صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  توسعه و تجارت تحت تا...
فروردین
۱۴
۱۳۹۲
توسعه و تجارت تحت تاثیر خشونت علیه زنان
فروردین ۱۴ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
image_pdfimage_print

خشونت علیه زنان و دختران، نوعی تجاوز به حقوق بشر است و خود محرک بروز فعالیت هایی برای مبارزه بر علیه آن است.

 حال اینکه باید دانست این خشونت های شایع خود عواملی هستند در ایجاد مشکلات اقتصادی و توسعه کشور که اغلب در اکثر مباحث نادیده گرفته می شوند.

امروزه در دنیا از هر ۱۰ زن، ۷ زن خشونت های فیزیکی و یا جنسی را در طول زندگیش تجربه کرده است و از این تعداد ۳ زن این تجربه را با همسران و یا شرکای زندگیشان داشته اند.

این خشونت ها هزینه های کلانی را هم بصورت مستقیم و هم غیرمستقیم، چه برای خود قربانیان و خانواده آنها و چه برای کسب و کار و دولت ها ایجاد می کنند.

علاوه بر تأثیری که این خشونت ها بر روی سلامت زنها، تحصیلات و مشارکتشان در اجتماع دارد، هزینه های اقتصادیی را نیز موجب می شوند که از آن جمله می توان هزینه های خدمات حقوقی و درمانی، کاهش بهره وری و در آمد بالقوه و هزینه های تعقیب قانونی متجاوزان را نام برد.

تحقیقی در شیلی نشان می دهد که زنهایی که بدلیل خشونت های خانگی از رفتن به سر کار و کسب در آمد محروم می شوند می توانند حدود ۵۶/۱ بیلیون دلار به کشور ضرر برسانند که این رقم خود بیش از ۲% تولید ناخالص ملی را در بر می گیرد.

لازم به ذکر است که این مسأله تنها مختص کشورهای در حال توسعه نیست. برای مثال هزینه ای که خشونت خانگی علیه زنان برای دولت آمریکا ایجاد می کند، سالانه بیش از ۸/۵ بیلیون دلار است و یا در کانادا سالانه حدود ۶۸۴ میلیون دلار کانادایی صرف هزینه سیستم های عدالت کیفری، ۱۸۷ میلیون دلار صرف هزینه پلیس و ۲۹۴ میلیون دلار صرف هزینه مشاوره و آگاهی رسانی می شود که بطور کل می توان گفت که این خشونت ها بیش از یک میلیون دلار برای دولت کانادا هزینه در بر دارد.

پر واضح است که در اکثر کشورهایی که فعالیت های  قاطعی برای جلوگیری از خشونت علیه زنان و دختران دارند، هزینه های ایالتی کمتر و بهره وری بالاتر می باشد. حال آنکه بر خلاف اهمیت این موضوع و تأثیرش برروی امر توسعه، موضوع خشونت هایی که پایه و اساس جنسیتی دارند همچنان در استراتژی هایی که جهت بهبود و رشد اقتصادی اتخاذ می شوند جایی ندارند.

بنابرین ما، اعضای برنامه توسعه سازمان ملل متحد، می کوشیم تا با کمک شرکایمان – سازمانهای جنبش زنان، اجتماعات مدنی، دولت ها و بخشهای خصوصی هر چه بیشتر به این موضوع اهمیت داده و آن را در سرتیتر برنامه های عملیاتی توسعه بین المللی قرار دهیم.

Rebeca Grynspan، معاون برنامه توسعه سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه کمیسیون وضعیت زنان می گوید: “یک چیز است که می تواند بهره وری را بالا و هزینه ها را کاهش دهد و آن پایان دادن به خشونت علیه زنان می باشد”. این پیغام ماست برای توسعه.

ترجمه:خانه امن

منبع:

United Nation’s Development Program (UNDP) – March 29, 2013

Violence against women also hurts business and developmentLeave a reply

Your email address will not be published.