صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  خشونت ،باعث خودکشی ک...
تیر
۳
۱۳۹۳
خشونت ،باعث خودکشی کودکان می شود
تیر ۳ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
, , , , , , ,
image_pdfimage_print

irna

کودکان به دلیل اینکه قادر به اعتراض نیستند قربانیان خاموش خشونت‌ها و تبعیض‌ها هستند و به همین دلیل دچار مرگ خاموش، سرخوردگی و خودکشی‌های فراوان می‌شوند.

محسن اسماعیلی عضو حقوقدان شورای نگهبان در نخستین نشست تخصصی نقش رهبران دینی در پیشگیری از خشونت علیه کودکان با بیان این جمله گفت: امروز شاهد هستیم که از دین توجیهاتی برای خشونت ساخته می‌شود و دین ابزاری برای خشونت قرار گرفته است .

او اظهار داشت: باید در تبلیغ دینی و نشر معارف دینی کلام خشونت‌بار و رفتار تبعیض‌آمیز کنار گذاشته شود چرا که برای جذب دل‌های دیگران نباید از کلام خشن و رفتارهای آزاردهنده استفاده شود.

وی با بیان این که امروز در جهان شاهد صحنه‌های بسیار تکان‌دهنده‌ای هستیم گفت: خشونت‌های غیرقابل باوری که در کشور عراق انجام  می شود از تعصبات دینی و سوء استفاده از آن ناشی می‌شود.

اسماعیلی افزود: رهبران دینی می‌توانند با برانگیختن وجدان بشری، زمینه را برای نفی تبعیض و خشونت علیه کودکان فراهم کنند.

استاد دانشگاه تهران ادامه داد: زیر پا گذاشتن حقوق بشر از جمله خشونت و تبعیض نسبت به تک تک شهروندان با هر دین، جنس و نژادی ممنوع است؛ به همین منظور در حقوق بین‌الملل نسبت به حقوق کودک توجه بیشتری شده است.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: بر اساس آمار، بسیاری از خشونت علیه کودکان در پس پرده و پنهان است و ناظر بیرونی ندارد و کودکان قادر به اعلام آن نیستند.

اسماعیلی افزود: آمار جرایم کودکان نسبت به بزرگسالان بسیار با واقعیت فاصله دارد و در این راستا رهبران دینی می‌توانند با برانگیختن وجدان بشری در کاهش خشونت‌ها علیه کودکان تلاش جدی داشته باشند.

عضو حقوقدان شورای نگهبان گفت: نباید نقش تاثیرگذار رسانه‌ها برای اقدامات موثر آنان در کاهش خشونت علیه کودکان فراموش کرد چراکه نقش رهبران دینی با استفاده از رسانه‌ها برای نفی خشونت و تبعیض بسیار می‌تواند موثر باشند.

وی کمک به نفی خشونت و تبعیض علیه کودکان را مانند جهادی مقدس دانست.

نخستین نشست تخصصی نقش رهبران دینی در پیشگیری از خشونت علیه کودکان با همکاری وزارت دادگستری،مرجع ملی کنوانسیون حقوق بشر و صندوق کودکان سازمان ملل متحد در ایران (یونیسف) برگزار شد .

در این نشست مصطفی پورمحمدی وزیر دادگستری ،محمد روشن سرپرست پژوهشکده خانواده دانشگاه شهید بهشتی و دبیر نشست ، محمد المنیر صفی الدین رییس دفتر یونیسف در ایران ، محسن اسماعیلی حقوقدان شورای نگهبان ، حسین میرمحمد صادقی سرپرست کرسی حقوق بشر ، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه تهران و حسین مهرپور رییس دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی سخنرانی  کردند.

رفع تبعیض علیه کودکان در زمینه قانونگذاری ، تبیین مبانی فلسفی تبعیض جنسیتی ، تبعیض علیه کودکان ، نفی خشونت علیه کودکان و تبعیض جنسیتی ، قومی و مذهبی علیه کودکان سلسله مسائلی است که در این نشست تخصصی مورد بحث و بررسی کارشناسان و متخصصان قرارگرفت.Leave a reply

Your email address will not be published.