صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و قانون  »    قانون تعیین تکلی...
خرداد
۲۶
۱۳۹۳
  قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و اصلاحیه آن
خرداد ۲۶ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و قانون
۱
image_pdfimage_print

3016dd7b1f59fa117bb91bee004b3379

  قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی و اصلاحیه آن

جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد رئیس محترم جمهوری اسلامی ایران در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم(۱۲۳) ‌قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که با عنوان طرح یک فوریتی اصلاح بندهای (۴)،(۵)و (۶) ماده (۹۷۶) قانون مدنی و الحاق یک تبصره به آن به مجلس شورای اسلامی تقدیم گردیده بود، با تصویب در جلسه علنی مورخ ۲/۷/۱۳۸۵ و تأیید شورای محترم نگهبان به پیوست ارسال می‌گردد.

غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی ماده واحده- فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی که در ایران متولد شده یا حداکثر تا یک‌سال پس از تصویب این قانون در ایران متولد می‌شوند می‌توانند بعد از رسیدن به سن هجده سال تمام تقاضای تابعیت ایرانی نمایند. این افراد در صورت نداشتن سوء پیشینه کیفری یا امنیتی و اعلام رد تابعیت غیرایرانی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.

وزارت کشور نسبت به احراز ولادت طفل در ایران و صدور پروانه ازدواج موضوع ماده (۱۰۶۰) قانون مدنی اقدام می‌نماید و نیروی انتظامی نیز با اعلام وزارت کشور پروانه اقامت برای پدر خارجی مذکور در این ماده صادر می‌کند. فرزندان موضوع این ماده قبل از تحصیل تابعیت نیز مجاز به اقامت در ایران می‌باشند.

تبصره۱ – چنانچه سن مشمولین این ماده در زمان تصویب بیش از هجده سال تمام باشد باید حداکثر ظرف یک‌سال اقدام به تقاضای تابعیت ایرانی نمایند.

تبصره۲- از تاریخ تصویب این قانون کسانی‌که در اثر ازدواج زن ایرانی ومرد خارجی در ایران متولد شوند و ازدواج والدین آنان از ابتدا با رعایت ماده‌(۱۰۶۰) قانون مدنی به ثبت رسیده باشد، پس از رسیدن به سن هجده سال تمام و حداکثر ظرف مدت یک‌سال، بدون رعایت شرط سکونت مندرج در ماده (۹۷۹) قانون مدنی به تابعیت ایران پذیرفته می‌شوند.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و دو تبصره در جلسه علنی روز یکشنبه دوم مهرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و پنج مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۲/۷/۱۳۸۵ به تأیید شورای محترم نگهبان رسید.

غلامعلی حدادعادل رئیس مجلس شورای اسلامی

گزارش یک فوریتی(با اصلاحاتی در کمیسیون تصویب شد) ۱۳۹۱/۰۲/۰۳

شماره ۱۵۷۲-ک ق

تاریخ ۳/۲/۱۳۹۱

گزارش کمیسیون قضایی و حقوقی

طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی به شماره چاپ ۱۵۷۲ که جهت رسیدگی به این کمیسیون به عنوان کمیسوین اصلی ارجاع شده بود در جلسات متعدد با حضور کارشناسان مربوطه مورد بحث و بررسی قرار گرفت و نهایتا” در جلسه مورخ ۲۹/۱/۱۳۹۱ با اصلاحاتی به شرح زیر به تصویب رسید.

اینک گزارش آن تقدیم مجلس شورای اسلامی می گردد.

رئیس کمیسون قضایی و حقوقی علی شاهرخی

باسمه تعالی

طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی

ماده واحده – طرح اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی مصوب ۱۳۸۵ به شرح زیر اصلاح می گردد:

الف – عبارن « فرزندان موضوع این ماده قبل از تحصیل تابعیت نیز مجاز به اقامت در ایران می باشند» از متن ماده واحده حذف و متن زیر به عنوان تبصره ( ۳ ) به آن الحاق می گردد:

تبصره ۳ – فرزندان موضوع این ماده واحده و تبصره (۲) آن، علاوه بر حق اقامت در ایران همانند شهروندان ایرانی از حق تحصیل و بهداشت و درمان رایگان، تامین اجتماعی و یارانه برخوردار می باشند این افراد تا سن ۱۹ سالگی از پرداخت تعرفه اقامت نیز معاف هستند.

ب – در تبصره (۱) عبارت« تا سال ۱۳۸۵» جایگزین عبارت « ظرف یک سال» می گردد.

 

   1. مینا said on شهریور ۶, ۱۳۹۳

    خودشونو مسخره کردن یا زنای ایرانو خون زنا با خون مردا چه فرقی داره که بچه های مرداو حتی زن خارجی شون سریعا ایرانی حساب میشن ولی بچه های زنان ایرانی نه… صد ها هزارزن ایرانی که در ایران هم نیستن و مدارج علمی و فرهنگی بالایی هم دارن و شاید هیچ گاه در ایران هم زندگی نکنند دچار این بی عدالتی هستند چرا تا حرف این موضوع میشه پای مردای افغانی و عراقی رو به میون میکشن اینم از سیاستشونه… ایران کشور مادری بچه های این زنان است و زبان فارسی زبان مادری آنهااین حق هر زن ایرانی که بچه اش ایرانی باشه اونا برای دیدار خانواده و وطن برای بچه هاشون باید دائم ویزا بگیرن مث یه غریبه خارجی که میره ایران… کی این نابرابری ها تمام میشه خدا میدونه
    همیشه در فرهنگ ما زبان و کشور مادری خوانده میشود ولی در قانونحال حاضر بر عکس است… نسل پیامبر ما از یک بانو *دخترشان* ادامه پیدا کرد این قوانین به اسلام هم ربطی ندارد و ناعدالتی و مرد سالاری است

Leave a reply

Your email address will not be published.