صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  پدران معاف از مجازات...
اردیبهشت
۱۱
۱۳۹۳
پدران معاف از مجازات فرزندکشی
اردیبهشت ۱۱ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

5785875785785875

عکس:  .esfahanemrooz

رویا تاجی – روزنامه نگار

” وقتی کف اتاق را برای زنده به گور کردن بچه‌ها حفر می‌کردم، هر دو کنارم ایستاده و نظاره‌گر بودند و من بدون هیچ آسیب دیگری هر دو را زنده به گور کردم.” این اعترافات تکان دهنده مردی است که دوقلوهای یک ساله اش را کشت.

تحقیقات پلیس نشان می دهد، این پدر از نظر روانی مشکلی نداشته، او بچه هایش را کشت چون با همسرش اختلاف داشت. مادر بچه ها زمانی جان خودش را نجات داد که شوهرش در حال زنده به گور کردن بچه ها بود.

راشین فرهمند روانپزشک در مورد این قتل می گوید: در این گونه قتل ها انگیزه اصلی قتل کودک نیست. در این شرایط قاتل با انگیزه انتقام گیری و به دلیل حسادت و خشم و ناراحتی  که از همسر خود دارد، دست به ارتکاب قتل می زند.

او می گوید: در حقیقت کودک قربانی خشم می‌شود. این خشم و حسادت می تواند از پدر به مادر باشد یا برعکس، ولی با نگاهی آماری به تعداد و دلیل قتل کودکان، می توان گفت بیشترین قتل  کودکان بر سر انتقام گیری پدراز مادر است.

فرهمند با اشاره به نمونه ای از این قتل ها گفت: دی ماه گذشته مردی پس از قتل دوقلوهایش، خود را حلق آویز کرد.  صبح آن روز این مرد به صورت توافقی از همسرش جدا شده و دادگاه حضانت بچه ها را به مادر سپرده بود.

همچنین فیلم پدری که سه دختر خود را با اسلحه گرم کشت مدتها در شبکه های اجتماعی دست به دست شد و نقدهای زیادی به همراه داشت. این فیلم را یکی از دختران مرد قاتل، زمانی که پدرش در حال تمیز کردن سلاحش بوده از او گرفته بود، که ناگهان پدر به سمت آنها شلیک می کند. این مرد به اتهام قاچاق اسلحه به حبس ابد محکوم ، و آن روز برای ازدواج دخترش از زندان مرخصی گرفته بود. همسرش ازدواج مجدد داشت و وی روز حادثه بر سر حضانت فرزندانش با پدر و مادرش مشاجره داشت.

این روانشناس می گوید: این ها نمونه های انگشت شماری از اتقاقاتی است که هر روز می افتد.

او می گوید: اگر قتل به خاطر انتقام از همسر را کنار بگذاریم، بیشترین کودک آزاری و قتل کودکان زمانی اتفاق می افتد که آنها کمتر از یک سال دارند. در بیشتر این مواقع والدین به دنبال تنبیه فرزند خود هستند. آنها خود را صاحب  و مالک فرزند می دانند و گمان می کنند که خشونت نقش موثری در تربیت آنها دارد. ولی درنهایت این تنبیه از حد گذشته و به مرگ کودک منجر می شود.

 فرهمند ادامه داد: بیشتر قتل بچه ها در خانه اتفاق می افتد و شاید دور از ذهن نباشد اگر بگوییم همان اندازه که خانه می تواند مامن امنی برای کودکان باشد به همان اندازه می تواند، محیطی خطرناک و نا امنی برای آنها بشمار آید. آنها بیشتر از این که در خیابان و بر اثر حادثه جان خود را از دست دهند، پدر، مادر، ناپدری یا نامادری جانشان را می گیرند.

این روانشناس با تاکید بر این که عوامل متعددی در بروز خشونت منجر به قتل کودکان نقش دارد گفت: در بسیاری از مواقع فشارهای اقتصادی دلیل این نوع قتل هاست. مثل پدری که دو فرزند خود را از میله های راه پله منزل دار زد. او علت قتل را فقر مالی بیان کرد. یا مادری که پس از طلاق، دختر ۸ ماهه اش را با روسری خفه کرد، وی نیز ترس سرپرستی و آینده فرزندش را دلیل این قتل عنوان کرد.

این روانشناس با تاکید بر این که این روز ها مردم بیش از حد گرفتار سیاست و اقتصاد شده اند گفت: روانشناختی پدیده خشونت علیه کودکان و در نهایت قتل فرزند، پیچیدگی های خاص رفتاری بسیاری دارد که از جامعه و خانه به قاتل وارد می شود.

قاتلان بی قصاص

سمیرا کلهر جامعه شناس در تحقیقی که از قتل های خانوادگی در سال ۸۶ ارائه داده می نویسد: ۱۵ درصد قتل های خانوادگی به فرزند کشی اختصاص دارد و ۸۰ درصد این قتل های خانوادگی درون خانه رخ داده است.

او در مجموع از مطالعه اخبار ۴۶۲ قتل که بین سال های ۸۵ و ۸۶ در یک روزنامه منتشر شده آورده است، ۳۸ کودک در این سال به قتل رسیده اند که بیش از ۷۰ درصد از آنها به دست پدر کشته شده اند. هفت کودک توسط مادر و بقیه توسط ناپدری و نامادری به قال رسیده اند، بنا به این تحقیق ۲۹ کودک توسط مردان ( پدر و ناپدری) به قتل رسیده اند.(۱)

مریم مزینانی حقوقدان و وکیل دادگستری می گوید: هیچ پدری برای قتل فرزندش قصاص نمی شود.

او به قانون اشاره می کند می گوید: ماده ۲۲۰ قانون مجازات اسلامی در این خصوص می گوید : “پدر یا جد پدری که فرزند خود را بکشد قصاص نمی شود و به پرداخت دیه قتل به ورثه مقتول و تعزیر محکوم خواهد شد”. این محکومیت بر اساس ماده ۶۱۲ قانون مجازات اسلامی بین ۳ تا ۱۰ سال زندان است.

مزینانی می گوید: پرونده پدران قاتل بیانگر آن است که آنها در نهایت به حداقل مجازات یعنی ۳ سال محکوم می‌شوند. که در بسیاری از موارد تحت شرایطی این حکم نیز شکسته می شود و آنها تنها به یک سال و نیم حبس محکوم می شوند.

از نگاه این حقوقدان این قانون ناقض، ماده ۳ اعلامیه جهانی حقوق بشراست که تاکید دارد، هر کس حق زندگی، آزادی و امنیت شخصی دارد.

 او ادامه می دهد: در این بند از قانون به پدر و جد پدری این اختیار داده می شود که حیات فرزند خود را به هر دلیلی سلب کنند.

این وکیل دادگستری ادامه می دهد: اما قانون برای مادری که منجر به قتل می شود حکم دیگری دارد ” قصاص”. بیشتر فقهای شیعه نیز بر آن اتفاق نظر دارند که در قتل فرزند، پدر یا جد پدری  معاف از قصاص هستند، اما در صورت قاتل بودن مادر و دیگر اولیا حکم همان قصاص است.

مزینانی می گوید: در حقیقت قانون دست والدین را برای خشونت باز گذاشته است.

ماده ۵۹ قانون مجازات اسلامی اشاره دارد که،” اقدامات والدین و اولیای قانونی و سرپرستان صغار و محجورین که به منظور تأدیب یا حفاظت آن‌ها انجام شود مشروط به اینکه اقدامات مذکور در حد متعارف تأدیب و محافظت باشد جرم محسوب نمی شود”.

اما قانون مجازات اسلامی هیچ  چهارچوبی برای این تادیب تعریف نکرده است.

به گفته مزینانی: اگر چه قانون ۹ ماده ای، حمایت از کودکان و نوجوانان که  سال ۱۳۸۱ در مجلس ایران تصویب شد، هر نوع آزار و اذیتی که منجر به لطمه به سلامت جسمی و روحی کودک شود را جرم تلقی می کند و حتی در  برخی موارد، برای آن مجازات هم در نظر گرفته است، ولی این قانون نتوانسته کودکان را در شرایطی امن قرار دهد چرا که باز هم پدران از این قانون مستنثی شده‌اند.

او می گوید: سیستم غلط و تابو بودن آمار در ایران و نیز مخفی بودن جرم کودک آزاری باعث می شود که بسیاری از این کودک آزاری ها نمایان نشوند و کودک در خفا تن به آزار مدام دهد و یا در نهایت بمیرد.

گر چه آمار به روز و دقیقی از این جرم در دست نیست اما آماری  از یونیسف و وزارت بهداشت  که در سال ۸۷ منتشر شد بیانگر آن است که ۸۰ درصد کودکان از سوی والدین  خود آزار و اذیت می شوند و حدود ۲۰ درصد از کودکان ۶ تا ۱۱ ساله و بیش از ۹ درصد از نوجوانان ۱۲ تا ۱۸ ساله در ایران هنوز تنبیه بدنی می شوند،تا جایی که گاهی جان خود را در این تنبیه از دست می دهند.

در این تنبیه های منجر به قتل، اگر قاتل پدر باشد، چون ولی دم است، با حکم زندان کوتاه مدت آزاد می شود.از این رو بیشتر پدران به سمت فرزند کشی می روند و ترسی از عقوبت قانونی آن ندارند.

منبع:

  http://proge.ir/%D9%81%D8%B1%D8%B2%D9%86%D8%AF-%DA%A9%D8%B4%DB%8C-%D9%88-%D9%87%D9%85%D8%B3%D8%B1-%DA%A9%D8%B4%DB%8C-2/Leave a reply

Your email address will not be published.