صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  چرا اجرای احکام شوهر...
تیر
۴
۱۳۹۳
چرا اجرای احکام شوهرم را که محکوم به زندان شده حبس نمی کند؟
تیر ۴ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , , , ,
image_pdfimage_print

پرسش:

بنده به علت ضرب و شتم و همچنین عدم پرداخت نفقه از شوهرم شکایت کردم. همه ی مراحل رسیدگی به نفع من طی شد و سر انجام شوهرم جمعا به شش ماه حبس محکوم شد. مدت سه ماه است، پرونده رفته است اجرای احکام، ولی شوهرم هنوز زندانی نشده و مخفی هم نیست. تازه در خانه و محله راست راست راه می رود. دوست دارم او را پشت میله های زندان ببینم.

پاسخ:

این وضعیت دلائل گوناگون می تواند داشته باشد. یکی از بدبینانه ترین دلائل این است که شوهرتان بر پایه “رابطه” پرونده را در اجرای احکام خوابانده باشد. اگر خوش بینانه هم داوری کنیم، احتمال دارد ترتیبی داده که هنوز از اجرای احکام، حکم به او ابلاغ نشده است. در هر حال اگر شوهرتان در حال حاضر نفقه می پردازد و نفقه معوقه را پرداخته است، به معنای آن است که شما به مقصود رسیده اید. البته اگر نفقه معوقه را از طریق دادگاه مطالبه کرده باشید. همچنین اگر در رفتار خشونت آمیزش نسبت به شما تجدید نظر کرده ، باز هم به معنای آن است که دادخواهی شما نتیجه بخش بوده و به مقصود رسیده اید.

پرسش:

منظورتان این است که پی گیری نکنم؟

پاسخ:

البته شما شاکی خصوصی او هستید و می توانید به اجرای احکام مراجعه کنید و علت را جویا بشوید. ولی باید پیش از آن تکلیف رابطه خودتان را با او روشن کنید. آیا می خواهید به زندگی زناشوئی ادامه دهید؟

پرسش:

بله…

پاسخ:

بنابراین پی گیری نکنید. همان طور که در بالا توضیح داده شد شما به مقصود رسیده اید. به خصوص اگر نفقه معوقه را وصول کرده یا برای آن،  دادگاه ترتیبی داده است تا قسطی وصول کنید. از طرفی شوهرتان متوجه شده که طبق قانون حق خشونت ورزی نسبت به همسرش را ندارد و قانون از او در صورت خشونت ورزی، حمایت نمی کند. اگر زندگی زناشوئی شما دو نفر ادامه پیدا نکند و با وجود صدور این حکم قابل التیام نباشد، می توانید اعم از این که او زندانی شده باشد یا نه، از این حکم برای تقدیم دادخواست طلاق به دادگاه استفاده کنید. موجبات طلاق با وجود این حکم که قطعی است، با تسهیلات بیشتری فراهم می شود. در یک نتیجه گیری کلی:  در هر دو حال شما برنده شده اید. این حکم حتی در صورتی که اجرا نشود، به شما کمک می کند.

پرسش:

فقط همین؟ پس زندگی برباد رفته من چه می شود؟

پاسخ:

در این باره قانون کمک نمی کند. در همین حد که توانسته اید حکم بگیرید نشان می دهد که شوهر خطاکار سوء پیشینه کیفری پیدا کرده که نتایج زیانباری برای او دارد. و شما دو فرصت به دست آورده اید. یکی این که اگر بخواهید ادامه دهید و او هم به تداوم زندگی مشترک علاقه داشته باشد، شما در موضع ضعف نخواهید بود و ثابت کرده اید در صورت تکرار ضرب و شتم ساکت نمی نشینید. دوم این که اگر طلاق را ترجیح می دهید، استناد به این حکم به شما کمک می کند. منظور از مجازات کسی که کرامت انسانی همسر خود را محترم نمی شمارد این است که متوجه خطای خود بشود و اطمینان حاصل کند که قانون از رفتار خشونت آمیزش حمایت نمی کند. شما به این مقصود رسیده اید. به جای فشار آوردن برای این که او زندانی بشود، در باره زندگی زناشوئی تان تصمیم نهائی بگیرید. اگر به هر دلیل خواهان تداوم آن هستید، پی گیر زندانی شدن شوهرتان نشوید و کینه را دامن نزنید. تا همین جا خوب عمل کرده اید.Leave a reply

Your email address will not be published.