صفحه اصلی  »  2013 May
image_pdfimage_print
خرداد
۱۰
۱۳۹۲
قول مردانه برای جلوگیری از خشونت علیه زنان تحول جهانی است
خرداد ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

OLYMPUS DIGITAL CAMERAعکس:  migna.ir

 تا جایی که به خاطر می آوریم، همیشه سعی بر این داشته ایم که به خشونت علیه زنان خاتمه دهیم. اما معتقدم که امروز بالاخره در جایی ایستاده ایم که نقطه تحول جهانی است. همان طور که همه ما می دانیم وقایع خشونت آمیز شگفت آور، آشکار و رو به افزایش از دهلی گرفته تا قاهره و از برداسدراپ در آفریقای جنوبی تا ستئوبنویل اهایو  توجه و خشم جهانی را معطوف خود کرده اند. روزنامه نگاران، فعالان، و دیگر نفوذ داران، این موضوع را مشخص کرده اند که تمامی این وقایع توصیفاتی از یک مشکل مشترک جهانی هستند. میزان آگاهی و نیروی محرک جامعه مدنی و رهبران دولت هیچگاه در این رابطه چنین قدرتی نداشته اند. جهانیان مناظره می کنند و پاسخ می دهند. شاید که مهترین مسئله این است که هم اکنون بیشتر از هر زمان دیگر مردان و زنان متحد، همراه و یک پارچه در برابر این موضوع عکس العمل نشان می دهند.

مردانی که در این مبارزه به زنان می پیوندند به مرور زمان بیشتر و بیشتر به این مسئله پی می برند که آنها قسمتی از راه حل این مشکل هستند. تعداد مردانی که شانه به شانه زنان در تظاهراتی که علیه تجاوزات جنسی، اذیت و آزارهای جنسی، خشونت های جنسیتی و بطور کلی تبعیضات صورت می گیرد روز به روز رو به فزونی است. ما شاهد خشم مردان و عکس العمل آنها نسبت به وقایع دهلی، ستئوبنویل و قاهره بودیم. ما شاهد آن بودیم که شهردار شهر دالاس، مایک رالینگ، برنامه ای را طراحی کرده است که مردان شهر را به مبارزه علیه خشونت خانگی فرا می خواند. در نهایت مردان بیشتری روزانه متوجه این مسئله می شوند که خشونت مردان علیه زنان یک مسئله خصوصی و زنانه نیست بلکه یک مسئله حقوقی و انسانی است که ضررش بر همه اثر می گذارد. این عبارت و بیان نا برابری است که همه را محدود می کند. تنها آن زمان که همه ما احساس امنیت کنیم می توانیم پیشرفت کنیم و در این مبارزه پیروز شویم.

به تجربه من، اغلب مردان می خواهند که در رابطه با این مسئله اقدام کنند اما نمی دانند که چه اقدامی و چگونه؟ مردان چه کار کنند تا جلوی این مشکل جهانی و همه گیر را بگیرند؟ تجربه نشان داده است زمانی که مردم دعوت می شوند که قسمتی از راه حل باشند، قسمتی از چیزی بزرگتر، و ترغیب شوند که با دید بازتر و واقع بینانه تری به یک موضوع  فکر کنند،  چه آن موضوع مسئله بزرگ باشد یا کوچک ،در دنیای خود از عهده آن بر می آیند.

به همین دلیل است که کمپین یک میلیون مرد-یک میلیون زن که در ۸ مارس ۲۰۱۳ پایه گذاری شد از مردان جهان می خواهد که به خود بنگرند، به رفتارشان، خانه، مدرسه، محل کار و محیط خود و به وعده های قابل اجرا که به کاهش نا برابری و خشونتی که در اطراف خود مشاهده می کنند احساس تعهد کنند. در نهایت اگر تمام فعالیت ها و اثراتی را که این عمل بر جا می گذارند را روی هم بگذاریم شاهد آن تحول واقعی خواهیم بود.

ما از زنان می خواهیم که از خود و مردان زندگیشان همین را بخواهند و خوشبختانه جواب نیز گرفته ایم. رهبران و شرکا از اقسی نقاط دنیا نیز در حال عمل به قول هایشان در مورد خاتمه دادن به خشونت علیه زنان هستند که از آن جمله می توان قطع کردن یک اتفاق خشونت آمیز را با در زدن خانه “همسایه خشونت گر” و یا در خواست کمک کردن و آگاه کردن مسئولان از یک خشونت خیابانی علیه زنان نام برد. این چنین برخوردهایی باعث می شوند  هر جا که آنها حضور داشته باشند امنیت و برابری حکم فرما باشد. سیاست مداران، هنرپیشه گان،کمدین ها، سفرا، موسیقی دانان، معلمان، رهبران مذهبی، تجار و دیگر مردم متفقاً می گویند که دیگر کافی است و قول داده اند که در راه خاتمه دادن به این خشونت ها اقدام کنند.

شما نیز می توانید اقدام کنید. از خود بپرسید: آیا من نهایت سعی خود را می کنم که به نا برابری در خانواده، دوستان کلاس، محیط کار،واحد رزمی و تیم بازی خود خاتمه دهم؟ چگونه می توانم بدون در معرض خطر قرار گرفتن جلوی بحث خشونت آمیزی که در همسایگی می شنوم و یا در ایستگاه قطار می بینیم را بگیرم؟ در دنیایی که در آن زندگی می کنم و تأثیرگذار هستم چه اقدامی می توانم انجام دهم؟ چگونه می توانم مسئول باشم؟

 وعده ای برای خود بسازید و آن را با دیگران در میان بگذارید.

نویسنده: Mallika Dutt

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/GdYrL

خرداد
۱۰
۱۳۹۲
پایان خونین عشق دختر و پسر کارتن‌خواب
خرداد ۱۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

tabnakعکس: تابناک 

  محاکمه مرد کارتن‌خوابی که به‌خاطر عشق به دختری جوان، دوستش را کشته ‌بود در دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد. به گزارش خبرنگار ما، جوان کارتن‌خواب که فراز نام ‌دارد، وقتی دید دوستش شاهرخ، به جان دختر موردعلاقه‌اش به نام بهناز افتاده، با ضربه چاقو او را به قتل رساند. این پرونده با گزارش یکی از کارتن‌خواب‌های شهریار تشکیل ‌شد. این فرد با پلیس تماس گرفت و گفت مردی به نام شاهرخ کشته ‌شده‌ است. وقتی ماموران به محل حادثه رفتند، متوجه شدند قبل از قتل شاهرخ، درگیری شدیدی بین او و فرد ضارب اتفاق افتاده بود. بنابراین همه کسانی را که در صحنه قتل بودند به اداره آگاهی منتقل کردند و جسد را هم به پزشکی‌قانونی فرستادند. چند نفر از شاهدان در بازجویی‌ها گفتند می‌دانند ضارب جوانی به نام فراز است که چون خانه‌ای نداشت از مدت‌ها قبل شب‌ها در خیابان‌های نزدیک محل وقوع جرم می‌خوابید. یکی از شاهدان گفت: شاهرخ را دیدم که با بهناز دعوا می‌کرد و او را کتک می‌زد. ما سعی کردیم بهناز را از دست شاهرخ نجات دهیم اما نتوانستیم. فراز اول متوجه درگیری نشد اما وقتی دید بهناز کتک می‌خورد یکدفعه به سمت شاهرخ حمله کرد و با چاقو به او یک ضربه زد بعد هم فرار کرد و رفت.

از آنجایی که درگیری به خاطر بهناز اتفاق افتاده ‌بود، دختر جوان مورد بازجویی قرار گرفت. او گفت: من و فراز مدتی بود که با هم رابطه داشتیم. هر دو کارتن‌خواب‌ بودیم البته من بیشتر شب‌ها جای دیگری بودم و فقط هرازگاهی برای بچه‌ها مواد می‌آوردم. آن روز شاهرخ از من مواد خواست، ندادم. گفتم تا پول‌هایی را که به من بدهکاری نپردازی دیگر مواد نمی‌دهم. شاهرخ عصبانی شد. او فکر می‌کرد من همراه خودم مواد آورده‌ام برای اینکه آن را از من بدزدد به سمتم حمله کرد و کتکم زد. زورم به شاهرخ نمی‌رسید و دردم می‌آمد. جیغ کشیدم و کمک خواستم. فراز با صدای من متوجه درگیری شد و جلو آمد. او برای اینکه مرا از زیر کتک‌های شاهرخ بیرون بکشد به سمتش حمله و با ضربه چاقو شاهرخ را که داشت به من مشت می‌کوبید، متوقف کرد.

بهناز ادامه داد: فراز وقتی که دید چاقو به گردن شاهرخ برخورد کرده است و خون زیادی از بدنش بیرون می‌ریزد فرار کرد.

از آنجایی که فراز محل ثابتی برای اقامت نداشت، ماموران نمی‌دانستند باید کجا دنبال او بگردند. بنابراین دستگیری وی با مشکل مواجه شد. این در حالی بود که خانواده شاهرخ نیز شکایت خود را به ماموران ارایه کرده‌ بودند. همسر شاهرخ به ماموران گفت: شوهرم کارگر بود و ما یک بچه ‌داشتیم. با اینکه به من خیلی رسیدگی نمی‌کرد و حتی حاضر نبود برای بچه شناسنامه بگیرد اما به هر حال پدر بچه‌ام بود. من از فراز شکایت دارم و درخواست دارم او را مجازات کنید.

 همچنین پزشکی‌قانونی اعلام کرد مرگ شاهرخ به خاطر اصابت جسم نوک‌تیز به ناحیه گردن و قطع شاهرگ او بوده ‌است. در نهایت عکس فراز به‌عنوان متهم در اختیار تمامی واحدهای انتظامی قرار گرفت و ماموران با گذشت دو ماه از حادثه توانستند فراز را در حاشیه تهران شناسایی و بازداشت کنند.

فراز بعد از دستگیری به قتل دوستش اعتراف کرد و گفت: چند ماه قبل با دختری به نام بهناز آشنا شدم. او هم مثل من فقیر بود اما قلب بزرگی داشت. خیلی مهربان بود. با اینکه مجبور بود برای تامین هزینه‌های زندگی‌اش موادفروشی کند اما دختر پاکی بود. رابطه من و بهناز جدی‌تر و عشق من نسبت به او عمیق‌تر شد. با اینکه بهناز می‌دانست آنقدر فقیر هستم که نمی‌توانم برایش خانه‌ای تهیه کنم و خانه ما خیابان است اما به من وفادار بود. هروقت برایم مواد می‌آورد پولش را از من نمی‌گرفت چون می‌دانست پولی ندارم. تا اینکه روز حادثه صدای فریادهایش را شنیدم. من آدم آرامی بودم و زندگی در خیابان به من یاد داده ‌بود در کار دیگران دخالت نکنم. اما وقتی پای بهناز وسط بود اصلا نمی‌توانستم خودم را کنترل کنم. وقتی صدای فریادهایش را شنیدم و متوجه شدم شاهرخ به دلیل مواد به جانش افتاده ‌است و او را می‌زند، نتوانستم آرام بنشینم. با چاقویی که داشتم به سمت شاهرخ حمله کردم. او به من فحش داد و همچنان بهناز را کتک می‌زد من هم با چاقو یک ضربه به او زدم. اصلا نمی‌خواستم او را بکشم و فقط می‌خواستم یک ضربه به بدنش بزنم تا بتوانم او را از بهناز دور کنم.

بعد از پایان جلسات بازجویی و بازسازی صحنه قتل کیفرخواست علیه متهم صادر و پرونده برای رسیدگی به شعبه ۱۱۳ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده ‌شد. روز گذشته بعد از تشکیل جلسه دادگاه و بعد از اینکه نماینده دادستان کیفرخواست را خواند و درخواست صدور حکم قانونی کرد، قضات به دلیل پاره‌ای نواقص در پرونده ادامه رسیدگی به آن را به بعد موکول کردند.

 http://goo.gl/fCZvq

خرداد
۱۰
۱۳۹۲
مراقبت از کودکان در دنیای ناامن بزرگسالان
خرداد ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۱
image_pdfimage_print

 نوشته: رابعه موحد . روانشناس اجتماعی

 از کارکردهای مهم خانواده، تولیدمثل، حفاظت، مراقبت و تامین امنیت و ایجاد زمینه رشد همه‌جانبه فرزندان است. مراقبت و امنیت لازم برای ادامه زندگی سالم جسمانی و روانی از وظایف مهم خانواده است. در همه‌جای جهان کودکان آسیب‌پذیرترین و ضعیف‌ترین قشر جامعه هستند که بدون مراقبت لازم، قادر به ادامه حیات نخواهند بود. بی‌دلیل نیست که سازمان ملل بخشی از کار خود را به حمایت از حقوق کودک اختصاص داده و سعی کرده توجه بشریت را به شکننده و بی‌پناه‌بودن آنها در نبود حمایت‌های خانوادگی، اجتماعی و جهانی جلب کند.

 ما همواره شاهد آسیب‌های جان‌گداز کودکان معصوم در دور و نزدیک خود بوده‌ایم، از آسیب‌های جبران‌ناپذیر در جنگ‌ها، زلزله و ویرانی‌های طبیعی که کودکان به‌راحتی می‌توانند طعمه تاجران انسان شوند تا کودکان‌کار که تا نیمی از شب با دندان‌های به‌هم خورده و تن نحیفشان، فال و دستمال و … می‌فروشند و ما از کنارشان می‌گذریم، شاید زیر لب بگوییم چه می‌توان کرد؟

 اما موضوع دیگری وجود دارد که نمی‌توان در برابر آن گفت چه می‌توانم بکنم و آن مراقبت والدین از کودکان خودشان است. یک سهل‌انگاری کوچک می‌تواند فاجعه‌بار باشد. والدین باید بدانند کودکان، دنیا را با دیدگاه ساده و صلح‌آمیز خودشان ارزیابی می‌کنند. آنان از درک دیدگاه دیگران عاجز هستند و با این ساده‌اندیشی که جهان همان‌گونه است که آنها می‌بینند وارد جهان پیرامون خود می‌شوند.

 از نظر پیاژه، تفکر کودکان از نظر کیفی با بزرگ‌ترها متفاوت است و شیوه احساس و تعبیر کودک از جهان با فرد بزرگسال فرق دارد. مفهوم خطر برای کودکان، مخصوصا قبل از ۱۱‌سالگی ملموس و قابل‌درک نیست و همان‌گونه که یک بزرگسال خطر را درک می‌کند، آن را درک نمی‌کند و فقط به شکل طوطی‌وار آن را می‌آموزد بدون اینکه علایم و معنای نزدیک‌شدن افراد مشکوک و خلافکار را بفهمد. پس والدین نمی‌توانند به این امید که به کودکان گوشزد کرده‌اند بیرون خطرناک است و نباید از جلو خانه دور شوند، آنها را با خیال آسوده برای بازی در کوچه یا خرید از سوپر‌مارکت محله، گذاشتن زباله دم در و… بفرستند.

 والدین باید به عنوان تنها نگهبان کودکان خود در خانه و بیرون از منزل وظایف سنگین خود را ایفا کنند. تابستان در راه است و کودکان فارغ از درس و مشق، شاید تنها سرگرمی‌شان بازی با بچه‌های محله باشد و این حق طبیعی آنها‌ست تا سبک‌بال و به‌دور از سایه مرگبار خفاشان و بیماران روانی و ضد ‌اجتماعی و قربانیان فقر که به طور غریزی برای بقای خود دست تعرض به سوی کودکان بی‌پناه دراز می‌کنند، رها از حصار زندگی آپارتمانی‌شان در کوچه‌ها بدوند و فریاد‌کنان، انرژی خود را با خنده و بازی تخلیه کنند اما چه می‌شود کرد که دنیای ناامن امروز ما چنین حقی به کودکان نمی‌دهد. بیایید با توجه به شرایط اجتماعی و واقع‌بینی بیشتر از کودکان خود مراقبت کنیم.

منبع: http://goo.gl/fCZvq

خرداد
۱۰
۱۳۹۲
ازدواج هم مانند طلاق آسان می شود
خرداد ۱۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

teribon

طرح: وبسایت تریبون

پیش‌نویس برنامه ازدواج آسان به استناد تحقیقات، اطلاعات و پژوهش‌های وزارت ورزش و جوانان تهیه شده است و یکی از اهدف تهیه این پیش‌نویس، ترویج و فرهنگ‌سازی ازدواج آسان و پایدار در طول برنامه پنجم توسعه است.  بر اساس مصوبه شورای فرهنگ عمومی، وزارت ورزش و جوانان مسئول تدوین برنامه ازدواج آسان شد تا با همکاری حوزه علمیه قم این برنامه مورد بررسی قرار گیرد.

 وزیر ورزش و جوانان درباره آخرین وضعیت پیش‌نویس برنامه «ازدواج آسان»، گفت: این برنامه در دست هیات دولت در حال بررسی و تصمیم‌گیری قرار دارد.

محمد عباسی  ، با اشاره به اینکه برنامه ازدواج آسان از سوی وزارت ورزش و جوانان تهیه شده است، افزود: این برنامه در هیات دولت در دست بررسی است.

بر اساس این گزارش، فرهنگ‌سازی با رویکرد تبیین اهمیت ازدواج و تشکیل نهاد خانواده، توانمندسازی با رویکرد ارتقای دانش و مهارت و افزایش توان فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی، حساس‌سازی با رویکرد نهادینه کردن نقش و جایگاه تشکیل خانواده در جامعه، ظرفیت‌سازی با رویکرد احیاء و تقویت نقش سازمان‌های عمومی و غیردولتی و بسترسازی با رویکرد بهره‌گیری مطلوب از ظرفیت‌ها از رویکردهایی لحاظ شده در تدوین برنامه ازدواج آسان است.

همچنین از دیگر سیاست‌های مورد نظردر تهیه پیش‌نویس برنامه ازدواج آسان برنامه‌های مشارکت‌جویانه در فرآیند ساماندهی ازدواج آسان، تاکید بر رویکرد ارتقایی و پرورشی نسبت به ازدواج آسان جوانان، اصلاح نقش دولت در بسترسازی و زمینه‌سازی ازدواج آسان جوانان، تاکید بر تناسب بین برنامه‌ها، منابع و امکانات کشور و بهره جستن از حداکثر امکانات موجود است.

ذیل سیاست‌ها و راهبردهای برنامه ازدواج آسان، برنامه‌ها و فعالیت‌های اجرایی را شامل می‌شود که در قالب تقسیم کار دستگاهی زمینه‌های مختلف تحت پوشش قرار می‌گیرد و بهره‌مندی از ظرفیت‌های مردمی در سطح کشور، تقویت و ارتقای آگاهی‌رسانی، آموزش و توانمندسازی در زمینه ازدواج جوانان، ساماندهی، تولید و حمایت از برنامه‌های رسانه‌ای، تقویت و گسترش خدمات سلامت روان در زمینه آماده‌سازی جوانان در امور مرتبط با ازدواج، ساماندهی دستیابی به دستاوردها و خدمات ازدواج در سطح جامعه، تقویت و حمایت از فعالیت‌های مردم نهاد و خودجوش و رفع نقایص و موانع قانونی موجود در زمینه ازدواج و خانواده برنامه‌هایی هستند که ذیل سیاست‌های ذکر شده در برنامه ازدواج آسان بوده و فعالیت‌های اجرایی هر کدام با تقسیم کار دستگاهی قابل اجراست.

منبع: http://goo.gl/4CYWd

خرداد
۱۰
۱۳۹۲
آبشار سیاه
خرداد ۱۰ ۱۳۹۲
تجربه ها و خاطره ها
۰

image_pdfimage_print

cafe patogh

عکس: .cafepatogh.ir

نوشته: یاسر سماوات  

روی تخت پهلو به پهلو شدم. سردردی نصفه و نیمه مثل هر روز سراغم آمده بود. ملحفه را کنار زدم و نگاهم خورد به ترک گچبری کنج سقف که انگار هر روز  بزرگتر و درازتر می شد و  مثل ماری با پیچ و تاب خودش را به طرف لوستر می‌کشید. بلند شدم و به آینه میز کنار تخت نگاهی انداختم. موهایم را از روی صورتم کنار زدم تا بهتر دیده شود. تکیده به نظر می‌رسید و کاسه چشم‌هایم انگار بازهم عقب تر رفته بودند. رفتم آشپزخانه، شیر آ ب را باز کردم و گذاشتم روی چربی ظرف‌های توی سینک ظرفشویی را بگیرد، مشتم را پر آب کردم و پاشیدم به صورتم ، بعد شیر را به عادت همیشگی چندبار چرخاندم تا حسابی سفت شود. نمی‌خواستم وقتی به رختخواب برگشتم، با صدای چک و چک آب بیدار شوم.  کنار تخت دوباره نگاهم به اندام لاغر و نحیف دختری در آینه افتاد. قید برگشتن به تخت و خوابیدن تا بعد از ظهر را زدم. نشستم روی صندلی کوچک روبروی آینه و چند لحظه بدون اینکه حرکتی بکنم به دخترک خیره شدم. مدت‌ها بود که آرایش نمی‌کردم، ابروهایم کلفت و دوتکه شده بودند و کرک تُنکی که روی گونه‌هایم نشسته بود، بدجوری تو ذوق می‌زد. شاید موهای بلند و پرکلاغی‌ تنها چیزی بود که باعث می‌شد چند لحظه به خودم در آینه نگاه کنم. دستم را به موهایم کشیدم و شروع کردم به نوازششان، درست همانطوری که او اینکار را انجام می‌داد، هر وقت توی این اتاق کنارم می‌نشست. بعضی وقت‌ها برای اینکه سر به سرش بگذارم موهایم را پشت سرم جمع می‌کردم و با کش و سنجاق سر دم اسبی می‌بستمشان اما بی فایده بود. بعد از کشمکشی که همیشه با شوخی و خنده همراه می‌شد، کش مو و سنجاق از سرم بیرون می‌آمدند و به کناری پرت می‌شدند. بعد آبشار سیاهی بود که روی سر و گردنم می ریخت و کمتر از چند لحظه با انگشت‌های زمختش دوباره موهایم را پشت سرم جمع می‌کرد. جمع می‌کرد و می‌خندید و می‌گفت که هر مدلی به من می‌آید. می‌گفت خوشرنگ‌ترین موهای دنیا را دارم. می‌گفت آن شب در مهمانی بیشتر از یک ساعت به موهایم زل زده بوده و دست آخر وقتی توجهی از من ندیده بود، دلش را به دریا زده و آمده بود طرفم. صفحه تلفنم روشن شد و اسم مادر را نشان داد. بی حوصله جواب دادم، گفت امشب سری به من می‌زند، گفت حسابی نگرانم شده. حرفی از پدر نزد و من هم چیزی نپرسیدم. گفت توکلت به خدا و وقتی گفتم بعضی وقت‌ها از دست خدا هم کاری بر نمی‌آید، دلخور شد و گفت دختر من اینطوری نبود و نباید دیگر تنها بمانم و بهتر است مدتی بروم پیششان. گفت دنیا که به آخر نرسیده. بعد از خداحافظی گوشی را خاموش کردم و انداختم توی کشوی میز توالت. به آشپزخانه برگشتم و زیر کتری نیمه خالی را روشن کردم. چند دقیقه منتظر ماندم و بعد ته مانده چای دیشب را از قوری داخل لیوان ریختم و قندان استیل را از کابینت کنار گاز بیرون آوردم. همیشه چایمان سرد می‌شد، آنقدر با آب و تاب و بامزه حرف می‌زد که همه حتی خودش هم مجذوب صحبت کردنش می‌شدند. مثل آن بعد از ظهر که نمی‌دانم راننده تاکسی به من که در بغلش ولو شده بودم نگاه می‌کرد یا مثل مسافر صندلی جلو شیفته حرف‌هایش شده بود که پشت چراغ قرمز محکم به سپر ماشین جلویی کوبید. مسافر جلویی پیاده شد و سعی کرد مانع درگیری دو راننده شود اما او با لبخند دستم را کشید و به پیاده رو برد و دوباره شروع کرد به حرف زدن. سوت ممتد کتری رشته افکارم را پاره کرد. گاز را خاموش کردم و کمی آبجوش روی چای ته لیوان ریختم و آن را مزه مزه کردم. طعمی نداشت، لیوان نیمه خالی را روی کابینت، کنار قندان رها کردم. پاکت سیگار را از کیف دستی کوچکم که روی جاکفشی کنار در ورودی آپارتمان رها شده بود بیرون آوردم و دوباره لیوان را که حالا تبدیل به زیرسیگاری شده بود برداشتم و به اتاق خواب برگشتم. روبروی آینه نشستم و با دختر موسیاه شروع کردیم به کشیدن سیگار و دودش را از دهانمان به طرف همدیگر فوت می‌کردیم. پدر همیشه می‌گفت وقتی تک و تنها بوده مرد شده و تنهایی همیشه چیز بدی هم نیست و گاهی به درد آدم‌ها می‌خورد و بعضی وقت‌ها چقدر پدر شبیه او صحبت می‌کرد. انگار من هم داشتم آهسته آهسته مرد می‌شدم. سیگار نیم‌سوخته را داخل لیوان انداختم و کشوی میز را به سمت خودم کشیدم. گوشی را برداشتم و چند لحظه بعد از روشن شدن دیدمش که داشت از روی صفحه گوشی به من نیش‌خند می‌زد، انگار می‌خواست مثل این اواخر شروع کند به مسخره کردن، دوباره بگوید که درباره موهایم شوخی می‌کرده و من هیچ‌وقت جذاب نبودم. گوشی را به داخل کشو انداختم و سرم را میان کف دست‌هایم گرفتم. سنگین شده بود. احساس می‌کردم دست‌هایش از پشت سر موهایم را می‌کشد. فکر می‌کردم چند لحظه بعد گردنم را بین دست‌هایش می‌گیرد و فشار می‌دهد. مثل کابوسی که هرچند وقت یک بار سراغم می‌آمد. همینجا بود، در همین اتاق، روی همین تخت و کنار همین آینه. بعضی شب‌ها می‌‌آمد کنارم روی تخت دراز می‌کشید و شروع به نوازش موهایم می‌کرد. بعد آنقدر آن‌ها را می‌کشید که با جیغ از خواب بپرم و یک ساعت بعد به زور آرامبخش  دوباره به تخت برگردم و صبح با سردرد همیشگی بیدار شوم. کابوس نبود، بخشی از زندگی‌ام شده بود.

صدای چرخیدن کلید و باز شدن در آپارتمان بیدارم کرد. چند لحظه بعد مادر جلوی در اتاق بهت زده ایستاده بود و نگاهم می‌کرد. لب‌هایش از هم باز شدند اما انگار بغض نگذاشت حرفی بزند. آمد کنارم روی تخت نشست، قیچی را از دستم گرفت و سرم را روی زانوهایش گذاشت. سرم را نوازش کرد و به رشته‌ موهای سیاهی که روی موکت پخش شده بودند خیره ماند. نگاهم از چشم‌های خیسش به ترک گچ‌بری سقف چرخید.

 

 

خرداد
۱۰
۱۳۹۲
موارد و شرایط پرداخت اجرت المثل به زوجه
خرداد ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۱
image_pdfimage_print

 

یکی از بیندگان سایت به نام خانم «زهرا» درباره اجرت المثل خانم‌ها و این‌که آیا این اجرت فقط در هنگام طلاق به زن تعلق می‌گیرد یا خیر؟ مطالبی از ما تقاضا نمودند که سرکار خانم «زهرا عبادی- دادیار محترم اظهار نظر دادسرای عمومی و انقلاب تهران» زحمت پاسخگویی آن را کشیدند که ضمن تشکر از ایشان، عین پاسخ به شرح آتی درج می شود.

«پیش از اینکه این سئوال پاسخ شما داده شود شایسته می‌دانم نظرتان را به مضمون جملاتی حکیمانه به نقل از یکی از اساتید بزرگ حقوق در ایران جلب نمایم:« دیوارهای کانون خانواده آنقدر رفیع است که بلندای هیچ قانونی توان ورود به حریم آن را ندارد، مگر آنجا که اخلاق و ارزشهای اخلاقی در آنجا رنگ باخته باشد.» و باز از استادی فرزانه نقل می گردد که: «در زندگی خانوادگی نمی توان از همه قدرتها و اختیارات قانونی استفاده نمود.»

و اما پاسخ شما مخاطب ارجمند:

در قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق، پیش‌بینی فرضی شده است که زن ….

در دوران زناشویی «به دستور زوج و با عدم قصد تبرع» کاری انجام داده است و پس از جداشدن از همسر خود اجرت‌المثل آن را مطالبه می کند.در این فرض بر طبق قواعد عمومی استیفا در قانون مدنی، زوجه با هر کس دیگر که کاری با ارزش برای دیگری به دستور او انجام دهد،حق دارد بدل منافع کار خود را از او بخواهد.نگاهی به ماده ۳۳۶ قانون مدنی نشان می دهد که قانون جدید نه حمایتی اضافی از حقوق زن کرده و نه نهاد تازه‌ای را در این راه ابداع کرده است:

«هر گاه کسی بر حسب امر دیگری اقدام به عملی نماید که عرفاً برای آن عمل اجرتی بوده و یا آن شخص عادتاً مهیای آن عمل باشد،عامل مستحق اجرت عمل خود خواهد بود،مگر اینکه معلوم شود قصد تبرع داشته است.»(ماده ۳۳۶ قانون مدنی)

تبصره ۶ ماده ‌واحده قانون اصلاح مقررات مربوط به طلاق مقرر می دارد: «پس از طلاق در صورت درخواست زوجه مبنی بر مطالبه حق‌الزحمه کارهایی که شرعاً به عهده وی نبوده است،دادگاه بدواً از طریق تصالح نسبت به تأمین خواسته زوجه اقدام می نماید؛و در صورت عدم امکان تصالح چنانچه ضمن عقد یا عقد خارج لازم در خصوص امور مالی شرطی شده باشد،طبق آن عمل می شود،در غیر این‌ صورت هرگاه طلاق بنا به درخواست زوجه نباشد و نیز تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار وی نباشد،به ترتیب زیر عمل می شود:

الف- چنانچه زوجه کارهایی را که شرعاً به عهده وی نبوده،به دستور زوج و با عدم قصد تبرع انجام داده باشد و برای دادگاه ثابت شود،دادگاه اجرت‌المثل کارهای انجام گرفته را محاسبه و به پرداخت آن حکم می نماید … .»

به عبارتی زوجه با این شرایط می‌تواند اجرت المثل کارهای دوران زناشویی را مطالبه نماید:

۱)     درخواست طلاق از ناحیه زوج

۲)   عدم تقاضای طلاق ناشی از تخلف زن از وظایف همسری یا سوءاخلاق و رفتار وی

۳)   عدم امکان سازش

 ۴)    وقوع طلاق

 رأی شماره ۲۹۵۴-۱۵/۱۲/۱۳۸۴ شعبه ۲۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران:

«تجدیدنظر خواهی خانم… به طرفیت آقای … نسبت به دادنامه شماره ۱۴۱۲مورخ ۱۳/۹/۸۴ صادره از شعبه ۲۸۴ دادگاه عمومی حقوقی تهران در پرونده کلاسه ۸۴/۵۹۰ دایر بر اجازه طلاق به تجدیدنظرخوانده به شرح مندرج در پرونده بدوی وارد نیست زیرا با توجه به محتویات پرونده و مندرجات لایحه تجدیدنظرخواه رأی صادره در مورد طلاق بر اساس مستندات موجود در پرونده صادر گردیده است و تجدیدنظرخواه ایراد و اشکالی موجه که موجبات نقض دادنامه معترض عنه را فراهم آورد،ابراز ننموده است،لکن نظر به اینکه زوجین مدت بیست و شش سال باهم زندگی مشترک داشته اندولی دادگاه در استحقاق و تعیین اجرت المثل ایام زندگی مشترک زوجه توجهی به آن ننموده است و تعیین حق زوجه در زندگی مشترک که توسط دادگاه بدوی تعیین گردیده است متناسب با مدت زمان زوجیت نمی باشد،لذا دادگاه اجرت المثل ایام زندگی مشترک زوجه را از ۴۵۰۰۰۰ تومان به … تومان افزایش می دهد… .»این رأی بیست روز پس از ابلاغ قابل فرجامخواهی است.»

دادنامه شماره ۶۳۰-۳۱/۳/۸۴ صادره از شعبه ۲ دادگاه تجدیدنظر استان تهران:

«… لکن در متن دادنامه نسبت به شرط نصف دارایی با تعیین اجرت‌المثل اظهارنظری نشده و صرفاً مبلغی را به عنوان نحله تعیین نموده اند.این در حالی است که طلاق به خواسته زوج بوده و تخلف زن از وظایف همسری یا سوءرفتار وی از سوی دادگاه احراز نگردیده که با این فرض ضرورت احتساب اجرت المثل وجود داشته که با تذکر این موضوع به دادگاه محترم بدوی در این زمینه اقدام لازم صورت گرفته و زوجه با عدول از شرط نصف دارایی به دریافت اجرت المثل به مبلغ پنجاه میلیون ریال و از باب وسایل منزل نیز به دریافت سه میلیون ریال مصالحه نموده است.اذا با عنایت به مراتب فوق این دادگاه ایراد و اعتراض بعمل‌ آمده را با توجه به مصالحه بعدی به شرح صورتجلسه ۲۲/۲/۸۴ که متعاقب ایراد این شعبه تنظیم گردیده به گونه   ای نمی داند که موجبات نقض دادنامه صادره را فراهم سازد و صرفاً از جهت تصالح زوجین نسبت به اجرت المثل و جهیزیه نیازمند اصلاح است.بنابراین با اختیارات حاصله از ماده ۳۵۱ قانون آیین دادرسی مدنی با حذف مورد جهیزیه از دادنامه و اضافه نمودن پرداخت اجرت المثل به مبلغ پنجاه میلیون ریال و پرداخت سه میلیون ریال بابت وسایل منزل از سوی زوج به زوجه ،دادنامه معترض عنه را اصلاح و آن را با اصلاحیه بعنل آمده تأیید و استوار می نماید.بدیهی است نوع طلاق رجعی و نفقه ایام عده بر عهده زوج خواهد بود. رأی صادره قطعی است».

-اجرت المثل و نحله در عرض هم قرار دارند؛باتعیین اجرت المثل نوبت به نحله نمی رسد.(دادنامه شماره ۶۳۶-۲۶/۳/۸۴ صادره در پرونده کلاسه ۸۳/۲۶/۲۲۱۰ شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران)

-اجرت المثل حق الزحمه و دستمزد کارهایی است که زوجه در ایام زندگی مشترک انجام داده است و ارتباط به میزان درآمد زوج ندارد.(دادنامه شماره ۳۸۶-۲۵/۲/۸۴ صادره در پرونده کلاسه ۸۲/۲۶/۲۵۲۰ شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران)

-بعد از پرداخت مهریه،نفقه،اجرت المثل و غیره مانع دیگری در جهت طلاق مرد نسبت به همسرش وجود ندارد.(دادنامه شماره۲۰۷۴- ۲۶/۱۰/۸۳ صادره در پرونده کلاسه ۸۳/۲۴/۲۰۵۸ شعبه ۲۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران)

-با وجود شرط ضمن عقد نکاح دایر بر تعلق نصف دارایی،تعیین اجرت المثل قانونی نیست و زوج مکلف است نسبت به انتقال نصف اموال خود که عبارت است از… اقدام نماید.(دادنامه شماره ۲۸۸۰-۱۹/۱۰/۸۳ صادره در پرونده کلاسه ۸۳/۲۶/۲۷۸۸ شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران)

– در صورت تخلف زوجه از وظایف زوجیت، وی مستحق دریافت اجرت المثل و نفقه نخواهد بود و رأی دادگاه صادره از آلمان مؤید سوءرفتار زوجه است.(دادنامه شماره ۳۳۶۹-۲۲/۱۲/۸۳ صادره در پرونده کلاسه ۸۲/۲۶/۱۴۸۰ شعبه ۲۶ دادگاه تجدیدنظر استان تهران)

منبع:

http://www.judge.blogsky.com/1388/08/16/post-1173/

خرداد
۹
۱۳۹۲
برنامه های حوزه زنان و خانواده نامزدهای ریاست جمهوری
خرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 MEHR NEWS

عکس:خبرگزاری مهر

در چهارمین شب پخش برنامه‌ های تلویزیونی نامزدهای ریاست جمهوری یازدهم، محمدباقر قالیباف، حسن روحانی و سعید جلیلی در شبکه های مختلف سیمای جمهوری اسلامی به تبیین دیدگاه‌ های خود پرداختند.

 حسن روحانی: مشکل بیکاری باعث شده است از هر ۵ ازدواج یکی به طلاق منجر شود

حسن روحانی در برنامه با دوربین شبکه یک، مهم ترین دغدغه خود را رفع مشکلات اقتصادی دانست و گفت: مشکل بیکاری باعث شده است از هر ۵ ازدواج یکی به طلاق منجر شود. با رونق اقتصادی می توان به راحتی بیکاری را از بین برد.

محمدباقر قالیباف: زنان ما باید خود را در آیینه دولت ببینند و از حقوق اجتماعی برخوردار باشند

محمدباقر قالیباف شب گذشته با شرکت در برنامه گفتگوی خبری شبکه دو با اشاره به مشکل بیکاری گفت: پیشرفت و عدالت سه بخش است. باید این سؤال را مطرح کنم که برای پیشرفت چه لوازمی نیاز داریم؟ شاخصه اول پیشرفت این است که باید رشد و تکنولوژی داشته باشیم. شاخصه دوم این است که باید رشد اقتصادی داشته باشیم و به نظر من از همه مهم ‌تر رشد اجتماعی و توسعه اجتماعی است. زمانی تنها یک عدالت فردی وجود دارد که در آن فرصت ‌ها باید برای همه برابر باشد، اما در یک زمان عدالت ما باید عدالت اجتماعی باشد و باید همه گروه‌ ها، اقشار و اقوام را ببینیم. امروزه بعضی از اقوام و گروه ها احساس می‌ کنند که سهمی در دولت ندارند. کشاورز، کارگر، صنعت ‌گر و پزشک ما و انجمن ‌های علمی ما، دانشگاه ما و زنان ما باید خود را درآیینه دولت ببینند و از حقوق اجتماعی برخوردار باشند

محمدرضا عارف: من معتقدم که تفکیک جنسیتی بی‌حرمتی به دانشجویان است

همچنین محمدرضا عارف نیز در جمع دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اظهار داشت: ما براساس اخلاق و قانون موظفیم منزلت همه اقوام را حفظ کنیم. من برای اینکه بتوانیم منزلت ایرانیان را بالا ببریم، قصد دارم معاونت اقوام را در ریاست‌جمهوری تأسیس کنم. ما حق نداریم منزلت اشخاص و اقوام را نادیده بگیریم که این منزلت شامل منزلت زن در برابر مرد و منزلت دانشجویان دختر در برابر منزلت دانشجویان پسر نیز هست. من معتقدم تفکیک جنسیتی بی ‌حرمتی به دانشجویان است. من برنامه ‌های مفصلی در این زمینه دارم که در سایت شخصی ‌ام منتشر شده است.

۱۸ میلیون زن خانه دار داریم که هیچ اطمینانی به آینده ندارند.

کاندیدای یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، در ادامه اظهار داشت: ما امروز ۱۸ میلیون زن خانوار داریم که اینها هیچ اطمینانی به آینده ندارند؛ باید خانه‌داری را برای زنان به شغل تبدیل کنیم.اماکن ورزشی که در اختیار دختران و زنان قرار دارد، وضعیت مطلوبی نسبت به امکانات ورزشی آقایان ندارد

عارف با انتقاد از کاهش سرانه فضاهای ورزشی تأکید کرد: من در برنامه‌ های خود سرانه یک متر مربعی در فضاهای آموزشی و ورزشی ایجاد می‌ کنم. متأسفانه اماکن ورزشی که در اختیار دختران و زنان قرار دارد، وضعیت مطلوبی نسبت به امکانات ورزشی آقایان ندارد که باید به این بخش توجه شود.

سید محمد غرضی: ۱۵  میلیون خانوار نسبت به سرمایه اشخاص اولویت دارند

سید محمد غرضی نیز در نشست خبری خود با بیان اینکه سبد مصرفی خانوار نباید افزایش قیمت نامتعادل داشته باشد، تصریح کرد: همه دولت ‌ها باید حواس خود را جمع کنند تا حداقل افزایش قیمت ‌ها در یکی، دو عرصه بیشتر نشود و اگر هم بیشتر شد، باید موارد دیگری غیر از سبد مصرفی خانوار باشد.

کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری با بیان اینکه ۱۵ میلیون خانوار نسبت به سرمایه اشخاص اولویت دارند، اظهار داشت: این مجموعه برای همه باید احراز شود و تاریخ ایران نیز نشان داده است که قیمت ‌ها مدت ۳۰۰ سال تثبیت شده است. یعنی از قبل از صفویه تا اواسط دوران ناصرالدین‌شاه قیمت‌ ها تثبیت شده بود.

لازم به ذکر است سعید جلیلی در برنامه شبکه جام جم، اشاره ای که موضوع زن و خانواده نداشت.

منبع: http://goo.gl/mEfSx

خرداد
۹
۱۳۹۲
سفر عالی ترین مقام رسمی زنان سازمان ملل به آسیای شرقی
خرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰

image_pdfimage_print

T

از ۲۸ می تا ۴ جون، لکشمی پوری، عضو فعال زنان سازمان ملل و معاون دبیر کل سازمان ملل سفر یک هفته ای به مالزی، ژاپن و جمهوری کره خودرا آغاز کرده است. اولین توقف خانم پوری درکنفرانس “تعهد زنان”  است که امسال شهر کوالالامپور مالزی میزبان آن خواهد بود، جایی که او در افتتاحیه سخرانی ها در مورد موضوع “سرمایه گذاری روی سلامت و بهداشت زایمان زنان برابر است با سرمایه گذاری روی پیشرفت اجتماعی و اقتصادی” صحبت خواهد کرد. در این کنفرانس خانم پوری بر نیاز فوری و ضرورت ارتقاء سیستم ها برای زنان تأکید می کند – از سیستم بهداشت – درمانی گرفته تا سیستم های حقوقی و مالی – تا شاید زنان بتوانند از حقوق اولیه خود استفاده کنند، از آن جمله می توان از امکان دسترسی به بهداشت و درمان مربوط به مسائل جنسی و زایمان آنها نام برد.

او همچنین راجع به خاتمه دادن به خشونت علیه زنان نیز صحبت و تمرکز بر روی راه حل های دقیق و بارز خواهد کرد و بر ضرورت و نیاز به اقدام های فوری برای جلوگیری از انواع مختلف خشونت علیه زنان، حفاظت و ارائه خدمات به نجات یافتگان و مجازات خشونت گران تأکید خواهد داشت.

هردواین جلسات در وبسایت: http://new.livestream.com/womendeliver

بطور زنده در ساعت ۸:۴۵ صبح روز ۲۸ می و ۲:۴۵ روز ۲۹ می به وقت مالزی پخش شده و سپس در آرشیو وبسایت زنان سازمان ملل قرار گرفت.

از ۳۰می تا ۲ جون، خانم پوری برای ملاقات با مقامات رسمی و عالی رتبه دولت و همچنین اعضا پارلمان به ژاپن سفر خواهد کرد. این سفر به خانم پوری این فرصت را می دهد که با کمیته ملی زنان سازمان ملل ژاپن، بخش خصوصی و رسانه ها نیز ملاقاتی داشته باشد.

در روزهای یکم و دوم جون وی در پنجمین کنفرانس بین المللی توکیو در رابطه با توسعه آفریقا شرکت می کند که در آنجا با تعدادی از سران کشور و دولت آفریقا ملاقات خواهد داشت. او همچنین در این جلسه نکاتی را در رابطه با جهت دادن توسعه آفریقا از طریق برابری جنسی و قدرتمند کردن اراده و اختیار زنان بیان می کند. او در همین جلسه به اهمیت حضور و شرکت کامل و برابر زنان در تمامی حوزه های زندگی در کل قاره از تجارت گرفته تا صلح سازی و راه های حل بحران نیز صحبت خواهد کرد.

خانم پوری سفر خود را به آسیای شرقی با رفتن به جمهوری کره که آنجا قرار است با رهبران ارشد از جمله وزیر سازمان برابری جنسی ملاقات کند خاتمه می دهد. او همچنین در مذاکرات و بحث های تقابلی با دانش آموزان، رسانه ها و بخش خصوصی نیز شرکت خواهد کرد. وی در روز ۴ جون همکاری خود را با هیئت علمی دانشگاه اوها که بزرگترین دانشگاه زنان دنیا در نقش ایجاد برابری جنسی است که به عنوان یک سازمان توسعه و پیشرفت نیز محسوب میشود اعلام خواهد کرد.

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/QJh5V

خرداد
۹
۱۳۹۲
میانجی گری در انگلستان روش مقابله با خشونت خانگی
خرداد ۹ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۰

image_pdfimage_print

Shadow home secretary Yvette Cooper  عکس: Stefan Rousseau/PA/ گاردین

برخی معتقدند این روش مانند عذر خواهی قربانی است و نباید در موارد جدی خشونت خانگی استفاده شود.یووت کوپور دبیر نظارت امور داخلی می گوید : در استفاده ازروش های  میانجی گری های در جرم های جدی خشونت خانگی بر خلاف سیاست های تعیین شده بوسیله سازمان روسای پلیس انگلستان عمل شده است.  بر مبنای تحقیقات مجلس عوام انگلستان، افسران پلیس در یک مورد از هشت موردی که در خشونت خانگی دیده می شود ،  حتی خشونت هایی که در آن چاقو کشی دیده شده با درخواست از مجرم برای عذر خواهی از شاکی به جای فرستادن به دادگاه مسئله را حل و فصل می کنند .

دبیر نظارت امور داخلی می گوید: بعد از کاهش بیست درصدی بودجه پلیس در سال ۲۰۱۰ رشد قابل توجهی در حل وفصل جرایم سنگین از طریق راه حل های درون محلی مانند میانجی گری های بازگردانده به چشم می خورد .

بر مبنای اطلاعات در دسترس در کتابخانه مجلس عوام انگلستان بعضی از مامورین ۱۴ درصد از جرایم خشن ثبت شد ه را به جای طی مسیر دادگاه از این طریق حل و فصل می کنند. تعداد این موارد ۱۳۴۲۰ در سال ۲۰۰۹ به ۲۲۷۳۳ در سال ۲۰۱۰ و ۳۳۶۷۳ مورد در سال گذشته ( سال پیشین قبل از نشر این مطلب )  رشد پیدا کرده است. آمار سال ۲۰۱۲ شامل ۱۰۱۶۰ مورد جرم همراه با اسیب بدنی جدی به اشخاص است. البته استفاده از راه حل های درون محلی شامل میانجی گری های بازگردانده برای مواردی مانند جرایم کیفری سطح پایین با آسیب کم و همچنین درگیری های فیزیکی بدون صدمه بدنی یا رفتار ضد اجتماعی با عنوان جایگزین برای فرستادن به مسیر دادگاه توصیه شده است ولی   سازمانهای سازمان روسای پلیس انگلستان می گوید چنین روش هایی تنها در مواردی باید استفاده شوند که مجرم مسئولیت کارخویش را پذیرفته  است  وشاکی هم  مورد مشاوره قرار گرفته و مجرم سابقه قبلی مرتبط با خشونت خانگی نیز نداشته باشد . جرایم از این دست باعث ثبت سوء سابقه یا ثبت شدن در اطلاعات کامپیوتر سراسری پلیس نمی شوند .

کوپر می گوید: بر مبنای شواهد موجود استفاده از سیاست میانجی گری های باز گردانده شده در مقابل با رفتارهای ضد اجتماعی یا جرایم کوچک بسیار تاثیر گذار است . اما شواهد موجود و سیاستهای اعمال شده از سوی سازمان روسای پلیس انگلستان به روشنی بیان می کند که چنین روش هایی در جرایم جدی و خشونت های خانگی به هیچ عنوان نباید استفاده شوند . اگر این  روش ها در چنین مواردی استفاده شوند موجب از بین رفتن اعتبار آنها می شود .

بر مبنای اطلاعات کتابخانه مجلس عوام انگلستان و بر مبنای اطلاعات ارائه شده بوسیله ماموران تحت پوشش قانون آزادی اطلاعات روش های درون محلی در ۲۲۲۵ مورد ازخشونت های خانگی در سال ۲۰۱۲ اعمال شده در منطقه منچستر خود را بیشتر نشان می دهد .

کوپر می گوید که دولت مردان با کاهش بودجه در این زمینه اجازه رشد این موارد را دادند و این یک تصادف نیست که چنین رشدی در استفاده از راه حل درون محلی همزمان با کم شدن ۱۵۰۰۰ نیروی پلیس شد ه است . پلیس با تعدادکمتری نیرو نیز انجام می تواند این کار را دهد و این چنین عدالت در مورد جرایم سنگین و شاکیان اسیب پذیر در خطر قرار میگیرد .

وی می گوید . ترسا می دبیر داخلی باید اقدام به سیاست های راهنمایی در مورد استفاده از راه حل های درون محلی کند . این مسئله به مرتکبین خشونت های خانگی تنها با یک عذر خواهیآزاد  می شوند بسیار ازار دهنده است و همچنین می تواند خطر بیشتر شدن سوء استفاده را به همراه داشته باشد.

مترجم : علی رضا بختیار

منبع: http://goo.gl/9hY4D

خرداد
۹
۱۳۹۲
فراخوان در عربستان برای تحقیر زنان
خرداد ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 زنان عربستان بدون اطلاع خود به عقد مردان در می آیندعکس:hajj.ir

نویسنده افراطی سعودی کار زنان را شبیه به تجارت انسان دانسته و در فراخوانی خواستار آزار و اذیت آنان در محل کارشان شد.

به نقل ازالعالم، “عبدالله محمد الداوود” در صفحه خود در تویتر گفته است: کار زنان مانند تجارت انسان است؛ بر اساس رساله‌ای که اخیرا در دانشگاه “محمد بن سعود” منتشر شده کار زنان برای کسب رزق و روزی و اختلاط با مردم به عنوان “فروشنده” یا “مهماندار” نوعی تجارت انسان است.

این رساله “تجارت انسان: شیوه ها، احکام و حدود قضائی” نام دارد و در آن تأکید شده که بر اساس فتواهای هیأت علمای ارشد عربستان، سوء استفاده جسمی نوعی تجارت انسان است و اگر هدف از استخدام زن سوء استفاده از زیبایی و اندام و جلب مشتری باشد، این کار تجارت انسان به شمار می آید.

گروهی از فعالان عربستانی با انتقاد شدید از این فراخوان، در خصوص تلاش جریان های افراطی برای گسترش تفکرات وهابیت در این کشور هشدار دادند.

یکی از فعالان عربستانی گفت: فراخوان برای تحقیر زنان، شدیدترین نوع تبعیض و اعمال خشونت ضد آنان به شمار می آید . این یکی از بحران های تفکرات سلفی افراطی است که از آن به عنوان وسیله ای برای متزلزل کردن امنیت و ضربه زدن به ثبات کشور، و جهت گسترش و تحمیل تفکراتی خاص استفاده می شود.

یکی دیگر از فعالان عربستانی اظهار داشت: حملات و اعتراض به کار زنان به صورت روزانه ادامه دارد و هیچ کسی جایگزینی را برای این مسأله مطرح نمی کند؛ مانند این است که بگویید در خانه بنشینید و در انتظار ترحم جمعیت های خیریه باشید.

یک کاربر زن نیز در شبکه های اجتماعی خاطرنشان کرد: زنان کالا نیستند؛ آنان بخشی از جامعه به شمار می آیند و پیامبر در خصوص حمایت از آنان به ما سفارش کرده است.

http://goo.gl/RW4r5