صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  وضعیت حقوقی ازدواج ز...
تیر
۹
۱۳۹۳
وضعیت حقوقی ازدواج زن ایرانی و مرد خارجی
تیر ۹ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

 

پرسش:

زن ۴۰ ساله ایرانی هستم که در سال ۱۳۷۳ در مشهد در دفتر یک روحانی با مرد افغان ازدواج کرده ام و دارای سه فرزند هستم. از ابتدای ازدواج برای ثبت ازدواج به چند دفتر ثبت ازدواج مراجعه کردیم، با وجودی که همسرم کارت اقامت در ایران داشت هیچ دفتری حاضر به ثبت ازدواج ما نشد. آخرین دفتری که مراجعه کردیم گفت به مجوز استانداری برای ثبت ازدواج نیاز دارید، وقتی به استانداری مراجعه کردیم پاسخ مناسبی دریافت نکردیم، مسئول دفتر اتباع خارجی استانداری با من و شوهرم با تندی برخورد کردند و به ما گفتند که شما جرم انجام داده اید و ازدواجتان غیرقانونی است. بچه های من شناسنامه ندارند و دختر بزرگم ۱۰ ساله است و هنوز به مدرسه نمی رود، ما یارانه نمی گیریم، مگر من ایرانی نیستم؟ سوال من این است که برای ثبت ازدواج چکار باید انجام دهم؟ آیا عمل ما واقعا جرم است؟ برای شناسنامه بچه ها چکار کنم؟ لطفا من را راهنمایی کنید. همسایه ما که کارمند دانشگاه است به من گفت که از شما راهنمایی بخواهم. تا کی این شرایط ادامه خواهد داشت؟

پاسخ :

ابتدا از شرایط سختی که با آن روبرو هستید بسیار متاسفم. زنان بسیاری در استان خراسان رضوی و برخی از استان های دیگری شرایط شما را دارند. در مورد درستی ازدواج شما باید بگویم که هیج ایرادی که سبب باطل شدن ازدواج شما شود، وجود ندارد. موضوع ایراد تشریفاتی است، و خللی به ماهیت ازدواج وارد نمی سازد و این ازدواج صحیح است.

پرسش:

پس چرا با من آنگونه برخورد کرده اند؟

پاسخ :

متاسفانه در قانون مدنی ایران در ماده ۱۰۶۰ آن پیش بینی شده است که زن ایرانی حق ازدواج با مرد خارجی بدون اجازه دولت ندارد. این محدودیت فقط برای زنان در قانون  پیش بینی شده است. بر اساس همین قانون زن ایرانی وقتی با مرد خارجی ازدواج میکند، شوهرش به تابعیت کشور ایران در نمی آید. درحالیکه مرد ایرانی اگر با زن خارجی ازدواج کند، زن به تابعیت ایران در خواهد آمد. این تفاوت آشکار و تبعیض روشنی است که بین زنان و مردان در قانون مدنی ایران وجود دارد.

پرسش:

یعنی از نظر قانونی این ازدواج ها پذیرفته نیست و امکان ثبت آنها وجود ندارد؟

پاسخ :

این بدین معنی نیست که به هیچ وجه امکان ثبت برای همیشه وجود نداشته باشد. بلکه برای ثبت ازدواج باید به استانداری مراجعه و از آنها مجوز ثبت ازدواج را دریافت کنید. متاسفانه استانداری ها همکاری خوبی در این وضعیت انجام نمی دهند، اما شما نباید با رفتار آنها از مراجعه منصرف شوید.

پرسش:

با شرایط حاضر چه باید کرد؟

پاسخ :

اطمینان حاصل کنید که درخواست شما برای دریافت مجوز ثبت ازدواج در استانداری ثبت شده است و در نوبت برای رسیدگی قرار دارید. فرم مخصوصی که استانداری برای این موضوع دارد را تکمیل کنید و مدارک لازم از قبیل فتوکپی تمام صفحات شناسنامه خود، عقدنامه عادی و فتوکپی کارت اقامت همسرتان تحویل دهید.منتظر پاسخ استانداری شوید،معمولا پاسخ بسیار طولانی ارائه میدهند. گاهی دیده شده است که به زن ایرانی اگر با مرد شیعه افغان ازدواج کرده باشد با سرعت بیشتری پاسخ می دهند. این مورد نیز از دیگر موارد تبعیض آمیز بین شهروندان است.

با دریافت مجوز استانداری امکان ثبت ازدواج شما فراهم می شود و می توانید ازدواج خود را ثبت کنید، در هرصورت بدون این مجوز هیج اقدامی متصور نخواهد بود.

پرسش:

وضعیت بچه ها چه می شود؟

پاسخ :

کودکان ناشی از این نوع ازدواج ها در شرایط بی هویتی و بدون شناسنامه قرار دارند، آنها نه افغان محسوب می شوند که کارت اقامت داشته باشند و نه ایرانی محسوب می شوند تا شناسنامه بگیرند. از این نظر کودکان قربانی این رفع غیر مسئولانه دولت و قانونگذاران ایرانی هستند. از این رو قانونگذاران در این زمینه مسئولند.  تاکنون چند باز اقدام برای تغییر قانون برای پذیرش تابعیت این دسته کودکان که تعدادشان بسیار زیاد هست، صورت گرفته اما موفقیتی بدست نیامده است.( دلیل عدم توفیق در این زمینه سیاسی است) بدون ثبت ازدواج هویت کوکان مورد شناسایی قرار نمی گیرد و آنها با شرایط سختی روبرو هستند.

پرسش:

آیا عمل ما جرم است؟

پاسخ :

قانون این نوع ازدواج ها را جرم دانسته است، اما به دلیل اینکه اثر قانون به گذشته برنمیگردد، ازدواج شما که قبل از لازم الاجراء شدن این قانون انجام شده است جرم نیست.ماده ۵۱ قانون حمایت خانواده مصوب اسفند ۱۳۹۱ برای بهبود وضعت این ازدواج ها کمکی نکرده است .

پرسش:

بنابراین باید به تلاش های خود برای دریافت مجوز ثبت ازدواج ادامه دهم؟

پاسخ :

حتما.Leave a reply

Your email address will not be published.