صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  تجاوز به زنان در جری...
خرداد
۲۰
۱۳۹۳
تجاوز به زنان در جریان اعتراض و شادمانی های خیابانی
خرداد ۲۰ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
, , ,
image_pdfimage_print

8423664410_80914ff745_b

عکس: Gigi Ibrahim

در جریان اجتماعات سیاسی “بهارعرب”، یک رویداد، چهره این اجتماعات را خدشه دار کرد و در محافل حقوقی زنانه به شدت باعث نگرانی حامیان شرافت و امنیت زنان در گوشه و کنار جهان شد. میدان تحریر شاهد این رویداد تلخ بود. تعرض به تن زنان در تراکم جمعیت، ابتدا تکان دهنده بود و پس از مدتی تبدیل به عادت شد و زنان توانستند یقین حاصل کنند که حتی در مجامع سیاسی و در جمع مبارزان دموکراسی، فاقد امنیت هستند. البته یک نقطه نظر این بوده و هست که این گونه تعرض به زنان در جمعیت های اعتراضی سیاسی، برنامه ریزی شده است و از سوی مجامعی تدوین و اجرائی می شود که، از آن اجتماعات زیان می بینند و با این توطئه می خواهند از حجم جمعیت بکاهند. زیرا زنان باتوم و گلوله و حبس را به این توهین به شرافت و بدن خود ترجیح می دهند و از اجتماعاتی که در آن ممکن است مورد تجاوز قرار بگیرند می گریزند و در نتیجه، مخالفان این اجتماعات به مقصود می رسند و از حجم جمعیت معترض کاسته می شود.

اما این شیوه رذیلانه به میدان تحریر قاهره محدود نشد. در سوریه هم اتفاق افتاد و سازمان حقوق بشری ” زنان در محاصره” اعلام کردند پس از بازداشت زنان به آنان تجاوز می شود. گفته شد تنها درشهر حمص بیش از ۸۰ زن مورد تجاوز قرار گرفته اند. هم زمان از تجاوز مردان ترکیه به زنان پناهجوی سوری در اردوگاه های مرزی ترکیه هم پرده برداشته شد. گروه امداد سازمان ملل متحد، جهان را آگاه کردند و در سطح جهان حساسیت ایجاد شد.

با این وصف، این وضعیت شرم آور ادامه دارد و مردم مصر باری دیگر شاهد بودند که گروه هایی که به مناسبت برنده شدن عبدالفتاح سیسی شادمانی می کردند، تعدادی از زنان حاضر در این شادمانی ها مورد تجاوز قرار گرفته و شاکی شده اند.

آیا این هم سازماندهی شده بوده یا تراکم جمعیت به این رفتار غیر انسانی فرصت داد  تا اتفاق بیافتد؟ آن چه مسلم است، تجاوز، کل شخصیت انسانی را متلاطم می کند. فرقی ندارد، اتفاقی باشد  یا سازماندهی شده، جنایتی است که برضد حضور مشارکتی زنان در عرصه های تعیین سرنوشت سیاسی روا داشته می شود.

انگیزه هرچه هست، این بار در برابر آن حکومت وقت مصر، ساکت ننشسته و برای نخستین بار نسبت به این گونه تجاوز، قانونگذاری کرده است. آن را اقدامی مجرمانه برشمرده اند و تا پنج سال حبس را مجازات آن قرار داده اند.

آیا با قانونگذاری راه بر این فاجعه بسته می شود؟ آیا برای دور کردن زنان از اجتماعات اعتراضی، همچنان از سوی گروه های مخالف سیاسی، با برنامه ریزی، شرافت و کرامت انسانی زنان به خطر می افتد؟  چگونه می توان به زنان امنیت بخشید تا از توطئه های سیاسی در اجتماعات سیاسی در امان بمانند. به نظر می رسد موضوعی است در خور تامل و همه باید پیرامون آن بیاندیشند.Leave a reply

Your email address will not be published.