صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  طراحي دوره‌هاي آموزش...
تیر
۲۰
۱۳۹۳
طراحی دوره‌های آموزشی تربیت جنسی برای معلمان و خانواده‌ها
تیر ۲۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

IMAGE635292688792968750

عکس: dolat.ir

معلمان باید بچه‌ها را نسبت به تکالیف و حقوق و بدن خودشان در حدی که در جمهوری اسلامی مجاز هستیم، آشنا کنند. ضمن آنکه در این صورت باید دانش‌آموزان تک جنس، هم سن، هم اندازه و هم فرهنگ باشند، در جمع نمی‌شود خیلی قضایا را مطرح کرد.

 حمیدرضا کفاش، معاون پرورشی و فرهنگی وزارت آموزش و پرورش از آموزش تربیت جنسی به خانواده‌ها توسط انجمن اولیاء و مربیان خبر داد.

وی گفت: انجمن اولیاء و مربیان بنا دارد سرفصل این مباحث را به خانواده‌ها آموزش دهد، زیرا جامعه ما یک جامعه ارزشی است و فضای دینی بر آن حاکم است. البته در کشورهای پیشرفته نیز همین گونه است و در این خصوص بیشتر به خانواده‌ها آموزش می‌دهند.

کفاش ادامه داد: انجمن اولیا و مربیان منابعی از قبل در این رابطه داشتند که آنها را مجددا بازنویسی و به روز خواهند کرد تا در سال تحصیلی جدید در برنامه آموزش خانواده‌ها قرار بگیرد. همچنین دوره‌های آموزشی برای سال ۹۳ توسط انجمن اولیاء و مربیان طراحی شده است. معاون پرورشی آموزش و پرورش درباره آموزش این موضوعات به دانش‌آموزان نیز گفت: به نظر می‌رسد که باید برخی مفاهیم و نکات را به‌طور غیر مستقیم به دانش‌آموز منتقل کنیم، به عنوان مثال مهارت «نه» گفتن را به او بیاموزیم. این مفاهیم و آموزش‌ها در کتب جدیدی که سازمان پژوهش تدوین می‌کند، وارد شده است.

به گزارش اعتماد کفاش ضمن تاکید بر اینکه معلم‌ها باید به خصوص در دوره ابتدایی به ‌طور جدی به آموزش این مساله ورود پیدا کنند، گفت: معلمان باید بچه‌ها را نسبت به تکالیف و حقوق و بدن خودشان در حدی که در جمهوری اسلامی مجاز هستیم، آشنا کنند. ضمن آنکه در این صورت باید دانش‌آموزان تک جنس، هم سن، هم اندازه و هم فرهنگ باشند، در جمع نمی‌شود خیلی قضایا را مطرح کرد. به گفته وی، این آموزش‌ها باید به حدی باشد که هم حجب و حیای بچه‌ها حفظ شود و هم اینکه یاد بگیرد در مقابل خواسته نامشروع مقاومت و ایستادگی کند و «نه» بگوید و اگر فشاری بر آنها تحمیل شد بتوانند آن را به دیگری بیان کنند. این مسائل به‌ طور دقیق در برنامه‌هایمان مورد توجه است.

معاون آموزش و پرورش در خاتمه با بیان اینکه این کار را با آموزش مربیان، معلمان و مشاوران شروع خواهیم کرد، خاطرنشان کرد: ابتدا باید اطلاعات و داشته‌های معلمان به ‌طور دقیق طی جلسات و دوره‌های آموزشی بازخوانی شود تا بتوانند آن را به دانش‌آموزان منتقل کنند. انجمن اولیا و مربیان نیز دوره‌هایی را طراحی کرده و اکنون درحال بازنگری منابع مربوط هستند که در برنامه‌های سال ۹۳ انجمن لحاظ خواهد شد.

۱۹ تیر ۱۳۹۳

منبع: اعتمادLeave a reply

Your email address will not be published.