خود به نام مریم بوده است. در تحقیقات از مریم‌، وی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : پریسا از دوستان صمیمی‌من بود و قصد ادامه تحصیل داشت . به همین علت‌، روز سه شنبه و با قرار قبلی به دانشگاه من آمد و چهار جلد کتاب از من گرفت و گفت که برای رسیدگی به امور شخصی پدربزرگش به منزل آنها خواهد رفت .

با توجه به نتایج تحقیقات‌، کارآگاهان با مراجعه به محل سکونت پدربزرگ پریسا به تحقیق از وی پرداختند . وی در اظهاراتش به کارآگاهان گفت : روز حادثه‌، پریسا ساعت ۱۶ به منزل من آمد و چند جلد کتاب نیز همراه خود داشت . پس از تهیه غذا‌، حدود ساعت  ۱۶ و ۱۵ دقیقه تلفن همراه پریسا زنگ خورد و پس از اتمام مکالمه‌، پریسا عنوان داشت : “پدرم بود . به من گفت به دنبال وسیله ای در منزل می‌گردد و از من خواست تا سریع به خانه بروم ” . به همین علت پریسا سریع از خانه خارج شد.  در شرایطی که حمیدرضا منکر هرگونه ارتکاب جنایت شده و مدعی بود که عاشقانه خانواده اش را دوست داشته‌، اما سرانجام ششم آبان به ارتکاب جنایت و قتل اعضای خانواده خود اعتراف و عنوان داشت : از چند ماه پیش قصد داشتم همسرم را بکشم . حتی یک بار با همسرم به پارک چیتگر رفتیم و قصد کشتن او را داشتم اما موفق نشدم .

متهم در خصوص روز جنایت نیز به کارآگاهان گفت : روز حادثه پس از درگیری‌ای که با همسرم داشتم‌، او قصد بیرون رفتن از خانه را داشت که بلافاصله به پشت بام رفتم و چوب دستی را که آنجا بود برداشته و داخل منزل آمدم . چندین ضربه به سر همسرم وارد کردم که روی زمین افتاد . تصمیم گرفتم بچه‌هایم را نیز بکشم به همین علت‌، زمانی که محمدرضا ساعت ۱۴ به منزل آمد از من پرسید که چرا مادرش خوابیده ؟ و نشست که پتو را بردارد که با چوبدستی از پشت سر‌، چندین ضربه به سر او وارد کردم که او نیز روی زمین افتاد . دیگر کنترل خود را از دست داده بودم و جسد محمدرضا را کنار مادرش گذاشتم . حدود ساعت ۱۶ و ۱۵ دقیقه به پریسا زنگ زدم و از او خواستم تا سریع به منزل بیاید . چونکه احتمال می‌دادم او جسدها را ببیند‌، از او خواستم که به بهانه جابه‌جا کردن وسایل و کمک به من‌، بدون آنکه داخل خانه برود‌، به پشت بام بیاید . زمانی‌که پریسا به پشت‌بام آمد‌،  یک بند رشته ای را که  از قبل آماده کردم بودم‌، به دور گردنش انداخته و او را خفه کردم . بعد از خفه کردن پریسا‌، او را به داخل اتاق خواب خودش بردم .

متهم در ادامه اظهاراتش به کارآگاهان گفت : برای ایجاد انحراف در مسیر تحقیقات پلیس‌، تمامی‌وسایل منزل را بهم ریخته و چوبدستی را به بالای پشت بام انداختم . ساعت ۱۷ نیز در مسیر سوار شدن به سرویس محل کار حاضر و به سرکار رفتم . نیم ساعت پس از شروع به کار‌، به همکارانم عنوان داشتم که کسی در منزل جوابگوی تلفن من نیست و به این بهانه مرخصی گرفته و به منزل آمدم . به همراه دو تن از همسایگان‌، در منزل را باز کردیم و با اجساد خانواده ام روبه‌رو شدیم و موضوع را به پلیس و اورژانس اطلاع دادیم .

  سرهنگ کارآگاه آریا حاجی‌زاده‌، معاون مبارزه با جرائم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت : متهم در خصوص انگیزه ارتکاب جنایت ‌، هر بار انگیزه و دلایل مختلفی را مطرح کرده اما با توجه به کشف قرص‌های اعصاب و روان از کمد شخصی متهم در محل کارش و اعتراف وی به مصرف این نوع از قرص‌ها‌، در حال حاضر متهم به پزشکی قانونی معرفی شده است .

منبع: http://goo.gl/KBZrea