صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  وقتی دین ابزار خشونت...
تیر
۴
۱۳۹۳
وقتی دین ابزار خشونت میشود باید با همان مقابل خشونت ایستاد
تیر ۴ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

Irna

سخنگوی سابق قوه قضائیه گفت: مرگ‌های ناشی از خشونت بسیار فراتر از مرگ‌های ناشی از حوادث، بیماری و … است.

حسین میرمحمدصادقی در نشست نقش رهبران دینی در پیشگیری از خشونت علیه کودکان با اشاره به وجود گستردگی در تعریف خشونت گفت: خشونت فراتر از خشونت‌های جسمی است؛ بنابراین خشونت‌های کلامی و بی‌توجهی به کودک نیز می‌تواند از مصادیق خشونت باشد.

او افزود: اکثر کسانی که دست به خشونت می‌زنند خود در دورانی قربانی خشونت بودند و حتما شما ماجرای «بیجه» جنایتکاری که به بیش از ۲۰ کودک تجاوز کرد و آن‌ها را می‌کشت را به خاطر دارید. وقتی با او در حوزه روانکاوی مصاحبه کرده بودند گفته بود که در کودکی علاوه بر خشونت‌های جنسی مورد خشونت‌های کلامی هم قرار می‌گرفته و همیشه پدرش به او می‌گفته “تو هیچی نمی‌شوی”.

وی با ارائه آماری از میزان مرگ و میر بر اثر خشونت در جهان ادامه داد: گفته می‌شود که خشونت سالانه جان ۱٫۶ میلیون نفر را در جهان می‌گیرد. در سال ۲۰۱۰، ۱٫۳۴ میلیون مرگ ناشی از خشونت بوده است، در حالی‌ که چند سال پیش از آن یعنی در سال ۱۹۹۰ این رقم یک میلیون بوده است؛ بنابراین مرگ‌های ناشی از خشونت بسیار فراتر از مرگ‌های ناشی از حوادث، بیماری و … است.

صادقی با تاکید بر وظیفه علمای دینی در مقابله با تفکرات و آموزش پیروان دینی گفت: چندی پیش از نخست وزیر انگلستان پرسیدند در زمینه حقوق کودک و مبارزه با خشونت علیه کودک چه باید کرد و او سه بار کلمه «آموزش» را تکرار کرد.

وی افزود: آموزش‌های درست دینی بسیار اهمیت دارد و من عقیده دارم که وقتی از کانال دین گاهی توسل به خشونت می‌شود از همان کانال و مجرا باید در مقابل آن ایستاد.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه آموزه‌های دینی مبنی بر تکریم کودکان از دستورات ادیان مختلف است، گفت: منظور ما از خشونت فرهنگی این است که گاه ابعادی از فرهنگ توجیه‌گر خشونت می‌شود و در مورد خشونت دینی نیز به همین شکل است که برخی آن را جهل مقدس می‌نامند هرچند من ترجیح می‌دهم آن را جهل مضاعف بنامم.Leave a reply

Your email address will not be published.