صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  چرا برخی زنان ترجیح ...
اردیبهشت
۱۵
۱۳۹۳
چرا برخی زنان ترجیح می‌دهند در خانه‌های مجردی زندگی کنند؟
اردیبهشت ۱۵ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

11829_640

عکس: مهرخانه

باید توجه داشت که تجردزیستی در کشورهای غربی وجود داشته و مدتی است که در کشور ما نیز شایع شده است. آمار تجردزیستی در مناطق مهاجرپذیر بیشتر است؛ کسانی که به عنوان دانشجو یا افراد جویای کار از خانواده‌هایشان جدا می‌شوند و به شهرهای بزرگ‌تر می‌آیند تا به تنهایی یا همراه با گروهی از افراد زندگی کنند.

پس از اعلام نتایج سرشماری نفوس و مسکن سال ۹۰، افزایش ۲ درصدی خانه‌های مجردی در طول پنج سال اخیر باعث شد مسئولین نگرانی خود را از این بابت اعلام کنند.

به گزارش مهرخانه، بر طبق نتایج سرشماری سال ۱۳۹۰، ۷٫۱ درصد خانواده‌های ایرانی به صورت مستقل و تک نفره زندگی می‌کنند. این افراد سبک زندگی‌ای را در پیش گرفته‌اند که در دیدگاه جامعه‌شناسان تجردزیستی نامیده می‌شود.

معاون پژوهشی مرکز مطالعات جمعیتی آسیا و اقیانوسیه و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در گفتگو با مهرخانه، در این خصوص گفت: باید توجه داشت که تجردزیستی در کشورهای غربی وجود داشته و مدتی است که در کشور ما نیز شایع شده است. آمار تجردزیستی در مناطق مهاجرپذیر بیشتر است؛ کسانی که به عنوان دانشجو یا افراد جویای کار از خانواده‌هایشان جدا می‌شوند و به شهرهای بزرگ‌تر می‌آیند تا به تنهایی یا همراه با گروهی از افراد زندگی کنند.

مهاجرت‌ بیشتر دختران و زنان جوان

شهلا کاظمی‌پور با بیان این مطلب افزود: پدیده‌ای که الان در ایران نسبت به گذشته افزایش داشته است، مهاجرت دختران و زنان جوان به شهرهای بزرگ‌تر و البته گاه انتخاب تجردزیستی از طرف آنها در شهرهای محل سکونت خودشان است.

وی با اشاره به طرحی که در استان خراسان اجرا شده است، گفت: در این طرح زندگی تجردی را در بین زنان مطالعه کردیم .جامعه آماری این طرح زنان بودند؛ چراکه میزان علاقه‌مندی به تجردزیستی در زنان افزایش پیدا کرده است. ازطرفی دختران و زنان جوانی که بعد از تحصیل شغل مناسبی پیدا نمی‌کنند، به دنبال کار به شهرهای بزرگ‌تر مهاجرت می‌کنند.

آمار دقیق تجردزیستی در دسترس نیست

کاظمی‌پور در خصوص آمار تجرد زیستی گفت: آمار دقیقی در دسترس نیست، اما به نظر می‌رسد که آمار چشم‌گیر نباشد، البته روند آن نسبت به گذشته رو به افزایش است.

علل انتخاب زندگی مجردی

این استاد دانشگاه در ادامه تجرد زیستی را به دو نوع تقسیم کرده و افزود: یک نوع از تجردزیستی، تجردزیستی حاصل از مهاجرت است و نوع دیگر حاصل از استقلال‌طلبی و فرار از شرایط خانواده اول. در مورد مهاجرت، اغلب افراد ناگزیرند که به واسطه تحصیل یا اشتغال از خانواده‌های خود جدا شوند؛ اما در مورد افرادی که در شهرهای خودشان جدا از خانواده زندگی می‌کنند، می‌توان به عواملی مانند اختلافات فرهنگی بین فرد و والدین، استقلال‌طلبی فرد، علاقه به کاهش نظارت‌های خانواده بر روابط یا نوع زندگی فرد، کوچک بودن محیط خانه و اختلافات بین فردی اعضای خانواده اشاره کرد.

تجردزیستی در اقشار سطح بالای جامعه

وی در خصوص اینکه این دو نوع از تجردزیستی در چه قشری از جامعه بیشتر است، گفت: باید توجه داشت که اغلب افرادی که مهاجرت می‌کنند در خانواده‌های سطح بالاتری نسبت به جامعه مبدأ خود زندگی می‌کنند؛ البته در این جا منظور از مهاجرت، مهاجرت کارگری نیست که افراد در آن به دنبال حقوق بیشتر با اینکه در شهر مبدأ خانواده دارند یا متأهل‌اند، به شهرهای بزرگ‌تر مهاجرت می‌کنند و اغلب در اسکان‌های کارگری مستقر می‌شوند. در مورد تجردزیستی ناشی از استقلال‌طلبی و فرار از خانه نیز می‌توان گفت بیشتر در اقشار تحصیل‌کرده و مرفه جامعه اتفاق می‌افتد.

 پذیرش تجردزیستی به عنوان نوعی از سبک زندگی مدرن

کاظمی‌پور ادامه داد: این سبک زندگی معمولاً خیلی کم مورد پذیرش توده مردم قرار گرفته است، اما در اقشار مرفه و تحصیل‌کرده، به عنوان نوعی از سبک زندگی جدید مورد پذیرش قرار می‌گیرد.

به گزارش مهرخانه، علاوه بر موارد مذکور، یکی از عواملی که می‌تواند باعث افزایش تجردزیستی شود، بالا رفتن سن ازدواج است که براساس نتایج سرشماری سال ۹۰ سن ازدواج دختران به‌طور میانگین از ۱۹٫۶ در سال ۱۳۵۵ به ۲۳٫۵ سال و در مورد پسران از میانگین ۲۴ به ۲۷ سال رسید.

همچنین از سوی دیگر فارغ از بحث افزایش سن ازدواج، بایستی به افزایش آمار طلاق نیز توجه داشت. بالا رفتن درصد افراد مطلقه و ترجیح این افراد به عدم بازگشت به خانواده پدری نیز می‌تواند آمار تجردزیستی را تحت‌الشعاع قرار داده و افزایش دهد. چنانچه مطابق آمار، از ۱۲.۵ طلاق در مقابل هر ۱۰۰ ازدواج در سال ۱۳۸۷ به ۱۸.۱ طلاق در مقابل هر ۱۰۰ ازدواج در سال ۱۳۹۱ افزایش را شاهد بوده‌ایم و به عبارت دیگر سرعت افزایش طلاق‌ها در مقایسه با ازدواج تقریباً ۱.۵ برابر شده است.

بدین ترتیب لازم است برای جلوگیری از افزایش آمار تجردزیستی اولاً نگاهی کاملاً فرهنگی و پیشگیرانه به طلاق داشت، ثانیاً بر مسئله ازدواج و تسهیل شرایط آن توجه کرده و سپس به مواردی مانند افزایش فرصت‌های شغلی و نیز بومی‌نمودن فضای دانشگاه‌ها تأکید کرد. در عین حال باید توجه داشت که عدم دسترسی به آمار دقیق تجردزیستی راه را برای تحلیلی جامع و کامل بسته است.

۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۳

منبع: http://goo.gl/sH7A5QLeave a reply

Your email address will not be published.