صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  روز جهانی خانواده را...
اردیبهشت
۲۵
۱۳۹۳
روز جهانی خانواده را با عشق و احترام میان اعضاء آن گرامی بداریم
اردیبهشت ۲۵ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
,
image_pdfimage_print

downloadعکس:  pazhoheshkade

روز جهانی خانواده را با عشق و احترام میان اعضاء آن گرامی بداریم در آستانه ۲۵اردیبهشت روزجهانی خانواده قرارداریم. روزی که مجمع جهانی سازمان ملل متحد در ۲۰ سپتامبر ۱۹۹۳، سال ۱۹۹۴ را سال جهانی خانواده و ۱۵ماه می هرسال ۱(مصادف با ۲۵ اردیبهشت ) را روز جهانی خانواده مقررکرد .

از آن سال تاکنون هر سال چنین روزی در کشورهای مختلف با شعارها و موضوعات متفاوتی چون خانواده و معلولیت، تحول در خانواده و یا نقش مادر در انسجام خانواده و محورهای دیگری مورد توجه قرار می گیرد .

توجه سازمان ملل به این موضوع موجب شد فرصت مناسبی برای بررسی مواردی که در دنیای امروز خانواده را تهدید می کند فراهم شود. همچنین دولت ها و سازمان های غیر دولتی، فعالان اجتماعی و مردم با عناصری که می توانند انسجام خانواده را تهدید یا تقویت کند آشنا شده و برای سلامت روحی و جسمانی اعضاء این نهاد اجتماعی که دردنیای امروز به شکل رسمی و یاغیر رسمی سرشاخه ها و پایه های ارتباطی جامعه انسانی را تشکیل می دهند تلاش و برنامه ریزی کنند.

از سوی دیگر سازمان ملل هر ساله در آستانه چنین روزی، با در نظر گرفتن برنامه های مختلف به بررسی مسائل و مشکلات و آسیب هایی که خانواده امروز با آن روبرواست، پرداخته و پیرامون این موضوع به اطلاع رسانی، مشاوره، دانش افزایی، ارتقاء آگاهی و ایجاد فرصت های جدید می پردازد.

در آستانه چنین روزی در حالی که ۲۰ سال نیز از توجه جامعه جهانی به موضوع خانواده می گذرد، هنوز دولت ها و مردم درباره تعاریف و شکل خانواده سالم و مطلوب با یکدیگر اختلاف دیدگاه داشته ودرباره آن بحث و گفت و گو می کنند.

هنوز موضوعاتی چون ثبات، اهمیت و نقش شکل ها و قراردادهای امروزی که افراد با توجه به فرهنگ ها و آداب و رسوم مختلف، پیرامون آن خانواده را شکل می دهند و کارکردهای این اشکال، و تاثیری که روی فرزندان و اعضاء خانواده می گذارد و حتی حقوق و تکالیف مترتب بر آن، نه تنها به نظرمشترکی دست نیافته اند که با قراردادهای جدیدی پیرامون تشکیل خانواده در میان شهروندان خود و یا سایر کشورها روبرو می شوند که دولت ها و جوامع مختلف را با سوالات و چالش های جدیدی پیرامون خانواده روبرو می کند و به همین دلایل است که هر ساله سازمان ملل، دولت ها ومحافل دانشگاهی و حقوق بشری و سازمان های بین المللی و منطقه ای با محور قرار دادن این موضوعات، بودجه های سنگینی را صرف تحقیقات و بررسی و اجرای پروژه های مختلف می کنند. چرا که بخوبی می دانند سلامت روابط در خانواده و کارکرد مطلوب در خانواده تا چه اندازه بر روی جامعه و حتی سیاست و قدرت تاثیر گذار است.

در چنین روزی خانه امن با تاکید ویژه بر ضرورت تلاش و فعالیت بررفع خشونت از خانواده بر ۲ عنصر کلیدی برای بهره مندی ازخانه های امن و آرام یعنی” عشق و احترام ” تاکید می کند. دو عنصری که بدون قانونی برابر میان زن و مرد به عنوان ستون های اصلی خانواده و نگاه کارآمد و به روز در جامعه کنونی ایران ممکن نیست .

تنها در سایه چنین برابری می توان به سلامت خانواده در ایران امیدوار بود .

منابع:
http://goo.gl/xIBMQX
http://goo.gl/4WL3gc
http://goo.gl/xIBMQX
http://it.whc.ir/events/view/2854/Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱