صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  آیا طرح مجلس بازار س...
اردیبهشت
۹
۱۳۹۳
آیا طرح مجلس بازار سقط جنین های غیر قانونی داغ می کند؟
اردیبهشت ۹ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

100811201766

عکس: جام جم آنلاین

رویا تاجی – روزنامه نگار

وازکتومی قدغن، سقط جنین ممنوع، پس تکلیف زنانی که ناخواسته باردار شدند و می شوند چیست؟ این سوال مهساست. دختر ۲۳ ساله ای که یک بار عمل خطرناک سقط جنین غیر قانونی رو تجربه کرده است.

او می گوید: “من قبلا راهش رو پیدا کردم مثل من زیاد هستن افرادی که راهشون رو پیدا می کنن. وازکتومی نشد، سقط، سقط نشد، قرص، آمپول، داروی گیاهی، بالاخره یه جور از دست این مشکل خلاص می شیم همه میگن گناهِ ولی ما می دونیم و وجدان خودمون، که بیاریمش تو این دنیا یا نه. اصلا من مالک تن خودمم نمی خوام بچه دار شم.”

اما از گناه بودن و نبودنش که بگذریم مجلسی ها این روزها با یک فوریت طرح جدیدی رو به تصویب رسوندن که وازکتومی، توبکتومی، سقط جنین وهمه کارهایی که باعث پیشگیری از بارداری میشن رو مشمول مجازات میکنه. این طرح جدید مجلسی ها به تصویب رسیده و حالا باید منتظر نهایی شدنش باشیم.

آمارهایی نه منسجم نشون میده در جوامعی که سقط جنین غیر قانونی هست، میزان مرگ و میر مادران در هنگام سقط جنین در اماکن ممنوعه افزایش پیدا می‌کنه.

محبوب پورحیدر دکتر زنان و زایمان می گوید:وازکتومی یک روش پزشکی برای جلوگیری از بارداری است ولی  با ایجاد محدودیت و غیر قانونی شدن آن احتمال بارداری ناخواسته افزایش می‌یابد.

پورحیدر می گوید: بسیاری از مادران بعد از بارداری ناخواسته به تنها راهی که فکر می کنند سقط‌ غیر قانونی  و عمل‌های غیر قانونی است که در بسیاری از موارد آسیب های جدی به آنان وارد می کند.

این متخصص زنان و زایمان با اشاره به اینکه بیشتر ناباروری های ناخواسته در قشری از جامعه رخ می دهد که از نظر مالی سطح بالایی ندارند می گوید: بسیاری از والدینی که دارای بارداری ناخواسته می شوند در گروهی از جامعه هستند که از نظر مالی توانایی تهیه وسایل پیشگیری از بارداری را ندارند و یا آموزش صحیحی از راه های باردار نشدن ندارند از این رو بیشترین گروهی که دچار بارداری های ناخواسته می شوند. در خانواده هایی هستن که دارای فقر فرهنگی و مالی هستند.

 پورحیدر می گوید: این قشر پس از بارداری ناخواسته به علت محدودیت های قانونی و باز هم ضعف اقتصادی برای سقط جنین خود از داروهای تاریخ گذشته، آمپول های  که مصارف خاص حیوانی دارند و همینطور دستورالعمل هایی استفاده می کنند که به بدن آنها آسیب های جدی می زند و در بسیاری از موارد توانایی بارداری مجدد و مادر شدن را برای همیشه از آنها می گیرد.

او این طرح مجلس را خشونت برای زنان می داند و می گوید: تصویب این قانون تاثیر مستقیم بر سلامت زنان دارد. اگر چه وازکتومی هم در ابتدا تنها دامن گیر زنان بود و کمتر مردی تن به این جراحی کوچک می داد، چرا که مردان ایرانی عقیم شدن را برای خود نقص می دانستند و ترجیح می دادند همسرشان برای جلوگیری از بارداری ناخواسته عقیم شود.

پورحیدر می گوید: قانون گذار باید در این قانون تبصره هایی قرار دهد  مثلا زنان بالای ۴۰ سال را که بارداری برای خودشان یا جنین از سلامت بالایی برخوردار نیست را از این قانون مستثنی کند یا به مادرانی که بیشتر از یک با چهار فرزند دارند اجازه دهد از روش هایی همچون وازکتومی استفاده کنند.

تبلیغ از ناباروری به باروری

دو دهه پیش شعار “بچه کمتر زندگی بهتر بود” و حالا تبلیغات پیش به سوی بچه دار شدن.

اینها دستورالعمل ها و تصمیمات دولت ایران است برای کنترل جمعیت.

دو دهه پیش برنامه کنترل جمعیت بود و جراحی و عقیم کردن مردان و زنان و وسایل ضد بارداری رایگان . حالا همان سیاست جرم است و مجریان آن مجرم.

مریم قربانی روانشناس می گوید: مردم  با شعار و تبلیغ نه بچه دار می شوند و نه از داشتن بچه منصرف. اما این که راه های پیشگیری از بارداری را مشمول مجازات می کنند.خشونت مضاعفی است بر زنان .

او می گوید: با محدود کردن زنان در استفاده ازخدمات  و راه های آسان ضد بارداری آنها در مسیر دشوار و خطرناک بعد از بارداری نا خواسته قرار می گیرند و در صورتی که این قانون به تصویب و تایید نهایی برسد باید منتظر افزایش سقط غیر قانونی و مرگ مادران باشیم.

قربانی گفت: این خشونت مضاعف بر زنان است ، چرا که زنان ایران را تحت فشار بیشتر قرار می دهد.

این روانشناس با اشاره به این که خشونت در روابط جنسی و زناشویی یکی از خشونت های نهفته در خانه ایرانی است گفت: بسیاری از زنان ایرانی حتی کنترلی بر زمان و تعداد همخوابی با همسر خود را ندارند و در مقابل خواسته جنسی آنها ” نه” نمی توانند بگویند .همچنین  بسیاری از مردان ایرانی به دلیل ضعف فرهنگی و تابو بودن آن از راه های جلوگیری از بارداری اطلاعی ندارند از این رو زنان در مقابل یک عمل انجام شده قرار می گیرند به نام “بارداری ناخواسته” که در هر صورتی بار سنگین آن بر دوش آنهاست . چه فرزند را نگه دارند چه به دنبال راهی برای سقط آن باشند.

قربانی با تاکید بر این که حاملگی های ناخواسته دورانی پرمخاطره برای سوء‌استفاده فیزیکی، روانی و جنسی است می گوید: بسیاری از زنان پس از حاملگی ناخواسته از سوی همسر و خانواده همسر خود مورد آزار و خشونت قرار می گیرند.

این روانشناس گفت: بسیاری از زنانی که در دوران بارداری تحت خشونت قرار می گیرند. دچار پارگی کیسه آب زود رس، بستری‌ شدن در بیمارستان، تولد نوزاد کم ‌وزن و زایمان زود هنگام می شوند.

او همچنین با اشاره به نتایج یک تحقیق کلی در ایران که همزمان با روز جهانی منع خشونت علیه زنان، منتشر شد گفت: بنا به این تحقیق بیش از ۶۶ درصد از زنان از ابتدای زندگی درگیر خشونت هستند و برخلاف  این تصور که میزان خشونت در دوره بارداری باید کم باشد اما آمار خشونت در این زمان دور از انتظار بود.

یافته‌های یک پژوهش انجام شده در کشور بر روی زنان باردار قربانی خشونت نشان می دهد: شایع‌ترین محل آسیب به زنان باردار سر، صورت و شکم بوده است.(۱)

قربانی گفت: رفتارهای خشونت آمیز در نگاه بسیاری از زنانی که تحت خشونت هستند یک رفتار طبیعی است و بخشی از زندگی مشترک آنها شده است.

این روانشناس ادامه داد: اما باید از طراحان این طرح پرسید. آیا با مجازات کردن افراد در جلوگیری از بارداری می توان جمعیت را زیاد کرد؟ در حالی که  قانون مجازات اسلامی در بند های خود سقط جنین بدون مجوز پزشک را ممنوع  و جرم اعلام کرده است .آیا قانون به آن اکتقا نمی کند و استفاده از روش های پیشگیری از بارداری وحتی  تبلیغ آن هم  جرم  و شامل مجازات است ؟ آنها باید بگویند آیا کسی که نمی خواهد یک بار اقتصادی به خانه و جامعه افزون کند باید کمک شود یا مجازات؟

او گفت: اگر طراحان می دانستند که در هر بارداری چه خواسته چه ناخواسته مادر با جنین خود آن چنان رابطه برقرار می کند و دلبسته می شود که کندن او مثل جان کندن است .و تنها ترس از آینده و آماده نبودن شرایط زندگی او را وادار به این عمل می کند .هیچ وقت چنین طرح پر خشونتی را علیه زنان به مجلس نمی بردند.

منبع:

http://www.ebtekarnews.com/Ebtekar/News.aspx?NID=117084Leave a reply

Your email address will not be published.