صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  محارم و خشونت جنسی ع...
خرداد
۲
۱۳۹۳
محارم و خشونت جنسی علیه زنان
خرداد ۲ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۱
, , , ,
image_pdfimage_print


386699958_b05b42c7b7_b

عکس: Michelle Brea

 •  خشونت علیه زنان – بویژه خشونت توسط شریک زندگی و خشونت جنسی علیه زنان – از جمله معضلات بهداشت عمومی و نقض حقوق زنان به شمار می رود.
 • پژوهشی که توسط سازمان بهداشت جهانی در چند کشور صورت گرفته  نشان می دهد که بین ۱۵% تا ۷۱ % زنانی که ۱۵ تا ۴۹ سال دارند، در طول زندگی شان توسط شریک زندگی خود تحت خشونت فیزیکی و یا جسمی قرار می گیرند.
 • این نوع خشونت ها منجر به مشکلات سلامتی جسمی، روحی، بهداشت اندام های جنسی می گردد و احتمال ابتلاء به ویروس اچ آی وی را نیزافزایش می دهد.
 • عوامل خطرزایی که موجب می شوند شخص بزهکار شود از جمله آموزش و پرورش محدود، دردوران طفولیت مورد سوء رفتار قرار داشتن و یا شاهد خشونت در خانواده بودن، سوء مصرف مشروبات الکلی، ارزش هائی که خشونت و عدم تساوی جنسیت را می پذیرند، می باشند.
 • عوامل خطر که موجب می گردد قربانی شریک زندگی و خشونت جنسی شود از جمله آموزش و پرورش محدود، شاهد خشونت والدین بودن، در معرض آزار و اذیت در طفولیت قرار گرفتن و ارزش هائی که خشونت و عدم تساوی جنسیت را می پذیرد، می باشند.
 • در قشرهای پر درآمد برنامه هائی در سطح مدرسه اجراء می شود تا از روابط صمیمانه خشونت آمیز بین جوانان (خشونت طی دوستیابی) جلوگیری شود و شواهد موجود نشان می دهد، که این برنامه ها تا حدودی مؤثر بوده اند.
 • در نواحی و مناطق کم درآمد انواع دیگر استراتژی ها برای پیشگیری از خشونت های علیه زنان اتخاذ می شود که تا حدودی نیز موفق هم بوده اند استراتژی هایی مانند: در اختیار گذاشتن وام های کوچک برای آموزش مردان در رابطه با برابری جنسیتی و ایجاد فعالیت ها و برنامه های مربوطه توسط انجمن های مختلف.
 • این استراتژی ها همه نا برابری های جنسیتی را مخاطب قرار می دهند و سعی در بهبود و بالا بردن مهارت های ارتباطی دارند.
 • شرایط جنگی، شرایط پس از جنگ، جا به جا شدن و تغییر مکان احتمال دارد خشونت فعلی را شدید تر سازد و انواع جدید خشونت علیه زنان را بوجود آورد.

 مقدمّه:

سازمان ملل متحد خشونت علیه زنان را چنین تعریف می کند: “هر گونه عملی که ناشی از خشونت بر اساس جنسیت باشد که احتمالأ منجر به آسیب و یا تحمل رنج فیزیکی، جنسی و روانی زنان گردد، از جمله تهدید نمودن به انجام چنین اعمالی، مجبور نمودن و یا محرومیت از آزادی ها، چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی عمومی شخص.”

 منظور از خشونت از طرف شریک زندگی به رفتار شریک زندگی و یا شریک زندگی سابقی اشاره دارد که موجب آسیب فیزیکی، جنسی و یا روانی، از جمله تجاوز فیزیکی، به زور وادار به انجام اعمال جنسی نمودن، اذیت و آزار روانی و رفتار کنترل کننده شود.

 دامنۀ مشکل:

آمارهائی که در سطح انبوه جمعیت از طریق گزارشاتی که از قربانیان بدست آمده دقیق ترین تخمین ها را از شیوع خشونت توسط شریک زندگی و خشونت جنسی در محیط که جنگ نیست را ارائه می نماید. پژوهشی که توسط سازمان بهداشت در چند کشور در رابطه با سلامت زنان و خشونت خانگی علیه زنان در ۱۰ کشور پیشرفتۀ دنیا انجام شد نشان می دهد که بین زنان سنین ۱۵ تا ۴۹ سال:

 • %۱۵ زنان در ژاپن و ۷۱% زنان در اتیوپی درطول دوران زندگی شان گزارش داده اند توسط شریک زندگی خود تحت خشونت فیزیکی و یا جنسی قرار گرفته اند.
 • بین ۰٫۳ تا ۱۱٫۵ % زنان گزارش دادند که از سن ۱۵ سالگی توسط شخصی که شریک زندگی شان نبوده مورد خشونت جنسی قرار گرفته اند.
 • بر اساس گزارشات اولین تجربۀ جنسی بسیاری از زنان اجباری بوده است به عنوان مثال: ۱۷% در مناطق روستایی تانزانیا، ۲۴% در مناطق روستایی پرو و ۳۰% در مناطق روستایی بنگلادش.

 اعمال خشونت جنسی توسط شریک زندگی غالبأ توسط مردان علیه دختران و زنان است.  اذیت و آزار جنسی کودکان گریبانگیر پسران و دختران هر دو می شود. پژوهش های بین المللی نشان می دهد که ۲۰% زنان و ۵ تا ۱۰ % مردان در طفولیت مورد خشونت جنسی قرار گرفته اند.

 تحقیقاتی که بر اساس انبوه جمعیت در رابطه با خشونت بین جوانان انجام شده (یا خشونت هنگام دوستیابی) نشان می دهد، بخش قابل توجهی از جمعیت جوانان تأثیر می گذارد. مثلأ در آفریقای جنوبی بررسی از افراد ۱۳ تا ۲۳ ساله نشان می دهد که ۴۲% زنان و ۳۸% مردان قربانی خشونت فیزیکی در زمان دوستیابی هستند.

عوامل خطر:

عواملی که مربوط به خشونت جنسی از جانب شریک زندگی هستند بیشتر بین افراد، خانواده ها، وجوامع بزرگتر وجود دارند. برخی از عوامل مربوط به افراد متجاوز و برخی دیگر مربوط به کسانی که خودشان تحت خشونت بوده اند می شوند.

عوامل خطر برای شریک زندگی و شخص قربانی شامل نکات ذیل است:

 • سطح پائین تحصیلات (شخصی که مرتکب خشونت جنسی می گردد و شخصی که خشونت جنسی را تجربه می کند.)
 • در معرض سوء رفتار با کودک قرار گرفتن. (شخص بزهکار و قربانی خشونت )
 • اختلال شخصیت ضد اجتماعی (شخص بزهکار)
 • استفاده بیش از حد از مشروبات الکلی (شخص بزهکار و تجربه قربانی خشونت )
 • داشتن چند همسر یا شریک زندگی یا وقتی شریک زندگی شان شک می کند که به او خیانت شده است. (شخص بزهکار)
 • روش و رفتاری که خشونت و نابرابری جنسیتی را می پذیرد. (شخص بزهکار و قربانی خشونت )

 عواملی که بخصوص مربوط به خشونت شریک زندگی می شود شامل موارد ذیل است:

 • سابقۀ قبلی خشونت (شخص بزهکار و تجربه  قربانی خشونت)؛
 • اختلافات زناشوئی و نارضایتی (شخص بزهکار و قربانی).

 عواملی که مربوط به خشونت جنسی بزهکار می شود:

 • عقاید و باورهای خانوادگی راجع به ناموس و پاکدامنی
 • عقیده به تبعیض جنسی به نفع مرد
 • مجازاتهای قانونی ضعیف در مقابل خشونت جنسی

 موقعیت نابرابر زنان نسبت مردان و عادی بودن اعمال خشونت در حل اختلافات، به شدت به خشونت اعمال شده از جانب  شریک زندگی و خشونت جنسی اعمال شده از طرف افراد دیگر مربوط است.

 پیامدهای مربوط به سلامتی:

 شریک زندگی و خشونت جنسی دارای معضلات و مشکلات کوتاه مدت و دراز مدت فیزیکی، روانی، جنسی و تناسلی برای بازماندگان و فرزندانشان است که منجر به هزینه های اقتصادی بالائی برای دولت می شود.

 •  از جمله تأثیراتی که بر سلامتی دارد: سر درد، پشت درد، درد شکم، فیبرومیالژیا، اختلال دستگاه گوارش، تحرک محدود و ناخوشی کلی.  در برخی موارد نیز می تواند منجر به جراحات کشنده و غیرکشنده گردد.
 • خشونت شریک زندگی و خشونت جنسی می تواند منجر به بارداری ناخواسته، سقط جنین عمدی، ناراحتی ها و امراض زنانه، عفونت های مقاربتی از جمله آچ آی وی شود. اعمال خشونت توسط شریک زندگی می تواند احتمال سقط جنین، زایمان بچه مرده، زایمان زودرس و وزن پائین در نوزادان را افزایش دهد.
 • انواع خشونت منجر به افسردگی، اختلال تنش پس از وقوع حادثه، مشکلات خواب، اختلال در خوردن، ناراحتی های عاطفی و سعی به خودکشی می شوند.
 • خشونت جنسی، بخصوص در طی دوران طفولیت منجر به سیگار کشیدن بیشتر، سوء استفاده از مواد مخدر و مشروبات الکلی و رفتارهای جنسی خطرناک در دوران بعدی زندگی می شود.  این نوع رفتارها به افراد بزهکار (برای مردها) و قربانیان خشونت (برای خانم ها) نسبت داده می شود.

 تأثیر بر کودکان و اطفال

 اطفالی که در خانواده هائی بزرگ می شوند که در معرض خشونت قرار دارند احتمال دارد از نارسائی های عاطفی و رفتاری رنج ببرند. این می تواند به بزهکاری و یا تجربه نمودن خشونت در آینده نسبت داده شود.

 • اعمال خشونت توسط شریک زندگی همچنین به میزان بالای مرگ و میر بین نوزادان و اطفال ارتباط داده شده است (مثل بیماری های اسهالی و سوء تغذیه).

 هزینۀ اجتماعی و اقتصادی

 هزینۀ اجتماعی و اقتصادی اعمال خشونت جنسی توسط شریک زندگی بسیار سنگین است و اثراتش را در سراسر جامعه می گذارد. زنان احتمالأ از انزوا، عدم توانائی برای کار کردن، از دست دادن دستمزد، عدم شرکت در فعالیت های منظم و توانائی محدود برای مراقبت از خود و فرزندانشان رنج می برند.

 پیشگیری و پاسخگوئی

 در حال حاضر راه های متعددی وجود دارند که مؤثر بودن آنها طی مطالعاتی تنظیم شده به اثبات رسیده است. می بایست منابع بیشتری را در دست داشت تا بتوان از اعمال خشونت جنسی توسط شریک زندگی، بطور جدی تری پیشگیری کرد، منظور پیش از وقوع خشونت برای اولین باراست.

 در رابطه با پیشگیری اولیه شواهدی در دست است که نشان می دهد کشورهای پر درآمد که در آن برنامه هائی در سطح مدارس در رابطه با روابط دوستیابی برای پیشگیری از خشونت تنظیم شده است مؤثر بوده است. اما باید تناسب آنرا در محیطی که منابع کافی را ندارد، مورد ارزیابی قرار داد. استراتژی های اولیه دیگری نیز وجود دارند؛ استراتژی هائی که آموزش تساوی جنسیتی همراه با سرمایه گذاری خُرد؛ ارتباط بر قرار کردن و روابط درست زندگی را در سطح اجتماعات ترویج می کنند؛ که دسترسی و استفاده بیش از حد از مشروبات الکلی را کاهش می دهد و عادات جنسیتی سنتی را تغییر می دهدو تا حدودی مثبت بوده اند  اما  باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرند.

برای حصول به تغییرات اساسی، باید قانون تصویب کرد و اساسنامه هائی تنظیم نمود که زنان را محافظت کنند؛ تبعیضات علیه زنان را مورد نظر قرار داده و تساوی جنسیتی را ترویج دهد و راهی بسوی ایجاد عادات سنتی صلح آمیز را در پیش گیرد.

پیگیری و رسیدگی مناسب از جانب بخش بهداشت کشور می تواند نقش مهمی در پیشگیری و پاسخ گوئی به خشونت داشته باشد. همچنین آگاه سازی و آموزش مردم و سازمان های خدمات بهداشتی دیگر می تواند استراتژی مهم دیگری محسوب گردد. برای اینکه پیامدهای حاصل از خشونت و نیازهای قربانیان- بازماندگان را در نظر بگیریم می بایست پاسخ چند بخشی تهیه کنیم.

 اقدامات سازمان بهداشت جهانی WHO

 WHO با همکاری با تعدادی از شرکاء در صدد:

 تهیه اسناد بر اساس دامنه و انواع خشونت های جنسی شرکای زندگی، در زمان های متفاوت و حمایت از تلاش های کشورها، برای طبقه بندی و اندازه گیری خشونت و پیامدهای آن، برای درک میزان و نحوۀ این معضل در سطح جهانی بسیار ضروری است

 • تقویت تحقیقات و ظرفیت تحقیقاتی برای ارزیابی طرق مداخله برای مقابله با خشونت شریک زندگی
 • توسعه و گسترش راهنما بر اساس شواهد شریک زندگی، پیشگیری از خشونت جنسی شریک زندگی بر اساس شواهد و برای تقویت پاسخ های بخش بهداشتی به چنین خشونت هائی
 • انتشار اطلاعات و حمایت از کوشش های ملی برای پیشبرد حقوق زنان و پیشگیری و پاسخ گوئی به خشونت جنسی شریک زندگی بر علیه زنان
 • همکاری با ارگان ها و مؤسسات بین المللی برای کاهش – محو خشونت جنسی شریک زندگی در سراسر عالم.

گروه ترجمه خانه امن

منبع:

http://www.who.int/mediacentre/factsheets/fs239/en/

برگۀ اطلاع رسانی شمارۀ ۲۳۹ – نوامبر ۲۰۱۲Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱