صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »   آیا فراکسیون حقوق ب...
خرداد
۲۹
۱۳۹۳
 آیا فراکسیون حقوق بشر مجلس مقررات کنترل خشونت خانگی را تدوین کرده است؟
خرداد ۲۹ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۰
, ,
image_pdfimage_print

13754165334_6275bac393_z

عکس: Ho John Lee

مهری ملکوتی: وکیل- پژوهشگر

در مهر ماه سال گذشته رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس، از عضویت ایران در کمیته اجرائی تدوین مقررات مقابله با خشونت علیه زنان سازمان ملل متحد خبر داد. عزت الله یوسفیان ملا در گفت و گو با “خانه ملت”، در تشریح حضور خود در یازدهمین دوره اجلاس مقابله با خشونت علیه زنان و دختران در کشور فیلیپین گفت: خوشبختانه نماینده ایران در چند سال اخیر حضور فعالانه ای در اجلاس های سازمان ملل داشته است.

اجلاس مقابله با خشونت علیه زنان و دختران در روزهای ۲۳ تا ۲۵ مهر ۱۳۹۲ در مانیل پایتخت فیلیپین برگزار شد.

وی که نماینده مردم آمل و لاریجان در مجلس شورای اسلامی است، با بیان این که چند سالی است دفتری به نام “دفتر مقابله با خشونت علیه زنان و دختران” در سازمان ملل ایجاد شده است، گفت: این دفتر وظیفه بررسی وضعیت خشونت و قاچاق علیه زنان و دختران را بر عهده دارد و تا کنون به نتایج بسیار خوبی در این باره دست یافته است.

وی با تاکید بر این که در اجلاس دو روزه مقابله با خشونت علیه زنان و دختران، مقوله قاچاق زنان از کشورهای مختلف مطرح و بررسی شد، تصریح کرد: من به عنوان نماینده ایران صحبت هائی را برای برخورد و جلوگیری از این معضل در اجلاس مطرح کردم.

“یوسفیان ملا” رئیس فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد:

«از طرف دیگر در این سفر من به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران، عضو جدید کمیته اجرائی تدوین مقررات مقابله با خشونت علیه زنان و دختران سازمان ملل متحد انتخاب شدم.»

دریغ از یک گزارش به زنان و دختران ایرانی

بنابراین زنان و دختران ایرانی حق خود می دانند تا با «فراکسیون حقوق بشر مجلس شورای اسلامی»، این پرسش را در میان بگذارند که:

آقای یوسفیان ملا در مقام عضو جدید کمیته اجرائی تدوین مقررات مقابله با خشونت علیه زنان و دختران سازمان ملل متحد، از مهر ماه ۱۳۹۲ تا کنون چه کرده اند؟

کدام قانون خاص با هدف مقابله با خشونت علیه زنان و دختران ایرانی تدوین و تصویب شده است؟

کدام مقررات با هدف بازدارندگی در حوزه خشونت علیه زنان و دختران تدوین و تصویب شده است؟

چگونه برای مقابله با خشونت علیه زنان و دختران ایرانی، دست کم از مهرماه گذشته تا کنون، فرهنگ سازی شده است؟

صدا و سیما در جای تاثیرگذارترین رسانه، چگونه برای بهبود وضعیت زنان و دختران ایرانی که گرفتار مردان خشونت ورز خانگی هستند، برنامه ریزی کرده است؟

اساسا” عضویت جمهوری اسلامی ایران در کمیته اجرائی تدوین مقررات مقابله با خشونت علیه زنان و دختران، کدام پیامد مبارک را برای زنان و دختران ایرانی داشته است؟

آیا فراکسیون حقوق بشر مجلس، اساسا” الگوهای مفید از آن جمله قوانین کشورهای با اکثریت مسلمان در این باره را مطالعه کرده است؟

آیا این فراکسیون، موضوع خشونت علیه زنان و دختران را در زندگی خانگی جدی گرفته، یا فقط به موضوع قاچاق آنها حساسیت نشان می دهد؟

ضرورت ایجاد “خانه های امن” برای زنان قربانی خشونت خانگی توسط فراکسیون پذیرفته شده یا همچنان، مشروعیت آن را انکار می کنند و از قانونگذاری پیرامون آن خودداری می ورزند؟ حال آن که اغلب کشورهای با اکثریت مسلمان با قبول مشروعیت خانه های امن درباره آن قانونگذاری و چاره جوئی کرده اند.

آیا موضوع بسیار با اهمیت رواداری “قتل های ناموسی” را در قانون مجازات اسلامی، مورد بحث و بررسی قرار داده اند؟

آیا تلاش کرده اند یک تیم و گروه کارشناسی ورزیده را موظف کنند تا تن دادن زنان و دختران ایرانی را به پیشنهاد قاچاقچیان انسان، ریشه یابی کنند؟ چه بسا در این ریشه یابی به این نتیجه برسند که آنها برای فرار از خشونت خانگی، دست در دست قاچاقچیان انسان می گذارند.

از تاریخی که جمهوری اسلامی ایران به عضویت کمیته اجرائی تدوین مقررات مقابله با خشونت علیه زنان و دختران پذیرفته شده، چگونه با مقامات قوه  قضائیه و نیروهای انتظامی و پلیس در این باره به گقت و گو نشسته و با دفتر مشاور امور زنان ریاست جمهوری و سایر نهادهای فعالین زن ارتباط برقرار کرده است؟

این ها و بسیار پرسش های دیگر بی پاسخ مانده و معلوم نیست این عضویت ها، کدام تاثیر را در کنترل خشونت علیه زنان و دختران و حفظ کرامت انسانی آنها در خانه و جامعه، بر جای گذاشته است؟

دریغ از یک گزارش رسمی به مردم ایران و به خصوص یه زنان و دختران ایرانی

“خانه امن” از “فراکسیون حقوق بشر مجلس” انتظار دارد پاسخگوی زنان و دختران ایرانی بشود.Leave a reply

Your email address will not be published.