صفحه اصلی  »  2013 April
image_pdfimage_print
اردیبهشت
۱۰
۱۳۹۲
داستان غلامرضا، نگاهی به تاثیر روانی جنگ در روابط فردی
اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۱
, , ,
image_pdfimage_print

نوشته: دکتر محسن زمانی

خانه امن: غلامرضا ده سالى از من بزرگتر است. وقتى برادر ١٣ ساله اش ،محمد، در جنگ ناپدید شد، او حدود ٢٢ سال داشت. تا آن وقت، غلامرضا آرام و سر به زیر بود و آزارش به کسى نمى رسید. با اصرار پدر بسیجى اش، که پیرمردى ساده دل و ذوب در ولایت بود، به جبهه رفت. در اولین مرخصى اش با دختر عمه اش ازدواج کرد. در دومین حضور در جبهه بود که گفتند موجى شده است. من فکر مى کردم موجى شدن باید چیزى شبیه تشنج گرفتن باشد. اما غلامرضا تشنج نداشت. بد اخلاق و عصبى شده بود،. همیشه اضطراب داشت. لاغر شده بود و رنگ و رویش زردتر و زردتر مى شد. چشم هایش حالت ترسناکى داشت. اما از همه این ها مهم تر اینکه زنش را کتک مى زد. گاه و بی گاه صداى شیون و زارى طلعت را مى شنیدیم که از دست غلامرضا به کوچه فرار مى کرد و کمک مى خواست.

غلامرضا بعد از آن دیگر به جبهه نرفت. از مزایاى جانباز بودن استفاده کرد. اما سال ها طول کشید تا ما دوباره غلامرضاى آرام و بى آزار را دیدیم.

مورد غلامرضا، نمونه اى است از اختلال استرس پس از سانحه یاPost traumatic stress disorder  است که در بین روانشناسان به PTSD معروف است.  اختلالی که تقریبا از هر ١٠٠٠ نفر۵٠ نفر از نیروهای نظامی در جنگ عراق و افغانستان به آن مبتلا شدند.  مطالعات قبلی نشان داده اند که ۳۱ درصد از نظامیان در فاصله کوتاهی پس از جنگ ویتنام به این اختلال مبتلا شده اند. اگرچه در مورد جنگ ایران و عراق آمار دقیقى در دست نیست ولى درصد قابل توجهی از جانبازان  از این بیماری رنج می برند.

اختلال استرس پس از سانحه نوعی اختلال اضطرابی است که با یک رویداد شدید آسیب زا شروع می شود؛ رویدادی که تهدید کننده زندگی و سلامتی فرد یا اطرافیان و نزدیکان وی بوده و واکنش فرد نسبت به آن با ترس و اضطراب شدید همراه است.

بسیاری از افرادی که این رویداد آسیب زا را تجربه می کنند، یک دوره کوتاه مشکلات سازگاری و مقابله را از خود نشان می دهند. با گذشت زمان و استفاده از روش های مقابله سالم معمولا واکنش آسیب زا در آنها بهتر می شود اما، در برخی موارد علائم بدتر مى شود و ماه ها و حتی سال ها ادامه پیدا می کند و گاهی تمامی گسترۀ عمر را در بر می گیرد و فرد همواره گرفتار این علائم باقی می ماند.

این اختلال ممکن است نجات یافتگان از رویدادهای آسیب زایی مانند جنگ، سیل، زلزله، تصادفات رانندگی ، سانحه هوایی، آسیب جسمانی، تجاوز جنسی و … را تحت تاثیر قرار دهد.

علائم و نشانه های PTSD معمولا درسه ماهۀ اول پس از رویداد آسیب زا شروع می شوند. البته در برخی موارد معدود ، علائم ممکن است تا سالها پس از رویداد بروز پیدا نکنند.

عمده ترین نشانه های PTSD شامل : زنده شده خاطرات مربوط به رویداد آسیب زا وتجربه مجدد آن برای چند دقیقه یا حتی چند روز ، احساس شرم یا گناه ، رویاهای غم انگیز در مورد رویداد آسیب زا ، احساس کرختی هیجانی ، خشم ، روابط بین فردی ضعیف ، رفتارهای خود آسیب رسان ، ناامیدی نسبت به آینده، خوابهای وحشتناک ، مشکلات حافظه ، ضعف در تمرکز و زود از جا پریدن و ترسیدن ، عدم لذت از فعالیتهایی که قبلا لذتبخش بوده و دیدن یا شنیدن چیزهایی است که وجود ندارند.(توهم)

عوامل متعددی از قبیل آمادگی ژنتیکی ، تجربیات فردی، خلق و خوی فرد و تغییر سطوح انتقال دهنده های عصبی مغز می توانند منجر به افزایش احتمال ابتلا به PTSD گردد.

 عمده ترین عوامل خطر ساز عبارتند از :

  • رویداد آسیب زای مستمر
  • داشتن سابقه از دست دادن سلامت روانی
  • فقدان سیستم حمایتی مناسب از طرف خانواده و دوستان
  • رویداد آسیب زایی که مشخصا جدی و شدید است
  • سابقه خانوادگی PTSD
  • سابقه خانوادگی افسردگی

ابتلا به PTSD می تواند تمام زندگی ، روابط شغلی ، روابط بین فردی و تفریحات و لذت های روزمره فرد را تحت تاثیر قرار داده و فرد را مستعد برخی اختلالات روانی از قبیل افسردگی ، سوء مصرف مواد و دارو ، اختلال خوردن ، افکار خود کشی و اقدام به خود کشی کند.

اگرچه PTSD شدیدترین بیمارى روانى ناشى از جنگ محسوب مى شود، اما تنها عارضۀ جنگ نیست. دورى از خانه و خانواده و فقدان منابع نوازشى قبلى، محیط خشک و خشن جنگ، ترس مداوم از کشته شدن، فقدان غذا و بهداشت کافى و مناسب، آلودگى هاى شدید صوتى در میدان هاى جنگ، موقعیت هاى استرس زاى شدیدى مثل محاصره شدن و اسیر شدن و یا مورد شبیخون قرار گرفتن، تمرین هاى جنگى شدید و خشن و طاقت فرسا، بیمارى ها، آب و هواى نامناسب، رویارویى با حشرات و خزندگانى مثل مار و عقرب و پشه، استرس ناشى از برخورد خشن و آمرانه ى فرماندهان، کمبودها و معضلات ناشى از نیازهاى جنسى و مشکلات ارتباطى ناشى از آن با همرزمان و…. گوشه اى از عواملى هستند که مى توانند سبب ایجاد اضطراب و افسردگى و اختلال هاى متعدد در خلق و در شخصیت نظامیان حاضر در جنگ شود. اختلال هایى که مى تواند منجر به در هم شکستن مکانیسم هاى سالم و نرمال تطابق و سازگارى و مدیریت استرس شده و انسان هایى حساس و تحریک پذیر و زود انگیخت را به جاى بگذارد که به سرعت خشمگین مى شوند و پرخاشگرى مى کنند و وقتى در پایان دوره جنگیدنشان به خانه و جامعه مبدأ شان باز مى گردند با دیگران در گیرمی شوند و خشونت می ورزند.

مهمتر از همه ى این عوامل شاید این است که جنگ در ذات خود خشونت پرور است. جدا از علل و عوامل اجتماعى و تاریخى جنگ ها،جنگیدن، کشتن و کشته شدن ارضاء غریزه مرگ(Thanatos) است. غریزه اى که فروید آنرا یکى از دو غریزه ى اصلى انسان و نقطه مقابل غریزه زندگى(Eros) مى داند.مدیران جنگ، براى پیشبرد اهدافشان و پیروزى در جنگ، باید که غریزه مرگ را که اصلى ترین عنصر آن تهاجم و پرخاش گرى و ویران گرى است، در جنگجویان بپرورند. و غریزه کور است. غریزه شعور تفکیک دوست و دشمن را ندارد. وقتى قرار باشد ویران کنیم آن وقت ممکن است روابط عاطفى و دوستانه خود را ویران کنیم.

نکته جالب توجّه دیگر این است که  افرادى که سالهاى زیادى را در میدان هاى جنگ مى گذرانند، به تدریج شبکه  ارتباطى هم رزمان را جایگزین شبکه ى ارتباطى خانواده و دوستان قبلى خود مى کنند و هنگام بازگشت به دیار خود با آشنایان قبلى خود به شدت احساس بیگانگى مى کنند. آنها و مناسبات حاکم بر آنها را نمى فهمند. دلشان براى میدان هاى جنگ و روابطشان در آنجا تنگ مى شود. و این بیگانگى در بسیارى از موارد سبب پرخاشگرى و تعارض و نیز حتى جدایى و قطع ارتباط مى شود.

علاوه بر آن، جنگ کرده ها، در خیلى از مواقع احساس مى کنند که جامعه قدر جان فشانى آنها را نمى داند و به اندازه  کافى مزد زحمات آنها را نمى دهد. احساسى که خیلى از وقت ها منجر به طلبکارى، پرخاشگرى و درگیرى مى شود، اگرچه که ممکن است به ایزوله شدن و روى آوردن به الکل و مواد مخدر و عواقب آن نیزشود.

غلامرضا و طلعت هنوز با هم زندگى مى کنند. بچه دارند و حداقل بحران حادى در روابطشان نیست. ولى من فکر مى کنم طلعت هرگز خاطره ى شوم روزهاى خشونت و تهاجم غلامرضا را فراموش نخواهد کرد.

اردیبهشت
۱۰
۱۳۹۲
چمران: زنان را دوست داریم نمی گذاریم مسئولیت های مدیریتی داشته باشند
اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و حقوق
۰
image_pdfimage_print

خانه امن: افزایش ۵۰ درصدی حضور زنان در عرصه مدیریت شهری طرحی فمینیستی و جنسیت گراست و نمی‌توان آن را قبول کرد زن در حوزه مدیریت شهری چگونه می‌تواند چکمه بپوشد و داخل جوی آب که در آن لجن و گل و لای است، برود؟

  در جلسه علنی امروز زمانی که صحبت از واگذاری ۵۰ درصد از مدیریت شهری به زنان شد مخالفین این مساله با مطرح کردن اینکه زنان را دوست داریم مانع از به تصویب این طرح در شورای شهر شدند.

به گزارش خبرنگار ایلنا، در جلسه علنی  شورای شهر، طرح الزام شهرداری تهران به تدوین برنامه جامع آموزش توانمندسازی و سازماندهی زنان برای مشارکت در حفظ ارتقا و مدیریت سلامت و محیط زیست شهری موجب اختلاف اعضا شد.

تبصره ۴ که در آن اعلام شده بود مدیریت شهری باید در ظرف ۵ سال ظرفیت حضور زنان در عرصه مدیریت شهری را به ۵۰ درصد افزایش دهد موجب اختلاف میان اعضا به ویژه ابتکار و دانشجو شد.

 وی ادامه داد: قانونی کردن ۵۰ درصد مدیران و مسئولان شهرداری تهران برای زنان قانون تحمیلی است و منطقی نیست. من این نگاه کاملا فمینیستی را قبول ندارم.

وی ادامه داد: برای توانمندسازی واستفاده از ظرفیت زنان در کشور مشکلی نداریم و زنان می‌توانند در صورت داشتن صلاحیت مسئولیت داشته باشند.

معصومه ابتکار در مقابل تصریح کرد: فردا روز زن است بهتر است با نگاه بهتری به وضعیت زنان با توجه به تخصص و تحصیلات آن‌ها داشته باشیم که مهدی چمران بلافاصله در پاسخ به وی گفت: این دلیل نمی‌شود که ما نگاه منطقی به این طرح نداشته باشیم. یک زن در حوزه مدیریت شهری چگونه می‌تواند چکمه بپوشد و داخل جوی آب که در آن لجن و گل و لای است، برود؟

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر نیز با انتقاد از این تبصره در این طرح اعلام کرد: من مخالف واگذاری مسئولیت به زنان نیستم اما این موضوع که هر ساله ۱۰ درصد به مدیران شهری زن شود منطقی نیست و پیشنهاد می‌کنم که از ظرفیت بانوان بر اساس توانمندی‌هایشان در بخش سلامت و محیط زیست استفاده شود و نگاه جنسیت گرا از آن حذف شود.

معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر نیز در ادامه با بیان اینکه گویا آقای دانشجو از افزایش ۵۰ درصدی زنان در مدیریت شهری نگران هستند گفت: در قران و احادیث به فرصت برابر میان زن و مرد تاکید شده و این اصل در قانون اساسی نیز محقق شده است.

دانشجو در واکنش به اظهار نظر ابتکار گفت: من نگران افزایش ۵۰ درصدی مدیران شهری نیستم.

ابتکار دوباره به صحبت‌های خود ادامه داد و گفت: زنان در عرصه‌های مختلف در سال‌های گذشته حضور داشتند و نشان دادند که توانمندند اما بهتر است در عرصه مدیریت شهری سیاست‌ها به گونه‌ای باشد که از زنان استفاده بیشتری شود.

در این هنگام چمران مانع از ادامه صحبت ابتکار شد و دلیل خود را اینگونه عنوان کرد: چیز جدیدی نمی‌گویید در قران این مباحث مطرح شده است اما منطقی نیست که در ۵ سال آینده ۵۰ درصد مدیران شهری زن شوند.

ابتکار نیز در پاسخ به چمران گفت: در کشور ما به ویژه در شهر تهران زنان توانمند و تحصیل کرده کم نداریم و بهتر است از ظرفیت آن‌ها در چارچوب قانون استفاده شود.

مهدی چمران در پاسخ به ابتکار صراحتا اعلام کرد: تعیین ۵۰ درصد همه چیز را به هم می‌ریزد.

علیرضا دبیر عضو هیات رئیسه شورای شهر نیز در این رابطه گفت: من که جرات نمی‌کنم نظری خلاف نظر زنان بگویم اما پیشنهاد می‌کنم درصد نگذاریم و ملاک را بر اساس شایسته سالاری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه در کنکور زنان بیش از مردان حضور دارند اعلام کرد: در قوانین استخدامی و منابع انسانی نیز تبعیض جنسیتی وجود ندارد و اگر زنی شایستگی لازم را داشته باشد مسئولیت به آن واگذار می‌شود از سویی قطعا به این طرح در فرمانداری اشکال وارد می‌کنند. ما در سازمان ورزش شهرداری تهران مسئول قوی از جنس زن کم نداریم.

خسرو دانشجو در ادامه خطاب به ابتکار گفت: من مخالفتی با حضور زنان ندارم اما گویا به دلیل نزدیک شدن انتخابات دوستان از تریبون اینجا استفاده می‌کنند تا به بحث انتخاباتی خود برسند. این تبصره مغایرت قانونی دارد و نگاه جنسیتی دارد.

وی ادامه داد: من هیچ نگرانی ندارم چرا که هم اکنون بیش از ۵۰ درصد ظرفیت دانشگاه‌ها در اختیار زنان است. باز هم تاکید می‌کنم باید تبصره ۴ این طرح اصلاح شود.

حبیب کاشانی دیگر عضو شورای شهر در این باره گفت: این طرح با خلط مبحث مواجه شده است بهتر است کار به صورت کار‌شناسی مطرح شود نمی‌خواهیم به زنان صدقه بدهیم هم اکنون برخی شهرداران نواحی، زن هستند و در کف خیابان بدون هیچ وقفه‌ای کار می‌کنند. من مخالف حضور زن‌ها نیستم.

وی ادامه داد: اما اینکه ۵۰ درصد مدیران شهری در ۵ سال آینده زن باشد خلاف قانون است.

وی با اشاره به اینکه باید سیاست انتخاب زنان در مدیریت شهری بر اساس تخصص و کارآمدی باشد، گفت: هر مردی به سه زن و هر زنی به سه مرد علاقه دارد. زن به پدر، برادر و شوهر و مردان نیز به همسر، خواهر و مادر خود علاقه دارند وصراحتا می‌گویم که آقای دانشجو نیز به زنان علاقه‌مندند. من با خط کشی موافق نیستم باید فضا برای حضور زنان کار‌شناسی باشد.

مرتضی طلایی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر نیز در این باره گفت: علوم انسانی همواره با چالش همراه است و این طرح در کمیسیون فارغ از نگاه جنسیتی وبا نگاه مثبت به توانمندی زنان تصویب شده است.

معصومه ابتکار خطاب به چمران گفت: تهیه این طرح بر اساس شاخصه‌ها و خلا‌ءهایی که وجود داشت صورت گرفته است و با مطرح کردن آن انتظار داریم از توانمندی زنان به ویژه در عرصه محیط زیست و سلامت به خوبی استفاده شود.

مهدی چمران نیز گفت: ما علاقه شدید به زنان داریم اما نباید مسیر غلط قانونی را طی کنیم.

رسول خادم نیز در این باره گفت: هم اکنون یک چهارم کارکنان شهرداری تهران زن هستند و ما ۴ سال پیش برنامه جامع و کاملی برای حضور زنان در عرصه‌های مدیریتی تصویب کردیم.

  در پایان با اصلاح تبصره‌های این طرح، طرح الزام شهرداری برای توانمندی زنان با حذف تبصره چهارم به تصویب رسید.

منبع: خبرگزاری ایلنا

اردیبهشت
۱۰
۱۳۹۲
فروش نوزاد با سروصدای مادر معتاد لو رفت
اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: زن معتادی که می خواست نوزادش را به مبلغ یک میلیون تومان بفروشد پشیمان شد و دو خواهر در این رابطه دستگیر شدند. فرمانده انتظامی مشهد در تشریح این پرونده گفت: با اعلام موضوع فروش نوزاد پسر در محدوده خواجه ربیع مشهد، ماموران برای پی گیری موضوع وارد عمل شدند.سرهنگ احد کریمی افزود: بررسی های اولیه نشان می داد زن ۲۳ ساله که به مواد مخدر اعتیاد دارد از سوی چند جوان در کوچه ای خلوت مورد مزاحمت واقع شده بود که دو خواهر ۳۰ و ۲۷ ساله به کمک او شتافتند و از چنگ مزاحمان خیابانی نجات یافت.اما این دو خواهر پیشنهاد می دهند که فرزندت را به مبلغ یک میلیون تومان می خریم تا به خانواده ای پولدار تحویل دهیم.آن ها نوزاد پسر را از زن معتاد گرفتند و پس از چند ساعت، با در اختیار گذاشتن مقداری هروئین فشرده قصد داشتند ۳۰۰ هزار تومان در قبال خرید بچه بپردازند که زن معتاد، سروصدا راه می اندازد و بچه اش را درخواست می کند. سرهنگ احد کریمی افزود: دو خواهر از تحویل نوزاد امتناع کردند و با اوج گرفتن درگیری  آن ها، زن جوان موضوع را به پلیس اطلاع داد.وی خاطرنشان کرد: افسران آگاهی پس از انجام تحقیقات اولیه، با وجود آن که دو خواهر قصد داشتند با تناقض گویی مسیر پی گیری پرونده را منحرف کنند آنها را در برابر شواهد و ادله ای قرار دادند که مجبور به تحویل نوزاد شدند.

منبع: روزنامه خراسان

اردیبهشت
۱۰
۱۳۹۲
کودکان کار، بردگان کوچک
اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۲
خشونت خانگی و اجتماع
۱
image_pdfimage_print

خانه امن: انجمن حمایت از حقوق کودکان به عنوان یک نهاد مدنی وظیفه دارد که مطابق با روال هر سال نگاهی به دردمند‌ترین و بد‌ترین نوع اشتغال در کشور که اشتغال کودکان است توجه کند. کودکانی که بدون بهره‌مندی از حداقل‌های حقوق انسانی، رفاهی و ایمنی در محیط‌های نامناسب به اشتغال جانفرسا مشغول بوده و هدف اصلی تبهکاران اقتصادی نیز سود اندوزی بیشتر از همین محل است.

 متاسفانه آمار‌های موجود، اعداد و ارقام قابل اتکایی نیستند و تنها آمار رسمی به آمار سرشماری سال ۸۵ اختصاص دارد که طبق آن یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۸۰۰ هزار کودک کاردر کشور وجود دارد در حالیکه به طور حتم اگر این آمار را مبنای خود قرار دهیم، به طور حتم وضعیت کار کودکان اسفناک‌تر خواهد بود.

  یکی از اعضای هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان نسبت به بغرنج شدن وضعیت کودکان کار در ایران هشدار داد و خواستار توجه هر چه بیشتر مسوولان ذی ربط در این زمینه شد.

 علی اکبر اسماعیل‌پور در نشست خبری که به مناسبت روز جهانی کارگر ترتیب داده شده بود یادآور شد: وی افزود: شاید سود حاصل از زحمت این کودکان و نوجوانان باعث شده است که تمام قوانین و لوایح موجود دردی از دردهای بیشمار این کودکان کار دوا نکند.

قوانینی که یکدیگر را نقض می‌کنند

این فعال حقوق کودکان با مقایسه شرایط کودکان کار طی سال گذشته و امسال اظهار داشت: متاسفانه شرایط این کودکان بغرنج و شدید‌تر شده است و مسئولان باید در این زمینه فکر اساسی کنند.

اسماعیل پور تاکید کرد: کشور ما درسال ۱۳۷۳ پیمان نامه جهانی حقوق کودکان را که بر ممنوعیت اشتغال کار کودکان درماده ۳۲ تکیه دارد پذیرفته و در سال ۱۳۸۰ نیز مقابله نامه ۱۸۲ سازمان جهانی کار را که بر ممنوعیت اشتغال کودکان و تلاش برای شناسایی و محو بد‌ترین نوع اشتغال کودکان اختصاص داشت را امضا کرده است ضمن اینکه ماده ۷۹ قانون کارجمهوری اسلامی ایران نیز بر ممنوعیت اشتغال کودکان زیر ۱۵ سال دلالت دارد اما متاسفانه تمام قوانین موجود درتناقض کامل و روشن با یکی از قوانین مصوب شده در مجلس ششم شورای اسلامی است.

وی در مورد این قانون افزود: طبق این قانون مصوب، بازرسی از کارگاه‌های زیر ۱۰ نفر کارگر، ممنوع شده است در حالیکه اکثر کودکان در همین کارگاه‌های مخفی و زیر زمینی کوچک مشغول به کار سخت هستند.

این عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان ادامه داد: از یک سو وزارت کار موظف است که برای حمایت از این کودکان که در کارگاه‌های مخفی و غیر استاندارد کار می‌کنند برابر با قوانین اقدام و با کارفرماهای متخلف برخورد کند.

افزایش روز افزون کودکان کار با افزایش فشارهای اقتصادی

به گفته وی، شواهد نشان می‌دهد که تا به امروز متولیان اقسام آشکار اشتغال کودکان همچون شهرداری تهران، بهزیستی و… در وظایف خود در قبال این کودکان ناتوان بوده و حضور پر شور کودکان کار و خیابان در سطح خیابان‌ها نشان از آن دارد که انواع طرح‌های ساماندهی اجرا شده برای این کودکان ناقص یا نا‌کارآمد بوده‌اند.

اسمائیل‌پور اضافه کرد: وضعیت نا به سامان صنایع، بیکاری روزافزون، وضعیت نا‌مناسب بخش کشاورزی و دامداری نشان می‌دهد که با وجود تورم و هزینه‌های سرسام آور زندگی، فشار مضاعفی به خانواده‌های کم درآمد و ضعیف جامعه وارد آمده و در نتیجه بار سنگین تامین بخشی از هزینه‌های بالای زندگی بر دوش کودکان کار خواهد افتاد در نتیجه روز به روز شاهد افزایش این کودکان در سطح خیابان‌های شهرهای کوچک و بزرگ خواهیم بود.

به گفته وی، طی سال‌های گذشته هزینه‌های میلیاردی زیادی صرف طرح‌های ناقص مربوط به ساماندهی کودکان کار و خیابان شد که به دلیل نداشتن مطالعه و پژوهش جدی در مورد آن‌ها و نداشتن پشتوانه دقیق علمی و منطقی، تمام طرح‌ها ناقص و فاقد کارایی لازم بود و تنها به منظور پاک کردن چهره و ظاهر شهر از وجود این کودکان به اجرا درآمد.

انتقاد از شورای شهر تهران و شهر دوستدار کودک

اسمائیل‌پور، عضوهیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان در ادامه با انتقاد از یکی از مصوبات شورای شهر تهران که بر این اساس تهران به هر دوستدار کودک نام گرفت، تصریح کرد: برای یک جامعه انسانی باید شرم‌آور و اسفناک باشد که در کلان شهری مثل تهران که داعیه دوستدار کودکی دارد، سال‌های سال است که در زیر پوست شهر پنهان و آشکارش، کودکان زیادی مورد بهره کشی و خشونت قرار گرفته و فریاد رسی ندارند.

وی بد‌ترین نوع اشتغال کودکان را کار زباله گردی دانست و ادامه داد: متاسفانه در شهر تهران کودکان زباله گرد همچنان در معرض بسیاری از خطرات و بیماری‌ها قرار دارند و جسم و روان آن‌ها به شدت مورد تهدید است.

قوانین بی‌شمار اما نا‌کارآمد هستند

به گزارش خبرنگار ایلنا، مونیکا نادی، یکی دیگر از اعضای هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان نیز در این نشست به تمامی قوانین مربوط به کودکان کار اشاره کرد و یادآور شد: قانون اساسی به صورت کلی منع بهره کشی از کار دیگران را مطرح کرده و قانون کار نیز، به صورت کلی کار کودکان زیر ۱۵ سال را ممنوع دانسته و به کارگماردن این افراد را مستلزم مجازات دانسته است به طوریکه برای کار کودکان در سنین ۱۵ تا ۱۸سال شرایط خاصی همچون آزمایشات پزشکی در بدو استخدام و… را مد نظر قرار داده است از سوی دیگر پیمان نامه جهانی حقوق کودکان و کنوانسیون ممنوعیت بد‌ترین اشکال کار کودکان رامنع کرده و بر منع بهره کشی از کودکان تاکید داشته است.

نادی، اضافه کرد: اگر چه قوانین بسیار زیاد هستند اما متاسفانه کارامدی لازم را در اجرا نداشته و پاسخگوی وضعیت فعلی کشور ما در مورد این کودکان نیستند.

تکلیف لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان مشخص شود

وی با اشاره به لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان ادامه داد: در این لایحه اشاره‌ای مختصر به کار کودکان هم شده است و نقطه خوب آن این است که در تعریف بهره کشی از کودکان نه تنها عدم رعایت قانون کار نوعی بهره کشی تلقی شده است بلکه به کار گماردن کودکی که کار، برای سلامتی جسمی و اخلاقی‌اش مضربوده و او را از تحصیل محروم کند نیز نوعی بهره کشی تلقی شده است. به همین واسطه بهره کشی از کودکان که در گذشته تعریف مشخصی نداشت، با وجود این لایحه شفاف شده و به تعریف روشنی رسیده است که بر این اساس تخطی از آن مجازات ۲ تا ۵ سال تعیین شده و در این لایحه هر کار و اشتغالی که وضعیت جسمانی کودک را تهدید کند، وضعیت مخاطره آمیز تلقی شده است ضمن اینکه، در این لایحه به مراجعی از جمله بهزیستی و نیروی انتظامی اختیار عمل داده شده است.

این عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان در این ارتباط تاکید کرد: ما مصرانه از مجلس شورای اسلامی درخواست رسیدگی و بررسی سریع این لایحه را داریم چرا که وضعیت این لایحه هنوز روشن نشده و البته با وجود تصویب آن، هنوز هم خلا‌های اجرایی زیادی در این زمینه وجود دارد و هنوز نحوه برخورد با این کودکان دراین لایحه مسکوت مانده است.

به گفته وی، متاسفانه طرح‌های اجرایی موجود در زمینه ساماندهی کودکان کار و خیابان با وجود برخی از معضلات اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و… ناموفق و جوابگو نبوده‌اند.

چرا کودکان از ماموران بهزیستی و شهرداری فراری هستند

  مینو اعرابی، روان‌شناس و عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودکان نیز در این نشست خبری با اشاره به مشکلات کودکان کار گفت: کار در سن کودکی از نظر روان‌شناسی، رشد کودکان را با وقفه روبه رو کرده و او را از یک مرحله مهم از رشد خارج و محروم می‌سازد.

وی افزود: لازم است با در نظر گرفتن آسیب‌های روانی در میان این کودکان، چنانچه نمی‌توان شرایط کار کودکان را از بین برد، فرصت‌هایی برای بازی کودک، پرورش خلاقیت و آموزش به این کودکان در کنار کار آن‌ها در خیابان یا کارگاه‌ها، مهیا کرد.

این فعال حقوق کودکان در ادامه با انتقاد از خشونت ماموران شهرداری و بهزیستی در اجری طرح‌های ضربتی و فوری آن‌ها برای جمع آوری و ساماندهی این کودکان و نیز موازی کاری سازمان‌های مختلف گفت: متاسفانه رفتار این ماموران با کودکان کار بسیار خشونت آمیز است و اگر این سازمان‌ها ادعای حل معضل کودکان کار را دارند، چرا این کودکان با دیدن این مامور‌ها نگران شده و پا به فرار می‌گذارند؟

منبع: خبرگزاری ایلنا

اردیبهشت
۱۰
۱۳۹۲
وقتی گفت تو را بخاطر خواهرهایت گرفتم، پدرم او را کشت
اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: مردی که با همدستی دخترش داماد خود را با ضربه‌های قند شکن به قتل رسانده بود، پس از نقض حکم اعدامش دوباره پای میز محاکمه قرار گرفت.  رسیدگی به این پرونده از تیرماه سال ۸۴ آغاز و با گذشت ۹ سال هنوز حکم قطعی برای متهمان صادر نشده است.

 روز حادثه راننده وانت بار در حال حرکت به سمت ورزشگاه تختی بود که با واکنش عجیب رهگذران رو به رو شد. او در حال انتقال یک کمد بود. وقتی ماشین را نگه داشت متوجه موضوع شد. پای یک مرد از داخل کمد بیرون افتاده بود. پس از تماس با پلیس بلافاصله ماموران برای بررسی موضوع در محل حاضر شدند. ماموران پس از آنکه در کمد را باز کردند جسد مردی میانسال را دیدند که سرش خون آلود بوده و یک روسری دور گردنش بسته شده بود. راننده وانت بار به ماموران گفت: «کمد را از در خانه‌ای بار زدم که مرد و زنی در آن ساکن بودند. آن‌ها به من نگفتند کمد را به کجا می‌خواهند ببرند تنها به من گفتند که می‌خواهند از شهر خارج شوند.» در ادامه زن و مرد دستگیر و برای تحقیقات به اداره آگاهی منتقل شدند. همزمان با آغاز تحقیقات از آزیتا و جبارکه پدر و دختر بودند، جسد مرد داخل کمد که گفته می‌شد شوهر آزیتاست برای بررسی‌های بیشتر به پزشکی قانونی فرستاده شد. آزیتا و پدرش در‌‌ همان جلسات اولیه به قتل صفر، همسر آزیتا اعتراف کردند. آن‌ها در اعترافات اولیه خود ادعا کردند که با همکاری هم به وسیله قند شکن و آچار چند ضربه به سر و صورت صفر زده‌اند و با گذاشتن جسد در کمد می‌خواستند او را به مکان نامعلومی برده و سر به‌نیست‌ کنند. اما گزارش پزشکی قانونی درباره علت مرگ این پرونده را وارد جریانی کرد که باعث شد تا سال‌ها بعد روند رسیدگی به آن ادامه داشته باشد. بر اساس گزارش پزشکی قانونی ضربات وارد شده به سر مقتول به وسیله جسمی سخت و لبه دار بود که با ادعای قندشکن بودن آن وسیله از سوی قاتلان همخوانی داشت اما علت اصلی مرگ نبود. بلکه دلیل اصلی فوت فشار رشته‌ای است که بر گردن او وارد شده و باعث خفگی صفر شده است. بر‌اساس نظر پزشکی قانونی کسی که ضربات را به سر مقتول وارد کرده نمی‌توانسته همزمان بر گلوی مقتول فشار وارد کند و او را به قتل برساند بلکه این کار از سوی دو فرد کاملا مجزا انجام شده است. در مقابل ادعای آزیتا و پدرش درباره نحوه قتل صفر و مشخص نبودن اینکه چه کسی واقعا در قتل او مقصر است باعث شد تا این پرونده پس از ۹ سال بار‌ها پای میز محاکمه قرار بگیرد و با نقض حکم دوباره به دادگاه کیفری ارجاع شود. در آخرین جلسه محاکمه این پرونده که در شعبه ۷۱ دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد حکم قصاص صادر شده، از سوی شعبه ۱۶ دیوان عالی کشور نقض شد و پرونده برای رسیدگی دوباره به شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران فرستاده شد.

در جلسه دادگاه این پرونده که در شعبه ۷۴ دادگاه کیفری استان تهران برگزار شد آزیتا زمانی که در جایگاه حاضر شد در حالی که برای دفاع از خود متنی چند صفحه‌ای نوشته بود گفت: «اتهام شرکت در قتل عمدی صفر را رد می‌کنم. من به‌‌ همان قرآنی که صفر روز خواستگاری با خودش آورد و قسم خورد که من را خوشبخت می‌کند، قسم می‌خورم که بی‌گناهم. او با همین قرآن به خواستگاری من آمد و قسم خورد که خوشبختم کند اما از آن روزی که وارد زندگی او شدم یک روز خوش ندیدم. من همیشه زیر بار کتک و ضربه‌های سخت او بودم. یک بار نزدیک عید بود و من را آن چنان کتک زد که مهره دوازدهم کمرم شکست. وقتی خواستیم عید به خانه پدرم برویم او مرا تهدید کرد که به همه بگو هنگام زدن پرده از چهارپایه افتاده‌ای من هم چون از صفر می‌ترسیدم قبول می‌کردم. اما فقط ترس از او نبود من نمی‌خواستم پدرم و خانواده‌ام را ناراحت کنم. بعد‌ها طاقت نیاوردم و به پدرم موضوع را گفتم. او هم به خانه آمد و من را به دادگاه خانواده برد ولی تعطیل بود. به همین خاطر به خانه آمدیم. پدرم نمی‌خواست به خانه ما بیاید اما صفر او را به زور به خانه آورد. قبل از اینکه بخوابیم کمی با هم جر و بحث کردیم. تا اینکه پدرم رفت و در سالن پذیرایی خوابید. صفر هم که از دادگاه رفتن من ناراحت بود به اتاق آمد و به من حرفهایی زد که نمی‌توانستم تحمل کنم. او به من گفت که من تو را به خاطر خواهر‌هایت گرفته‌ام. فکر می‌کنم پدرم این حرف‌ها را شنیده بود چون نیم ساعت بعد که صفر رفت بخوابد دیدم پدرم به آشپزخانه آمد و از من سراغ قند شکن را گرفت ومن هم قند شکن را به او دادم. تا اینکه شنیدم صدایی آمد. وقتی رفتم دیدم پدرم با قند شکن چند ضربه به سر صفر زده است. برای آنکه خون صفر زمین نریزد یک پلاستیک دور سرش کشید و یک روسری دور گردنش بست. بعد با کمک هم او را داخل کمد گذاشتیم و سوار وانت بار کردیم. در میان راه بودیم که دیدم دو جوان که سوار موتور هستند وانت را نگه‌داشتند و فهمیدیم که پای صفر از کمد بیرون زده است. همانجا بود که پدرم با پای خودش رفت و اعتراف کرد.» زمانی که قاضی از آزیتا درباره اعترافات اولیه‌اش درباره زدن چند ضربه با آچار و کشف آچار در محل وقوع جرم پرسید او تمامی گفته‌ها و مدارک را انکار کرد و گفت از وجود چنین چیزی اطلاعی ندارم.

در ادامه جلسه، جبار پدر آزیتا در جایگاه قرار گرفت و گفت: «آن روز با شنیدن حرف‌های صفر انگار جوان شده بودم. وقتی بالای سر صفر رسیدم از او پرسیدم این چه حرف‌هایی بود که زدی او هم به من نگاه کرد و بعد من با قند شکن چند ضربه به سرش زدم. آن زمان آن قدر عصبانی بودم که فقط همین‌ها را به خاطر می‌آورم. جزئیات خیلی زیادی هم به خاطرم نمانده تا یادم بیاید دخترم در آن زمان دقیقا کجا بود و چه کار می‌کرد.» قضات دادگاه پس از شنیدن اظهارات دو متهم و وکلای دفاع آن‌ها برای صدور حکم وارد شور شدند.

منبع: وبسایت قانون

اردیبهشت
۱۰
۱۳۹۲
ورود ممنوع، حتی شما همسر عزیز
اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: تلفن همراه، کمد شخصی، دفترچه خاطرات و… همه و همه حریم خصوصی محسوب می‎شود و نباید هیچ‎گاه بدون اجازه دیگران به آنها ورود کرد.یک آدم متشخص به حریم خصوصی همسرش احترام می گذارد.

 یک روانشناس در یادداشتی می‎نویسد: هر انسانی در هر مقام ، موقعیت، جنسیت و نسبتی دارای یک حریم خصوصی است که خودش آن را تعریف می‎کند؛ یعنی برای دیگران مشخص می‎کند که تا کجا اجازه دارند در حریم او وارد شوند.

در یک جامعه متمدن همواره در ارتباط اولیه تمام حریم‎ها را بسته تلقی می‎کنند تا جایی که شخص اجازه ورود بدهد.

بدین معنا که وقتی به ما گفتند سوار خودروی ما بشوید ما سوار خودروی دیگران می‎شویم. وقتی گفتند «لطفاً تلفن را جواب دهید» ما تلفن دیگران را جواب می‎دهیم و پس از عذرخواهی می‎گوییم «فعلاً خودشان امکان صحبت ندارند.» تلفن همراه، کمد شخصی، دفترچه خاطرات و… همه و همه حریم خصوصی محسوب می‎شود و نباید هیچ‎گاه بدون اجازه دیگران به آنها ورود کرد. درباره وسیله‎ای مانند تلفن همراه حتی به شماره‎ای که روی گوشی افتاده و در حال زنگ زدن است نیز نباید نگاه کرد.

یک آدم متشخص تمام این حریم‎های شخصی و خصوصی را برای همسرش نیز قائل است. هیچ‎گاه نباید گفت بین زن و شوهر این حرف ها وجود ندارد. البته تذکر این نکته لازم است که از سویی نباید در خانه هیچ دری اعم از در اتاق یا در کمد به روی زن یا شوهر قفل باشد و از سوی دیگر نباید هیچ گاه سراغ وسایل شخصی و حریم خصوصی یکدیگر رفت. به دیگر سخن، خانه خوب، خانه‌ای است که بیش از هر چیز اعتماد متقابل در آن موج بزند.

منبع: روزنامه خراسان

اردیبهشت
۱۰
۱۳۹۲
افزایش دوبرابری بیکاری زنان
اردیبهشت ۱۰ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

خانه امن: حسین محجوب، دبیرکل خانه کارگر، با اعلام این خبر گفت: «خانه‌ کارگر مرجع رسمی اعلام نرخ اشتغال و بیکاری نیست؛ اما بیکاری، به‌خصوص درباره زنان، افزایش یافته است و آمار رسمی مرکز آمار می‌گوید بیکاری زنان در سال‌های اخیر دو برابر شده است».

فاطمه جمال‌پور: «بیکاری زنان طی هشت سال گذشته و در طول دولت‌های نهم و دهم دو برابر شده است. نرخ اشتغال کارگران زن نسبت به کل آمار کارگران در سال‌های اخیر از ۱۵ تا ۱۷‌درصد در نوسان است؛ آماری که در عین افزایش ورود زنان به بازار کار، تغییر نکرده است».

حسن صادقی، معاون دبیرکل خانه‌کارگر، درباره اعلام نشدن آمارهای رسمی در زمینه بیکاری زنان و وضعیت اشتغال آنها می‌گوید: «دولت فعلی نسبت به سایر دولت‌ها پنهان‌کار است و این موضوع سبب شده تا گروه‌های اجتماعی روابط کار نتوانند آمار دقیقی از نرخ بیکاری و دسته‌بندی آن به دست آورند.» وی ادامه می‌دهد: «اما به‌طور کلی شرایط کار به سمت کارهای سخت و افزایش ساعات کار سوق یافته، میزان اخراج زنان افزایش یافته و قدرت جذب مردان بیشتر شده است.» صادقی تاکید می‌کند: «اینها همه سبب شده تا استثمار کارگران زن افزایش یابد و حتی در کارگاه‌های کوچک مشاهده می‌شود که کارگران زن، کار مشخص و تعریف‌ شده‌ای ندارند و از شاگرد پادویی تا دگمه‌زنی و دوخت و… را انجام می‌دهند و این شرایط، بهره‌برداری و سوءاستفاده از کارگران زن نسبت به مردان را افزایش داده است.» اینها همه در حالی است که در سال‌های اخیر احمدی‌نژاد وعده‌های مختلفی در حمایت از زنان شاغل داده است. حالا گوش زنان از وعده‌های احمدی‌نژاد پر شده است؛ از وعده افزایش مرخصی تا نیمه وقت شدن کار و غیره. وعده‌هایی که نه‌تنها برای آنها نان نشده، بلکه دودش به چشم آنها رفته است. بدبینی و کم ‌تمایلی کارفرمایان کارگاه‌های مشمول قانون کار نسبت به استخدام زنان، در اولویت‌های بعدی قرار‌گرفتن زنان در استخدام‌ها نسبت به مردان و در عوض آن، در اولویت اخراج‌ها و تعدیل‌ها قرار گفتن، تبعات این وعده‌های ریاست‌جمهوری برای زنان بوده است؛ آن هم در شرایط تعطیلی پرتعداد کارگاه‌ها.  پروین محمدی، عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران، نیز دراین‌باره می‌گوید: «درست است که آمار رسمی از دوبرابرشدن آمار بیکاری کارگران زن حکایت می‌کند، اما این موضوع سبب شده است که کارگران اخراج‌شده به سمت کارگاه‌های زیر پنج نفر و کارگاه‌هایی سوق یابند که از شمول قانون کار خارج است؛ ساعات‌های طولانی کار را متحمل شوند و وضعیت معیشتی خانواده‌های فرودست و اعتیاد و اقتصاد بحرانی موجب شده زنان بیشتری سرپرست خانوار شده یا وارد بازار کار شوند.» وی در ادامه تاکید می‌کند: «شرایط فعلی باعث سوءاستفاده کارفرمایان از زنان شده است و در حال حاضر ۷۰درصد زنان کارگر در شرایط نامساعدی مشغول به کار هستند و این موضوع شامل زنان تحصیلکرده شاغل در بیمارستان‌ها، معلمان حق‌التدریس و ساعتی مراکز آموزشی هم می‌شود و حتی دختران لیسانسه با ساعتی ۱۵۰۰تومان مزد، تدریس و بدون بهره‌مندی از بیمه مشغول به کار هستند.» محمدی در ادامه می‌گوید: «بسیاری از تولیدی‌های لباس دارای چنین شرایطی هستند و به‌ راحتی از زیر بار قانون کار شانه خالی می‌کنند.» به گفته این عضو اتحادیه آزاد کارگران ایران میانگین حقوق این کارگران ۲۰۰ تا ۲۵۰‌هزارتومان و ساعات کاری آنها بیش از ۱۰ ساعت است و حتی در برخی از این کارگاه‌ها کارفرما میزان تولید را ملاک خروج روزانه کارگران قرار می‌دهد.

منبع: روزنامه شرق

اردیبهشت
۹
۱۳۹۲
راه‌اندازی کلینیک سلامت ویژه زوج‌های شاغل
اردیبهشت ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

خانه امن: معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری گفت: در حال حاضر بخش حقوقی وزارت بهداشت در حال بررسی راه‌اندازی کلینیک‌های سلامت است و بزودی این وزارتخانه نظر خود را درباره این کلینیک‌ها به مرکز امور زنان اعلام می‌کند.

زهرا سجادی افزود: قرار است در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بالغ بر ۴۵ کلینیک سلامت راه‌اندازی شود. راه‌اندازی این کلینیک‌ها در ادامه طرح «مطلع مهر» برای زوجین شاغلی که پنج سال اول زندگی مشترکشان را می‌گذرانند است تا اگر زوج‌ها برای رفع مشکل خود نیازمند درمان بودند، بتوانند به صورت ویژه برای درمان مسائل خاص زناشویی به این مراکز مراجعه کنند.

وی با اشاره به چاپ مقالات نشست‌های راهبردی زن و خانواده اظهارکرد: این مقالات در حال چاپ است و انشاءالله در اختیار مراکز علمی و فرهنگی قرار گیرد. علاوه بر آن قرار است در نشریات علمی – پژوهشی دانشگاه تهران و شورای فرهنگی اجتماعی زنان نیز بخشی از این مقالات چاپ شود.

معاون امور خانواده مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری درباره طرح «مطلع مهر»، گفت: این طرح در سال جاری در تمام استان‌های کشور به اجرا درآمده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

اردیبهشت
۹
۱۳۹۲
تصویب لایحه افزایش مرخصی زایمان و مرخصی پدران در هیات دولت
اردیبهشت ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 خانه امن: مریم مجتهدزاده در مراسم تجلیل از بانوان برگزیده کشور که صبح امروز (دوشنبه) با حضور رییس‌جمهور و همسرش در تالار وحدت برگزار شده است، با اعلام این خبر گفت:‌ روز گذشته در جلسه هیات دولت در تبریز، هیات دولت تصویب کرد که مرخصی زایمان زنان از ۶ ماه به ۹ ماه افزایش پیدا کند و دو هفته نیز به آقایان جهت مراقبت از همسر و فرزندان‌شان مرخصی داده شود.

وی همچنین گفت:‌ در این جلسه با تقلیل ساعت کاری زنان سرپرست خانواده و یا زنانی که فرزند کمتر از ۷ سال دارند یا دارای فرزند معلول و یا همسر معلول هستند از ۴۴ ساعت به ۳۶ ساعت موافقت شد.

   رییس مرکز امور زنان و خانواده ریاست‌جمهوری همچنین با اشاره به برگزاری جلسه ستاد ملی زنان و خانواده با حضور معاون اول رییس‌جمهور، گفت: در این جلسه بیمه و بازنشستگی زنان خانه‌دار مصوب شد و قرار شد در این ارتباط کارگروهی تشکیل شود تا جزئیات آن در این کارگروه تبیین و مشخص شود.

وی افزود: در این جلسه علاوه بر رییس‌جمهور، پروین احمدی‌نژاد عضو شورای شهر تهران و خواهر رییس‌جمهور و همچنین فاطمه بداغی معاون حقوقی رییس‌جمهور حضور دارند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

اردیبهشت
۹
۱۳۹۲
نه» اخوان المسلمین مصر به اعلامیه سازمان ملل»
اردیبهشت ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

خانه امن: به موجب اعلامیه سازمان ملل که قرار است امروز جمعه در کمیساریای عالی متخصص در امور زنان سازمان ملل مورد بحث و بررسی اعضا قرار گیرد، زنان می توانند بدون رضایت شوهر از وسایل جلوگیری از بارداری استفاده نمایند . اعلامیه سازمان ملل علاوه بر دادن حق سفر به زنان بدون اجازه شوهرانشان، برقراری روابط جنسی آزاد را برای دختران جوان نیز مجاز دانسته است.

در هشدار اخوان المسلمین نسبت به تصویب این قانون در سازمان ملل آمده است که “آزادی جنسی، حق سقط جنین و سفر بدون اجازه شوهر، به زنان اجازه خواهد داد تا با مردان برابر شوند و مردان را متعهد خواهد ساخت که در نگهداری از کودکان و انجام کارهای خانه با زنان شریک شوند.

اخوان المسلمین مصر در ماه مارچ ۲۰۱۳ ضمن هشدار به اعلامیه سازمان ملل متحد در باره “حقوق زنان”، این اعلامیه را برای جامعه بشریت “ویرانگر” توصیف کردند.

گروه اخوان المسلمین که محمد مرسی رئیس جمهور مصر از میان آنها به مقام ریاست جمهوری این کشور رسیده، در بیانیه رسمی خود ۱۰ دلیل را برای رد و محکومیت اعلامیه کمیساریای سازمان ملل ارائه داده که به اعتقاد این گروه محکومیت این اعلامیه از سوی مسلمانان جهان را توجیه می کند.

حزب “آزادی و عدالت” شاخه اخوان المسلمین روز پنجشنبه با انتشار بیانیه ای در وب سایت رسمی اش مخالفت شدید خود را با این اعلامیه اعلام داشته، آن را مخالف ارزش ها و چارچوب های اخلاقی جوامع اسلامی دانسته است.

ایران، روسیه و واتیکان ضمن همصدا شدن با مصر نسبت به مسائلی همچون آزادی جنسی دختران، منع بارداری و حقوق در نظر گرفته شده برای همجنسگرایان که در این اعلامیه صریحا به آن اشاره شده اعتراض کردند.

گروه اخوان المسلمین تاکید می کند که “این اعلامیه به زنان حق می دهد چنانچه شوهرانشان برخلاف میلشان با آنها هم بستر شوند، می توانند علیه آنها به اتهام تجاوز یا آزار و اذیت جنسی شکایت کنند. این عمل به مثابه تعدی یا تجاوز به یک زن غریبه که هیچ ارتباط قانونی و شرعی با شوهر ندارد تلقی خواهد شد و مجازات آن نیز به همان اندازه خواهد بود.”

مصر با در خواست تعدیل و بازنگری در این اعلامیه پیشنهاد کرد که کشورها با توجه به معتقدات و ارزش های ملی و مذهبی خود با این اعلامیه برخورد کنند، اما این پیشنهاد از سوی اغلب دیپلماتهای غربی رد شد. آنها می گویند این پیشنهاد به برخی کشورها فرصت خواهد داد که این قانون را به بهانه مخالفت با معتقدات دینی آنها زیر پا گذارند .

اخوان می گویند “این اعلامیه سازمان ملل با حمایت از هم جنس گرایان و زنان فاحشه، باعث می شود که فرزندان غیر شرعی از این زنان متولد شوند که پدران آنها مشخص نیستند.

در همین حال کشورهای عربی مصر، فلسطین، تونس و اردن از سازمان ملل خواستند تا قانونی را تصویب کند که به موجب آن کسی نتواند با بکارگیری مذهب به زنان توهین کرده یا ستم روا دارد.

در بیانیه اخوان المسلمین آمده است، کشورهای عربی که با این اعلامیه سازمان ملل متحد درباره حقوق زنان موافقت کرده اند جامعه مدنی و باورهای مردمانشان را نمایندگی نمی کنند.

منبع: العربیه