صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  صیغه محرمیت در دوران...
اردیبهشت
۲۳
۱۳۹۳
صیغه محرمیت در دوران نامزدی
اردیبهشت ۲۳ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۴
,
image_pdfimage_print

 

 

ایرانیان مسلمان به منظور کاستن از نگرانی های خود، ترجیح می دهند فرزندان شان در دوران نامزدی و پیش از عقد و عروسی، معاشرت و رفت و آمدشان با یکدیگر مشروعیت داشته باشد. به همین دلیل معمولا صیغه محرمیت شش ماهه را شرط نامزدی قرار می دهند و اغلب شرط می شود که زن و مرد در این دوران، رابطه جنسی زناشوئی را آغاز نکنند. اما صیغه محرمیت که تبدیل به یک عرف نیرومند در جمع مسلمانان ایرانی شده، بسیار پرسش ها و بحران ها در روابط نامزدها ایجاد کرده است. پرسش ها بسیار است. خانه امن یک پرسش را برای پاسخگوئی انتخاب کرده و آن را موضوع بحث در این ستون قرار داده است.

پرسش:

با جوانی که مورد تایید خانواده است نامزد شده ام. خانواده یک دوران شش ماهه برای آشنائی و شناخت بیشتر از یکدیگر را ضروری می دانند. به همین علت موافقت نکرده اند که بدون این شناخت عقد و عروسی سر بگیرد. به من تفهیم شده که تا وقوع عقد نکاح دائم، تن به روابط کامل جنسی با نامزدم ندهم. اما تاکید هم دارند که با هم معاشرت داشته باشیم و تلاش کنیم با سلیقه های یکدیگر آشنا بشویم. خانواده من عقیده دارند اگر در این شش ماه به این نتیجه برسم که او نمی تواند برای من شوهر خوب و مناسبی باشد، بهتر است این رابطه به عقد و عروسی منجر نشده و دو طرف از یکدیگر جدا شوند.

اکنون که یک ماه از دوران نامزدی و اجرا شدن صیغه محرمیت می گذرد، نامزدم اصرار دارد که رابطه کامل جنسی را مثل یک زن و شوهر آغاز کنیم. او معتقد است صیغه محرمیت این وظیفه را برای من ایجاد کرده و مجبورم تمکین کنم. هرچند من هم به این رابطه تمایل دارم، ولی نمی دانم چه کنم؟ ترجیح می دهم رابطه کامل جنسی تا عقد و عروسی شروع نشود. از آن می ترسم که به هر دلیل نامزدی به هم بخورد و من از این رابطه صدمات حیثیتی بخورم. از طرفی اصرار نامزدم به حدی است که امتناع من از ایجاد رابطه کامل، دوران نامزدی ما را متشنج کرده و ممکن است همین تشنج به پایان رابطه منجرشود.

سوال من این است که آیا صیغه محرمیت و نامزدی به نامزد من مجوز شرعی و قانونی می دهد تا برای رابطه کامل جنسی تا این حد، اصرار داشته باشد؟ من با وجود گرایش شخصی ترجیح می دهم صبر کنیم تا وقوع عقد و عروسی.

پاسخ:

تصمیمگیری در این باره البته با توافق دو نامزد در باره آن ارتباط پیدا می کند. اما صیغه محرمیت،  شما را مقید به تمکین نمی کند. اساسا در عقد موقت مثل همین صیغه محرمیت، معمولا شرط ضمن عقد می گذارند برای حدود رابطه نامزدها. بنابراین، در دوران صیغه محرمیت دوران نامزدی، این زن است که حق و اجازه دارد نوع رابطه را تعیین کند. مرد نمی تواند خلاف شرط، در صورت مخالفت زن، اصرار کند.

اساسا فلسفه وجودی این رویه که در ایران امروز تبدیل به “عرف” شده این است که:

۱ – با وجود محدودیت های فرهنگی و اجتماعی و دینی که بر روابط دو جنس حاکم است، آنها بتوانند بدون برخورد با این ممنوعیت ها، با یکدیگر معاشرت کنند. چه بسا به هم خوردن نامزدی، برای نامزدها کم زیان تر است از شروع یک زندگی مشترک در شرایطی که زن و مرد یکدیگر را به درستی نمی شناسند و با یکدیگر معاشرت نداشته اند.

 ۲ – با وجود قوانین سختگیرانه که به خصوص از انقلاب به بعد، روابط علنی افراد دو جنس را تحت تاثیر قرار داده، صیغه محرمیت باعث می شود تا آنها بتوانند با یکدیگر در فضای امن معاشرت کنند و هرگاه مامورین منکراتی، آنها را مورد پرس و جو قرار بدهند، ارائه صیغه محرمیت کافی است تا متهم به فعل حرام و مانند آن نشوند.

در مجموع صیغه محرمیت حتی برای آن دسته از ایرانیان که همه مناسک و آئین های اسلامی را به جا نمی آورند، فرصت مناسبی است تا با فراغت خاطر به پسر و دختر خود با این شیوه که کاملا شرعی است، اجازه معاشرت بدهند و دغدغه خاطر نداشته باشند که مبادا آنها مرد پیگرد قرار بگیرند.

بنابراین باری دیگر تصریح می کند که بنا به قول کارشناشان حقوق: قانون و عرف به زن این حق را داده که در دوران نامزدی (با وجود صیغه محرمیت) از همسرش تمکین خاص نکند و ناشزه هم محسوب نگردد. به عبارت دیگر عدم تمکین خاص زن (منظور رابطه کامل جنسی است) در دوران صیغه محرمیت، بار نشوز را بر او تحمیل نمی کند. به علاوه عرف هم دوران نامزدی را در هر حال، مفید به حال شناخت بیشتر نامزدها از یکدیگر قرار داده و بهره مندی جنسی از یکدیگر را در دوران نامزدی، رد می کند.

در مجموع “حق شرط “عدم ایجاد رابطه کامل جنسی”، برای زن باکره و غیر باکره، در عقد موقت یا متعه (در زبان رایج صیغه) شرعا میسر است. در نکاح دائم هم اگر این شرط به صورت موقت، به صورت ضمن عقد از سوی زن و مرد پذیرفته و امضا بشود، لازم الاجراست. در این وضعیت زن تا مدت تعیین شده در عقد نکاح دائم، متعهد به تمکین نیست. 1. آیا صیغه محرمیت تا قبل از عقد با نامزد اروپایی ام که مسلمان شده امکان پذیر است؟

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on شهریور ۵, ۱۳۹۳

   سارا خانم

   نظر به این که نامزد شما مسلمان شده و حتما مدارک لازم شرعی در این خصوص در اختیارتان است، می توانید از امکانات صیغه محرمیت مانند هر زوج مسلمانی در دوران نامزدی استفاده کنید.

   خانه امن

 2. sara said on مهر ۱۰, ۱۳۹۳

  با سلام. لطفا شرایط صیغه شدن با نامزدم چی است؟

  و آیا بعد از خواندن صیغه محرمیت ِکاغذی به ما می دهند که نشان دهنده محرمیت است و بتوانیم در مسافرت در هتل ساکن شویم؟؟؟ و بعد از صیغه محرِمیت ِ اجازه زن دست مرد است یا پدر؟؟؟؟

  با تشکر

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on مهر ۱۵, ۱۳۹۳

   سارا خانم
   البته باید بخواهید که مدرک صیغه محرمیت را در اختیارتان بگذارند. اما این که برای اداره اماکن در سطح کشور،چنین مدرکی کفایت می کند یا نه، موضوعی است که باید از یکی از ادارات اماکن سوال کنید. چون ضوابط اقامت در هتل برای زن و مرد زیر نظارت و با مراعات مقررات و دستورات صادره از این اداره تعیین می شود. البته به صورت منطقی نباید با وجود صیغه نامه منعی برای اقامت در هتل وجود داشته باشد.
   در باره بخش دیگری از سوال که طرح کرده اید پیرامون این که اجازه تان پس از صیغه محرمیت دست کیست؟ منظور شما روشن نیست. اگر منظورتان خروج از کشور است، چنانچه ۱۸ ساله هستید لازم نیست پدر اجازه بدهد. تا زمانی هم که در عقد نکاح دائم نامزدتان قرار نگرفته اید، شوهر هم ندارید و در نتیجه رضایت نامزد شرط نیست.
   در بقیه امور هم تا ازدواج شما ثبت رسمی نشده است، و بیش از ۱۸ سال دارید، غیر از ضرورت موافقت پدر با ازدواج شما، در سایر موارد مانند اشتغال، ادامه تحصیل، سفر و مانند آن، قانون محدودیتی ایجاد نکرده. البته سنت و فرهنگ وهنجارهای اجتماعی برای دختران بالای ۱۸ سال هم بسیار موانع ایجاد کرده که از این دختران سلب آزادی های فردی می شود. بنابراین یک دختر بالای ۱۸ سال حتی از نظر قانونی اگر بتواند خودش را اداره کند و مسکن جدا تهیه کند، قانون مزاحم او نیست. اما سنت و هنجارهای اجتماعی برایش ایجاد دردسر می کند.
   خانه امن

Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱