صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  چگونه می شود ولی قهر...
تیر
۱۶
۱۳۹۳
چگونه می شود ولی قهری را عزل کرد؟
تیر ۱۶ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , ,
image_pdfimage_print

 

پرسش:

چگونه می شود ولی قهری را عزل کرد؟

شوهرم راننده اتوبوس بود و در سال گذشته فوت کرده ، من و دختر ۵ ساله ام بدون هر نوع پشتوانه ی مالی  در مشقت به سر میبریم. تنها مال متعلق به همسرم همان اتوبوسی بود که با آن تصادف کرد. سند آن اتوبوس در اختیار پدر شوهرم بوده است، بابت سهم من معادل ارزش یک هشتم اتوبوس پرداخت کرد و قرار شد، سه دانگ اتوبوس را پدر شوهرم برای خود بردارد و آنرا تعمیر نماید و بقیه اتوبوس متعلق به دخترم باشد تا از این طریق امکان زندگی داشته باشیم. متاسفانه اخیرا مطلع شده ام که پدر شوهرم سهم خود و سهم دخترم از اتوبوس را فروخته است. در مراجعه به وی مدعی است که شوهرت بدهی داشته است و من از این طریق بدهی او را داده ام. اما هیچ سند یا مدرکی مبنی بر مدیون بودن شوهرم وجود ندارد و هیچ طلبکاری را نمی شناسیم.

پدر شوهرم سهم دخترم را بالا کشیده و هیچ چوابی نمی دهد، چه اقدامی می توانم انجام دهم؟ آیا قانون کمک م یکند تا سهم دخترم از اتوبوس به او مسترد شود؟

پاسخ:

مایه تاسف است که شما و دختر ۵ ساله تان درگیر چنین مشکلی شده اید.

عمل ولی قهری خیانت نسبت به صغیر است و امکان عزل او از ولایت قهری او با اصلاح ماده ۱۱۸۴ قانون مدنی در سال ۱۳۷۹ فراهم شده است. درصورت ناتوانی ولی قهری در ادره امور صغیر نیز امکان ضم امین به او وجود دارد.

پرسش:

ضم امین یعنی چه؟

پاسخ :

“هرگاه ولی قهری طفل رعایت غبطه صغیر را ننماید و مرتکب اقداماتی شود که موجب ضرر مولی علیه گردد به تقاضای یکی از اقارب وی و یا به درخواست رئیس حوزه قضائی پس از اثبات، دادگاه ولی مذکور را عزل و از تصرف در اموال صغیر منع و برای اداره امور مالی طفل فرد صالحی را به عنوان قیم تعیین می نماید.
همچنین اگر ولی قهری به واسطه کبر سن و یا بیماری و امثال آن قادر به اداره اموال مولی علیه نباشد و شخصی را هم برای این امر تعیین ننماید طبق مقررات این ماده فردی به عنوان امین به ولی قهری منضم می گردد.”

همچنین ماده ۱۱۸۶ قانون مدنی در همین رابطه حکم میکند:

” مواردی که برای عدم امانت ولی قهری نسبت به دارائی طفل امارات قویه موجودباشدمدعی العموم مکلف است ازمحکمه ابتدائی رسیدگی  عملیات او را بخواهد محکمه دراین موردرسیدگی کرده درصورتی که عدم امانت اومعلوم شودمطابق ماده ۱۱۸۴رفتارمی نماید.”

پرسش:

راهنمایی کنید چگونه می توانم از این امکانات قانونی استفاده کنم؟

پاسخ:

با احکام و قواعدی که این دو ماده دارند، می توان از دایره سرپرستی دادسرای عمومی محل اقامت خود و کودک درخواست بررسی موضوع را بنمایید، آنها پرونده را به دادگاه خانواده ارسال می کنند و دادگاه خانواده با احراز خیانت حکم به عزل ولی قهری خواهد داد. توجه داشته باشید که باید خیانت پدربزرگ فرزندتان در دادگاه ثابت شود.

پرسش:

برای استرداد مال چه باید کرد؟

پاسخ:

برای فراهم شدن امکان استرداد اموال و سرپرستی کودک، دادگاه باید شما ( مادر) را به عنوان قیم کودک تعیین نماید. مگر اینکه خودتان تمایل نداشته باشید و شخص مورد اطمینان دیگری از فامیل درخواست نماید. با انتخاب قیم دادخواست مطالبه اصل و یا معادل مال فروخته شده را از قیم بنمائید .دادگاه حکم به محکومیت پدربزرگ به استرداد اموال کودک شامل سهم او از اتوبوس و منافع ایامی که مورد استفاده قرار گرفته خواهد داد.Leave a reply

Your email address will not be published.