صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خشونت با معلولان پیگ...
تیر
۱۰
۱۳۹۳
خشونت با معلولان پیگرد قانونی دارد
تیر ۱۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 

20120809221614_معلولان ذهنی

هرگونه بدرفتاری با معلولان و محروم کردن آنان از انجام فعالیت های اجتماعی از سوی والدین و اطرافیان از مصادیق خشونت خانگی تلقی می شود.

محمد غفاری زاده  مسوول اورژانس اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی با بیان این مطلب گفت: بد رفتاری با معلولان و سالمندان نیز در کنار آزار کودک و همسر از مصادیق خشونت خانگی است و با آن برخورد می شود.
وی تاکید کرد: اگر والدین یک معلول جسمی – حرکتی یا ناشنوا و یا نابینا از حضور فرزند خود در مراکز آموزشی و فرهنگی جلوگیری کنند این مورد نیز از مصداق خشونت خانگی محسوب شده و قابل پیگیری است .

غفاری زاده گفت: چنانچه رفتار والدین با کودک به گونه ای باشد که موجبات صدمات روحی، روانی و جسمی او را فراهم کند و یا او را از حقوق اجتماعی محروم سازد، قابل پیگیری است.

مسوول اورژانس اجتماعی اداره کل بهزیستی خراسان رضوی افزود: معلولان نیز همانند سایرین از حق حیات و زندگی برخور دارند و ناتوانی های آنان به هیچ وجه آنها را از حقوق اجتماعی و فردی محروم نمی کند.
وی بدون ذکر تعداد، از افزایش مراجعات و تماسها با اورژانس اجتماعی خبر داد و افزود: برخی تصور می کنند خشونت خانگی فقط خشونت نسبت به همسر است در حالی که در قانون، آزار کودکان، معلولین و سالمندان نیز در زمره مصادیق خشونت خانگی قرار گرفته است.

غفاری زاده اظهار کرد: کودک آزاری جزو جرایم عمومی است و حتی اگر افراد مورد خشونت مراجعه نداشته باشند و دادستان به طریق دیگری از موضوع مطلع شود می تواند به عنوان مدعی العموم به این امر رسیدگی کند.

وی گفت: فلسفه وجود خانواده و پدر و مادر برای این است که کودک بیشتر و بهتر از مزایای زندگی اجتماعی برخوردار شود و زندگی بهتری را تجربه کند بنابراین پدر و مادرها و سایر اعضای خانواده نیز باید این نکته را در نظر بگیرند که تمام تلاش و کوشش خود را برای بهره مندی هر چه بیشتر اعضای خانواده از مواهب زندگی اجتماعی بکار گیرند.

بر اساس روایت‌های موجود بین ۵ تا ۱۰درصد مردمان کشورهای جهان و از جمله ایران دچاریکی از انواع معلولیت‌های جسمی یا ذهنی هستند. به گفته یک مقام سازمان بهزیستی سالانه هم ۱۰ هزار نفر به معلولان تهرانی و حدود ۶۰هزار نفر به کل معلولان کشور اضافه می‌شود. بر اساس این ارقام می‌توان گفت روزانه ۱۶۵ نفر به آمار معلولان ایرانی افزوده می‌شود. این رقم شامل معلولان نوزاد و مادرزادی و نیز افرادی است که در اثر حوادث یا بیماری‌ها دچار معلولیت می‌شوند.

سال گذشته  مدیرکل بهزیستی تهران در همایشی با حضور خیرین حامی معلولان استان تهران گفت: به طور متوسط در کشور بین ۵۰ تا ۷۰ هزار نفر سالانه( میانگین ۶۰هزار نفر) به جمعیت معلولان اضافه می‌شود که این آمار در تهران نزدیک به ۱۰ هزار نفر استLeave a reply

Your email address will not be published.