صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  آیا من قربانی خشونت ...
اردیبهشت
۲۲
۱۳۹۳
آیا من قربانی خشونت خانگی هستم ؟
اردیبهشت ۲۲ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۱
, ,
image_pdfimage_print

مژگان میراشرافی – مددکار اجتماعی

هفته ای نیست که در صفحات حوادث روزنامه ها  ومجلات خبری دنیا درباره زن ، دختر و یا کودکی که در اثر خشونت خانگی به قتل رسیده و یا به نحوی تحت آزارو اذیت بوده نخوانیم . اما شاید هرگز با خود فکر نکرده باشیم که ممکن است این اتفاقات و حوادث تنها برای شخصیتهای گزارشهای روزنامه ها اتفاق نمی افتد و ممکن است روزی ما درمعرض این خطر و در این موقعیت قرار بگیریم . در حالیکه آمار و ارقام سالهای اخیر حاکی از آن است که خشونت های خانگی از نوع جسمی ، روانی ، عاطفی و جنسی ممکن است برای هرکسی در هر سنی و از هر طبقه اجتماعی و با هر سطحی از تحصیلات اتفاق افتاد .

شاید شما  شنیده اید  و یا به هرعنوان شاهد خشونت یکی از اقوام و فامیل خود بوده اید . به طور مثال شنیده اید که در فامیل « فلانی را دیشب شوهرش کتک زده است، یا چند روز پیش همسایه با شوهرش دعوا کرده و شوهرش او را از خانه اش بیرون کرده است، یا اینکه مردی زنش را به خانه مادرش برده است و گفته هر وقت آدم شدی برگرد.»

در میان دوستان شنیده اید که « شوهرم دوهفته است که بی دلیل قهر کرده است و حرف نمی زند، دوست پسرم دیروز بهم سیلی زد، شوهرم از من می خواهد که فیلم با او رابطه جنسی داشته باشم اما من دوست ندارم و…»

 و حتی درمیان همکاران خود شنیده اید که « تلفن کرد مریض است نمی آید مثل اینکه دوباره زیر چشمش کبود شده، مرد تهدیدش کرده که می آید سر کار آبرویش را می برد برای همین نیامده، شوهر فلانی دیروز اومد همه جا را بهم ریخت و کشان کشان بردش و….»

این وقایع که تنها به ایران اختصاص ندارد و در سراسر دنیا هر روز تحت عنوان خشونت خانگی رخ می دهد . همواره در تمام دنیا تعداد زنان و کودکانی  که در خانه  مورد آزار و خشونت قرار می گیرند بیشتر از مردان است اما این به آن معنا نیست که مردان نیز مورد خشونت قرار نمی گیرند. نگاهی به آسیب های اجتماعی و آمار آنها نشان می دهد که در ایران خشونت خانگی سومین آسیب اجتماعی در کشور است.

حال چگونه شما  یا دوستان و آشنایتان می توانید نشانه های شروع یک رابطه ناسالم و یا  قرار گرفتن در معرض خشونت را ارزیابی کنید . چگونه ما می توانیم پیش بینی کنیم که ما یا خواهر یا فرزندانمان قربانی بعدی خشونت خانگی نخواهیم بود و با حتی هم اکنون تحت خشونت خانگی قرار نداریم . شاید بهتر باشد که همه ما از خودمان سوال کنیم

آیا من در خانه ام تحت خشونت خانگی قرار ندارم؟!

به این سوالات نگاهی اندازید و سعی کنید که با خود صادق باشید .چنانچه جواب شما حتی به یکی از این سوالات مثبت باشد، نشانه ای است براینکه شما در معرض آسیب  خشونت خانگی هستید.

آیا شریک زندگی شما و یا دوست پسرتان :

–       شما را در مقابل دوست ،آشنا و یا فامیل به استهزا می گیرد و مسخره می کند؟!

–       آیا او دستاوردها و اهداف شما را در زندگی کوچک می شمارد؟!

–       آیا این احساس را در شما به وجود می آورد که شما توانایی تصمیم گیری را ندارید؟

–       آیا کاری انجام می دهد یا شما راتهدید می کند تا از او شروع به انتقاد کنید؟

–       به شما می کند  که شما  بدون او ،هیچ کس و یا هیچ چیزی نیستید؟!

–       با شما بدرفتاری می کند و یا شما را هل ، پرتاب و یا فشار می دهد و یا کتک می زند ؟

–       هرروز و در هر ساعت به شما زنگ می زند و یا پیام کوتاه می فرستد و یا ناگهانی به محل کار شما و جایی که قرار است بروید می آیدو یاظاهرمی شودتا مطمئن شود شما آنجایی هستیدکه گفته اید؟

–       اس ام اس ها و شماره های تلفن شما را بدون اجازه ازشما چک می کند ؟

–       برای کارهایی که انجام میدهد شما را مقصرمی شمارد؟

–       برای هر اختلاف ومشاجره ای که رخ می دهد شما را سرزنش می کند؟

–       به شما فشار می آورد که در رابطه جنسی حالت ها و روابطی را داشته باشید که شما نمی خواهید و یا برای شما دلپذیر نیست ؟

–       در شما این احساس را به وجود آورده است که نمی توانید به هیچ طریقی از این رابطه خارج شوید؟

–       به شما اجازه انجام کارهایی راکه دوست دارید نمیدهد .مثلااجازه نمی دهد که با خانواده خودتان و یا با دوستانتان تماس داشته باشید.

–       اجازه خروج از خانه را بعد از هر دعوا و مشاجره به شما نمی دهد و یا اینکه برای انکه شما را ادب کند شما را از خانه بیرون می کند؟

و شما :

–       – گاهی اوقات از اینکه  او چگونه ممکن است برخورد کند و یا چه فکری می کند، می ترسید ؟!

–       بسیاری از اوقات خود را مجبور می بینید که از فامیل ، دوست و آشنایان به خاطر رفتاراوعذرخواهی کنید.

–       به اینکه شما اگر خود را تغییر دهید ،شریک زندگیتان رفتارش را عوض خواهد کرد باور دارید.

–       سعی می کنید هرکاری کنید تا او عصبانی نشود.

–       همیشه سعی می کنید کاری را که او از شما خواسته به جای آن چیزی را که شما  خواستارش هستید، انجام دهید.

–       در موقعیت خشونت و آزار باقی می مانید چراکه از عواقب جدایی می ترسید.

چنانچه هر کدام از اقسام آزار و خشونتی را که در بالا آورده شده است را دررابطه خود تجربه می کنید ، فورا از یک متخصص، دوست مورد اعتماد و یا یکی از اعضای خانواده کمک بخواهید. مطمئن باشید بدون کمک گرفتن  از دیگران ، خشونت برعلیه شما ادامه خواهد یافت.

باور کنید که قسمت و یا سرنوشت شما این نیست که در خانه ای پر از خشونت قرار بگیرید و هر روز آزارهای جسمی –روانی و یا جنسی را تجربه کنید.  باور کنید که شما به عنوان یک انسان ارزش این را دارید که با شما به مهربانی برخورد شود. باور کنید تمامی انسان ها این حق را دارند که  به طورسالم دوست داشته بشوند. باور کنید زندگی می تواند روی بهتر خود را نیز به شما نشان دهد و شما به مانند هر انسانی سزاوار این هستید که زندگی پرنشاط  و رابطه ای سالم بر اساس احترام متقابل داشته باشید.

منابع :

–       – http://www.raha.odvv.org/home.php

–       http://poolnews.ir/fa/pages/?cid=100437

–       https://docs.google.com/document/d/15LjmYsAp6HfXBdPRWDx0aWrF-zl72tdplWiGKUTr5Pw/editLeave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱