صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سن کار در ایران با ق...
خرداد
۲۹
۱۳۹۳
سن کار در ایران با قوانین بین‌المللی در تعارض است
خرداد ۲۹ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

58205_434

عکس:  poolnews

در قانون کار ایران سن قانونی کار کودک (کارآموزی) ۱۵ سال و در مقاوله‌ نامه سازمان بین‌المللی کار ۱۸ سال تعیین شده است. تناقضات در سن قانونی کار کودک در ایران همواره در جاهای مختلف به چشم می‌خورد.

مریم پناهی فعال حقوق کودکان کاربه ایلنا گفت: حدود ۸۰ خانه قدیمی را تا به امروز شناسائی کرده‌ایم که کودکان در آنها با دستمزدی معادل ۲۵ تا ۳۰ هزار تومان در هفته مشغول به‌کارند و چنانچه این کودکان استاد کار شوند، دستمزد آنان به ۵۰ هزار تومان در هفته می‌رسد.این کودکان تا پاسی از شب مشغول به کارند و برخی از کارفرمایان آنها را در کارگاه گذاشته و در را بر روی آنها می‌بندد تا همانجا بخوابند.وی مشمول بیمه نشدن این کودکان را عامل دیگر سوءاستفاده از کار آنان دانست و تأکید کرد: تعارضات قانونی اجازه سوء‌استفاده از کار کودکان را فراهم می‌کند و برخورد قانونی با متخلفان رخ نمی‌دهد.

پناهی با بیان این مطلب که متولی رسیدگی به مشکلات کودکان کار نیز مشخص نیست و این مسئولیت دائم بین دو سازمان بهزیستی و شهرداری پاس‌کاری شده و در نهایت به تشکیل کمیته‌هایی بدون دستاورد بسنده می‌شود.

وی عوامل بروز کار کودک را مسائل اقتصادی همچون فاصله طبقاتی، فقر، عدم توزیع عادلانه ثروت، بیکاری والدین، فاصله طبقاتی، فقدان یا کمبود درآمد، ازدیاد جمعیت خانواده، مهاجرت، جنگ و اعتیاد نام برد.

این فعال حقوق کودک با اشاره به نقش کانون‌های حمایتی غیردولتی فعال در زمینه کودکان کار خواستار توجه دولت به این نهادهای غیردولتی شد و اعلام کرد: بر اساس اعلامیه سازمان جهانی کار، همین نهادها توانسته‌اند تا ۱۱ درصد از کار کودک در جهان را کاهش دهند.

پناهی افزود: ما معتقدیم با همکاری گروه‌های کارگری، تلاش گران اجتماعی و مسئولان دولتی می‌توان از رشد ناهنجار کار کودک جلوگیری کرد.

 آغاز پوشش بیمه‌ایکودکان کار از ماه آینده

ولی‌الله نصر مدیرکل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشوردر رابطه با پوشش بیمه ای کودکان کار به ایسنا گفت: اما کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست و کودکان کار در معرض آسیب، دارای مشکلاتی چون نداشتن مدارک هویتی نظیر شناسنامه هستند که کارهای لازم در مورد این دسته از کودکان فاقد شناسنامه در حال پیگیری است.

 مدیرکل امور آسیب‌دیدگان اجتماعی سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه در حال فراهم کردن تسهیلاتی هستیم که این کودکان را از خدمات درمانی بیمه سلامت ایران بهره‌مند کنیم گفت: چندی پیش نیز رئیس‌جمهور در مراسمی به طور نمادین به چند تن از این کودکان دفترچه بیمه اعطا کرد.

نصر ادامه داد: اکنون در حال جمع‌آوری اطلاعات از سطح استان‌ها هستیم و پروسه بیمه شدن کودکان کار تا یک ماه آینده به جریان می‌افتد.

وی درباره‌ پوشش بیمه‌یی کودکان کار اتباع خارجی نیز گفت: در آیین‌نامه سامان‌دهی کودکان کار و خیابان اسمی از اتباع آورده نشده است. به‌ دنبال این هستیم که آیین‌نامه سامان‌دهی کودکان کار را اصلاح کنیم تا عضویت دفتر اتباع امور خارجی در شورای ساماندهی کودکان کار پیگیری شود و بتواند به وظایفش در این رابطه عمل کند.

منابع: http://www.etemaad.ir/Released/93-03-29/93.htm

http://www.ilna.ir/news/news.cfm?id=178283Leave a reply

Your email address will not be published.