صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  خواستگار خوب دارم، پ...
اردیبهشت
۱۶
۱۳۹۳
خواستگار خوب دارم، پدر و مادرم و جد پدری ام که هر سه معتاد هستند رضایت نمی دهند
اردیبهشت ۱۶ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
,
image_pdfimage_print

 

دختران ایرانی بالای سن نکاح که ۱۳ سالگی است وحتی بالای سن رشد که ۱۸ سالگی است، برای ازدواج نیاز به اجازه و رضایت پدر یا جد پدری دارند. این تبعیض در حق زنان، بسیار گرفتاری ها ایجاد کرده و در این باره، خانه امن با پرسش دختران دم بخت مواجه است. در این جا با استفاده از یک پرسش، موضوع را بررسی می کنیم.

پرسش:

سلام، من دختری ۲۰ ساله هستم، پدر و مادر و پدربزرگم، هرسه به مواد مخدر معتادند. خواستگار خوبی دارم. جوان با اخلاقی است. من هم دوستش دارم. هر سه نفر که باید رضایت بدهند، رضایت نمی دهند. راهنمائی ام کنید.

پاسخ:

به موجب ماده ۱۰۴۳ قانون مدنی ایران: ” نکاح دختر باکره اگرچه به سن بلوغ رسیده باشد موقوف به اجازه پدر یا جد پدری اوست و هرگاه پدر یا جد پدری بدون علت موجه از دادن اجازه مضایقه کند اجازه او ساقط و در این صورت دختر می تواند با معرفی کامل مردی که می خواهد با او ازدواج نماید و شرایط نکاح و مهری که بین آنها قرار داده شده پس از اخذ اجازه از دادگاه به دفتر ازدواج مراجعه و نسبت به ثبت ازدواج اقدام نماید.”

و به موجب ماده ۱۰۴۴ قانون مدنی: ” در صورتی که پدر یا جد پدری در محل حاضر نباشد و استیذان از آنها نیز عادتا غیر ممکن بوده و دختر نیز احتیاج به ازدواج داشته باشد، وی می تواند اقدام به ازدواج نماید. تبصره- ثبت این ازدواج در دفترخانه منوط به احراز موارد فوق در دادگاه است.”

بنابراین شما می توانید ابتدا یک اظهارنامه به نشانی  پدر و جد پدری تان از طریق نزدیک ترین مجتمع قضائی به محل مسکونی تان، بفرستید و در آن مشخصات کامل جوانی را که علاقه مند به ازدواج با او هستید شرح داده و از آنها استدعا کنید به این ازدواج رضایت بدهند. البته رضایت یکی از آنها کافی است. اظهار نامه را برای مادر نفرستید. چون طبق قوانین ایران اساسا مادر کاره ای نیست و در امور حساس فرزندش، از لحاظ قانونی کاملا فاقد اختیار است. چنانچه بروید به مجتمع قضائی، مسئولین در دایره اظهارنامه شما را راهنمائی می کنند و هدایت می شوید به باجه ای که اوراق اظهارنامه را که گران هم نیست می فروشد و بعد تمبر می زنید و از طریق دادگستری در همان محل ارسال می کنید.

نوجه داشته باشید که در اظهارنامه،  تاریخی را تعیین کنید تا حداکثر پدر یا جد پدری در آن تاریخ به شما جواب بدهند. اگر در تاریخ مقرر از آنها پاسخ مفیدی دریافت نکردید، مراجعه کنید به دادگاه خانواده ای که نزدیک محل سکونت تان است. چند برگ دادخواست خریداری کنید و در آن خواسته خود را “کسب اجازه از دادگاه برای ازدواج” بنویسید. آن جوان را معرفی کنید. تحصیلات و شغل و سن و درآمد و حسن شهرت و عدم سوء پیشینه و مهری که حاضر است برای شما تعیین کند باید در دادخواست ذکر بشود یا در جلسه دادگاه که برگه احضاریه آن به دستتان می رسد، همه را شرح بدهید. اظهارنامه را هم جزو مستندات ضمیمه کنید. همچنین آدرس آن جوان و نشانی پدر و جد پدری باید به دادخواست اضافه بشود.

پس از رسیدگی، دادگاه بدون آن که زیاد سختگیری کند، در صورت صالح بودن جوان مورد علاقه تان، به جای پدر و جدپدری به شما اجازه ازدواج با فرد مورد علاقه تان را رسما می دهد و شما آن را به دفترخانه ارائه داده و به عقد نکاح دائم آن مرد در می آئید.

البته مسلم است که دختران ایرانی علاقه ندارند با بزرگترهای خود وارد دعاوی دادگاهی بشوند، ولی چه می توان کرد. این اجبار را قانون پیش پای شما گذاشته و معلوم نیست چرا دختری که حتی بالای سن رشد است بدون  رضایت پدر و پدر پدر نمی تواند ازدواج کند و باید  با کمال شرمساری علیه آنها راه دادگاه را پیش بگیرد. راستی چرا؟Leave a reply

Your email address will not be published.

مشاوره حقوقی رایگان برای قربانیان خشونت خانگی

روزهای شنبه تا چهارشنبه، از ساعت ۶ عصر تا ۱۰ شب مشاوران خانه امن پاسخگوی شما هستند.

مشاوره حقوقی رایـــگان

شماره تماس: ۸۵۳۱۲۶۰۰-۰۲۱