صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  مشاوره آسیب طلاق را ...
اردیبهشت
۱۶
۱۳۹۳
مشاوره آسیب طلاق را کم می کند
اردیبهشت ۱۶ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

9112عکس: onib.ir
 رویا تاجی – روزنامه نگار

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشوراعلام کرد، بیش از ۳۰ درصد از زوج هایی که درخواست طلاق داده بودند، با مشاوره خانواده سازش کردند . (۱) گرچه هنوز هم عدد ها می گویند که طلاق سال گذشته ۶ و نیم درصد رشد داشته است .(۲)

اما گویا می توان به نقش مشاوران خانواده در کاهش آمار طلاق امیدوار بود. “مشاوره قبل از ازدواج کاراتر از مشاوره در هنگام طلاق است”. به هر حال نگاه بسیاری از مردم به روانشناسی و مشاوره یک شغل نمایشی است، از این رو بسیاری از آنها برای مراجعه به  مراکز مشاوره انگیزه کافی ندارند. آنها فکر می کنند این مراکز بیشتر برای کسانی است که از نظر روحی و روانی دچاراختلال هستند. در حالی که نقش مشاوره جلوگیری از بروز اختلالات روحی است. براساس تحقیقات انجام شده توسط روان‌شناسان، افرادی که از همان ابتدا یعنی قبل و هنگام ازدواج با آگاهی یا کمک و مشورت همسر خود را انتخاب کنند و در انتخاب و گزینش صحیح اطلاعاتی کسب کنند، در ادامه‌ زندگی مشترک از رضایت بیش‌تری برخوردار می‌شوند و از زندگی خود لذت بیش‌تری می‌برند.

ویدا رضوی، دکترای مشاوره خانواده می گوید: بدون شک مراکز مشاوره به منظور رفع مشکلات خانوادگی و حل مسائل خانواده‌ها راه‌اندازی شده‌اند و به طور قطع نقش موثری در کاهش اختلافات و آمار طلاق دارند. زوج‌هایی که قبل از حاد شدن مشکل به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند و با نیت اصلاح زندگی از برنامه‌های مشاوره‌ای استفاده می‌کنند و خواستار دریافت خدمات مشاوره‌ای هستند، نسبت به افرادی که از خدمات مشاوره‌ای استفاده نکرده‌اند و یا این که تنها یکی از طرفین خواستار استفاده از خدمات مشاوره‌ای باشند، در پذیرش مشکل و حل آن موفق‌تر هستند (۳).

به هر حال با اینکه نقش مشاوره و فعالیت‌های مراکز مشاوره در کاهش اختلافات خانوادگی انکارناپذیر است، اما متأسفانه هنوز فرهنگ مشاوره در جامعه گسترش نیافته است و جامعه با تأثیرات علوم روان‌شناسی در زندگی روزمره اعم از مشکلات تحصیلی، اشتغال، ازدواج و سایر ابعاد زندگی فردی و اجتماعی آشنا نیست، بنابراین باید بیش‌تر در این زمینه فرهنگ‌سازی شود و به لحاظ کارکردی که رسانه‌ها دارند باید نسبت به امرمشاوره فعالیت‌های موثرتری انجام دهند. برخی از افراد برای حضور در مراکز مشاوره در ذهن خود پیش زمینه‌ منفی دارند و نسبت به آن جانب‌دارانه عمل می‌کنند و در مقابل حضور در مراکز مشاوره جبهه می‌گیرند.

مریم قربانی روانشناس در این زمینه می گوید :

جدی نگرفتن آموزش های پیش از ازدواج و تابو بودن فرهنگ مشاوره در ایران دلیلی می شود که زوجین کمتر تن به مشاوره قبل از ازدواج دهند و تعداد محدودی از آنها از خدمات مشاوره ای برای رفع مشکلات بهره مند شوند.

قربانی با اشاره به این که مشاوره نقش کمک کننده ای به حل مشکلات خانوادگی و اختلاف نظرها دارد گفت: اما هنوز فرهنگ جامعه ایران موکد آن است که ” صلاح خویش خسروان دانند “. زوجین در شرایط سخت بر این باورند که خودشان بر موضوع زندگیشان تسلط دارند و بهترین تصمیم گیرنده برای زندگیشان هستند، در صورتی که آنها در شرایط بحرانی بدترین تصمیم را اتخاذ می کنند.

به گفته این روانشناس، حتی مشاوره در حین زندگی مشترک می تواند نگاه و مفهوم جدیدی را در زندگی تعریف کند. جلسات زوج درمانی که می تواند با ریشه یابی و تحلیل رفتار زوجین مسیر درست زندگی را مشخص کرده و به دوام آن کمک کند. اما در ایران به چند دلیل این مشاوره ها نادیده انگاشته می شود.

او با اشاره به دلیل مراجعه نکردن افراد به مشاوره ازدواج یا بعد از ازدواج می گوید: مشاوره و آموزش های قبل و بعد از ازدواج  و یا حتی  مشاوره طلاق در بسیاری از موارد نیاز به برگزاری چند جلسه مشورتی  دارد که بار مالی زیادی را بر دوش خانواده می گذارد، از این رو بسیاری از زوجین از آن صرف نظر می کنند و یا آن را جزء لازمات ازدواج نمی دانند در صورتی که  اگر  این خدمات مشاوره های در زمان درست  ارائه نشود، هزینه های سنگین تر اجتماعی و مالی را با خود به همراه خواهد آورد.

 مشاوره قبل از ازدواج

” مادرم می گفت: این بهترین انتخاب است، پسری که دستش به دهنش می رسد، خانواده دار است و آماده شروع یک زندگی مشترک است . مادرم راست می گفت او از لحاظ مالی آماده بود، از لحاظ روانی نه. “

فرزانه ۲۴ ساله در طول یک سال زندگی مشترکش ۲ با اقدام به خودکشی کرده، از بیماران مریم قربانی است .

او می گوید: خانواده ها باید بدانند که خوب بودن افراد دلیل بر جور بودن آنها نیست.این قصه بسیاری از بیمارانش است که نه قبل از ازدواج و نه حتی در طول ازدواج و حتی دوران طلاق به مشاوره با یک روانشناس فکر نکرده اند.

قربانی می گوید: بسیاری از کسانی که تصمیم به ازدواج می گیرند فکر می کنند در دوران نامزدی و با رفت و آمد خانواده ها می توانند همسر خود را بشناسند و درک بهتری از او بدست بیاورند. در حالی که پرونده های طلاق بیانگر آن است که هیچکدام از طرفین در این زمان شخصیت حقیقی خود را بروز نمی دهند. در حقیقت به نوعی برای هم نقش بازی می کنند تا این وصلت سر بگیرد.

این روانشناس ادامه داد: در حالی که مراجعه آنها به مراکز روانشناختی سبب می شود که روانکاو با چند جلسه مشاوره نقاط ضعف و قدرت آنها را بیابد و برای گرفتن تصمیم درست تر، به آنها کمک کند .

او می گوید این واکاوی کاملا تخصصی بوده و در حیطه کار متخصصان علم روان شناسی یا روان پزشکی است و نه تجربه متفاوت پدر و مادر. چرا که زندگی مشترک برای هر زوجی تعریف و مفهوم خاص خود را دارد و کسی نمی تواند بر مبنای زندگی خودش برای دیگران نسخه بپیچد.

مشاوره در زندگی مشترک

قربانیان طلاق قبل از ازدواج نه در خانه نه در مدارس و دانشگاه درباره مسائل مختلف آموزش نمی بینند و درک صحیحی از روابط بین زوجین ندارد.آنها در طول زندگی هم به دلایل فرهنگی و اقتصادی به مشاور مراجعه نمی کنند و به دنبال آن هستند که یک تنه گره از کلاف پیچیده زندگی باز کنند .

قربانی می گوید: در امر ازدواج که تقریبا” بخش بزرگی از جامعه اعتقاد به مشاوره ندارند.

آنها بعد از ازدواج هم سعی می کنند از تجربیات نزدیکان در حل مشکلات استفاده کنند ولی آشنا نبودن اعضای خانواده با آموزش های حل مسائل و مهارت های زندگی آمار طلاق را بالا می برد.

 مشاوره طلاق

مردانی که به اصطلاح زیر سرشان بلند می شود به هیچ چیز توجه ندارند، آنها زندگی را می گذارند و می روند در حقیقت دلبستگی جدید آنها سبب می شود که آنها از زندگی قبل خود به راحتی دل بکنند. آنها نه نیاز به مشاوره دارند نه کمک فکری. بسیار ساده تر از زنان تصمیم جدایی می گیرند. اما این داستان در زنان متفاوت است.آنها سخت تر از زندگی مشترک دل می کنند.

سیمین یکی از آنهاست که می گفت: دل کندن از شوهر و زندگیش مثل جان کندن بود. دلم برای وسایل خانه ام و برای حرف های شوهرم تنگ می شد اما وقتی شوهرم را در خانه با زنی دیگر دیدم جز جدایی چاره ای نداشتم.  شوهرم به من گفت او و معشوقه اش را بپذیرم و به زندگی ادامه دهم اما من نمی توانستم.

از سیمین درباره تجربه اش با مشاور طلاق پرسیدم، گفت: فقط گریه می کردم دنبال کسی می گشتم به من جرات بدهد زندگی ام ،خانه ام ، عشقم را ترک کنم .

اما مشاور فقط مرا آرام می کرد اولین سوالی که از من پرسید این بود،”برنامه ات برای پس از طلاق چیست؟ آیا مهارت لازم برای زندگی تنها در این اجتماع را داری؟ فکر می کنی تنها چقدر به آرزوهایت نزدیک شوی؟” ناراحت شدم فکر کردم او به جای جرات دادن به من، مرا از آینده می ترساند .

دو جلسه نرفتم مشاورم به من زنگ زند فکر می کردم به دنبال حق مشاوره است، اما زمان زیادی را از پشت تلفن با من حرف زد از دیدگاه خانواده ام درباره طلاق پرسید؛ از جایی که بعد از طلاق می خواهم آنجا زندگی کنم ؟ و از برنامه های آینده ام.  در این گفتگو ها بود که “من” واقعی را پیدا کرد.

فکر می کردم سال هاست گم شده بودم، او به من گفت دچار بیماری خودکوچک بینی هستم اما من برای درمان دردی دیگر رفته بودم. جلسات بعد رها تر شدم بارها از من پرسید آیا این زندگی زناشویی ارزش و امکان ادامه دادن را ندارد؟

تصمیم با من بود و جواب من ” نه” .

بعد شروع کرد از نقاط ضعف زندگیم گفت از خشونت هایی که بوده و من نمی دیدم اصلا به چشم روزمرگی به آن نگاه می کردم.  روزهای زیادی تلاش کرد که بمانم و زندگیم را بسازم از نقاط ضعف و قوتش گفت اما در نهایت کمک کرد که دل بکنم. برای  درمان و مهار بیماری ام انگیزه و پشتکار پیدا کنم.

مریم قربانی در همین رابطه می گوید: زمانی که کسی برای مشاوره طلاق می آید در حقیقت ۹۰ درصد تصمیم خودش را گرفته است، دنبال کسی می گردد که حرف آخر را بزند. انگار خیالشان راحت می شود وقتی یک مشاورمهر تایید بر تصمیم آنها می زند.

او می گوید: اما این آخر قصه نیست بسیاری از آنها با مشاوره آرام تر و مصمم تر  پروسه طلاق را طی می کنند.اما آسیب های بعد از طلاق هم بخش دیگری از زندگی آنهاست.

او با اشاره به این که طلاق از هر نوع قانونی ،عاطفی و جنسی آسیب های جدی به همراه دارد گفت :مشاوران می توانند کمک کنند که درصد این آسیب ها به حداقل برسد .

منابع:

 http://goo.gl/bGYNN3

http://goo.gl/ZikStF

http://www.kerna.ir/news/1389/11/27/news3736Leave a reply

Your email address will not be published.