صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  حضور ایران در اجلاس ...
خرداد
۲۰
۱۳۹۳
حضور ایران در اجلاس زنان پس از ۲۳ سال
خرداد ۲۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
,
image_pdfimage_print

amir kholousi (3)

عکس: isna

به گزارش خانه امن، برای اولین بارپس از ۲۳ سال، هیئتی از ایران در اجلاس جهانی زنان شرکت کرد.

این اجلاس سه روزه امسال، با عنوان «زنان، طراحی مجدد اقتصادها و جوامع» در پاریس برگزار شد.

اجلاس جهانی زنان، با هدف شتاب پیشرفت اقتصادی زنان، گسترش فرصت‌های کارآفرینی و بهبود اشتغال زنان  امسال میزبان ۴۰ وزیر از ۸۰ کشور و در مجموع ۱۳۰۰نفر از سراسر دنیا بود.

شهیندخت مولاوردی معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان و خانواده، این اجلاس را به منزله یک نشست تجاری عنوان کرد که بر پیشرفت زنان در اقتصاد جهانی تمرکز دارد.

معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان به عنوان یکی از اعضای هیات اعزامی به این اجلاس شتاب پیشرفت اقتصادی زنان، گسترش فرصت‌های کارآفرینی و بهبود اشتغال زنان را ازاهداف این نشست عنوان کرد.

وی تاکید کرد: شرکت کنندگان این اجلاس به دنبال آن هستند تا براساس چشم‌اندازی مشترک، از طریق تبادل راهکارهای عملی و تجارب موفق و اتخاذ راهبردهای خلاقانه توسط رهبران زن، مشارکت بخش عمومی و خصوصی را افزایش دهند.

 مولاوردی ادامه داد: چشم انداز نشست زنان بر این نکته تاکید دارد که برای رشد اقتصاد جهانی و شکوفایی جوامع، زنان کلید تغییرات ضروری در اقتصاد و سیاست و همین طور در جوامع و محیط کار هستند.

 وی همچنین در نشستی که در این اجلاس داشت به سوالات فعالین حوزه های اجتماعی وسیاسی فرانسه در پاریس پاسخ  داد.

در این نشست معاون رئیس جمهوری ایران در امور زنان، با تشریح موقعیت زنان و دختران کشور، به معرفی برنامه های آتی دولت در زمینه توان افزایی اقتصادی و دسترسی عادلانه زنان به فرصت ها و منابع مالی و همچنین بهره مندی از آن برای توسعه و پیشرفت کشور اشاره کردو آن را از برنامه های جدی دولت عنوان کرد.

معاون رئیس جمهور در امور زنان تاکید کرد: غلبه بر مشکلات مشترک زنان در ایران و جهان، عزم راسخ دولت ها را می طلب و دولت ایران در این چارچوب برنامه های متعددی را به مرحله اجرا گذاشته است.

مولاوردی این نشست ها و جلسات را فرصت مناسبی برای تبادل تجارب و رسیدن به چشم انداز مشترک و به اشتراک گذاشتن چالش ها و راه حل ها برای غلبه بر مسایل و مشکلات مشترک دانست.

شرکت کنندگان در این نشست نیز سوالات خود در خصوص برنامه های معاونت رئیس جمهور در امور زنان و خانواده برای زنان تحصیل کرده ایرانی، افزایش ازدواج های زودرس دختران، برنامه های ورزشی زنان و دختران، برنامه های مربوط به توسعه روابط زنان متخصص ایرانی با زنان سایر کشورها به منظور تقویت حوزه های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، آموزشی و… مطرح کردند.

نشست جهانی زنان با حضور نمایندگانی از بخش‌های مختلف عمومی، خصوصی و خیریه از بیست و سه سال پیش در کشورهای مختلف جهان برگزار می‌شود. هدف اصلی این گردهمایی، گسترش فرصت‌های اقتصادی زنان در سطح جهان عنوان شده است که در پرتو ایجاد تحولاتی در زمینه اشتغال و ارائه راهبردهای جدید و خلاقانه، از سوی مقامات بلندپایه زن در مناطق مختلف جهان دنبال می گردد.

این نشست فرصت مناسبی برای انتقال تجربیات و رویه‌های عملی دولت‌ها تلقی می شود.

مهم ترین موضوعات اجلاس جهانی زنان ۲۰۱۴، به مباحثی همچون کارکرد تجارت برای تحقق برابری جنسیتی، تعامل میان کار و زندگی، عملکرد مؤثر در رابطه با نسل‌های مختلف، سرمایه‌گذاران زن و اختراعات، تأمین مالی شرکت‌ها از طریق اینترنت، رسانه و تصویرسازی از زنان به عنوان رهبران وتداوم حضور زنان در روابط تجاری و نیز مشارکت مردان در اقدامات ناظر بر برابری جنسیتی بود.Leave a reply

Your email address will not be published.