صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سن اولین مصرف مواد ...
تیر
۶
۱۳۹۳
سن اولین مصرف مواد مخدر در دختران، دبیرستان است
تیر ۶ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

۵۵درصد طلاق‌ها ، ۶۵ درصد همسر آزاری‌ها و ۳۰ درصد کودک‌آزاری‌ها ناشی از اعتیاد است.

این آمار را شهیندخت مولاوردی معاون امور زنان رئیس جمهور ایران به مناسبت روز جهانی مبارزه با مواد مخدر در صفحه فیس بوک خود نوشت .

او نوشت:پنجم تیرماه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر نامیده شده است. به همین مناسبت روز دوشنبه مهمان دانشکده علوم بهزیستی و توانبخشی بودم.

وی اعتیاد زنان و دختران را مهمترین مبحثی عنوان کرد که در این بازدید دوساعته مطرح شد.

مولاوردی نوشت:اینکه میزان ابتلای زنان به اعتیاد شدیداً رو به افزایش است، سن اعتیاد زنان و دختران شدیداً رو به کاهش است، سن اولین مصرف مواد در اکثریت دختران سنین دبیرستان است، بیش از ۶۰ درصد زنان زندانی جرمی در ارتباط با مواد مخدر دارند، مواد مخدر جدید ارتباط تنگاتنگ با رفتارهای غیر اخلاقی دارد، انگ اجتماعی زنان معتاد بیشتر از مردان است، اثر اعتیاد در زنان مخرب‌تر از مردان است، در حالی که اکثر راهنمایی‌های بالینی بر اساس نیازهای مردانه طراحی شده است، وابستگی مالی زنان معتاد به مردان بارز است، ۵۵ درصد طلاق‌ها و ۶۵ درصد همسر آزاری‌ها و ۳۰ درصد کودک‌آزاری‌ها ناشی از اعتیاد است، نسبت مرگ و میر زنان معتاد در سال ۹۲ به نسبت سال پیش از آن ۱۶ درصد افزایش یافته است، هرچند درصد زنان مبتلا به اعتیاد به کل معتادان پایین است (۹/۳ درصد زن و ۹۰/۷ درصد مرد) اما با توجه به درصد بالای معتادین متأهل(۶۳درصد) امکان بروز خشونت علیه زنان و کودکانشان بسیار بالاست و… گوشه‌هایی از نگرانی‌ها و دلواپسی‌های حاضرین در نشست بود.

به نوشته صفحه فیسبوک معاون امور زنان رئیس جمهور ایران، بر اساس سنجش نگرش و ارزیابی شیوع سوء مصرف مواد مخدر در کشور، در سال ۱۳۹۲ بیش از ۹۲ درصد از مردم اعتیاد در کشور را زیاد و خیلی زیاد نگران‌کننده توصیف نموده‌اند.

او نوشت:یکی از موضوعات کلیدی که بر آن تأکید شد این است که اعتیاد با نشاط جامعه نسبت عکس دارد. به هر اندازه شور و نشاط و هیجان در جامعه‌ای کم باشد گرایش به سوء مصرف مواد افزایش می‌یابد. در این نشست اشاره شد که آمار دختران مصرف‌کننده روان‌گردان‌ها ۵۰۰ برابر شده است و الگوی مصرف آنها از مواد سنتی به مواد محرک صنعتی در حال تغییر است. وقت آن است دخترانمان را دریابیم و شادی و نشاط و تفریحات سالم را به هر بهانه و دستاویزی از آنان دریغ نکنیم. فردا دیر است. ما هم دلواپسیم قاتل خاموش در کمین همه نشسته است. هیچکس مصون نیست

چندی پیش نیز محمدحسین قربانی،‌ سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با انتقاد ازافزایش آمار اعتیاد در کشور، اعلام کرد: گسترش اعتیاد بین زنان و دختران نگرانی تازه‌ای برای کشور ایجاد کرده و حتی این مهم در جوانان کمتر از ۱۸سال نیز توسعه یافته است.Leave a reply

Your email address will not be published.