صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  گروه امداد حقوقی کوب...
خرداد
۲۳
۱۳۹۳
گروه امداد حقوقی کوبالکس: از زنان کوبایی در برابر هیچ نوع خشونتی حمایت لازم صورت نمی گیرد
خرداد ۲۳ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

7221461030_cdfff2315c_z

عکس:  Michele Solmi

نویسنده: Alexander Robles

در اولین گزارشی که وکلای مستقل کوبایی به کمیته “منع تبعیض علیه زنان” سازمان ملل فرستادند، مقامات را متهم به چشم پوشی از خشونت خانگی کردند.

کوبالکس (Cubalex)، گروه امداد حقوقی کوبا در جلسات روزهشتم و نهم ماه جولای(۲۰۱۳) خود، گزارشی به کمیته “منع تبعیض علیه زنان” درژنو ارائه داد. این کمیته به منظور بررسی چگونگی عملکرد کشورهای مختلف نسبت به کنوانسیون “حذف هر نوع خشونت و تبعیض علیه زنان” تشکیل شد. گزارش کوبالکس به این کمیته پیرامون مسائلی چون خشونت، آزار و اذیت های خانگی، قاچاق انسان، روسپیگری، تجاوز و سوء استفاده جنسی تهیه شده بود.

طبق این گزارش زنان نسبت به خشونت دولت علیه آنها بسیار آسیب پذیرهستند، “ظلم، خشونت، و تبعیضی که از جانب پلیس و گاردهای امنیتی دولت به زنان می شود، اغلب توسط دولت حمایت و تأیید می شوند. از جمله این خشونت ها می توان از خشونت به کارکنان زن شاغل درهمین سازمان ها نام برد. اینگونه خشونت ها می توانند نمونه بارزی از خشونت های سازمان یافته باشند که به عنوان وسیله ای برای سرکوب زنان از آن ها استفاده می شود.”

کوبالکس در این گزارش از ماجرای سونیا گارو آلفانسو Sonia Garro Alfanso ، رهبر پیشین گروه معترض داماس دو بلانکو Damas De Blanco  مثال می زند که بیش از یک سال است بدون محاکمه در زندان به سر می برد.

به طور کلی، وکلا طی این گزارش دلیل و استدلال آورده اند که از زنان کوبایی در برابر هیچ نوع خشونتی حمایت لازم صورت نمی گیرد که از جمله می توان ازخشونت های خانگی نام برد.

بر اساس این گزارش، چنانچه زنان برای شکایت از خشونت خانگی به پلیس مراجعه کنند، پلیس آنها را قبول نمی کند و آن موارد را نا دیده می گیرد زیرا معتقد است که آن خشونت ها تنها خشونت شخصی، علیه شخص دیگر است. در واقع مقامات بر حسب تفکر سنتی معروف که “کسی نباید در رابطه و مشکلات بین زن و شوهر دخالت کند” عمل می کنند.

اتحادیه ملی حقوقدانان کوبایی UNJC به نمایندگی از دولت کوبا در این جلسه حضور داشتند و اظهار کردند که دولت کوبا از انقلاب سال ۱۹۵۹ تا کنون موفق به حذف و کاهش بسیاری از انواع خشونت علیه زنان بوده است.

این گزارش همچنین اضافه کرده است، علاوه بر خشونت خانگی، “دیگر انواع خشونت، مانند آزار و اذیت جنسی در محل کار، تحصیل و غیره و روسپیگری اجباری بسیار کم و محدود هستند.”

حال آنکه گروه امداد حقوقی کوبالکس طبق گزارش خود در مورد وضعیت روسپیگران در کوبا می نویسد: “هیچ امکاناتی برای پیشگیری از قاچاق انسان و روسپیگری وجود ندارد و در نتیجه دختران و زنان کوبایی در برابر این مسائل در امان نیستند”.

انجمن حقوق بشر، نهاد دیگری از سازمان ملل است که تا کنون مسئله روسپیگری را با دولت کوبا طی بازبینی های دوره ای در میان گذاشته است. بازبینی دوره ای جهانی در واقع مکانیزمی است که بطور مدام عملکرد کشورهای عضو را در رابطه با پیشرفت آنها در مسائل حقوق بشری مورد ارزیابی قرار می دهد. این انجمن از دولت کوبا خواسته است تا دلایل بنیادی روسپیگری را ریشه یابی و اقدامات لازم را جهت جلوگیری از این معضل صورت دهد.

با این تفاسیر همچنان دولت کوبا منکر آن است که حرفه و پیشه روسپیگری از معضلات این کشور است و در بازبینی دوره گذشته اظهار داشته: “هیچ زنی در کوبا برای کسب در آمد و ادامه زندگی مجبور به روسپیگری نیست”.

ناشر: مؤسسه گزارش جنگ و صلح

مترجم: مهتاب صمیمی

منبع: http://goo.gl/aix87vLeave a reply

Your email address will not be published.