صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  مرگ بیش از 100 دختر ...
تیر
۱۲
۱۳۹۳
مرگ بیش از ۱۰۰ دختر با شلیک های تصادفی در آمریکا
تیر ۱۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

6988423033_f38306dd04_z

حدود یک سوم کودکان ایالات متحده در خانه هایی که در آن اسلحه نگهداری می شوند، زندگی می کنند. مطالعات نشان داده است که ۱٫۷ میلیون کودک در خانه هایی که اسلحه در آن “بارگذاری” شده و “قفل نشده” هستند، زندگی می کنند. ۸ مورد از هر ۱۰ مورد مرگ و میر در مکان هایی اتفاق افتاده است که برای کودکان امن محسوب می گردد.تحقیقات جدیدی نشان می دهد که سالانه حدود ۱۰۰ دختر و ۱۴ پسر خردسال در ایالات متحده به طور تصادفی از شلیک با اسلحه کشته می شوند. این مطالعه توسط گروه های (Everytown) و (Moms Demand Action on Gun Sense in America) که برای گذاشتن قوانین سخت جهت کنترل استفاده از اسلحه مبارزه می کنند، انجام گرفته و فهرست طولانی فجایعی که در طول مدت یک سال (از ۱۵ دسامبر ۲۰۱۲ تا ۱۴ دسامبر ۲۰۱۳) صورت گرفته است را نشان می دهد، که تا حد زیادی قابل پیشگیری بوده است. براساس این گزارش، روزانه تقریبا دو مورد از این حوادث در سطح ایالات متحده اتفاق می افتد. ۱۰۰ مورد در یک سال که این گروه ها در گزارش خود آورده اند، به مراتب بیش از ۶۲ مورد مرگ و میری است که مقامات فدرال در گزارش خود از این گونه حوادث ثبت کرده اند.

در فهرست فجایع رخ داده این گزارش آمده است که چگونه اسمیت دو ساله در کارولینای جنوبی هنگامی که پدرش در اتاق دیگری مشغول صحبت تلفنی بوده است، با برداشتن اسلحه کالیبر ۳۸ که روی میز نشیمن بود، به قفسه سینه اش شلیک کرده و لحظاتی بعد در مسیر بیمارستان جانش را از دست داده است. در حادثه دیگری در شهر کانزاس برادری ۶ ساله با برداشتن اسلحه ای که بر روی صندلی گذاشته شده بود و کشیدن ماشه باعث مرگ خواهر ۴ ساله اش شده است و یا حادثه ای که در آن کریستوفر ۱۰ ساله توسط گلوله ای که به طور تصادفی از اسلحه ای که پدرش در حال تمیز کردن آن بود، کشته می شود.

شانون وات، بنیانگذار گروه “Moms Demand Action on Gun Sense in America” (مادران خواهان عمل برای اسلحه در آمریکا)، می گوید که آنان مشکل مرگ و میر کودکان با اسلحه را تماما درک نمی کنند و بنابراین نمی دانند که چگونه می توان از آن جلوگیری کرد. وی که مقصر را “انجمن ملی اسلحه” و لابی های اسلحه می داند که حتی قصد داشتند مانع این تحقیقات شوند، می گوید که در ایالات متحده مرگ و میر کودکان امری ست جدی و آنان قوانینی برای جلوگیری از گیر کردن کودکان در فریزر یا غرق شدن در استخر دارند، در حالی که وقتی به اسلحه گرم می رسد، از آن چشم پوشی می کنند. وی معتقد است که این یک فاجعه ملی است و می بایست متوقف گردد. وات ادامه می دهد که محققان دریافته اند که حدود ۷۰% مرگ و میر مشخص شده در طول ۱۲ ماه می توانست با اقدامات ساده ای جهت نگهداری و قفل اسلحه در خانه پیشگیری گردد. حدود یک سوم کودکان ایالات متحده در خانه هایی که در آن اسلحه نگهداری می شوند، زندگی می کنند. مطالعات نشان داده است که ۱٫۷ میلیون کودک در خانه هایی که اسلحه در آن “بارگذاری” شده و “قفل نشده” هستند، زندگی می کنند. ۸ مورد از هر ۱۰ مورد مرگ و میر در مکان هایی اتفاق افتاده است که برای کودکان امن محسوب می گردد. کنجاوی ساده کودکانه پشت بسیاری از این فجایع که ۷۷% قربانیان و ۸۲% شلیک کنندگان آن مذکر می باشند، قرار دارد. همچنین گروه سنی ۲ تا ۴ سال و ۱۰ تا ۱۳ بیشترین گروه سنی مرگ های ناشی از شلیک اسلحه را تشکیل می دهند. دو سوم این حوادث توسط اسلحه هایی صورت گرفته اند که به طور قانونی به اعضای خانواده، معمولا پدر و مادر، تعلق داشته اند. تقریبا در نیمی از این حوادث هیچ اتهامی علیه صاحب اسلحه برای سهل انگاری و یا علل دیگری وارد نشده است.

این گزارش نشان داده است که چگونه “انجمن ملی اسلحه” در برابر توصیه های چندین نهاد حرفه ای از جمله “آکادمی اطفال آمریکا” مقاومت کرده است. “آکادمی اطفال آمریکا” معتقد است که پزشکان می بایست مجاز به دادن توصیه هایی در مورد اهمیت ایمنی اسلحه در خانه به بیماران خود باشند. “انجمن ملی اسلحه” همچنین با فن آوری هوشمندی که به وسیله شناسایی بیومتریک تنها به صاحب سلاح اجازه شلیک می دهد، مخالفت کرده است. این در حالی ست که گروه “مادران خواهان عمل برای اسلحه در آمریکا” مایل است تا اصلاحاتی برای بهبود ایمنی کودکان انجام شده و طرح معرفی شده اش شامل قوانینی ست که صاحبان اسلحه را موظف به نگهداری مسئولانه سلاح های خود می کند. از جمله خواسته های این گروه افزایش تحقیقات فدرال در رابطه با مرگ و میر کودکان با اسلحه؛ کمک های مالی جهت توسعه فن آوری های هوشمند مورد استفاده در دستگاه های ایمنی تفنگ و برپایی برنامه های آموزشی می باشد که در آن والدین را از خطرات آگاه سازند. وات می گوید زندگی کودکان آمریکایی با ارزش است و قانونگذاران می بایست در مقابل تلاش های لابی های اسلحه برای محافظت از منافع و سود خود بایستند و بگویند: ما از کودکان محافظت می کنیم.

 Leave a reply

Your email address will not be published.