صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خشونت خانگی ثروتمندا...
فروردین
۱۶
۱۳۹۲
خشونت خانگی ثروتمندان پشت پرده سکوت
فروردین ۱۶ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
image_pdfimage_print

نوشته: الیزا شاپیرو

از سپتامبر ۲۰۰۸ خشونت های خانگی نه تنها در میان طبقه کم درآمد بلکه در میان تمامی اقشار جامعه افزایش پیدا کرده است. گزارشها نشان می دهد زنان خانواده های ثروتمند از جمله این اقشار هستند. خشونت هایی که نه تنها افراد متعلق به این طبقه ، بلکه بالاترین مقامات حقوقی نیزآن را باور نمی کنند.

اخبار اخیر در مورد خشونت های خانگی، همچون داستان اسکار پیتوریوس (Oscar Pistorius) قهرمان المپیک و اهل آفریقای جنوبی که دوست دختر خود را به قتل رسانده است و یا داستان راب موریسون (Rob Morisson) گزارشگر شبکه تلویزیونی CBS که متهم به خفه کردن همسر خود شده است، هر دو از جمله داستانهایی است که بیانگر نظرات متخصصین در مورد خشونت خانگی است. خشونت هایی  که این متخصصین آن را به عنوان یک راز کوچک کثیف در میان خانواده های ثروتمند می شناسند. رازی که در میان آنها رواج دارد.

تعداد ی از متخصصین خشونت های خانگی معتقدند که این نوع خشونت ها مدتهاست که درمیان جوامع مرفه و ثروتمند آمریکا به عنوان یک لکه تاریک شناخته شده و وجود دارد.

دکتر سوزان وایتزمن (Susan Weitzman)، مؤسس مرکز وایتزمن (Weitzman) که سازمانی برای بالا بردن آگاهی درباره این نوع خشونت ها دارد ، می گوید: مردم ثروتمند پشت پرده ای که من آن را “پرده سکوت” می نامم پنهان می شوند. آنها فکر می کنند که این مسائل فقط برای آنها رخ می دهد و هیچ کس نمی تواند صدای فریاد آنها را از بیرون خانه های سه هکتاری اشان بشنود.

تحقیقات اخیر در مورد رابطه خشونت خانگی و اقتصاد، بر تأثیر این نوع خشونت ها بر رکود اقتصادی سال ٢٠٠٨ تمرکز دارند و نتیجه این تحقیقات نشان می دهد که زمانی که یک زوج در محرومیت اقتصادی به سر می برند، رفتارهای خشونت آمیز  در آن رابطه سه برابر افزایش پیدا می کند. بنا بر گزارش “شبکه ملی برای پایان دادن به خشونت خانگی” ، سه چهارم از “خانه های امن” که پناهگاه قربانیان خشونت خانگی هستند نشان می دهند که تعداد زنانی که بعد از سپتامبر سال ٢٠٠٨ از این مرکزدرخواست کمک کرده اند، رو به افزایش است.

اما وایتزمن ( (Weitzmanو دیگر همکارانش معتقدند که هیچ تحقیقی برای مقایسه این نوع خشونت های خانگی یعنی خشونت در خانواده های ثروتمند، با دیگر انواع آن وجود ندارد، و این امر ناآگاهی عمومی نسبت به این موضوع و فرهنگ سکوت در برابر خشونت را در طبقه ثروتمند تقویت می کند.

” چنانچه ممکن است زنی از یک خانواده ثروتمند باشد اما هیچ دلیلی وجود ندارد که این زن از زنان دیگری که در خانواده های کم در آمد و فقیر جامعه زندگی می کنند دارای استقلال مالی بیشتری باشد.”

وایتزمن ( (Weitzmanمی گوید: تکرار و تداوم خشونت های خانگی می تواند موجب ایجاد یک الگوی رفتاری منفی در میان خانواده های مرفه شود. در اکثر روابط خشونت آمیز، دوره ای وجود دارد که می توان آن را به ماه عسل تشبیه کرد. در این دوره، متجاوز سعی می کند تا با عذر خواهی و دادن هدیه رفتار خشونت آمیزش را جبران کند. اما وایتزمن ( (Weitzman می گوید که آن دسته از مراجعه کنندگانش که از خانواده های مرفه هستند معمولا” این دوره را در روابطشان تجربه نمی کنند و طرف متجاوز بدون پشیمانی، به رفتار خشونت آمیز خود ادامه می دهد.

اولین مانعی که زنان ثروتمند خشونت دیده، برای ترک رابطه با آن مواجه می شوند، قبول این واقعیت است که مورد خشونت واقع شده اند. قبول این مسأله برای آنها بسیار وحشت انگیز است. آنها همچنین از اینکه اطرافیانشان حرف آنها را باور نکنند همواره در هراسند.

وایتزمن ( (Weitzmanمی گوید: در اغلب مواردی که زنها سکوت خود را می شکنند و راز دلخراش خود را بر ملا می کنند، این است که مردم به جای اینکه به درد آنها گوش دهند، تنها از بیرون به آن قضیه نگاه کرده و به او می گویند: “به شوهرت و به زندگی خوب و مرفهی که داری نگاه کن”.

وایتزمن ( (Weitzmanهمچنین داستان یکی از مراجعه کنندگانش را به یاد می آورد که می گفت زمانی که برای حل مشکلشان با همسرش به یک مشاور مراجعه کرده بود، در حین جلسه همسرش لیوان آب را بر روی او خالی کرده بود؛ تنها عکس العملی که مشاور از خود نشان داده بود دادن دستمال کاغذی به آن زن بود.

لیندا بولی (Linda Bollea)، همسر سابق هالک هوگن (Hulk Hogan) کشتی گیر معروف می گوید که ترس از بر ملا کردن اینگونه اسرار را به خوبی می شناسد.  او در کتاب “کشتی گرفتن با هالک Hulk)) زندگی من با طنابهای اسارت” که شرح حال زندگی خودش است، نوشته است که همسر سابقش او را از لحاظ فیزیکی و احساسی مورد خشونت و آزار و اذیت قرار می داده است. (هالک که معتقد بود این اظهار همسرش تهمتی بیش نیست، پرونده ای حقوقی بر علیه او ترتیب داد.)

بولی Bollea)) ، ترس بر ملا کردن این راز را به خوبی به یاد می آورد. او می ترسید که با بر ملا کردن رفتارهای خشونت آمیزشوهرش؛ زندگی، ثروت و شهرت او را زیر سؤال ببرد. این خود به تنهایی او را از در خواست کمک بیشتر می ترساند.

عموما” زمانی که فرد متجاوز متوجه بر ملا شدن رفتارش و همچنین نا خشنودی همسرش می شود، خشونت های او حتی شدت بیشتری نیز می گیرند چرا که آن موقع دیگر برای هیچ طرف رابطه راه برگشتی باقی نمانده است.  در واقع این خشونت ها زمانی شدت می گیرند که شوهران ثروتمند با در آمد هنگفتشان “بهترین تیم متخصص حقوقی” را به نفع خود می خرند. وی می گوید: اخیرا” موکلی داشته است که شوهرش برای گرفتن حضانت فرزندانش ۶ وکیل با حقوق ساعتی ۵۰۰ دلار استخدام کرده است.

دکتر  Jeanne Kingروانشناس متخصص خشونت خانگی در میان ثروتمندان می گوید: ” در این سیستم های حقوقی تنها با پارتی بازی می توان دوام آورد و زنان در این سیستم ها در امان نیستند.”

زمانی که افراد ثروتمند مشمول فرایندهای قانونی می شوند، ماهرانه می توانند این سیستم های حقوقی را به نفع خودشان هدایت کنند. برای مثال Weitzman می گوید: در یک جلسه دادگاه، از شوهری که متهم به رفتار خشونت آمیز نسبت به همسرش بود خواسته شد تا ماشین خود را برای ارزیابی به متخصصان دادگاه نشان دهد. زمانی که متخصصان به پارکینگ رفتند دیدند که ماشین به هزاران قطعه مبدل شده است.

کینگ (King) می گوید: برای زنان ثروتمندی که مورد خشونت خانگی قرار می گیرند، پرده برداری از خشونت هایی که به آنها روا داشته شده است تنها می تواند نبرد جدیدی برای آنها محسوب شود.

کینگ (King) می گوید: همسر هالک Hulk))  بالاخره رفتارهای خشونت آمیز و متجاوزانه شوهرش را از پشت درهای بسته بر ملا کرد و حرفه و شغل او را از هم فروپاشید و در مقابل شوهر ثروتمندش با پول خود توانست کمپینی بر علیه او ایجاد کند.

جن ادگار لنگ بین (Jan Edgar Langbein)، مدیر اجرائی خانه امن زنان “جنسیس” در دالاس Dallas)-(Genesis می گوید: اینگونه کمپین ها اغلب موجب می شوند تا زنان خشونت دیده از دسترسی به منابع مالی خود محروم شوند.

لنگ بین، کینگ و وایتزمن، به اتفاق معتقدند که دعاوی پرهزینه و غم انگیز مربوط به حضانت فرزندان از متداول ترین دعاوی مربوط به طبقات متمول است.

لنگ بین (Langbein) می گوید: معمولاً افراد متجاوز سعی می کنند تا از شیوه ای که بیشترین ضربه روحی و روانی را به شما می زند استفاده کنند و شیوه چیزی جز گرفتن حضانت فرزندان نیست. بنابر اطلاعاتی که از انجمن قضات آمریکا دریافت شده است، ۷۰ % پرونده های مربوط به حضانت فرزندان که نتیجه خشونت های خانگی است نهایتا” حضانت کامل و یا شراکتی را به فرد متجاوز می دهند.

لنگ بین (Langbein) می گوید: وی شاهد افزایش روزافزون مراجعه زنان ثروتمند برای برنامه های مختلف جنسیس  Genesis)) است که خود نمایانگر افزایش خشونت های خانگی در سطح ملی و  در پنج سال اخیر است. اما وایتزمن (Weitzman) اخبار خوبی دارد و می گوید که پرونده های سنگینی چون پرونده های کریس بران (Chris Brown) و پیستوریوس (Pistorius) توانسته اند تا حدی آگاهی عمومی را در مورد عرصه خشونتهای خانگی در میان طبقه ثروتمند افزایش دهند.

امروزه “خانه های امن”، در حال توسعه برنامه های خاصی برای زنان ثروتمند هستند. بعنوان مثال: در سال ۲۰۰۷، خانه امنی در شهرناپلزایالت فلوریدا Naples-Florida)) برنامه ای به نام “زنان ثروتمند” ایجاد کرد و در کنار آن برنامه های مشابه بسیاری نیز در سطح کشور به وجود آمدند.  اما لنگ بین (Langbein) در اینباره می گوید: پناهگاهی دردالاسDallas) ) که برنامه ای مجزا برای زنان ثروتمند دارد، با گذاشتن نام “گروه پردا” ((Prada Group اعتبار این نوع برنامه ها را خدشه دار کرده است.

دیوید هاپکینز(David Hopkins)، یکی از شرکای شرکت حقوقی مربوط به مسائل خانوادگی – شیلر دوکانتو و فلک Co.)   (Schiller DuCanto & Fleck- درشیکاگو، بیش از یک دهه است که در این زمینه فعالیت دارد و همواره سعی داشته است تا مسیر مبارزه را در دعاوی حقوقی برای این زنان قربانی هموار سازد.

او می گوید که تا کنون با موکلان بسیاری که شوهران ثروتمند داشته اند کارکرده است و شاهد آن بوده است که در شدیدترین موارد، طرف متجاوز قادر است که رأی دادگاه را به هر قیمتی که شده، با خودش موافق سازد و در واقع هدف اصلی آنها در این مبارزه نابود کردن طرف قربانی از نظر مالی است.

Hopkins برای مبارزه با آنچه که آن را یک “انتقام محض”  در دعوی قضائی غیر ضروری علیه قربانیان می نامد، کمک کرد تا لایحه قانونی ازدواج و طلاق ایالت Illinois اصلاح شود، به طوری که قربانیان حق دسترسی برابری به منابع مالی جهت پرداخت هزینه های حقوقی داشته باشند.

متخصصان به The Daily Beast می گویند: علیرغم  پیشرفت های کسب شده برای رسیدگی به امور این قربانیان و کمک به آنها، متأسفانه هنوز برای از بین بردن قبح بر ملا کردن این نوع خشونت ها در خانواده های ثروتمند مسیر طولانی را در پیش است.

گروه ترجمه “خانه امن”

منبع:

http://www.thedailybeast.com/articles/2013/02/28/domestic-violence-among-the-wealthy-hides-behind-veil-of-silence.htmlLeave a reply

Your email address will not be published.