صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  ازدواج ۳۱ هزار دختر ...
تیر
۱۶
۱۳۹۳
ازدواج ۳۱ هزار دختر ایرانی زیر ۱۵ سال در ۹ماه
تیر ۱۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

بر اساس آخرین آمار ارائه‌ شده از سوی سازمان ثبت احوال ایران، در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۲، ازدواج ۳۱ هزار دختربچه زیر ۱۵ سال ثبت شده است. بر مبنای این آمار بیش از یک سوم ازدواج‌های این مدت، مربوط به دختران زیر ۱۹ سال است.

از مجموع ۵۷۹ هزار و ۸۷۱ مورد ازدواج در این مدت، ۳۰ هزار و ۹۵۶ ازدواج آن مربوط به دختران زیر ۱۵سال بوده است.

آمارهای سازمان ثبت احوال ایران نشان می‌دهد که در سال ۱۳۸۹ نیز بیش از ۴۲ هزار ازدواج کودکان ۱۰ تا ۱۴ سال در این کشور به ثبت رسیده است.

به گزارش شرق: آمارها در حالی از ازدواج کودکان در ایران حکایت دارند که احمد تویسرکانی، رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک ایران گفته بود ثبت ازدواج زیر سن ۱۵ سال “غیرقانونی ” است و “موردی را در این زمینه که پائین‌تر از سن قانونی ازدواجی به ثبت برسد، سراغ ندارد”.

بر پایه قوانین ایران، سن ازدواج برای دختران ۱۳ سال و برای پسران ۱۵سال است، اما پدر و یا جد پدری می‌توانند دختران کمتر از این سن را نیز با اجازه دادگاه بر سر سفره عقد بنشانند.

این در حالی است که بنا به آمار ارائه شده از سوی صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل متحد (یونیسف)، عوارض ناشی از بارداری و زایمان یکی از مهم‌ترین علل مرگ دختران در سنین ۱۵ تا ۱۹ سال در سطح جهان است و سالانه منجر به ۷۰ هزار مرگ می‌شود.

بنا به این گزارش، نوزادان مادران کمتر از ۱۸ سال نیز ۶۰ درصد بیشتر از سایر نوزادان با خطر مرگ و بیماری روبه‌رو هستند.

همچنین سازمان “عدالت برای ایران” در گزارشی با استناد به آمار رسمی سازمان ثبت احوال ایران، نوشت: این رقم معادل پنج درصد کل ازدواج‌های ثبت‌شده در این ۹ ماه است.

بر اساس این گزارش، حدود ۱۷۸ هزار تن از زنانی که طی این مدت ازدواج کرده‌اند نیز بین ۱۵ تا ۱۹ سال داشته‌اند. این بدان معنی است که طی ۹ ماه اول سال ۱۳۹۲، بیش از ۳۶ درصد زنانی که ازدواج‌شان در ایران ثبت شده کمتر از ۱۹ سال داشته‌اند، یعنی بیش از یک سوم کل ازدواج‌های ثبت‌شده.

مقایسه این آمار با آمار سال پیش  از آن یعنی ۱۳۹۱ نشان می‌دهد که میزان ازدواج دختران کمتر از ۱۵ سال افزایش داشته است. تعداد دختران میان ۱۰ تا ۱۴ سالی که در کل سال ۱۳۹۱ ازدواج کردند، ۲۹ هزار و ۸۲۷ نفر بود در حالی که تنها در ۹ ماه اول سال ۹۲، این رقم به ۳۰ هزار و ۹۵۶ نفر رسیده است.Leave a reply

Your email address will not be published.