صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  راهی جدید را می گشای...
خرداد
۳۱
۱۳۹۳
راهی جدید را می گشاید وبلند پروازمی کند
خرداد ۳۱ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , ,
image_pdfimage_print

WoA_yevgeniyaGoncharova_300x300_EN jpg

عکس: یوژنیا گنچاروا beijing20.unwomen

۱۹می ۲۰۱۴

توضیح روی عکس: یوژنیا گنچاروا نمونه ای از زنان خلبان در قزاقستان و آسیای مرکزی است.

تصویر او که بر سر کار هرروزه اش می رود، تصویری نا آشنا بر باند پرواز فرودگاه است. در ۲۵ سالگی، هواپیما را به پرواز در می آورد و به عنوان خلبان برای یکی از بزرگترین خطوط هوایی آسیای مرکزی کار می کند. او در قزاقستان و نیز در کل منطقه به عنوان یکی از چندین زنی که در محیطی اساسا مردانه کار می کنند، شناخته می شود.

یوژنیا گنچاروا موانع بسیاری را پشت سر گذاشته و از پستی و بلندی های بسیاری گذشته تا امروز به اینجا رسیده است. راهی که پیموده راه ساده ای نبوده بخصوص در شرایطی که با کلیشه های جنسیتی که همچنان در جوامع آسیای مرکزی پررنگ هستند، و به پرواز درآوردن هواپیما در قزاقستان شغلی زنانه به حساب نمی آید، و البته سن کم او هم خود در اینجا مسئله ای مهم است.

خود او می گوید: “به طورسنتی این شغل شغلی مردانه محسوب می شود… افرادی بودند که به من گفتند تصمیم من برای خلبان شدن محکوم به شکست است و این چیزی جز یک آرزوی فانتزی نیست. اما من معتقدم اگر تمام تلاش خود را به کار ببندی، به هر چیز که بخواهی دست می یابی.”

قاطعیت یوژینا، او را از دانشگاه هوانوردی کشور قزاقستان به موسسه صنعتی فلوریدا در ایالات متحده و سپس به دانشگاه آموزش پرواز آتلانتیک در ایرلند رساند، و نهایتا او را به پایتخت کشور خود، شهر آستانه بازگرداند تا به شغلی که عاشقانه دوست دارد مشغول شود.

او با نگاه به کار غیرسنتی که برگزیده، می گوید: “
به نظر من، نه تنها برای خودم بلکه برای همه افراد، مهمترین عواملی که در رسیدن به هدف نقش دارند، اعتماد به نفس و اتکای به نفس است. بسیار مهم است به کاری که می کنید و هدف نهایی خود ایمان داشته باشید. من اکنون خلبان یک شرکت بزرگ هواپیمایی هستم و البته راهی که طی کرده ام تا به اینجا برسم هموار و آسان نبوده است… بنابراین هر از چند گاهی لازم است، استقامت و ثبات شخصیت خود را به کار گیرم و یک پله بالاتر بروم زیرا… باید ثابت کنم که لایق این شغل هستم. “

“حرف اصلی که می خواهم به نسل جوان تر بگویم اینست که وقت خود را تلف نکنند، و به آموزش درونی خود توجه کنند. امکانات زیادی برای رشد وجود دارد؛ مهم آن است که در یک سطح توقف نکنید و برای بدست آوردن فرصت های هر چه بیشتر در این زندگی تلاش کنید. و برای تمام زنان دنیا می خواهم آرزو کنم قوی و دارای اعتماد به نفس باشند و هرگز در زندگی مایوس نشوند. آنچه که در زندگی ما اهمیت زیادی دارد این است که به جای آنکه کسی باشیم که دیگران می خواهند آن کسی باشیم که خودمان می خواهیم باشیم.”

مترجم: نرگس نقشبند

منبع: http://goo.gl/lECEW1Leave a reply

Your email address will not be published.