صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  حامیان حقوق زنان و ت...
فروردین
۹
۱۳۹۲
حامیان حقوق زنان و توافقنامه سازمان ملل
فروردین ۹ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
, ,
image_pdfimage_print

 با اینکه در نتیجه مذاکرات کمیسیون وضعیت زنان سازمان ملل، که در مارچ ۲۰۱۳ پیرامون پایان دادن به خشونت علیه آنان توافق حاصل شد، اما همچنان بعضی از اجتماعات مدنی در مورد این توافقنامه اظهار نگرانی می کنند.

 • فعالان و مقامات رسمی سازمان ملل از شنیدن دست آورد امسال کمیسیون وضعیت زنان که رسیدن به این توافق بود اظهار رضایت و خشنودی کردند.
 • این توافق پنجاه و هفتمین دست آورد کمیسیون وضعیت زنان بود که شب جمعه اعلام و به عنوان گام بزرگی جهت پایان دادن به خشونت علیه زنان و دختران شناخته شد.
 • این توافق نتیجه ماهها بحث و گفتگوهای پشت صحنه و دو هفته مذاکرات سخت در نیویورک بود که برابری جنسیتی را ترفیع، موضع زنان را تقویت و موجبات دسترسی آنها را به حقوق زاد ولد و خدمات پزشکی مربوطه افزایش می داد. این توافق همچنین مصدق توافقهای دیگر بین المللی در رابطه با حقوق زنان بود که به عنوان مثال می توان از توافقی که در قاهره در سال ۱۹۹۴ صورت گرفت نام برد.
 • اما چه بسا که این توافق اخیر با مخالفت های شدیدی از جانب بعضی از اجتماعات مدنی مواجه شد و تعدادی از اعضا محافظه کار این جوامع سعی به لغو این توافق وتوافقهای دیگر گذشته را داشتند. این اختلافها و سعی در ممانعت از وضع این توافقنامه تا جمعه ادامه داشت، اما طولی نکشید که بالاخره سازمان غیر انتفاعی ActionAid  خبر موفقیت این کمیسیون را که از سال ۲۰۰۳ برای رسیدن به چنین توافقی فعالیت کرده بود منتشر کردو خوش آمد گفت.
 • سازمان غیر انتفاعی ActionAid می گوید: این مدت زمانی که طول کشیده است تا این توافق صورت گیرد خود نمایانگر تلاش و کوشش بی وقفه شماری از کشورها می باشد که مصممانه برای رسیدن به آن سعی می کردند و شکست دوباره آن، آنچنان که در سالهای گذشته رخ داده بود برایشان قابل قبول نبود.
 • البته در طی مراحل رسیدن به این توافق مشکلات و موانعی وجود داشت که بی شک تأکیدی می باشند  بر این مطلب که مسائل حقوق زنان در سطح جهانی همچنان می بایست مورد بازبینی و ارزیابی قرار گیرند. تعداد کمی از کشورها که مهمترین آنها ایران، روسیه، سوریه و واتیکان می باشند کشورهایی هستند که مدام ایجاد مانع کرده و از بحث در مورد حقوق زنان طفره می روند. نظرات و عقاید این دسته ازکشورها نسبت به این موضوع بسیار بدوی و به قرن ها پیش بر می گردد. در دنیایی که یک سوم از زنانش حداقل یکبار خشونت را در زندگیشان تجربه کرده اند و علاوه بر آن واکنش شدیدی که کمیسیون وضعیت زنان نسبت به توافق وضع شده با آن روبرو گشتند؛ هر دو مؤید این مطلب هستند که برای راضی و همراه  کردن کشورهای مخالف با دیگر دولت ها باید تلاش و سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.
 • Vivien Thabet، مدیر برنامه ریزی Care-Egypt می گوید: باعث تأثر است که هنوز دولت هایی در این کمیسیون هستند که سعی بر خدشه دار کردن و سست کردن تعهدات بین المللی حمایت از حقوق زنان و دختران را دارند. متأسفانه در کشورهایی که علاقه و اهمیتی به این موضوع نمی دهندهمچنان حقوق زنان دستخوش برنامه های سیاسی است.
 • و اما Francoise Girard، رئیس اتحادیه بین المللی زنان اضافه می کند: ” دوباره تأکید می کنم که ما زنها ثابت کرده ایم که یک نیروی قوی هستیم و اجازه نمی دهیم که حقوقمان را انکار کنند و در بطن این مذاکرات سخت به دست آوردی رسیده ایم که از آن می توانیم به عنوان حربه ای برای حمایت از حقوق خود و دفاع از خود در برابر خشونت استفاده کنیم.
 • اتحادیه بین المللی سلامت زنان پس از قطع این توافق نامه با آغوشی باز پذیرای این شد که خدمات پزشکی کم هزینه و قابل دسترسی را برای قربانیان خشونت تأمین کند. برای مثال این اتحادیه متعهد شد تا قرصهای ضد بارداری تأمین و سقط جنین بی خطر، کم هزینه و قابل دسترس را برای قربانیان میسر سازد. از سوی دیگر، کمیسیون وضعیت زنان برای اولین باردولت ها را راضی کرد تا کاندوم های زنانه خریداری و تأمین کنند.
 • از دیگر نتایج این توافقنامه، تأکید به خاتمه دادن به سنت های است که هنوز تعدادی از دولت ها به آنها وابسته اند. از جمله این سنت ها می توان از ازدواج در دوران کودکی نام برد. کمیسیون وضعیت زنان همچنین از کشور های عضو می خواهد که هدف اصلی فعالیت های خود را خدمت رسانی به گروههای اقلیت همچون زنهای بومی، سالخورده، کارگران مهاجر زن، زنان معلول و یا مبتلا به ایدزو زندانی قرار دهد.
 • ارتباط بین ایدز و خشونت علیه زنان نیز مورد توجه این کمیسیون قرار داشت و با این توافقنامه بر لزوم فعالیت جهت جلوگیری از خشونت علیه زنان و ارتباط تنگاتنگ آن با مسائل پزشکی صحه گذاشته شد. از جمله مواردی که می توان از آن نام برد اجبار زنان به بستن تخمدانهایشان می باشد.
 • اتحادیه زنان سازمان ملل می گوید: ” با قبول این توافقنامه دولت ها این موضوع را روشن کردند که در قرن ۲۱ دیگر جایی برای تبعیض و خشونت بر علیه زنان و دختران وجود ندارد وپس از این توافقنامه هیچ راه برگشتی برای مخالفان آن باقی نخواهد ماند.
 • مدیر عامل اتحادیه زنان سازمان ملل، Michelle Bachelet، گفت: از اینکه بالاخره امسال به این توافق رسیده اند خرسند و دلگرم است. او اضافه کرد: ” ما تا زمانی که بتوانیم  ریشه خشونت و تبعیض را از میان برداریم و کاری کنیم که زنان و دختران دیگر بدون هیچ ترس و واهمه ای آزادانه زندگی کنند دست از تلاش و فعالیتهایمان بر نمی داریم. قرن ۲۱ ، قرن برابری حقوق زنان و مشارکت فعالشان در کلیه امور می باشد.”
 • درست پس از وضع این توافقنامه توسط کمیسیون وضعیت زنان ، Michelle استعفای خود را اعلام کرد. بر اساس شایعه های موجود او قصد دارد که به شیلی باز گردد و دوباره برای دوره دیگر ریاست جمهوری کاندید شود.

ترجمه: ویدا بالیخانی

 • منبع:                                                                                                   Liz Ford _ gurdian.co.uk

                                                                                Leave a reply

Your email address will not be published.