صفحه اصلی  »  2013 August
image_pdfimage_print
شهریور
۸
۱۳۹۲
برای اولین باردر عربستان سعودی خشونت خانگی جرم اعلام شد
شهریور ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
,
image_pdfimage_print

niqabAdvert_2549671b

نوشته: مینا ایمانی

خانه امن: روز دوشنبه ۲۶ آگوست ۲۰۱۳، کابینه عربستان سعودی برای اولین بار خشونت و آزارو اذیت جنسی و فیزیکی را در محل کار و خانه منع کرد. نکته جالب توجه این است که این قانون همچنین ساختن خانه های امن برای قربانیان خشونت خانگی و تأمین امکانات و تجهیزات درمان های روحی – روانی را نیز شامل می شود. اما هنوز برنامه ای برای تعلیم مقامات اجرائی برای اجرای صحیح این قانون طرح ریزی نشده اند.

وزارت رسیدگی به امور اجتماعی برای اولین بار کارکنان بخش های عمومی و خصوصی را  ترغیب کرده است تا موارد خشونت و آزار و اذیت های جنسی و فیزیکی را به مجریان قانون گزارش دهند. این قانون جدید مجریان قانون را نسبت به بازجوئی و پیگیری این موارد مسئول شناخته است. مجازات این خشونت ها و آزار و اذیت جنسی در محل کار، حداکثر یک سال زندان و جریمه نقدی معادل ۱۳۰۰۰ دلار آمریکا است.

 بر اساس بیانیه کابینه تمامی مردم اعم از انتظامی و غیر انتظامی و کارکنان بخش های خصوصی  که موردی از خشونت و آزار و اذیت را مشاهده می کنند، برای حفظ شرافت کاری، موظفند که در صورت مشاهده چنین مواردی آن را سریعاً به مدیران مسئول و در نهایت به وزارت رسیدگی به امور اجتماعی و یا پلیس گزارش دهند.

در این قانون مجازاتی برای خشونت خانگی مشخص نشده است. هم اکنون چنانچه زنی بخواهد پرونده شکایتی بابت خشونت خانگی تشکیل دهد باید قیم مرد او را همراهی کند. فرد متهم به خشونت نیز باید ضمانت کند که هرگز کارش را تکرار نخواهد کرد. چنانچه از پلیس خواسته شود تا به موردی از خشونت رسیدگی کند، حق ورود به خانه را تا زمانی که مرد قیم در منزل حضور نداشته باشد ندارند. نتایج برنامه ملی امنیت خانواده در ریاض مشخص کرده است که ۹۰ درصد اوقات خشونت گران و یا متجاوزان همان قیمان مرد، پدر و یا شوهر زنان هستند. حقوق زنان عربستان سعودی همانند حقوق کودکان است که باید همیشه برای هر کاری از قیم مردشان کسب اجازه کنند.

محمد علی حربی، مدیر کل حفاظت اجتماعی در وزارت رسیدگی به امور اجتماعی گفت که قانون جدید اجازه می دهد که به موارد اورژانسی خشونت سریع تر رسیدگی شود. او موارد اورژانسی را مواردی تعریف کرد که خشونت گران و یا متجاوزان الکلی، معتاد و یا کسانی هستند که از مشکلات شدید روحی – روانی رنج می برند.

در گذشته، در مورد خشونت خانگی در عربستان آشکارا صحبت نمی شد. اما در سال های اخیر جنبش هایی جهت مقابله با خشونت خانگی و بالا بردن سطح آگاهی مردم در این زمینه صورت گرفته است که اوایل امسال با آگهی های کمپین خدمات ملی عمومی پایه گذاری شده توسط سازمان خیریه خالد پادشاه به اوج رسید. آگهی این کمپین که بصورت گسترده تبلیغ شده، عکسی از یک زن نقاب دار با یک چشم کبود بود که زیر آن نوشته: “بعضی چیزها را هرگز نمی توان پنهان نگاه داشت”.

 مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/xs0YIo

http://goo.gl/Ypmdbh

http://goo.gl/eFJSeP

شهریور
۸
۱۳۹۲
وقتی پای نفر سوم در میان است
شهریور ۸ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

5744_573 (1)

عکس: همصدا

نوشته: پروانه سوخته

رفته بود بستنی بخرد. ناخودآگاه رفتم طرف گوشی موبایلش. بازش کردم تا پیامک‌هایی را که برایم فرستاده بود در گوشی خودش بخوانم. وقتی بازش کردم، دیدم پیامک‌های جدیدی به کسی فرستاده به اسم یاسمن. دیدم پیام‌های محبت‌آمیزی را که من برایش فرستاده بودم برای او فرستاده. باز هم خواندم. باورم نمی‌شد.

 همان جملات عاشقانه آشنا، همان جملاتی که من فکر می‌کردم فقط در دنیای عاشقانه من و او رد و بدل می‌شوند، کلماتی که شب‌ها مثل لالایی در ذهنم زمزمه می‌کردم و از زیبایی عشق نابم لذت می‌بردم. همه آنها را دیدم که برای کس دیگری هم فرستاده بود. از شدت ناراحتی و تعجب نمی‌دانستم چه کار باید بکنم. فقط از جایی که بودیم دور شدم. قلبم انگار می‌خواست از سینه‌ام بیرون بپرد. دویدم و در تنهایی، در حالی که اشک‌هایم بی‌اختیار جاری بود، آنقدر رفتم تا دیگر نمی‌دانستم کجا هستم. مشکلاتی که در نخستین روابط عاطفی همسران اتفاق می‌افتد دارای اهمیت فراوانی است، زیرا می‌تواند آینده فرد را تحت تأثیر مستقیم قرار دهد. یکی از آسیب‌زاترین و مهم‌ترین وقایع خیانت است. ورود (اغلب پنهانی) فرد سوم به رابطه عاطفی میان دو نفری که با هم پیوند وفاداری و عشق و تفاهم بسته‌‌اند تأثیرات مخربی بر هر دو و بر رابطه‌شان خواهدداشت. در این جا به اختصار برخی از تأثیرات را با تمرکز ویژه بر فرد خیانت دیده بررسی می‌کنیم.

فرد در درون خود به این تصمیم‌گیری می‌رسد که «دیگران خوب نیستند» و در نتیجه «نباید به آنها اعتماد کرد». این تصمیم ممکن است باعث شود فرد برای مدتی یا حتی همیشه از ازدواج چشم بپوشد و بسیاری از شانس‌های خوب زندگی‌اش را نیز از دست بدهد.

آسیب به عزت نفس

فردی که همسر وی مرتکب خیانت شده است اغلب احساس خواهد کرد که عزت نفسش زیر سؤال رفته است. گلدن برگ و همکارانش در مقاله‌ای ذکر کرده‌اند که در مردان زندگی جنسی موفق و در زنان تعهد عاشقانه در رابطه ارتباط مستقیمی بر عزت نفس دارد. بر این اساس، خیانت که خدشه‌ای بر نگرش‌های فرد نسبت به توانایی‌ها و جذابیت‌هایش برای فرد مقابل وارد می‌آورد، ‌می‌تواند به عزت نفس او آسیب برساند و آن را کاهش دهد.

کسی که دچار خیانت شده است ـ به‌خصوص در خانم‌ها ـ وقتی به خود و رابطه‌اش می‌نگرد،‌ علاوه بر خشم و ناراحتی ناشی از خطای دیگری، بخش زیادی را به گردن خود می‌اندازد. او به این فکر خواهد کرد که حتماً من مشکلی داشته‌ام که برای همسرم کافی یا ارضاکننده نبوده‌ام. او ممکن است چهره، اندام یا حتی ویژگی‌های اخلاقی و خلق و خوی خود را زیر سؤال ببرد و به این فکر کند که حتماً چنین مشکلی در او وجود داشته است، وگرنه در رابطه‌ای مطلوب چنین اتفاقی رخ نمی‌داد. در بسیاری مواقع، به خصوص در خانم‌ها، فرد خیانت‌دیده به دنبال مقایسه خود با فرد سوم برمی‌آید و با دیدن نقاط مثبت وی و مقایسه آنها با خود دچار رنجش مضاعفی می‌شود.

در مردان زندگی جنسی موفق و در زنان تعهد عاشقانه در رابطه ارتباط مستقیمی بر عزت نفس دارد.

افسردگی و اضطراب

در پی مورد خیانت واقع شدن از سوی همسر فرد ممکن است دچار مشکلات عاطفی خاصی شود. مثلاً کاهش عزت نفس، وقتی فرد احساس می‌کند مشکلی در چهره، اندام یا اخلاق او وجود داشته است و اگر هم دچار مشکلات زمینه‌ای مربوط به افسردگی یا اضطراب باشد، احساس بی‌ارزشی یا ناتوانی خواهد کرد و جذابیت‌ها، توانایی‌ها و نقاط قوت خود را زیر سؤال خواهدبرد. در چنین حالتی، با درک اینکه بسیاری از این ویژگی‌ها (مثلاً چهره یا اندام) قابل تغییر نیستند یا اگر هم باشند، نیازمند تلاش یا هزینه بسیار است، فرد دچار افسردگی و ناکامی می‌شود و احساس می‌کند غمگین است. در این مواقع، افت تحصیلی، مشکلات کاری یا ارتباطی با دوستان و خانواده بسیار رخ می‌دهد.

از طرف دیگر، وقتی فرد خیانت‌دیده با این قضاوت درونی مواجه می‌شود که «من به حد کافی خوب نیستم» یا «مشکلی دارم، وگرنه خیانت نمی‌کرد» یا درمی‌یابد تغییر بسیاری از این ویژگی‌ها از عهده وی خارج است، دچار اضطراب و نگرانی نسبت به آینده می‌شود. حتی ممکن است این تصمیم ناخودآگاه در ذهن وی به وجود بیاید که «به من همیشه خیانت می‌شود»، تصمیمی که باعث مسموم شدن آینده فرد می‌شود.

خیانت

بدبینی

یکی دیگر از اتفاقات شایعی که پس از مورد خیانت واقع شدن دیده می‌شود بدبینی نسبت به جنس مخالف است. در پی خشم و نفرتی که فرد خیانت‌دیده احساس می‌کند، بیزاری از هرگونه ارتباط با دیگران و نیز بدبینی پیش می‌آید و احتمالاً فرد در درون خود به این تصمیم‌گیری می‌رسد که «دیگران خوب نیستند» و در نتیجه «نباید به آنها اعتماد کرد». این تصمیم ممکن است باعث شود فرد برای مدتی یا حتی همیشه از ازدواج چشم بپوشد و بسیاری از شانس‌های خوب زندگی‌اش را نیز از دست بدهد. از سوی دیگر، ممکن است فرد همچنان به روابط خود با دیگران ادامه ‌دهد، اما با خود تصمیم خواهدگرفت که فرد مقابل را کنترل کند و به این ترتیب، زندگی خود و شریک عاطفی‌اش را سخت، پر از سوءظن و بدبینی و مسموم کند.

ناامیدی و حذف ارزش‌های شخصی

احساس ناامیدی زمانی رخ می‌دهد که فرد طی ناراحتی خود به این نتیجه برسد که به رغم تمامی ویژگی‌های مثبت وجودی‌اش، توانایی جذب طرف مقابل و حفظ رابطه‌اش را ندارد و از توانایی حفظ یک رابطه پایدار در آینده و احتمالاً یافتن شریکی برای زندگی که بتوان به وفاداریش اعتماد کرد، ناامید ‌شود. یکی دیگر از صورت‌های بدبینی را می‌توان در خشم و ناراحتی ناشی از این موضوع دانست که طی آن فرد احساس می‌کند پایبندی به ارزش‌های شخصیش فایده‌ای نداشته و حتی شاید وفاداری‌اش به طرف مقابل نتیجه عکس داشته است. از این رو، ارزش‌های شخصی‌اش را بدون تأمل کافی در موقعیت کنار می‌گذارد و تصمیم می‌گیرد با هر کسی که سر راهش سبز شد طرح دوستی بریزد. این رفتار را می‌توان نوعی مقابله به مثل یا انتقام دانست که به نوبه خود یا فرد را به ورطه بی‌بندوباری و دوستی‌های نادرست و خطا می‌کشاند یا به عذاب وجدان و احساس گناهی که به ناراحتی ناشی از خیانت دیدن اضافه می‌شود و فرد را افسرده‌تر می‌کند.

بعداز خیانت، تمامی اتفاقاتی که در بالا ذکر شد برای فرد رخ نمی‌دهد، اما با مرور مطالب می‌توان به اهمیت موضوع پی برد. در جامعه ما به دلیل رشد بسیار سریع جمعیت نسبتاً جوان و پویایی‌‌های پیچیده روابط میان دختر و پسر، متأسفانه چنین اتفاقاتی کم نیست و توجه خاص به این موضوع با تأکید بر تأثیرات بلندمدت آن بر فرد و زندگی آینده خود و خانواده‌ای که تشکیل خواهدداد حائز اهمیت خاصی است.

 منبع: http://goo.gl/13KLDN

شهریور
۸
۱۳۹۲
بارداری بیماری نیست که مرخصی استعلاجی داشته باشد
شهریور ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

bardari-yasgroup.ir_

عکس: .yasgroup

  مرخصی استعلاجی دوران بارداری فقط به مادرانی اختصاص می‌یابد که در دوران بارداری بیمار یا دچار مشکل جدی که کار کردن را برای مادر یا جنین خطرناک کند، شده باشند.

  قاسم ایزدی رییس شورای پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز تصریح کرد: بارداری بیماری نیست که مادران باردار تقاضای مرخصی استعلاجی داشته باشند.

  قاسم ایزدی با تاکید بر مطلب افزود: قانون گذار برای مادران باردار طی ۹ ماه بارداری مرخصی در نظر نگرفته زیرا این دوران یک پدیده فیزیولوژیک است و براساس قانون به آن مرخصی استعلاجی تعلق نمی‌گیرد.

این مقام بهداشتی تصریح کرد: اگر چنین مشکلی برای مادر بارداری اتفاق بیفتد، با بررسی شرایط و با تایید پزشک، مرخصی استعلاجی در نظر گرفته می‌شود.

ایزدی بیان کرد: از بانوان کارمند دولت تقاضا می‌شود در طول دوران بارداری به وظایف شغلی خود عمل و تنها در صورت وجود مشکل و با نظر پزشک مسئله مرخصی استعلاجی را پیگیری کنند.

وی گفت: به منظور بازآموزی رابطان و روسای شوراهای پزشکی استان فارس کارگاه آموزشی در زمینه چگونگی تایید مرخصی‌های استعلاجی، روند از کار افتادگی و چگونگی صدور رای کمیسیون‌ها برگزار شده است.

ایزدی افزود: وظیفه شوراهای پزشکی بررسی مرخصی‌های استعلاجی تمامی کارکنان رسمی دولت در فارس، از کارافتادگی کارکنان دولت یا افراد تحت تکفل آنها، از کار افتادگی مددجویان کمیته امداد و بهزیستی، تایید بیماری‌های خاص یا صعب‌العلاج در اتباع بیگانه و مشخص شدن روند سلامت متقاضیان استخدام در دانشگاه علوم پزشکی شیراز است.

منبع: http://goo.gl/gsQj4j

شهریور
۸
۱۳۹۲
نرخ افسردگی دختران ۲ برابر بیشتر از پسران است
شهریور ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

30(1)

عکس: saghdoosh

به دلیل روحیه‌  حساس دختران نسبت به پسران،نرخ افسردگی دختران ۲ برابر بیشتر از پسران است .

دکتر فاطمه منفرد پویا، روان پزشک و مشاوره خانواده گفت: افسردگی در جوانان و نوجوانان چند علل دارد که یکی از این دلایل رفتار خانواده‌ها و فقدان پدر و مادر، طلاق و جدایی از هم، ازدواج مجدد پدر و مادر و همچنین علل ژنتیکی نیز می‌تواند باشد.

وی گفت: نوجوانان همانند سایر گروه‌های سنی در مقابل انواع ناراحتی‌های روحی و اختلال‌های رفتاری آسیب پذیرند و غالبا ۷ نوع اختلال در بین نوجوانان شیوع بیشتری دارد. افسردگی، خودکشی، اسکیزوفرنی، بی‌اشتهایی روانی، پرخوری روانی، اعتیاد و پرهیزکاری.

وی افزود: پژوهش‌های جدید نشان می‌دهند که درصد قابل ملاحضه‌ای از نوجوانان به افسردگی‌های از نوع خفیف و شدید مبتلا هستند.

دکتر فاطمه منفرد پویا گفت : افسردگی رایج‌ترین مشکل روانی نوجوانان است که نزدیک به ۲۰ الی ۳۵ درصد از نوجوانان به افسردگی خفیف، ۱۲ الی ۱۵ درصد به افسردگی متوسط و  نهایتا ۵ درصد به افسردگی عمیق مبتلا هستند.

وی گفت: افسردگی نوجوانان به عوامل مختلفی مربوط می‌شود از جمله وارثت: افسردگی تا اندازه ای جنبه ارثی دارد به صورتی که بین اعضای یک خانواده شایع است.

قطع یک رابطه یا شکست در یک واقعه مهم می‌تواند باعث افسردگی شود. همچنین استرس: افسردگی در بین نوجوانانی که به دلایل فقر مالی، استرس روزمره و مداومی را تجربه می‌کنند بیشتر است.

افکار بیهوده، رسیدن به درماندگی اکتسابی، یعنی این باور که سختکوشی نمی‌تواند به بهبود اوضاع یا شرایط منفی زندگی منجد شود.

وی افزود: سرکوب یکی دیگر از عوامل افسردگی است انسان به لحاظ ذاتی تمایلات خلاقیت‌ها منتها بسیاری از این تمایلات و شادی‌ها و خلاقیت‌ها در خانواده و بعد در اجتماع نادرست تلقی می‌شود و نوجوانان خصوصا نوجوانانی که به لحاظ شخصی درونگر است خود را با شرایط خانواده و اجتماع وفق می‌دهد، غافل از آنکه این سرکوب شادی و خلاقیت را در او از بین می‌برد و انسانی که شادی و خلاقیت ندارد بسیار مستعد افسردگی است.

منبع: http://goo.gl/IrPo9u

شهریور
۸
۱۳۹۲
کلیات کاهش ساعت کار زنان تصویب شد
شهریور ۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

IMG17493920

عکس: خبرگزاری مهر

 عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: کلیات طرح تقلیل ساعت کار خانم‌های سرپرست خانوار و زنانی که بچه معلول دارند تصویب شد.

 عبدالرضا مصری گفت: کلیات طرح تقلیل ساعت کار خانم‌های سرپرست خانوار و زنانی که بچه معلول دارند از ۴۴ به ۳۶ساعت تصویب شد. نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: در جلسه امروز کمیسیون بندهایی از لایحه تشکیلات سازمان استاندارد مطرح و بررسی شد که رسیدگی به جزییات آن زمان‌بر خواهد بود .

منبع: http://goo.gl/ZvaB95

شهریور
۷
۱۳۹۲
شرم و گناه حاصل از آزار و اذیت های جنسی به کودکان
شهریور ۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۳

image_pdfimage_print

111117477_d1d97c1851_o عکس:  Southworth Sailor

خانه امن: تجاوز به کودکان بدلیل حس گناه و شرمی که بدنبال دارد از انوع پیچیده و خاص خشونت است. باید دانست که خشونت جنسی همیشه شامل تماس بدنی نیست. قرار دادن کودک در محیط ها، شرایط  و چیزهایی که مربوط به مسائل جنسی هستند نیز نوعی خشونت جنسی محسوب می شوند حال آنکه تماس بدنی را شامل شود یا خیر.

با اینکه داستان های جنایات جنسی بسیار هولناک هستند اما آنچه که وحشتناک تر است این واقعیت است که اغلب این تجاوزات توسط نزدیکان کودک  صورت می گیرند که به آنها اعتماد نیز دارند. بر خلاف آنچه که بسیاری به آن معتقدند، تنها دختران نیستند که مورد تجاوز قرار می گیرند. خطر تجاوز جنسی هم دختران و هم پسران را تهدید می کند. در واقع می توان گفت که خشونت جنسی به پسران به دلیل ننگ و شرم آن کمتر احتمال می رود که گزارش شوند.

شرم و گناه حاصل از آزار و اذیت های جنسی به کودکان

جدای از اینکه خشونت های جنسی می توانند آسیب های فیزیکی بدنبال داشته باشند، آسیب های روحی آن بسیار بیشتر و بهبود و درمان آنها بسیار مشکل تر هستند. کودکانی که به آنها تجاوز شده است همواره از شرم و گناه آن رنج می برند. آنها یا تصور می کنند که در این تجاوز مقصر هستند و یا خودشان باعث و بانی آن بوده اند. این ممکن است که در بزرگسالی اثرات سوءی چون تنفر از خود و مشکلات جنسی برای آنها به بار آورد که اغلب یا باعث بیقیدی آنها نسبت به روابط جنسی و یا ناتوانی آنها در داشتن رابطه جنسی می شود.

شرم و ننگ حاصل از تجاوز و خشونت های جنسی مانع کودکان در افشای این مشکلات می شود. آنها می ترسند که شاید دیگران حرفشان را باور نکنند، آنها را عصبانی کنند و یا خانواده هایشان را از هم بپاشند. بدلیل این مشکلات، اتهامات این چنینی را جدی بگیرید زیرا خیلی شهامت لازم است تا این موضوعات بر ملا شوند و چنانچه کودکی به شما اطمینان کرد و داستان را به شما گفت، او را جدی بگیرید. از آن بی اعتنا نگذرید و چشم پوشی نکنید!

علائم هشدار دهنده غفلت و خشونت علیه کودکان

هر چه زودتر جلوی خشونت و تجاوز علیه کودک را بتوان گرفت، امکان درمان و بهبود او بیشتر خواهد بود. تجاوز و خشونت به کودکان همیشه قابل مشاهده نیست. با شناخت علائم متداول آن می توانید جلوی این مشکل را هر چه سریعتر بگیرید و به کودک و فرد خشونت گر و متجاوز، هر دو کمک کنید.

اما باید این را بدانید که چنانچه علائمی دیدید لزوماً به این معنا نیست که کودک مورد آزار و اذیت جنسی واقع شده، بلکه باید بیشتر کند و کاو کنید و سعی کنید تا یک الگوی رفتاری و نشانه خطری پیدا کنید.

علائم احساسی، روحی- روانی خشونت و تجاوز علیه کودکان

 • وحشت شدید و کناره گیری از انجام کاری بدلیل ترس از اشتباه انجام دادن آن
 • بروز رفتارهای افراطی (شدیداً مطیع و یا شدیداً پر توقع؛ شدیداً بی اراده و یا شدیداً ستیزه جو)
 • نداشتن رابطه خوب با والدین و یا پرستار
 • بی مورد احساس بزرگسالی (مراقبت از دیگر بچه ها) و یا احساس بچگی کردن (مک زدن انگشت شست، تاب خوردن گهواره ای، و قهر و غیظ کردن)

علائم آزار و اذیت های فیزیکی به کودکان

 • متناوباً زخم، بریدگی و کبودی داشتن
 • داشتن این حس که همیشه در حال تعقیب است
 • صدمات جسمی با طرح و الگویی خاص، مانند جای دست و کمربند
 • ترسیدن و پریدن از جا با یک حرکت و صدای بلند، خجالت کشیدن از هر نوع تماس فیزیکی، و یا ترس از رفتن به خانه
 • پوشیدن لباس های نامناسب مانند پوشیدن بلوز آستین بلند در روزهای گرم

علائم غفلت از کودکان

 • پوشیدن لباس های نا مرتب، گشاد و یا تنگ، اتو نشده و یا نا مناسب آب و هوا
 • داشتن بهداشت بد (حمام نرفتن و بوی بد دادن)
 • داشتن بیماری و زخم های درمان نشده
 • تنها و بی سرپرست بودن و در شرایط و محیط نا امن بازی کردن
 • دیر به مدرسه رفتن و غیبت کردن

علائم آزار و اذیت های جنسی در کودکان

 • داشتن مشکل راه رفتن و نشستن
 • داشتن اطلاعات و تمایل به موضوعات و مسائل جنسی نا مناسب با سن و سال و یا داشتن رفتارهای اغواکننده
 • کناره گیری و فرار از دیدن شخصی بدون هیچ دلیل خاص
 • عوض نکردن لباس جلوی دیگران و شرکت نکردن در فعالیت های فیزیکی
 • داشتن بیماری های منتقل شده از رابطه جنسی و بارداری در سنین زیر ۱۴ سال
 • فرار از خانه

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/C9AA0

شهریور
۷
۱۳۹۲
حدود ۷۴ درصد از بچه‌های کانون اصلاح و تربیت مورد خشونت والدین قرار گرفته‌اند
شهریور ۷ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

13568895206511

عکس:linkzan

 بحث در مورد نقش والدین در کاهش آسیب در این چند سال اخیر آنقدر کم محتوا، بی‌محتوا و تکراری صورت گرفته است که خود والدین نیز از شنیدن این حرف‌ها خسته‌اند. از همین رو در کشور نیازمند نگرشی متبحرانه و کار‌شناسانه در مطرح کردن این موضوع در جمع خانواده‌ها هستیم.

  بنابر تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت WHO ۱۵۰ میلیون دختر و ۷۳ میلیون پسر زیر ۱۸ سال تجاوز به عنف و سایر افراد خشونت جنسی را تجربه کرده‌اند.

بحث در مورد نقش والدین در کاهش آسیب در این چند سال اخیر آنقدر کم محتوا، بی‌محتوا و تکراری صورت گرفته است که خود والدین نیز از شنیدن این حرف‌ها خسته‌اند.

 “شکوه نوابی‌نژاد” رییس انجمن ایرانی مطالعات زنان با اشاره به اینکه فیلم هیس، دختر‌ها فریاد نمی‌زنند را باید بار‌ها از دید والدین، مربی، حقوق‌دان و دلسوز فرهنگی جامعه ببینیم؛ افزود: این فیلم به عنوان تجربه شخصی من در ۴دهه کار مشاوره و روان‌شناختی، سرآغاز تحولی عظیم در سینمای ایران است .تاکید روی مشاهدهٔ این فیلم جنبهٔ پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی دارد.

وی در نشست خبری بررسی نقش والدین در پیشگیری از آسیب‌های نوجوانان با محوریت فیلم «هیس، دختر‌ها فریاد نمی‌زنند» خاطرنشان کرد: اگر همانند کارگردان این فیلم دغدغه مشکلاتی را داریم که در لایه‌های زیرین جامعه وجود دارند اما قربانیان، والدین، مربیان و مسئولان دربارهٔ آن سکوت می‌کنند، باید چاره‌ای بیاندیشیم.

نوابی‌نژاد در دفاع از فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زنند؛ گفت: پوران درخشنده با جسارت تمام مسئله‌ای را که خانواده‌ها در درون خودشان حاضر نیستند مطرح کنند با هدف تلنگر به جامعه، خانواده‌ها و مدرسه و تمام کسانی که خودشان مدعیان فرهنگ و سلامت روان جامعه می‌دانند، بدون ابتذال به تصویر می‌کشند. زیرا این موضوع خیلی راحت می‌تواند خط قرمز ابتذال را رد می‌کند. باید از او تشکر کرد زیرا در همین حد هم شاهکار است.

در این نشست کار‌شناس مرجع علمی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری نیز حضور داشت.

“منصور مقاره عابد” درباره تاثیر سینما در کاهش و کنترل آسیب‌های اجتماعی گفت: زبان تصویر و ارتباط بصری، خواه برای آشتی دادن انسان، شناخت خویشتن یا برای موجودیت یکپارچه بخشیدن به او موثر‌ترین وسیله است. از همین رو سینما هنری است که با زندگی بخش عظیمی از اجتماع مرتبط است.

“شکوه نوابی‌نژاد” در بررسی نقش والدین در کاهش آسیب‌های اجتماعی گفت: بحث در مورد نقش والدین در کاهش آسیب در این چند سال اخیر آنقدر کم محتوا، بی‌محتوا و تکراری صورت گرفته است که خود والدین نیز از شنیدن این حرف‌ها خسته‌اند. از همین رو در کشور نیازمند نگرشی متبحرانه و کار‌شناسانه در مطرح کردن این موضوع در جمع خانواده‌ها هستیم.

وی با اشاره به اینکه رابطهٔ صمیمانهٔ زن و شوهر و همچنین رابطه صمیمانه پدرو مادر با فرزند نوجوان تعیین کنندهٔ میزان سازگاری فرد در زندگی آینده است، اضافه کرد: براساس مشاهدات بالینی اگر رابطه‌ای صمیمانه در خانواده وجود داشته باشد آنچه بین اعضای خانواده تبادل می‌شود باعث ایجاد حس امنیت و اعتماد به نفس در فرزندان می‌شود.

نوابی‌نژاد اذعان داشت: در حال حاضر بسیاری از مادران اعم از شاغل و غیرشاغل وقت برای درک هم دلانه با بچه‌ها نمی‌گذارند. همانطور که در سکانس‌های این فیلم دیده شد دختر بچهٔ ۸ ساله با وجود اینکه عارضه‌ای برایش پیش آمده و این عارضه باعث وحشت او شده است اما نمی‌تواند در مورد آن با مادر خود حرف بزند این امر به آن دلیل است که مادر به دلیل اشتغال و عدم توجه به کودک وقت و حساسیت لازم در برخورد با کودک خود را نداشته است از همین رو رابطه آن‌ها اینقدر صمیمانه نیست که این دختر بتواند مشکل خود را مطرح کند و مادر نیز شنوای او نیست.

به گفته این روان‌شناس خانواده امروز وضعیت بسیاری از خانواده‌ها این چنین است و کم نیستند دختربچه‌هایی که از طرف محارم و نزدیک‌ترین افراد که باید از امنیت و سلامت آن‌ها محافظت کنند؛ مورد تجاوز قرار می‌گیرند.

نوابی‌نژاد؛ تجاوز در کودکی را زمینه ساز روابط سرد زن و شوهر، بی‌میلی به ازدواج، نفرت از مردان، حس انتقام، حساسیت و زودرنجی بیش از حد، افسردگی مزمن و صد‌ها مشکل دیگر دانست.

رئیس انجمن ایرانی مطالعات زنان خاطرنشان کرد: فیلم درباره دختربچه است، اما در مورد پسربچه‌ها نیز مصداق دارد و پوران درخشنده سر این دمل چرکی را که زیر پوست جامعه وجود دارد، باز کرده تا فضای پرداختن به این گونه مسائل در جامعه بیشتر از گذشته فراهم شود.

در ادامه منصور مقاره عابد، شرمساری، حفظ آبرو و انکار را از عوام شیوع فرهنگ سکوت دانست و اذعان داشت: به کودکان اجازه داده نمی‌شود تا بتوانند درباره اینکه مورد سوء استفاده قرار گرفته‌اند صحبت کنند و بزرگسالان نیز نمی‌توانند از احتمال خطر بروز خشونت جنسی در خانه حرف بزنند و حتی نمی‌دانند در صورت مشهود شدن اتفاق باید چگونه برخورد کنند.

به گفته این آسیب‌شناس حوزه جوانان و نوجوانان طبق تحقیقات ۵ ساله در کانون اصلاح و تربیت، حدود ۷۴ درصد از بچه‌های کانون اصلاح و تربیت مورد خشونت والدین قرار گرفته‌اند و عارضه‌های جسمی در آن‌ها وجود داشته است و ۸۰ درصد از دختران تجربهٔ سو استفاده جنسی دارند.

کار‌شناس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری گفت: بنابر تخمین‌های سازمان جهانی بهداشت WHO ۱۵۰ میلیون دختر و ۷۳ میلیون پسر زیر ۱۸ سال تجاوز به عنف و سایر افراد خشونت جنسی را تجربه کردند.

وی با اشاره به اینکه موضوع فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زنند موضوعی فراملی است، افزود: در کشورهای شرقی و آسیا شرقی نیز این نادیده گرفتن این آسیب مطرح است برای مثال دولت ژاپن تا چندین سال قبل از انتشار آمار کودک آزاری و تجاوز به کودکان بیم داشت.

مقاره عابد؛ آموزش به کودکان در دفاع از حریم شخصی خود را ضروری دانست و افزود: در کشور آفریقا فیلم‌ها آموزشی کوتاه مخصوص کودکان از تلویزیون پخش می‌شد تا کودک یاد بگیرد که حداقل باید جیغ بزند تا بقیه به کمک او بیایند اما در کشور فقدان اینگونه آموزش‌ها به چشم می‌آیند.

وی در ادامه اذعان داشت: کودکان دارایی و کالا نیستند که رویشان سرمایه گذاری کنیم تا آینده ساز ممکلت باشند و ما به این خاطر به آن‌ها بها دهیم بلکه کودکان دارای حق فی النفسه هستند.

کار‌شناس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری با تاکید بر اینکه یکی از مشکلاتی که در ایران وجود دارد؛ وجود نداشتن تعریف دقیق برای کودک آزاری است؛ اظهارکرد: بی‌توجهی نیز کودک آزاری محسوب می‌شود اما به دلیل اینکه تصور می‌شود که بی‌توجهی کودک آزاری نیست در آمار‌ها بیان نمی‌شود.

مقاره عابد با اشاره به اینکه طبق ماده ۴۵ قانون حمایت از خانواده منافع عالی کودک در تمامی جامعه باید رعایت شود؛ گفت: در فصل دهم قانون مجازات اسلامی که به تازگی تصویب شده و در ماده ۱۴۶ که بلوغ تعریف شده است و نشان می‌دهد که آیین دادرسی نسبت به کودکان تغییر کرده است.

این کار‌شناس مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک وزارت دادگستری اذعان داشت: بین عدالت قضایی و حمایت اجتماعی فاصله‌ای اتفاق افتاده است و مقنن کاری ندارد که فرد به چه علت جرم را مرتکب شده است. بلکه بنابر قانون فرد در مقابل جرم، رفتار، فعل یا ترک فعل مجازات می‌شود زیرا در کشور ما بیشتر عدالت تنبیهی است تا عدالت ترمیمی. حتی جامعه نیز بیشتر مجازات گراست.

شکوه نوابی‌نژاد همچنین در این نشست مطرح کرد: پدر و مادرهای ما امروز یا به دلیل مشغله یا به دلیل غفلت یا هر دو مورد، به کودک توجه نمی‌کنند. باید توجه داشت که توجه نکردن فاجعه نیست اما زمینه ساز فاجعه است.

وی با تاکید بر اینکه نظام آمورش و پرورش کشور عنوان پرورش را نیز با خود یدک می‌کشد اما در بخش تربیت مهجور مانده است؛ گفت: از تربیت در مدارس ما خبری نیست اگر هم باشد در مقایسه با جمعیت عظیم افرادی که در مدارس مشغول به تحصیل هستند؛ ناچیز است.

این روان‌شناس خانواده، شناخت فرزندان در هر دوره سنی را مهم‌ترین راه حل در پیشگیری از بروز آسیب به کودکان دانست و بیان کرد: شناخت کودکان یعنی شناخت فرآیند رشد آن‌ها. باید توجه داشت که کودکان در هر سنی با مجموعه خاصی از نیاز‌ها مواجه می‌شوند که حداقل وظیفه والدین جدا از دولت و سازمان‌ها این است که همزمان با مراحل رشد کودکان جلو بروند. برای مثال کودک ۳ تا ۶ سال حساسیت و آگاهی‌های جنسی دارد در این دوره باید مواظب باشیم که بچه‌ها تنها گذاشته نشوند. برای راهنمایی والدین در این حوزه کتابهای بسیاری به تحریر در آمده‌اند.

همچنین پوران درخشنده از دغدغه‌های شخصی خود برای ساختن این فیلم سخن گفت. نویسنده و کارگردان فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زنند؛ گفت: دغدغهٔ ساختن این فیلم از ضرورت و کنار مردم بودن وحوادثی که نسبت بهش بی‌تفاوت نیستم ناشی می‌شود. دلیل ورود من به عرصه سینما به همین دلیل بوده.

وی ادامه داد: باید توجه داشت این موضوع برای اولین بار است که در جامعهٔ ما در قالب فیلم مطرح شده است بنابراین با اینکه بر تمام ریزه کاری‌ها واقف بوده‌ام، سعی نکردم در سطح حرکت کنم و با بیش از ۷۰۰ دختر مصاحبه کردم ولی هرچیزی را اجازه نداشتم بگویم.

درخشنده درباره ممیزی‌های فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زنند؛ گفت: با این همه احتیاط، فیلم من در سه قسمت باید ممیزی می‌خورد، یکی در اسم فیلم، یکی پیدا شدن “ولی دم” و دیگری در صحنهٔ آزار، که باید در واقع سه مولفه‌ای که فیلم به خاطر آن ساخته شده است باید حذف می‌شد اما من مقاومت کردم فقط به دلیل مسولیتی که نسبت به مردم احساس می‌کردم حتی سرمایه خودم را در فیلم گذاشتم تا بدانند حتی اگر این فیلم توقیف شود اما باید این حرف گفته شود.

درخشنده در پاسخ به این سوال که آیا حاضر به پخش فیلم هیس دختر‌ها فریاد نمی‌زنند در مدارس سطح کشور هستنید گفت: باید دید نگاه وزیر آموزش و پرورش نسبت به این فیلم چیست.

وی ادامه داد: در یکی از اکران‌های فیلم، مادر و دختری برای تماشای فیلم آمده بودند. من از مادر پرسیدم آیا دخترتان را نیز برای مشاهدهٔ فیلم به سالن می‌آورید و با این جواب مواجه شدم که من با دخترم قبلا در مورد این مسایل صحبت کرده‌ام و مشکلی برای دیدن این فیلم نداریم. این در صورتی ممکن است که ما اینقدر با بچه‌های خودمان حرف زده باشیم تا بتوانیم با آن‌ها این فیلم را تماشا کنیم.

 منبع: http://goo.gl/Cv0g8s

شهریور
۷
۱۳۹۲
خشونت خانگی با نگاه آمارو ارقام
شهریور ۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
,
image_pdfimage_print

3059269530_da18928ba7_m

 • طرح:  bea2.0
 • ترجمه: ویدا بالیخانی
 • خانه امن: در هر ۹ ثانیه یک زن در امریکا مورد تجاوز و یا کتک قرار می گیرد.
 • در جهان از هر ۳ زن یک زن مورد ضرب و شتم قرار گرفته، به زور وادار به ارتباط جنسی شده یا مورد انواع دیگر خشونت ها در طول دوران زندگی اش قرار گرفته  است.
 • خشونت خانگی بیشتر از تصادف اتومبیل، کتک زدن و تجاوز موجب زخمی شدن و آسیب دیدن زن ها می شود.
 • آمار نشان می دهد بیش از ۱۰ میلیون کودک سالانه شاهد اشکالی از خشونت خانگی هستند.
 • از هر ۵ دختر نوجوان یکی از آنها می گوید در زمانی که با دوست پسرشان بودند یا از جانب آنها تهدید به خشونت می شدند و یا تهدید می شدند که در صورت جدایی آنها به خودشان آسیب می زنند.
 • روزانه در امریکا بیش از ۳ زن  توسط شوهر یا دوست پسرشان کشته می شوند.
 • ۹۲ در صد از زنانی که مورد مطالعه قرار گرفته بودند کاهش خشونت خانگی  و خشونت جنسی را ازمهمترین دغدغه های خود دانسته اند.
 • قربانیان خشونت خانگی نزدیک به ۸ میلیون روز کاری و درآمدزای خود را از دست می دهند که این معادل ۳۲ هزار شغل تمام وقت است.
 • بر اساس گزارش ۱۰ کشور بین ۵۵% تا ۹۵% زنان کسانی که مورد خشونت فیزیکی از طرف شریک زندگی شان قرار گرفته اند هرگز با سازمان های غیر دولتی، خانه های امن و یا پلیس  برای کمک تماس نگرفته اند.
 • هزینه خشونت همسر در امریکا بالغ بر ۵٫۸ بیلیون دلار در سال است، که ۴٫۱ بیلیون آن مستقیما” هزینه خدمات و مراقبت های بهداشتی می شود و ۱٫۸ بیلیون دلار بهره وری را نیز کاهش می دهد.
 • مردانی که در دوران کودکی شاهد خشونت خانگی والدینشان بوده اند دو برابر دیگران احتمال بکار بردن خشونت علیه همسرانشان را دارند.

منبع: http://goo.gl/kOX1JP

شهریور
۶
۱۳۹۲
حاصل جنگ بوسنی ۶۰ هزار زن و هزاران مرد قربانی تجاوز
شهریور ۶ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۲

image_pdfimage_print

iii

خانه امن: جنگ دهه ۹۰ یوگسلاوی سابق خشونت های شدید جنسی به همراه داشت که زندگی زنان را اعم از پیر و جوان،ا ویران کرد. یکی از وحشتناک ترین ترورهای این دوران ایجاد کمپ های تجاوز بود که در آنها مکرراً زنان را مورد شکنجه و خشونت قرار می دادند. تاریخ خدشه دار بالکان ها در سه سال جنگ خلاصه می شود که تا به امروز با اثرات زیان بار آن دست و پنجه نرم می کنند.

بعد از جنگ جهانی دوم، جمهوری فدرال یوگسلاوی به رهبری Marshal Tito به رسمیت شناخته شد. یوگسلاوی از شش جمهوری تشکیل شده است: بوسنی و هرزگوین، کروشا، صربز، مسدونیا، مونتنگرو، صربیا و اسلوانیا که نژادها  و قوم های مختلفی در آنجا زندگی می کردند. قانون اساسی سال ۱۹۷۴ که به ایجاد دولت های محلی کمک کرد مناطق کوزوو و وجودینا را حکومت های مستقل اعلام کرد. صرب ها، کروشاها و مسلمانان بوسنی گروه های نژادی مستقلی در فدراسیون تلقی می شدند، اما به آن گروه ها توجه خاصی نمی شد. حکومت دیکتاتوری تیتو اصطلاح “ملی گرایی”، را منع کرد و فعالان پیشگام جنبش ملی گرایی را روانه زندان نمود.

در سال ۱۹۸۰ که حکومت تیتو به پایان رسید، تمایلات کمونیستی مشهور یوگسلاوی جای خود را به تابعیت های نژادی و ملی گرایانه دادند.  در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ که در نتیجه رکود اقتصادی فشارها و نگرانی های مالی افزایش پیدا کرده بودند، فروپاشی اتحاد جمهوری های یوگسلاوی آغاز شد. بر اساس دیوان محاکمات جزائی بین المللی یوگسلاوی پیشین، ۴۳ درصد جمعیت بوسنی-هرزگوین در دهه ۱۹۹۰ مسلمانان بوسنی (مشهور به بوسنیکا)، ۳۳ درصد صرب های بوسنی، ۱۷ درصد کروشا های بوسنی و حدود ۷ درصد از ملیت های دیگر بودند. بر خلاف آمار و ارقام ذکر شده، صرب ها و کروشا های بوسنی بدلیل منطقه جغرافیایی، قدرتمند تر از صرب و کروشا بودند.

در مارچ ۱۹۹۲، بیشتر ساکنان بوسنی خواهان استقلال بودند، اما از طرف قدرت های سیاسی صرب با خشونت روبرو شدند. صرب های بوسنی به کمک ارتش صربیا و مردم یوگسلاوی مدعی کنترل وضعیت بوسیله خشونت بودند. کروشاهای بوسنی به کمک کروشا اعلام قدرت کردند. جنگ تا نوامبر سال ۱۹۹۵ با کشتار، قتل عام و تجاوز سیستماتیک رسماً ادمه یافت. با اینکه تمام مردم  و نژادها مختلف خشونت گری می کردند اما صرب های بوسنی مسئول اکثر حملات جنسی به خصوص به زنان مسلمان بودند. تخمین زده شده که حدود ۶۰۰۰۰ زن مورد تجاوز قرار گرفته اند. تجاوزهای گروهی اوایل جنگ، از آپریل تا جولای سال ۱۹۹۲، در شهر فوکا در جنوب شرقی بوسنی صورت گرفتند. چندین سال بعد در سال ۱۹۹۵ شهر کوچکی به نام Srebrenica از طرف سازمان ملل “منطقه امن” اعلام شد اما چیزی نگذشت که به دستور Ratko Mladic ژنرال ارتش صرب بوسنی و به همراه سیاستمداری بنام Radovan Karadzic، این منطقه نیز به یکی از پایگاه های قتل عام و تجاوز تبدیل شد. از آنجا که گروه ارتشی Dutch Blue Helmets مسئول حفاظت از این منطقه بودند، اغلب از ارتش هلندی سازمان ملل به عنوان مقصر نام برده می شود. این ارتش در دوران مأموریت Serbenica را ویران کرد. BBC پس از تحقیق در مورد این مسئله در سال ۲۰۰۲، مقامات هلندی را که به ارتش هلند ماموریت حفاظت از چنین منطقه بحرانی، بدون تجهیزات مناسب را داده بود مسئول دانسته و خواهان استعفای دولت هلند شد. با اینکه بیشترصرب ها مسئول تجاوزات این دوران بودند، اتهام تجاوز به زنان صرب توسط مسلمانان بوسنی راه نفوذی برای تبلیغات صرب ها شد.

چگونه خشونت جنسی به عنوان حربه جنگی استفاده می شود؟

برای پاکسازی نژادی: زنان قربانی شهادت داده اند که در حین تجاوز به آنها سربازان به آنها گفته اند که می خواهند باردارشان کنند تا بچه ها نژادشان با مادرانشان متفاوت شود و یا می گفتند که به آنها تجاوز می کنند تا آنها را بخاطر مسلمان بودنشان مجزات کنند. همچنین زنانی بودند که به زور بادار شده و مجبور به نگه داشتن آن بچه می شدند.

سازمان ملل “پاکسازی نژادی” را به عنوان “سیاستی هدفمند که توسط یک گروه نژادی و مذهبی طراحی شده تعریف می کند که به مردم نژادها و مذهب های دیگر خشونت گری کرده و اعمال تروریستی انجام می دهند. ما از این اصطلاح استفاده می کنیم زیرا نه تنها زنان را مورد قتل قرار می دهد بلکه تهدید به استفاده از بدن آنها برای تولید مثل است. برای مثال، برای اصلاح نژاد به زنان بسیاری تجاوز شده است، حال آنکه در دیگر بحران ها زنان مجبور به سقط جنین و یا عقیم شدن می شوند تا به زاد و ولد های آینده پایان داده شود. در مورد بوسنی، زنان همچنین تحت شکنجه های سیاسی – جنسی بودند تا بر خلاف خواسته خود به این نحو بچه دار شوند.

برای تحقیر: به زنان در مقابل فرزندان و شوهرانشان در حالیکه با اسلحه تهدید می شدند تجاوز کرده بودند. موارد بسیاری نیز از تجاوز به زنان سالخوده گزارش شده که نه بخاطر باردار کردن آنها بلکه تنها بدلیل تحقیر کردن آنها انجام شده است. هزاران مرد مجبور به داشتن رابطه جنسی با مردان دیگر شده که از آن جمله می توان رابطه پدران با پسرانشان را مثال زد.

برای اعمال ترس و ترغیب به فرار: بر اساس تحقیق سرمایه ملی سال ۲۰۰۶ سازمان ملل، برای بیرون کردن و فراری دادن جمعیت مسلمان از  تجاوز عمومی استفاده شده است. مرتباً به زنان بسیاری در خانه و مقابل اعضا خانواده شان و به زنان دیگر نیز در اماکن عمومی، و در روز روشن تجاوز شده است.

برای کسب اطلاعات: زنان شهادت داده اند که قبل از تجاوز به آنها سربازان می پرسیدند که آیا مردانی دور و بر و در جنگل پنهان شده اند. یکی از این زنها گفت که سربازان عکس دوست پسرش را قبل از تجاوز، به او نشان می دادند.

تجاوز بخشی از چپاول: کمیسیون متخصصین سازمان ملل در گزارش نهایی راجع به خشونت جنسی در یوگسلاوی پیشین اشاره کرده است که اغلب این تجاوزات به همراه دزدی از اموال شخصی صورت می گرفته است: “وارد خانه می شدند، دزدی می کردند، و ساکنین خانه را شکنجه می دادند و اغلب مقابل اعضای خانواده و یا در اماکن عمومی به آنها تجاوز می کردند. برخی شهادت داده اند که مردانی مسلح برای دزدی پول و جواهر به خانه ها حمله می کردند.

فشار و اجبار دیگر سربازان: برخی از سربازان صرب  گفتند که علی رغم میل باطنی از جانب سربازان دیگر مجبور می شدند که در این تجاوزات شرکت کنند. یکی از سربازان احساس پشیمانی شدیدی می کند اما سربازان دیگر او را مجبور کرده بودند.

الگوهای خشونت

 • همه تجاوز می کردند اما اکثر صرب ها به زنان مسلمان. برخی از زنان مرتب توسط سربازان مختلف تجاوز می شد و به دلیل تکرار آن عده ای جان خود را از دست می دادند. کمپ های تجاوز در رستوران ها، متل ها، مدارس و دیگر ساختمان های بزرگ ایجاد شده بودند. مشهورترین کمپ تجاوز Partizan Sports Hall بود که در آن بیش از ۷۰ زن ماه ها به اسارت گرفته شده و شکنجه می شدند.
 • اقامتگاه سربازان اغلب به مکانی برای خشونت تبدیل می شد. زنان و دختران جوان را می گرفتند و برای تجاوز به این خانه ها می بردند. بعضی اوقات سربازان آنها را به زور از کمپ های بزرگتر می گرفتند، به آنها تجاوز می کردند و دوباره به آن کمپ ها باز می گرداندند.
 • همچنین خانواده هایی در خانه های خود حبس می شدند و در مقابل دیگر اعضا خانواده به آنها تجاوز می شد.
 • به زن و دختر، پیر و جوان تجاوز می شد. شهادت زنان سالخورده نشان می دهد که این زنان گمان می کردند که به خاطر سن شان در امان هستند و به همین دلیل فرار نکرده اند اما خلاف تصورشان به آنها نیز تجاوز شده است.

آمار

تخمین زده شده که بین ۲۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ مورد تجاوز صورت گرفته است اما متأسفانه اکثر منابع اظهار می کنند که آمار دقیقی را نمی توان مشخص کرد. بر اساس گزارش تخمینی یکی از منابع، نماینده مخصوص خشونت جنسی در دوران بحران سازمان ملل، بین ۵۰۰۰۰ تا ۶۰۰۰۰ مورد تجاوز صورت گرفته است. گزارش سازمان Amnesty بیان می دارد:

“هیچ آمار معتبری در مورد تعداد زنان و مردانی که به آنها تجاوز شده  و یا مورد آزارهای جنسی دیگری قرار گرفته اند در دست نیست. طبق اولین آمار تخمینی تجاوز تهیه شده توسط دولت بوسنی – هرزگوین ۵۰۰۰۰ تن قربانی تجاوز شده اند، که البته گفته شده این آمار بی اعتبار و جنبه سیاسی داشته است. آمار تخمینی پارلمان مجلس شورای اروپا ۲۰۰۰۰ زن بوده که مورد تجاوز و دیگر فرم های خشونت جنسی واقع شده اند.  احتمالاً آمار دقیق کسانی که بین سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۵ مورد تجاوز قرار گرفته اند هرگز مشخص نخواهد شد.

گزارش سال ۱۹۹۴ سازمان ملل: “طبق گزارش کمیسیون بوسنی – هرزگوین، آمار ۲۵۰۰۰ قربانی به ثبت رسیده است، اما صحت این آمارگیری مشخص نیست. علاوه بر این به نظر می رسد که این آمار قبل از تجاوز عمومی Srebrenica گرفته شده که تا سال ۱۹۹۵ اتفاق نیفتاده بوده است. برخی متخصصین معتقدند که تأکید بر روی بدست آوردن آماری دقیق تر، در دهه ۱۹۹۰ مخاطره انگیز بوده زیرا که در صورت بدست آوردن آماری پایین تر از آنچه که تخمین زده شده بود به روزنامه نگاران و مسئولان اجازه می داد که اظهار کنند مسئله تجاوز آنچنان هم وخیم نبوده است.

طرز تفکرهای فرهنگی در رابطه با جنسیت

پس از تجاوز، زنان متأهل اغلب توسط شوهرانشان به دلایل فرهنگی و مذهبی طرد می شدند. با این وجود یک جنبش قوی در منطقه بوجود آمد؛ امامان و رهبران اجتماعات مرد مسلمان شوهران را ترغیب کردند که عقاید مذهبی در مورد تجاوز به همسرانشان را کنار بگذارند و همسرانشان را به خانه برگردانند و به آنها پناه دهند. مسئله خاص این بحران، نگاه به تجاوز به عنوان یک معضل اجتماعی بود. علاوه بر آن، Indira Kajosevic، متخصص بوسنیایی، قربانی، مؤسس اولین مرکز رسیدگی به آسیب های روانی و گروه های فمینیستی بوسنی می گوید که زنان منطقه توانستند با سازمان دهی خاص و پس از این بحران دوباره وجهه و شأن خودشان را بدست آورند.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع:  http://goo.gl/XONfv

شهریور
۶
۱۳۹۲
خودکشی های مکرر یک زن قتل پسر میوه فروش را رقم زد
شهریور ۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

IMG11571897

عکس: ایسنا

  زنی که با همدستی شوهر و پسرعمویش، مردی میوه‌فروش را به‌خاطر رابطه‌اش با او به قتل رسانده بود، در جلسه محاکمه‌اش جزییات قتل را توضیح داد و پذیرفت مقصر این قتل است.

  این قتل دوسال قبل در جنوب‌شهر تهران اتفاق افتاده بود و جوان میوه ‌فروشی که با زنی متاهل رابطه ‌داشت، وقتی به خانه او رفت، به‌دست شوهر وی کشته ‌شد.

کرمی، نماینده دادستان در ابتدای جلسه رسیدگی به این پرونده که صبح دیروز برگزار شد، در توضیح کیفرخواست گفت: خانواده جوان ۲۳ساله‌ای به‌نام شاهین ۲۳آذر سال ۹۰ به پلیس خبر دادند این جوان گم شده است. در تحقیقات بعدی ماموران به روابط شاهین شک کردند و با پیگیری‌هایی که انجام دادند، متوجه ‌شدند شاهین با زنی متاهل به‌نام مهری رابطه ‌داشت و در آخرین‌ مکالمه تلفنی‌اش هم با این زن صحبت کرده‌ است. ماموران مهری را شناسایی و بازداشت کردند. در تحقیقاتی که انجام گرفت، مشخص شد علاوه بر مهری، شوهرش سعید و پسرعمویش مهدی نیز در قتل شاهرخ نقش ‌داشتند. اکنون به‌عنوان نماینده دادستان درخواست مجازات برای سعید متهم ردیف اول به اتهام مشارکت در قتل، آدم‌ربایی و جنایت بر میت، مهری متهم ردیف دوم به‌اتهام مشارکت در قتل و آدم‌ربایی و مهدی متهم به معاونت در قتل درخواست صدور مجازات دارم.

در ادامه پدرومادر مقتول در جایگاه حاضر شدند و برای قاتلان درخواست صدور حکم قصاص کردند. در این هنگام قاضی دادگاه خطاب به اولیای‌دم مقتول گفت: شاهین با زنی به‌صورت صیغه‌ای ازدواج کرده و از آنجایی که ماجرای رابطه‌اش با مهری را به زن صیغه‌‌ای‌اش گفته بود، پلیس موفق شد این زن را شناسایی و بازداشت کند آیا از این ماجرا خبر دارید؟

پدر شاهین جواب داد: از اینکه پسرم به‌صورت صیغه‌ای با زنی ازدواج کرده بود، خبر نداشتم و از روابط او هم بی‌اطلاع بودم اما شاهین پسر خوبی بود و به‌خاطر اینکه او را کشته و جسدش را مثله کرده‌اند، درخواست قصاص دارم.

سپس مهری، متهم ردیف دوم پرونده در جایگاه قرار گرفت و به دستور قاضی عزیزمحمدی-رییس دادگاه- متهمان دیگر از دادگاه خارج‌شدند. قاضی سپس خطاب به این زن گفت: تو در اولین بازجویی‌ها گفته‌ای شاهین وارد خانه تو شده، جلوی دماغت دستمالی گرفته و تو را بیهوش کرده و بعد هم مورد تجاوز قرار داده‌ است، به همین دلیل هم شوهرت او را کشته ‌است اما بعد ادعا کردی این گفته‌ دروغ بوده و رابطه‌ات با شاهین با میل خودت بود و بعداز مدتی دچار عذاب‌وجدان شدی و دست به خودکشی زدی. کدام‌یک از این حرف‌ها درست است؟

متهم پاسخ داد: من خودم با مقتول رابطه برقرار کردم و ادعای اولیه دروغ است.

مهری در توضیح آنچه اتفاق افتاده بود، گفت: مدتی قبل از حادثه با شاهین آشنا شدم. او میوه‌فروش دوره‌گرد بود و من همیشه از او میوه می‌خریدم. اول مزاحم من شد اما بعد خودم خواستم با او رابطه داشته ‌باشم و او را به خانه‌ام دعوت کردم. ما با هم رابطه‌جنسی داشتیم. بلافاصله بعد از این اتفاق بسیار پشیمان شدم و دیگر نمی‌توانستم خودم را راضی کنم به زندگی ادامه بدهم. به همین‌خاطر هم خودکشی کردم. چند بسته قرص خوردم و با چاقو چندین ضربه به شکم خودم زدم. مرا به بیمارستان بردند و از مرگ نجات پیدا کردم. دوباره می‌خواستم خودکشی کنم که شوهرم از من توضیح خواست، به او گفتم با مردی رابطه داشتم و البته گفتم که خودم خواستم. شوهرم گفت آن مرد را به خانه بیاور. من هم با شاهین قرار گذاشتم و گفتم ساعت ۱۲شب کسی خانه نیست. شاهین آمد. حالم بد بود. از اتاق بیرون رفتم. بعد سعید و مهدی که در خانه مخفی شده‌ بودند، آمدند و با شاهین درگیر شدند. وقتی برگشتم، دیدم دست‌وپا و دهان شاهین را بسته‌اند. آنها با پوتین چندین ضربه به بدنش کوبیدند. شاهین خفه ‌شده‌ و مرده بود. بعد به اتفاق جسد را داخل صندوق‌عقب ماشین گذاشتیم و به بیابانی بردیم و آنجا شوهرم از باک ماشین بنزین کشید و او را آتش زد. سپس سعید- شوهر مهری و متهم ردیف اول – به دادگاه فراخوانده شد. او اتهامش را قبول نکرد اما پذیرفت متهم در خانه او کشته ‌شده است. او گفت: من شهرستان بودم که پسرم تماس گرفت و گفت مادرش خودکشی کرده است. بلافاصله به تهران برگشتم. به زنم گفتم برای چه این کار را کردی؟ چیزی نگفت. تا اینکه مدتی بعد، یکی از مغازه‌داران محل گفت مهری به سراغش رفته و مرگ‌موش خواسته ‌است. من هم بلافاصله به خانه رفتم، دیدم زن همسایه‌ هم متوجه شده زنم قصد خودکشی دارد و نمی‌گذارد او وارد خانه شود. به محض اینکه رسیدم، از زنم خواستم بگوید به چه‌دلیل این کارها را می‌کند. آن زمان بود که به من گفت شاهین به او تجاوز کرده‌ است. من هم خواستم تا شاهین را به خانه بیاورد.

متهم در پاسخ به این سوال که چرا علیه شاهین شکایت نکرده، گفت: ما رفتیم و شکایت هم کردیم اما در کلانتری گفتند باید مشخصه‌ای بدهید که ما نداشتیم. چند روز بعد زنم با من تماس گرفت و گفت دوباره شاهین را دیده و او بازهم مزاحمش شده است. من هم گفتم به خانه بیاورش. خودم به مهدی زنگ زدم و گفتم بیاید و موضوع را توضیح دادم. ما در خانه مخفی شده‌ بودیم که شاهین وارد شد و بلافاصله لباس‌هایش را درآورد. خیلی ناراحت شدم. وقتی با مهدی بیرون آمدیم و ما را دید، ترسید. خودش همکاری کرد دست‌وپایش را ببندیم. وقتی متوجه شد قصد دارم به پلیس زنگ بزنم دادوفریاد کرد. دهانش را بستیم که صدا بیرون نرود. او سرش را به زمین می‌کوبید و خونریزی همان‌موقع اتفاق افتاد و باعث مرگش شد. من او را نکشتم. درمورد سوزاندن جسد هم باید بگویم که آنجا آتش بود و ما می‌خواستیم خودمان را از جسد خلاص کنیم، به‌خاطر همین او را داخل آتش‌ انداختیم.

در ادامه مهدی در جایگاه حاضر شد و دفاعیات خودش را مطرح کرد. بعد از بیان آخرین دفاعیات متهمان و وکلای‌مدافع آنها، هیات‌قضات وارد شور شدند و سعید را به جرم قتل، به قصاص و مهری را به جرم معاونت در قتل، به ۱۵سال حبس و برای رابطه‌نامشروع به ۹۹ضربه شلاق و مهدی را نیز به ۱۵سال حبس محکوم کردند.

منبع: http://goo.gl/M724BD