صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  قربانیان خشونت خانگی...
خرداد
۲۸
۱۳۹۳
قربانیان خشونت خانگی به زیان خود عمل می کنند
خرداد ۲۸ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
image_pdfimage_print

پرسش:

از همسرم کتک خورده ام. رفتم پزشکی قانونی. خشونت شوهر آثار ظاهری چشم گیر نداشت. اما به شدت به دست هایم که مبتلا به آرتروز و پوکی استخوان است فشار وارد شده و استفاده از دست ها برایم مشکل شده است. فرزندانم در کلانتری بر علیه پدر شهادت دادند. اما خانمی که در کلانتری مشاور این پرونده ها بود، به من نگفت که حداقل باید پرونده را تا دادسرا پی گیری کنی و لازم نیست با عجله در کلانتری رضایت بدهی. البته ستوانی گفت که خاطر جمع باش،  پرونده را باز می گذاریم و مختومه نمی کنیم. اما از من زیر فرمی که پیش رویم گذاشتند امضا گرفتند. نمی دانم آن فرم رضایت نامه بوده یا چیز دیگری. راهنمائی ام کنید. از این که فرم را نخوانده امضاء کردم پشیمانم. چه کنم؟ می توانم همان پرونده را دوباره به جریان بیاندازم؟ اگر رضایت داده باشم چی ؟

پاسخ:

اگر رضایت داده اید و رضایت به صورت رسمی در حضور خانمی که در کلانتری مسئول پرونده بوده، ثبت شده، آن را نمی توانید در مراجع قضائی پیگیری کنید. اما اگر ثبت نشده می توانید ادامه دهید. متاسفانه بر حسب گزارش هائی که از عملکرد زنان پلیس مامور خدمت در کلانتری ها می رسد، تصدی پرونده های خشونت خانگی را به آنها محول می کنند و گفته می شود از مقامات انتظامی و قضائی دستور دارند بیشترین نیروی خود را صرف اخذ رضایت از قربانی کرده و نگذارند کار به مراجع قضائی بکشد. اگر این شنیده ها درست باشد، با افسوس باید گفت در ایران “پلیس زن” نه تنها برای کمک رسانی به زنان قربانی خشونت خانگی تربیت نمی شود، بلکه بر عکس به تعداد رضایتی که از قربانیان خشونت به نفع شوهر یا پدر یا برادری که خشونت ورزیده، اخذ می کند، از سوی مافوق تشویق می شود. اما به علاوه این مشکلات که ریشه در بینش مردسالار حاکم بر مناسبات زن و مرد در حکومت و جامعه  دارد و پلیس و قاضی هم به آن مبتلا هستند، باید از رفتار زنان قربانی خشونت خانگی انتقاد کرد. چرا بدون آن که امتیازی از شوهر خشونت ورز بگیرید رضایت می دهید؟ اگر می خواهید در همان قدم اول رضایت بدهید، چرا راهی دادخواهی می شوید؟

شما باید دادخواهی را تا صدور رای نهائی از سوی دادگاه ادامه دهید. مهم نیست که به علت خشونت مرد خانواده، صدمات جسمی که به شما وارد شده است، جزئی است. مهم این است که انسان ها حق ندارند دست روی هم بلند کنند. زنان باید با این طرز فکر که انسان کامل و برابری هستند با خشونت خانگی برخورد کنند و موضوع را هرچند کوچک تا آن جا پیش ببرند که مرد خشونت ورز مجبور به پاسخگوئی و دست کم عذرخواهی در برابر قاضی بشود و در حضور قاضی کتبا” تعهد بدهد که موضوع تکرار نخواهد شد. یا اگر این تعهد را امضا نمی کند.

رضایت ندهید تا حکم نهائی بر ضد او صادر بشود. هر قدر دیه ای که در جای مجازات برای ضارب تعیین می شود، اندک باشد، مرد را که محکوم شده متوجه می کند که حساب و کتابی در کار است و قانون از زن حمایت می کند. در نتیجه در رفتارش تجدید نظر خواهد کرد.

بنابراین شماره همین پرونده را حفظ کنید و اگر باری دیگر شوهرتان مرتکب خشونت شد به آن استناد کنید و دادخواهی را تا پایان ادامه دهید. همچنین به کلانتری مراجعه کنید و ببینید دقیقا” زیر کدام متن را امضا کرده اید. خوب است با یک مشاور حقوقی همراه شوید تا اگر امضای شما حکم رضایت را ندارد، همین پرونده را دنبال کنید و مدارک پزشکی مبنی بر ابتلا به آرتروز و پوکی استخوان را به آن ضمیمه کرده و دستور ارجاع به دادسرا را بگیرید. امیدوارم پرونده در کلانتری پیدا بشود. چون معمولا پرونده ها را در کلانتری نگاه نمی دارند.Leave a reply

Your email address will not be published.