صفحه اصلی  »  2013 July
image_pdfimage_print
مرداد
۹
۱۳۹۲
رشد روزافزون خشونت خانگی در ایالت آسام هند
مرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰

image_pdfimage_print

UN PhotoP. Sudhakaran

عکس : UN Photo/P. Sudhakaran

خانه امن- گوواهاتی: در میان تمامی جرائم ثبت شده توسط کمیسیون زنان ایالت آسام Assam  در طول سه سال گذشته، خشونت خانگی بالاترین آمار را داشته است. شمار این جرائم در آسام به سرعت رو به افزایش است.

بین ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲، کمیسیون زنان حدود ۳۵۸ مورد خشونت خانگی، چند همسری، نفقه، مهریه، تجاوز، آدم ربایی، آزار و اذیت های جنسی، و دیگر موارد مشابه را ثبت کرده است. در طول این دوره، ۱۴۸ مورد از این موارد مربوط به خشونت خانگی، ۲۰ مورد مربوط به چند همسری، و ۱۶ مورد مربوط به نفقه بوده اند. علاوه بر این، ۳۰ مورد مهریه، ۱۷ مورد تجاوز، ۷ آدم ربایی، ۲ مورد آزار و اذیت جنسی، ۲۰ مورد ملکی و ۱۰۸ مورد متفرقه اما مشابه به ثبت رسیده اند.

مونیدیپا برکاکوتی Monideepa Borkakoty  دبیر کمیسیون گفت: “هیچ شکی نیست که جرائم علیه زنان رو به افزایش است، اما سطح آگاهی نیز نسبت به این مسئله ارتقاء پیدا کرده است و قربانیان بیشتری سکوت خود را می شکنند و شکایتشان را به کمک این کمیسیون به ثبت می رسانند”.

او گفت که قانون بسیار قدرتمندی برای جلوگیری از خشونت خانگی وجود دارد که “قانون حفاظت از زنان در برابر خشونت خانگی” نام دارد. او اضافه می کند: “مردم گمان می کنند که تنها زنان متأهلی که توسط خانواده شوهر و شوهرشان مورد آزار و اذیت و ظلم قرار می گیرند می توانند شکایت کنند. اما بر اساس این قانون، حتی شرکای زندگی، مطلقه ها و هر کسی که کمکی در این رابطه بخواهد می تواند شکایتش را ثبت کند”.

او گفت آزار و اذیت زنان در محل کار نیز رو به افزایش است. این کمیسیون از دولت خواسته است که برای پیشگیری از این معضل یک کمیته کنترل و ثبت شکایت  در هر اداره ای تشکیل دهد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/9RG5A

 

مرداد
۹
۱۳۹۲
بازار موقت جنت ، ویژه زنان سرپرست خانوار به بازار دائمی تبدیل می‌شود
مرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

2005_0313Image0005

عکس: ساماندهی تهران

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران از دائمی شدن بازار جنت ، ویژه زنان سرپرست خانوار خبر داد و گفت : بازار جنت که تاکنون به صورت موقت و در چادر برقرار بود و فعالیت می کرد هم اکنون در حال احداث به صورت دائمی است و تا دو ماه دیگر غرفه داران فعالیت خود را در بازار دائمی ادامه خواهند داد.

  مهندس رضا قدیمی افزود: زنان سرپرست خانوار در غرفه های حدودا ۶ متری در این محوطه مشغول به فعالیت بوده و آثار هنری و تولیدی خود را به فروش می گذارند و در حال حاضر در زمین مجاور بازار کنونی و موقت جنت ، بازار دائمی در حال آماده سازی است.

وی با بیان اینکه مدیریت و نگهداری بازار با شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل است افزود : بازارهای حکیمیه ، جنت و خاوران توسط ساماندهی مشاغل مدیریت و اداره شده و بهره برداری از آن به عهده ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است.

مدیرعامل شرکت ساماندهی صنایع و مشاغل شهر تهران همچنین خاطرنشان کرد: غرفه هایی که در بازار دائمی جدید دراختیار زنان سرپرست خانوار و غرفه دارن قرار می گیرد همانند غرفه های بازار خاوران و حکمیه است و مساحتی حدود ۶ و ۷ متری دارد.

قدیمی افزود: مسولیت و نحوه واگذاری غرفه ها به عهده ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار است و ساماندهی صنایع و مشاغل نقشی در واگذاری آن ندارد.

منبع: http://goo.gl/4UgMXn

مرداد
۹
۱۳۹۲
چرا در گمانه‌زنی‌های انتخاب وزرا حرفی از حضور زنان در میان نیست؟
مرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 IMG12041606عکس:ایسنا

فاطمه راکعی نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی و فعال حوزه زنان گفت: متاسفانه گمانه‌زنی‌ها حاکی از آن است که زنان با عنوان وزیر در کابینه دولت یازدهم حضور ندارند. این وضعیت برای جامعه زنان نگران‌کننده است و به عنوان نیمی از کسانی که به دولت تدبیر و امید رأی داده‌ایم، از رییس‌جمهور منتخب خواستار حضور زنان در کابینه دولت یازدهم هستیم.

وی افزود: از رییس‌جمهور منتخب انتظار استفاده از ظرفیت‌های زنان به عنوان وزیر را داریم و به روش‌های مختلف مانند حضور در کارگروه زنان تعیین کابینه یازدهم به ایشان اعلام شده است که خواسته ما حضور پنج زن به عنوان وزیر در کابینه یازدهم است.

فاطمه راکعی تاکید کرد: حداقل خواسته ما، حضور سه زن در کابینه است که بدین منظور معصومه ابتکار، زهرا شجاعی، مرضیه وحید دستجردی پیشنهاد شده‌است. آنان زنان توانمندی هستند که در دولت‌های مختلف در کابینه حضور داشته و توانایی خود را اثبات کرده‌اند.

چرا در گمانه‌زنی‌های انتخاب وزرا حرفی از حضور زنان در میان نیست؟

راکعی با بیان اینکه تابوی حضور زنان به عنوان وزیر در کشور شکسته شده است، اظهار کرد: تابوی حضور زنان به عنوان وزیر در دولت اصلاحات وجود داشت، اما در حال حاضر این تابو شکسته شده و کسی نمی‌تواند ادعا کند که علما مخالف حضور زنان به عنوان وزیر در کابینه هستند. فقط باید دید که چرا در گمانه‌زنی‌های انتخاب وزرا حرفی از حضور زنان در میان نیست؟

دبیرکل جمعیت زنان مسلمان نواندیش در پاسخ به این پرسش که زنان را برای تصدی چه وزارتخانه‌ای پیشنهاد کرده‌اید، اظهار کرد: زنان توانایی اداره وزارتخانه‌های زیادی را دارند و ما آنان را برای وزارتخانه‌های تعاون، کار و رفاه اجتماعی، آموزش و پرورش، فرهنگ و ارشاد اسلامی، ورزش و جوانان و اقتصاد پیشنهاد داده‌ایم علاوه بر آن زنان می‌توانند در معاونت‌های مختلف ریاست جمهوری از معاونت پارلمانی گرفته تا علوم و فناوری نقش مهمی را ایفا کنند.

رییس فراکسیون زنان و کمیته زنان و جوانان مجلس ششم شورای اسلامی درباره دلایل ضرورت ارتقاء جایگاه مدیریتی زنان، اظهار کرد: ارتقای جایگاه مدیریتی زنان حق آنان است، چرا که زنان از نظر توانمندی نه تنها از مردان کمتر نیستند؛ بلکه در برخی حوزه‌ها قوی‌تر هم هستند؛ به گونه‌ای که توانایی مدیریتی و قدرت اجرایی برخی از آنان هم از نظر سوابق کاری و هم از نظر تخصص بهتر از بعضی مردان است.

زنان به خاطر جنسیت از دور مدیریت کلان کشوری کنار گذاشته نشوند

راکعی تاکید کرد: زنان در سطوح مدیریتی با دغدغه‌های زنانه و مادرانه قوی برای بهبود اوضاع کشور تلاش می‌کنند و به گونه‌ ریشه‌ای برای بهبود اوضاع وارد عمل می‌شوند علاوه بر آن از انگیزه قوی برای خدمت‌رسانی به مردم بهره‌مند هستند، بنابراین امیدواریم که تنها به خاطر جنسیت از دور مدیریت کلان کشوری کنار گذاشته نشوند.

وی با بیان اینکه زنان نیمی از نیروی انسانی کشور را تشکیل می‌دهند، اظهارکرد: زنان ایرانی در لوای نظام جمهوری اسلامی ایران زندگی می‌کنند و حضرت امام (ره) همواره تاکید داشتند که آنان باید در حوزه‌های مختلف فعال باشند و در مقدرات مملکت دخالت کنند. در حال حاضر نیز بیش از ۶۰ درصد از آمار راه یافتگان به دانشگاه‌ها را دختران تشکیل می‌دهند و در حوزه‌های مختلف از تخصص برخوردار هستند و هر وقت فرصتی برای بروز توانایی‌های خود پیدا کرده‌اند، به نحو احسن عمل کرده‌اند، بنابراین زنان اندیشمند و فرهیخته می‌توانند به حل مسائل کشور کمک کنند.

تلاش برای حضور پررنگ زنان در دولت تدبیر و امید

دبیر کل جمعیت زنان مسلمان نواندیش با تأکید بر اینکه همه تلاش خود را برای حضور زنان به عنوان وزیر در کابینه دولت یازدهم خواهیم کرد، گفت: هم در دولت اصلاحات و هم در دولت‌های بعدی شاهد خدمات ارزشمند زنان در دولت بوده‌ایم، بنابراین چرا باید این فرصت را از کشور دریغ کنیم، بنابراین تمام تلاش خود را به کار می‌بندیم تا زنان حضور پررنگی در دولت تدبیر و امید داشته باشند و از توانایی و تخصص آنها بهره برده شود.

راکعی در پایان در پاسخ به این پرسش که آیا برای بیان مطالبات خود جلسه‌ای با رییس‌جمهور منتخب داشته‌اید؟ اظهار کرد: متاسفانه امکان ملاقات با دکتر روحانی فراهم نشده‌ است، اما خواسته‌های خود را از کانال‌های مختلف به اطلاع او رسانده‌ایم.

منبع: http://goo.gl/7sH0IY

مرداد
۹
۱۳۹۲
دردسرعشق دختر تهرانی به ماموران یگان امداد
مرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

13910710192033769_PhotoLعکس: خبرگزاری فارس

 مردی برای اینکه بتواند دل دختر مورد علاقه‌اش را به دست بیاورد، اقدام به جعل عنوان نظامی و پوشیدن لباس یگان امداد کرد.

شب گذشته چند بسیجی در حال تردد در خیابان پیروزی بودند که فردی را با لباس یگان امداد تهران مشاهده کردند.

بسیجیان که به دلیل پایین بودن سن فرد و بالا بودن درجه‌اش شک کرده بودند، موضوع را به کلانتری ۱۲۸ تهران‌نو اعلام کردند.

ماموران کلانتری سریعا خود را به موقعیت اعلام شده رساندند و مشاهده کردند که فردی با کتانی، لباس ماموران یگان امداد را پوشیده و در حالی که شاید ۲۲ سال دارد، درجه‌اش سرهنگی است.

به دنبال این موضوع ماموران متهم را بازداشت کردند و جهت تحقیقات به کلانتری انتقال دادند.

متهم که فاقد هر گونه مدارک نظامی بود، خود را بیژن ۲۳ ساله معرفی کرد و گفت: قصد رفتن به خواستگاری را داشتم ولی دختر مورد علاقه‌ام عاشق ماموران یگان امداد تهران است و من هم برای اینکه بتوانم دل دختر و خانواده‌اش را به دست بیاورم، لباس ماموران یگان امداد را پوشیدم و در حال رفتن به خواستگاری بودم چرا که می‌دانستم با این اقدام حتما جواب دختر مورد علاقه‌ام مثبت است.

رئیس کلانتری با بیان اینکه متهم به دلیل جعل عنوان مامور به مقام قضایی معرفی شد، اظهار کرد: هموطنان می‌توانند در صورت مشاهده افراد مشکوک که لباس نظامی به تن دارند، موضوع را به سامانه ۱۱۰ اعلام کنند.

منبع: http://goo.gl/sOVS7H

مرداد
۹
۱۳۹۲
مردان برای موفقیت به زنان احتیاج دارند
مرداد ۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
image_pdfimage_print

Father-and-Daughter-3

عکس: روان آنلاین

 آیا تا به حال اندیشیده‌اید که چرا برخی از مردان خسیس و برخی دیگر بخشنده و سخاوتمندند و اینکه چه انگیزه‌ای «بیل گیتس» را ترغیب کرد تا بیش از ۲۸ میلیارد دلار هدایای بشردوستانه اهدا کند در حالی که بسیاری از هم‌ترازهای او کنترل شدیدتری روی دارایی‌های خود دارند؟

شواهد و بررسی‌های جدید پاسخ‌های قابل تاملی را در این زمینه ارائه می‌دهند. بر اساس نتایج یک مطالعه گسترده، وجود زن در خانواده حتی یک نوزاد دختر می‌تواند محرک کافی باشد تا مردان را به بخشنده بودن و سخاوتمندی ترغیب کند.

در مطالعه‌ای جدید «میشل دال»، «کریستین دزو» و «دیوید گادیس راس» به بررسی ویژگی بخشندگی و انگیزه‌ای که مردان را به سوی این صفت مثبت سوق می‌دهد، پرداختند. در این بررسی، این سه محقق به کشف پاسخ این سوال پرداختند که چرا برخی مدیران مرد در پرداخت حقوق به کارمندان خود دست‌ودل‌بازتر هستند.

این سه محقق با بررسی ۱۰ هزار کمپانی دانمارکی در مدت زمان یک دهه، میزان حقوق پرداختی به کارمندان در این کمپانی‌ها را مورد مطالعه قرار دادند.

نتایج بررسی‌ها نشان داد که مدیران این کمپانی‌ها پس از پدر شدن به طور کلی دستمزد کارمندانشان را کاهش دادند. این مدیران معتقد بودند که منابع موجود در کارخانه‌هایشان تامین کننده زندگی آنان و خانواده رو به رشدشان است و باید در صرفه‌جویی و حفظ آن کوشا باشند حتی اگر تامین خانواده‌شان به بهای کم کردن دستمزد کارمندانشان تمام شود. اما نکته جالب در مورد این مطالعه این بود که تغییرات در میزان پرداخت حقوق‌ها به جنسیت فرزند صاحب کمپانی یا کارخانه پس از پدر شدن وی، بستگی داشت به این ترتیب که این مدیران پس از پسردار شدن حقوق کارمندانشان را خیلی بیشتر کاهش دادند در حالی که اگر صاحب فرزند دختر می‌شدند این تغییر در دستمزد کارمندان به مراتب کمتر مشاهده می‌شد.

محققان در این مطالعات دریافتند که فرزندان دختر پدران خود را آرام می‌کنند و پدران دختردار بیشتر رفتارهای مراقبتی دارند. به نظر می‌رسد مردانی که صاحب فرزند دختر می‌شوند روحیه حساس‌تری پیدا می‌کنند.

برخی دیگر از مطالعات نیز این رابطه را تایید می‌کنند به طوری که در یک بررسی دیگر معلوم شد قانونگذاران آمریکایی وقتی فرزند دختر دارند با بلندنظری رای می‌دهند و این ارتباط در مورد قانونگذارن مرد انگلیسی هم صادق است.

تیم تحقیقاتی پروفسور «وان لانگ» در مطالعه‌ای دیگر دریافتند پدرانی که تعداد خواهر بیشتری دارند زمان بیشتری را برای تربیت فرزندانشان صرف می‌کنند. همچنین رفتارهای پرورشی و روحیه مراقبتی خواهران به برادرانشان نیز منتقل می‌شود.

برخی از خیرترین مردان نیز وجود زنان در زندگی‌شان را عامل بخشنده بود خود می‌دانند. زمانی که بیل گیتس در مسیر ثروتمندترین مرد جهان قدم برداشت، تصمیم داشت راه‌اندازی موسسه خیریه‌ای را به تعویق اندازد اما سال بعد، نظر خود را تغییر داد و سه سال پس از آن در فهرست بخشنده‌ترین افراد در آمریکا قرار گرفت. در واقع در فاصله این سال‌ها او صاحب اولین فرزند دختر خود شد.

همچنین در محیط های کاری نیز حضور بیشتر زنان در پست‌های مدیریتی ضروری است. بررسی‌ها تایید کرده است در کارخانه‌هایی که زنان در پست‌های مدیریتی ارشد قرار دارند، این محیط‌های کاری بهتر مدیریت می‌شوند. در حقیقت مدیران زن ابعاد متنوع و سبک‌های کار گروهی بیشتری را ارائه می‌دهد.

اکثر ما این مطلب را شنیده‌ایم که در پشت هر مرد موفق یک زن توانا و حامی قرار دارد و اما در مورد تاثیر عمیق وجود زنان در زندگی مردان سخاوتمند نیز می‌توان گفت که در مقابل مردان موفق، زنانی توانا حرکت می‌کند که مردان هوشیار و دانا راهنمایی آنها را می‌پذیرند و از ایشان پیروی می‌کنند.

منبع: http://goo.gl/wtO9eo

مرداد
۹
۱۳۹۲
داماد قاتل دستگیر شد
مرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 1033006

 عکس: خراسان

  نماینده دادستان مشهد برای تازه داماد افغانی که همسر ۲۰ ساله ایرانی اش را با ضربات چوب و چاقو کشته بود به دلیل ارتکاب ۵ جرم کیفرخواست صادر کرد.

عصر پانزدهم مرداد سال گذشته، صاحب کار یک جوان افغانی که از چند روز قبل سر کارش حاضر نشده بود با تلفن همراه وی تماس گرفت و علت حضور نیافتن وی را در سر کار ساختمانی جویا شد اما در میان بهت و ناباوری صاحب کار، جوان افغانی به وی گفت: چند روز قبل همسرم را در منزل مسکونی ام کشته ام و الان هم فراری هستم. به همین خاطر دیگر نمی توانم برای شما کار کنم. صاحب کار ساختمان که همچنان حیرت زده بود به آدرس منزل کارگرش واقع در ابوطالب ۸۰ رفت اما وقتی با در بسته مواجه شد موضوع را به آتش نشانی اطلاع داد. دقایقی بعد وقتی نیروهای آتش نشان در منزل را گشودند با جسد خون آلود زن جوانی در زیر پتو روبه رو شدند که چاقوی بزرگی در شکمش قرار داشت. لحظاتی بعد نیروهای انتظامی وارد ماجرا شدند و مراتب را به قاضی اسماعیل شاکر (قاضی ویژه قتل عمد در زمان حادثه) اطلاع دادند.

بررسی های مقام قضایی نشان داد جسد مربوط به زن ۲۰ ساله ای است که آثار شکافتگی در سرش نیز مشهود بود. مشاور املاکی که منزل را برای جوان افغانی اجاره کرده بود در تحقیقات انجام شده عنوان کرد: حدود یک ماه قبل این منزل را برای تازه داماد افغانی اجاره کردم اما بررسی قولنامه موجود مشخص کرد که جوان افغانی مدارک اقامتی در ایران نداشته و به طور غیرمجاز وارد خاک جمهوری اسلامی شده است و به همین دلیل هم قولنامه مذکور به نام همسر ایرانی این جوان تنظیم شده است.

چند روز بعد کارآگاهان اداره جنایی پلیس آگاهی خراسان رضوی که با دستورات مقام قضایی عملیات دستگیری متهم افغانی را در دستور کار قرار داده بودند موفق شدند او را در استان قم شناسایی و دستگیر کنند.

متهم ۳۰ ساله این پرونده پس از انتقال به مشهد در شعبه ۸۰۹ مجتمع قضایی شهید قدوسی توسط قاضی شاکر مورد محاکمه قرار گرفت. وی در آخرین جلسه بازپرسی به قاضی ویژه قتل عمد گفت: من کارگر بنایی هستم. برای اولین بار هنگام کار در یک هتل با همسرم آشنا شدم. او در آن هتل به کار آشپزی مشغول بود. پس از آن تصمیم به ازدواج گرفتیم ولی چون مدارک هویتی نداشتم در یک منزل مسکونی او را عقد کردم ولی اجازه ازدواج از هیچ مرجع رسمی دولتی را نداشتم.

وی در آخرین دفاع از خود نیز درباره ارتکاب جنایت هم گفت: قتل همسرم را قبول دارم. چند سال قبل به طور غیرمجاز وارد ایران شدم و چند ماه قبل از جنایت نیز خ-ح را به عقد خودم درآوردم ولی با یکدیگر اختلافات خانوادگی داشتیم. آن روز صبح هم با هم جر و بحث کردیم که من چوب بزرگی را برداشتم و به سر و بدن او زدم سپس با چاقو به وی حمله ور شدم ولی چاقو را از شکمش بیرون نکشیدم و متواری شدم. الان هم نادم و پشیمان هستم.

در پی اعتراف صریح متهم به قتل، پرونده این جنایت پس از تکمیل تحقیقات به شعبه اظهارنظر مجتمع قضایی شهید قدوسی مشهد ارسال شد. نماینده دادستان نیز پس از مطالعه دقیق پرونده و با توجه به تفهیم ۵ اتهام به تازه داماد افغانی کیفرخواست این پرونده را صادر و از دادگاه کیفری استان خراسان رضوی برای متهم تقاضای مجازات کرد.

طبق کیفرخواست صادره از سوی دادیار اظهارنظر مجتمع قضایی شهید قدوسی مشهد متهم افغانی ۳۰ ساله که ح-ت نام دارد با ۵ اتهام به زودی محاکمه می شود.در کیفرخواست صادره برای متهم بی سواد این پرونده که تبعه کشور افغانستان است به اتهامات یک فقره قتل عمدی زن مسلمان و همچنین ایراد جرح عمدی با چاقو قبل از فوت (جراحات غیرکشنده)، ورود غیرمجاز به داخل خاک ایران، ثبت نکردن واقعه ازدواج دائم و ازدواج با زن ایرانی بدون داشتن مجوز قانونی، تقاضای مجازات شده است. در کیفرخواست صادره آمده است: با توجه به دلایل و مدارک موجود در پرونده، گواهی پزشکی قانونی مبنی بر سلامت…

منبع: http://goo.gl/0Y1U9d

مرداد
۹
۱۳۹۲
نجات ۱۰۵ کودک آمریکایی از دام قاچاقچیان
مرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

childعکس: همشهری آنلاین

پلیس فدرال آمریکا از نجات ۱۰۵ کودک از دام باندهای قاچاق انسان خبر داد. به گزارش ایسنا، بنابر اعلام پلیس فدرال آمریکا در این عملیات ۳ روزه که در ۷۶ شهر آمریکا انجام شد ۱۰۵ کودک نجات یافتند که جوان ترین آنها نوجوانی ۱۳ ساله بود.

همچنین در طول این عملیات ۱۵۰ دلال و قاچاقچی انسان دستگیر شدند.به گزارش شبکه خبری ان بی سی، این عملیات بزرگ ترین اقدام پلیس فدرال آمریکا برای نجات کودکان قربانی سوء استفاده جنسی در این کشور بوده است.

 ران هاسکو، مدیر بخش تحقیقات جنایی پلیس فدرال آمریکا گفت: سوء استفاده جنسی از کودکان از معضلات جدی جامعه آمریکاست و این عملیات یادآوری می کند که این گونه جرایم ممکن است در هر جایی اتفاق بیفتد و پلیس متعهد به جلوگیری از وقوع آنهاست. اعضای این باندهای قاچاق برای به دام انداختن کودکان بی خانمان و یا از طبقه اجتماعی پایین اقدام می کردند.

 منبع: http://goo.gl/7wh8mO

مرداد
۹
۱۳۹۲
گذشت از قصاص جوانی که خواهر و برادرش را کشت
مرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

images

عکس: خبر گزاری مهر

  مردی که خواهر و برادر خود را به قتل رسانده است روز دوشنبه از پدر و مادر خود به‌عنوان اولیای ‌دم مقتولان رضایت گرفت. ماموران پلیس دو سال قبل در جریان وقوع جنایت در خانه‌ای در جنوب غرب پایتخت قرار گرفتند و وقتی به آنجا رفتند، با پیکر بی‌جان دختر و پسر جوانی مواجه شدند و فهمیدند دختر دیگری نیز با ضربات چاقو زخمی شده است و خونریزی شدیدی دارد. این فرد به‌ سرعت به بیمارستان منتقل و تحقیقات پیرامون این جنایت آغاز و معلوم شد قاتل برادر ۲۵ساله دو مقتول به نام حسن است که در پی اختلافات خانوادگی دست به جنایت زده است.

ماموران حسن را بازداشت کردند و برای روشن‌شدن جزییات واقعه به بازجویی از پدر او پرداختند. این مرد گفت: حسن با برادر و خواهرش اختلافاتی داشت. زمان حادثه ما داشتیم شام می‌خوردیم که حسن با برادرش مشاجره کرد. من از آنها خواستم سکوت کنند. پسر و دو دخترم به اتاقی رفتند و حسن هم دنبالشان رفت و در اتاق را پشت سرش بست. من صدای جیغ و داد و فریاد را می‌شنیدم اما تصور می‌کردم آنها فقط جروبحث می‌کنند. وقتی صداها شدت گرفت در را شکستم و داخل رفتم و دیدم سه بچه‌ام خونین هستند با داد و فریاد از همسایه‌ها کمک خواستم و همگی با هم توانستیم حسن را بگیریم و چاقو را از دستش درآوریم.

حسن بعد از بازداشت به پلیس آگاهی منتقل شد و از سویی از بیمارستان خبر رسید دختر مجروح از مرگ دور شده و بعد از مداواهای تکمیلی ترخیص می‌شود.

متهم به قتل در اداره آگاهی به کشتن خواهر و برادرش اعتراف کرد و به بازپرس جنایی معرفی شد. او در این مرحله نیز جرمش را پذیرفت و گفت: من با برادرم اختلاف جزیی داشتم اما آن شب درگیری ما شدت گرفت و دو خواهرم نیز وارد ماجرا شدند. پدرم هم از آنها حمایت کرد و همین مسئله باعث شد بیشتر از پیش عصبانی شوم. وقتی آنها به اتاق رفتند دنبال شان رفتم و در حالی‌که از شدت خشم کنترلی بر رفتارم نداشتم با چاقو آنها را زدم. من این چاقو را از قبل تهیه کرده بودم و در گاوصندوق نگه می‌داشتم. در حالت عصبانیت آن را از گاوصندوق برداشتم و قتل را انجام دادم. من در آن لحظات به حال خودم نبودم و حالا از کاری که کرده‌ام به شدت پشیمان هستم.

متهم بعد از اعتراف به جرمش با قرار بازداشت روانه زندان شد و در دو سال گذشته در انتظار برگزاری جلسه محاکمه بود تا اینکه روز دوشنبه والدین وی به دادسرای جنایی تهران رفتند و اعلام کردند پسر خود را می‌بخشند و هیچ درخواستی برای مجازات وی ندارند. بنابر این گزارش حسن با روشن‌شدن تقاضای اولیای دم مقتولان، به‌زودی در دادگاه کیفری استان تهران محاکمه می‌شود.

منبع: http://goo.gl/vQtp1g

مرداد
۹
۱۳۹۲
جنایت شبانه در پرونده زن و مرد فراری
مرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

9dviuyv8gso5rcklpcsa

عکس: ilfa.ir

  زن و مردی که بعد از خیانت به همسرانشان با هم فرار کرده بودند، به اتهام قتل پای میز محاکمه می‌روند. کارآگاهان جنایی استان فارس اواخر سال گذشته در جریان کشف جنازه مرد جوانی در خیابان قرار گرفتند و وقتی به محل حادثه رفتند جسد غرق در خون مرد جوانی را دیدند که هدف گلوله قرار گرفته بود. شواهد موجود در صحنه جرم نشان می‌داد قتل در همانجا انجام شده و به احتمال زیاد هدف قاتل انتقام جویی بوده است. پیکر خونین مقتول در حالی به پزشکی‌قانونی منتقل شد که هویت وی نامعلوم بود.

کارآگاهان در گام بعدی فهمیدند مردی مفقود شدن برادرش به نام یاسر را گزارش داده است. این مرد بعد از دیدن جسد هویت وی را تایید کرد و اطلاعاتی را در اختیار پلیس قرار داد که به رازگشایی از جنایت منجر شد.

این مرد گفت: همسر من به نام فرناز چند ماه قبل با یکی از دوستانم رابطه برقرار کرد و با او از محل سکونت مان در شهرستان نهاوند گریخت. بعد از این اتفاق من علیه همسرم شکایت کردم و خودم نیز به جست‌وجو برای پیدا کردن ردی از فرناز پرداختم تا اینکه فهمیدم او همراه دوستم که نیما نام دارد به مشهد فرار کرده‌اند. در حالی‌که حکم جلب هر دو نفرشان را در دست داشتم به مشهد رفتم و همه‌جا را گشتم تا بلکه آنها را پیدا کنم اما جست‌وجوهایم فایده‌ای نداشت تا اینکه بعد از مدتی خبر تازه‌ای به دستم رسید و فهمیدم آن دو به شیراز آمده‌اند .

این مرد ادامه داد: موضوع را با برادرم در میان گذاشتم و او قبول کرد به من در پیدا کردن فرناز و نیما کمک کند. دو نفری به شیراز آمدیم و در تلاش بودیم تا محل سکونت آن دو را پیدا کنیم که برادرم به قتل رسید.

مرد جوان درباره شب حادثه گفت: یاسر برای خرید غذا از محل اقامت مان بیرون رفت اما هرچه منتظر شدم برنگشت برای همین با تلفن همراهش تماس گرفتم اما گوشی خاموش بود. همان‌موقع احتمال دادم بلایی سر یاسر آمده است به همین دلیل پلیس را از موضوع مطلع کردم.

کارآگاهان بعد از بررسی حرف‌های برادر مقتول و دیدن اسناد و مدارک او اطمینان حاصل کردند وی حقیقت را می‌گوید. به همین سبب نام فرناز و نیما در فهرست مظنونان قرار گرفت و تجسس‌های گسترده‌ای برای یافتن این دو آغاز شد. ماموران بعد از پیگیری سرنخ‌های موجود بالاخره این زن و مرد را بازداشت کردند. آن دو منکر اتهام قتل بودند اما وقتی بازجویی‌های فنی انجام شد فرناز نحوه وقوع جنایت را شرح داد و گفت نیما، یاسر را هدف گلوله قرار داد.

این زن توضیح داد: چند ماه قبل با نیما رابطه برقرار کردم. او از دوستان شوهرم بود و از همین طریق نیز با هم آشنا و به هم علاقه‌مند شدیم. نیما نیز مثل من با همسرش اختلاف داشت برای همین ما تصمیم گرفتیم با هم زندگی تازه‌ای را شروع کنیم. بعد از مدتی هم فکری بالاخره به این نتیجه رسیدیم که بهترین راه این است که از شهرمان فرار کنیم. ما اول به مشهد رفتیم و مدتی را در آنجا بودیم اما باخبر شدیم شوهرم ما را ردیابی کرده است برای همین به ‌سرعت از مشهد فرار کردیم و این‌بار به شیراز آمدیم. خیال می‌کردیم دیگر پیدا کردن ما غیرممکن است تا اینکه خبرهایی به گوشم رسید مبنی بر اینکه شوهرم هنوز دنبالم می‌گردد و فهمیده است در استان فارس هستم. روز حادثه من و نیما به ‌طور اتفاقی در خیابان با یاسر روبه ‌رو شدیم و نیما او را کشت.

نیما وقتی فهمید زن موردعلاقه‌اش همه حقایق را بازگو کرده است، جرمش را گردن گرفت و به ماموران گفت:  فرناز با شوهرش به‌شدت اختلاف داشت و از زندگی با او ناراضی بود من هم وضعیت مشابهی داشتم برای همین وقتی به هم علاقه ‌مند شدیم فرار کردیم و در این مدت همیشه مراقب بودیم ‌گیر نیفتیم تا اینکه شب حادثه وقتی در خیابان راه می‌رفتیم یکدفعه برادرشوهر فرناز را دیدیم او که متوجه ما شده بود به‌سرعت به طرفمان آمد. مطمئن شده بودم می‌خواهد ما را‌ گیر بیندازد و به پلیس خبر دهد برای همین سلاحم را بیرون کشیدم و گلوله‌ای به او شلیک کردم. من این سلاح کمری را مدتی قبل تهیه کرده بودم و همیشه همراه خودم داشتم. آن شب به غیر از ما شخص دیگری در خیابان نبود و کسی متوجه قتل نشد برای همین به‌سرعت فرار کردیم و خیال می‌کردیم هیچ سرنخی از ما وجود ندارد.

متهمان بعد از اعتراف به جرمشان روانه زندان شدند و پرونده اتهامی آنان به جریان افتاد. این دو به‌ زودی در دادگاه کیفری استان فارس پای میز محاکمه می‌روند.

منبع: http://goo.gl/vQtp1g

مرداد
۹
۱۳۹۲
گزارش جدید یونیسف در مورد ختنه زنان
مرداد ۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

First Phase Digital

نویسنده: پریانکا پروتی Priyanka Pruthi))

خانه امن: گزارش جدید یونیسف در مورد ختنه زنان: چگونه مخالفت  را می توان عملاً نشان داد؟

محافظت از کودکان در برابر خشونت، استثمار و آزارو اذیت.سکوت را بشکنید و رک مخالفتتان را با ختنه زنان در اماکن عمومی بیان کنید.

پریانکا پروتی در مورد گردآوری جامع اطلاعات و تجزیه و تحلیل به روز ختنه زنان گزارش می دهد.

گزارش جدید یونیسف مشخص می کند با اینکه پیشرفت های چشمگیری در ترک و از میان بر داشتن مسئله ختنه زنان صورت گرفته است اما هنوز میلیون ها دختر در معرض خطر هستند. بنابراین به یک سری راه کارهای کلیدی نیاز است تا به این عمل یک بار و برای همیشه خاتمه داد.

نیویورک، ایالات متحده آمریکا، ۲۲ جولای ۲۰۱۳- خیریه عبیدی، دختر ۱۰ ساله اهل شهر بورما واقع در شمال غربی سومالی می گوید: “من نمی خواهم که هیچ قسمتی از بدنم بریده شود. من نمی خواهم که ختنه شوم”. خیریه از خون، درد و رنج فیزیکی که باید برای ختنه تحمل کند می ترسد.

فشار روحی این مسئله بر روی او روزانه رو به افزایش است و او اغلب بخاطر اینکه نسبت به بقیه فرق دارد از سوی دوستانش مورد تمسخر و آزار و اذیت قرار می گیرد. ختنه زنان ریشه عمیقی در فرهنگ سومالی دارد و همگانی است.زنان و دختران وادار به ختنه جزئی و یا کامل می شوند، برخی زمانی که یک نوزاد بیش نیستند و برخی زمانی که به بلوغ می رسند، و آن هم به نام حفظ افتخار و مقام زن، پاکدامنی، زیبایی، اطمینان حاصل کردن از توانایی ازدواج کردن است.

اما خیریه دوست ندارد که ختنه شود و یکی از آن دختران باشد. او با اقتدار و به پشتیبانی خانواده و کارکنان حوزه بهداشت و درمان جامعه که قسمتی از جنبش ضد ختنه زنان هستند، بر علیه این عمل ایستادگی می کند.

مخالفت ها رو به افزایش اند

گزارش جدید یونیسف نشان می دهد که اخیراً بسیاری از دختران مانند خیریه، و همچنین زنان و مردان با ختنه مخالفند و اجتماعات بیشتری در حال ترک این سنت قدیمی هستند.

“ختنه زنان” که یک بررسی و تحقیق آماری یونیسف از پویایی و تداوم تغییرات است، از ۷۴ پرسشنامه مطالعاتی که در طول ۲۰ سال از ۲۹ کشور آفریقایی و خاورمیانه که ختنه زنان در آنها رواج دارد تهیه شده است.

کلادیا کاپا، متخصص کنترل و آمار یونیسف می گوید: “این گزارش جامع ترین آمار و تجزیه و تحلیل اطلاعات در مورد ختنه زنان امروز را دارد”. از آنجا که برای اولین بار این گزارش آنچه را که در رابطه با شیوع، طرز تفکرها، و دلایل تداوم این مسئله نشان می دهد، بسیار حائز اهمیت است. در ضمن این اولین گزارشی است که اطلاعاتی در مورد کشورهایی چون عراق که تا کنون هیچ آمار ملی از آن نداشته ایم را شامل می شود.

نتایج این گزارش نشان می دهند که در کشورهایی که ختنه زنان رواج داشته است، این عمل به شدت در حال کاهش است. شیوع این عمل در میان دختران نوجوان بنین، جمهوری آفریقای مرکزی، عراق، لیبریا، و نیجریه ۵۰ درصد کاهش پیدا کرده است. کاپا می گوید: “در اکثر کشورهای مورد مطالعه، بیشتر دختران و زنانی که ختنه شده اند هیچ سودی در این عمل نمی بینند و معتقدند که باید جلوی آن گرفته شود”. “مادران بیشتری متوجه شده اند که عمل ختنه می تواند موجب مرگ دختران و فرزندان دخترشان شود”. بنابراین از مضرات این عمل آگاهی و درک بیشتری ایجاد شده است که به نوبه خود حاکی از پیشرفت در این راستا است”.

“ما حرف نمی زنیم”

شاید یکی از موارد قابل توجه تفاوت آشکار میان کم اهمیت دانستن و رسیدگی نکردن به این مسئله و شیوع چشمگیر آن باشد. حتی در کشورهایی که اکثر زنان و دختران آن ختنه می شوند، اکثر مردم با آن مخالفند.

فرانسیسکا مونتی، متخصص ارشد محافظت از کودکان توضیح می دهد: “این مورد تأکیدی است بر وجود یک اجبار اجتماعی. من این کار را می کنم زیرا که می دانم باید آن را انجام دهم. بینش مشخص این گزارش روشن کردن این واقعیت است که مردم در محیط خصوصی خود از این عمل حمایت نمی کنند. بنابراین ممکن است که من و شما ازاین عمل حمایت نکنیم، اما هم من و هم شما دخترانمان را ختنه می کنیم و در نتیجه هر یک از ما فکر می کنیم که حامی این عمل هستیم در حالی که مشکل تنها این است که با هم صحبت نمی کنیم؛ سکوت می کنیم”.

این گزارش چند مرحله کلیدی را که جهت از میان برداشتن ختنه زنان ضروری است مشخص می کند. یکی از این مراحل پیدا کردن راه کارهایی برای تغییر افکار عمومی نسبت به ترک این عادت است، به نحوی که خانواده ها متوجه شوند که تنها نیستند و افراد بسیاری با این مسئله دست و پنجه نرم می کنند. خانم مونتی تأیید می کند که مشخص شدن این مسئله عکس العمل های سلسله واری را بر علیه ختنه زنان در پی دارد که در نهایت موجب خاتمه دادن به این معضل می شوند.

او می گوید: “البته چندین و چند دهه طول می کشد تا اینکه این عمل بطور کلی ریشه کن شود، اما این مدت برای برنامه های توسعه طولانی نیست، به خصوص زمانی که بدانید که این عمل بیش از هزار سال است که صورت می گیرد”.

با صدای بلند و واضح حرف بزنید

امروزه بیش از ۱۲۵ میلیون دختر و زن ختنه شده در ۲۹ کشور که عمدتاً کشورهای خاورمیانه و آفریقایی هستند وجود دارند و ۳۰میلیون دختر نیز در معرض خطر آن در دهه آینده هستند.

گیتا راو گوپتا، معاون مدیر عامل یونیسف می گوید: “ختنه یک نوع تجاوز به حق سلامت، آرامش و اختیار دختران است”. “آنچه که از این گزارش مشخص می شود این است که قوانین به تنهایی کافی نیستند. هم اکنون باید به دختران و زنان، پسران و مردان اجازه داد که حرف بزنند و اعلام کنند که خواهان از میان برداشتن این سنت هستند”.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://www.unicef.org/protection/57929_69881.html