صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  میانه درآمدی خانواره...
اردیبهشت
۲۲
۱۳۹۳
میانه درآمدی خانوارهای زن‌سرپرست ۴۳ درصد کمتر از مردسرپرستان
اردیبهشت ۲۲ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

جمعیت

علیرضا زاهدیان یکی از پژوهشگران جمعیتی ایران در گفت و گو با خبرگزاری ایسنا با تاکید بر اینکه طبق آمارهایی که درسال ۹۰ بدست آمده است، حدود دو میلیون و ۵۰۰ زن سرپرست خانوار درایران وجود دارد، اعلام کرد که خانوارهای زن سرپرست نسبت به سال ۸۵ از ۹٫۵ درصد۱۲٫۱ درصد افزایش یافته‌اند.

این استاد دانشگاه دلیل عمده افزایش خانوارهای زن سرپرست را فوت همسر دانست و با بیان اینکه ۷۱٫۴ درصد از زنان سرپرست خانوار همسر خود را بر اثر فوت از دست داده‌اند، ادامه داد: پس از آن ۱۳٫۶ درصد زنان سرپرست خانواری قرار دارند که دارای همسر هستند، اما به دلایل مختلف مسئولیت خانواده برعهده آنان است. همچنین ۱۰ درصد ازجمعیت زنان سرپرست خانوار را زنان مطلقه تشکیل می‌دهند، ضمن آنکه ۵ درصد از این جمعیت هم هیچ‌وقت ازدواج نکرده‌اند.

وی افزود: از نظر اقتصادی خانوارهای زن سرپرست در سطح پایین‌تری قرار دارند، به طوری که ۴۳٫۳ درصد از این خانوارها در دو دهک پایین درآمدی قرار دارند. همچنین میانه درآمدی خانوارهای زن سرپرست نیز ۴۳ درصد کمتر از خانوارهای دارای سرپرست مرد است.

زاهدیان در مراسم رونمایی از گزارشات جمعیتی که روز یک شنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۳ انجام شد با تاکید برحمایت همه جانبه از خانواده‌های زن سرپرست و مدنظر قراردادن آنان، گفت: سهم زنان سرپرست خانوار سالمند رو به افزایش است؛ به طوری‌که تعداد زنان سرپرست خانوار ۶۵ سال به بالا به ۳۶٫۹ درصد رسیده‌ است و این زنان به حمایت مستقیم نیاز دارند.

وی ترویج بیمه عمر را به عنوان یک راه حل برای پیشگیری از فقر این خانوارها دانست و در خاتمه از برنامه‌های مشترک دانشگاه با صندوق جمعیت سازمان ملل برای حمایت از این خانواده‌ها خبر داد.Leave a reply

Your email address will not be published.