صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  کودک و خانواده ایمن...
اردیبهشت
۳۱
۱۳۹۳
کودک و خانواده ایمن
اردیبهشت ۳۱ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, , ,
image_pdfimage_print

 شششششششعکس: edward musiak

مژگان میراشرافی – مدد کار اجتماعی

افراد پیوند میان خانواده و اجتماع هستند. درخانواده پرورش یافته و وارد اجتماع می شوند. آنها بسیاری از ویژگی های سالم و ناسالمی را که از خانواده دریافت کرده اند، وارد اجتماع می کنند. بدین لحاظ سلامت یک جامعه به سلامت خانواده های آن  وابسته است.

« مریم ۱۳ سال دارد. پدر او در جواب سوال مادرش که در مورد مخارج خانواده و شهریه مدرسه مریم پرسید؛ تمام ظرف های آشپزخانه را از کابینت ها بیرون آورده و به سمت او پرت کرده بود. مریم خود را میان آن دو قرار داد تا از مادرش محافظت کند. مریم مدت هاست احساس می کند می بایست از مادرش در مقابل خشونت های پدرش محافظت و مراقبت کند. او گاهی خود را مقصر تمام ناراحتی های مادر و پرخاشگری های پدر می داند؛ مریم تصمیم گرفته به هر قیمیتی مادرش را از اینوضعیت نجات دهد.»

« علی به تازگی ۲۷ ساله و به دختری علاقمند شده است. او در رویاهایش با او حرف می زند و به او ابراز احساسات می کند. اما نمی داند که چرا در واقعیت نمی تواند در مورد احساساتش با او صحبت کند، خجالت می کشد و بعضی مواقع در مورد احساساتش به شدت گیج می شود و به تازگی وسواس شدیدی نسبت به افکارش دارد. خیلی از وقت ها به دلیل آنکه نمی تواند به طور موثر منظورش را بیان کند، به دختر مورد علاقه اش پرخاشگری می کند، اما همیشه از رفتار خود پشیمان و ناراحتمی شود. او نمی خواهد مانند پدرش شخصی پرخاشگر باشد. علی در کودکی توسط والدینش به شدت آزار جسمی دیده و برای هر اتفاق کوچکی درآن دوران و حتی در دوران نوجوانی کتک خورده است. علی می گوید مادرش تا مدت ها او را در سنین دبستان در حمام تاریک خانه به منظور تنبیه او زندانی می کرده است.»

بی شک تامین محیط سالم خانوادگی نقش مهم و عمده ای در پیشگیری از بیماری ها و اختلالات روانی و رفتاری داشته؛ و پایه و اساس بسیاری از حالات و بهداشت روان افراد در بزرگسالی است. نتایج بسیاری از پژوهش ها نشان می دهد که خانواده بر رفتارهای فرد در هیچ حیطه ای به اندازه حوزه رفتارهای ارتباطی تاثیر ندارد. به این معنا که هر اندازه خانواده شرایطی را به وجود آورد که در آن اعضای خانواده تشویق به شرکت آزادانه در تعامل، بحث و تبادل نظر درباره گستره وسیعی از موضوعات شوند، در این محیط نسبتا آزاد، نه تنها فرزندان در معرض مسائل چالش انگیز قرار می گیرند، بلکه تشویق به کشف باورهای جدید و تصمیم گیری میگردند. در نتیجه ایجاد چنین فضایی در خانواده، فرزندان از توانایی حل مسئله، تصمیم گیری و از اعتماد به نفس برخوردار شده، همچنین از رویارویی با مسائل چالش برانگیز نمی هراسند. در نتیجه آنها قدرت انطباق، سازگاری، تحمل و عملکرد موثرتری در زندگی اجتماعی خود خواهند داشت. وجود چنین شرایطی احساس توانایی در کنترل عوامل بیرونی و درونی را دردوران نوجوانی ایجاد می کند و این احساس مانع از بروز مشکلات روانی می شود.

 تمامی کودکان از محیط خانه تاثیر می پذیرند. چنانچه کودکان در محیطی نا امن و یا خانواده ای با الگوی ارتباطی خشونت گرا رشد یابند؛ صرف نظر از اینکه کودکان خود آزار جسمی می بینند یا نه، با مشاهده کتک خوردن مادر در خانه تجربه تلخ و ترسناکی را پشت سر می گذارنند.

کودکانی که در خانه های خشونت آمیز بزرگ می شوند، رفتارهای متفاوتی از خود نشان می دهند. تعدادی از آنان پرخاشگر می شوند و یا به دلیل رفتارهای اعتراضی، کودکی متخلف و عاصی شناخته می شوند. اما تعداد زیادی از آنها نیز به مانند ”مریم“ به سختی تلاش می کنند که ظاهر خانه و خانواده را آرام نگه دارند و نقش مراقبت کننده و محافظت کننده از شخص خشونت دیده در خانواده را برعهده می گیرند.

بسیاری از این دسته از کودکان که در محیط پر از خشونت رشد می کنند، معمولا به سرعت از مرحله کودکی به بزرگسالی می روند. به طور مثال به مانند “مریم“ با مراقبت کردن از شخص قربانی و یا کودکان کوچکتر از خود و یا با پر کردن جای خالی والدین برای اعضای کم سن و سال تر از خود، نقش بزرگسالان را بدون آنکه مرحله  نوجوانی را طی کنند ایفا می کنند.

در موارد زیادی نیز بسیاری از این کودکان، معمولا درک کمی از خود و ارزش های خود دارند. به طوری که با عدم پاسخ درست والدین به نیازهای کودک، کودک احساس خوبی نسبت به خود نداشته و در نتیجه عزت نفس او مانند “علی“  به شدت پایین می آید. اعتماد به نفس و عزت نفس پائین معمولا از نتایج عدم توانایی کودکان در کنترل و مدیریت موقعیت های زندگی شان و از نتایج بزرگ شدن در محیط پر خشونت و بحرانی است. کودک آزار دیده و کتک خورده معمولا در دوران نوجوانی و حتی بزرگسالی، ترس و وحشت، افسردگی، استرس، لکنت زبان، بی خوابی، عدم تمرکز، مشکلات آموزشی و تحصیلی، دردهای روان تنی و وسواس های فکری را تجربه می کند.

« مادر و پدرم بعد از هر مشاجره مرا به کناری می کشند و از من می خواند که به آنها بگویم کدامشان مقصرند؟! هفته گذشته پدرعصبانی شد و به صورت مادر سیلی زد و مادر نیز برای تلافی لیوان چای را به صورت او پاشید. بعد از این اتفاق پدر از من خواست که به مادرم بگویم که او نباید پدر را عصبانی کند و تقصیر اوست که پدر اختیارش را از دست می دهد.»

یکی دیگر از خطرات عاطفی قرار گرفتن کودک در خشونت خانگی، قرار دادن کودک توسط والدین در نقش ” داور” است. کودک و نوجوان ممکن است احساس کند که با طرفداری از یکی از والدین به دیگر والد خود خیانت کرده است. در بسیاری از موارد زمانی که مشاجرات و دعواهای والدین معمولا بر سر کودک و یا نیازهای اوست. کودک ممکن است خود را مسئول تمامی این مشکلات و مشاجرات بداند و در نتیجه احتمال اقدام به خودکشی و یا رفتارهای پرخاشگرانه در او مشاهده شود. آنها احساس می کنند که دلیل این خشونت هستند و اگر آنها نبودند این اتفاقات رخ نمی داد.

 بدین ترتیب، تلاش برای پیشگیری از خشونت و آزارهای خانگی نه تنها سلامت افراد خانواده را تضمین می کند، بلکه در صورت پیشگیری و برخورد صحیح با مشکلات درون خانواده، از رسوخ این مسائل به درون جامعه جلوگیری می شود.

یادمان باشد که خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی، مبنا و پایه هر اجتماع بزرگ است و افراد سالم، موفق و فعال اجتماعی از خانواده های سالم هستند.

منابع :

http://goo.gl/IIwtu5

http://goo.gl/HwyDJJ

http://www.bashgah.net/fa/content/show/94935

http://goo.gl/oRtdk6Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱