صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  دبیرکل شورای اروپا: ...
اردیبهشت
۳
۱۳۹۳
دبیرکل شورای اروپا: اروپا گام بلندی برای حمایت از حقوق زنان بر می دارد
اردیبهشت ۳ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۰
, ,
image_pdfimage_print

image_gallery

 عکس: Council of Europe’s 

ویدا بالیخانی: روزنامه نگار

استراسبورگ ۲۳ اپریل ۲۰۱۴

امروز آندورا دهمین کشورعضو شورای اروپا بود که کنوانسیون “جلوگیری و مبارزه علیه خشونت به زنان و خشونت خانگی” را به تصویب رساند. بدین معنا که این معاهده از اول آگوست در کشورهایی که آنرا به تصویب رسانده اند به مورد اجرا در می آید.

معاهده “کنوانسیون جلوگیری و مبارزه با خشونت علیه زنان و خشونت خانگی” شورای اروپا– که رسما” کنوانسیون استانبول شناخته می شود- اولین معاهده اروپایی است که به طور اخص خشونت علیه زنان و خشونت خانگی را هدف قرار می دهد. این معاهده نامه مجموعه ای ازحداقل معیارها برای جلوگیری، محافظت، تعقیب قانونی و خدمات در زمینه خشونت علیه زنان است. همچنین کشورهایی که آنرا به تصویب رسانده اند باید خدماتی از قبیل خطوط تلفن فوری، پناهگاه، خدمات درمانی، مشاوره و کمک حقوقی ارائه دهند.

این معاهده برای زنان اروپایی که خانه شان محل خطرناکی است بسته شد. معاهده اشکال مختلف خشونت علیه زنان که شامل: خشونت جنسی، خشونت فیزیکی و روانی، ازدواج اجباری، ختنه زنان و … را برای اینکه جرم شناخته شوند در بر می گیرد.

Gauri van Gulik, مدافع حقوق زنان دیدبان حقوق بشر می گوید: این معاهده دول را متعهد می کند گام های محکمی برای کمک به زنان و دخترانی که با خشونت مواجهند بردارند.

آندورا دهمین کشور اروپایی به شمار می رود که کنوانسیون شورای اروپا را در مورد “جلوگیری و مبارزه با خشونت علیه زنان و خشونت خانگی” تصویب کرد.

این معاهده به ۱۰ تصویب نامه برای اجرایی شدن نیاز داشت و اول آگوست امسال به مورد اجرا در خواهد آمد.

دبیر کل شورای اروپا Thorbjørn Jagland  تاکید می کند که کنوانسیون اصلاحات قضایی را در کنار یکدیگر قرار داده تا از قربانی حمایت شده و بر ریشه کن کردن خشونت نظارت شود.

کنوانسیون از اول اگوست امسال اجرایی می شود، زیرا دولت ها به زمان برای اجرایی شدن مصوبات جهت طی مراحل اداری نیاز دارند.

کشورهایی که تا کنون این معاهده را به تصویب رسانده اند شامل: آلبانی، اتریش، بوسنی و هرزه گوئین، آندورا، ایتالیا، مونته نگرو، پرتقال، صرب، اسپانیا و ترکیه هستند.

دبیرکل شورای اروپا در مورد دهمین کشوری که این کنوانسیون را تصویب کرد با بیان اینکه این گام بزرگی برای حمایت از حقوق زنان است گفت: امروز آندورا دهمین کشورعضو شورای اروپا بود که کنوانسیون “جلوگیری و مبارزه علیه خشونت به زنان و خشونت خانگی” را به تصویب رساند. بدین معنا که این معاهده از اول آگوست در کشورهایی که آنرا به تصویب رسانده اند به مورد اجرا در می آید.

وی همچینین افزود: به عنوان اولین مجموعه از معیارهای لازم الاجرای حقوقی در زمینه جلوگیری و مبارزه با خشونت علیه زنان و خشونت خانگی در اروپا، کنوانسیون نیازمند همکاری احزاب کشورها برای جلوگیری از خشونت، حمایت از قربانی، تحت پیگرد قرار دادن مرتکبان، هماهنگ کردن مقیاس ها از طریق سیاست های جامع نیز است.

یکی از بزرگترین نقاط قوت این معاهده، این است که مجموعه ای از متخصصان مستقل، گزارشات کشورها را مطابق استاندارهای کنوانسیون مورد ارزیابی قرار می دهند.

تنها ۳ سال پس از آن که در استانبول ترکیه کنوانسیون به امضاء رسید و سپس به عنوان کنوانسیون استانبول شناخته شد. ۱۰ کشور عضو  کار خود را برای اجرای کامل این معاهده نامه آغاز کرده اند که راه درازی در پیش رو خواهند داشت.

Thorbjørn Jagland  در ادامه گفت: من تمامی کشورهای باقیمانده را دعوت می کنم این معاهده را امضاء و به تصویب برسانند. این کنوانسیون بی سابقه مولود تغییرات بزرگی است و یک فرصت منحصر به فرد به احزاب کشورها برای شکستن سکوت و تابوها منجر به تمامی اشکال خشونت علیه زنان را می دهد. این معاهده معیار سنجش مرجع در داخل و خارج از اروپا به عنوان کاتالوگی جامع برای سنجش در این زمینه می شود.

 دبیر کل شورا اروپا همچنین گفت: من امیدوارم این معاهده تحت نظر کامل جامعه مدنی و مجالس داخلی قرار گیرد و احزاب کشورها، منتهای کوشش خود را برای بهبود زندگی بسیاری از زنان و دختران، کسانی که متاسفانه تنها به خاطر جنسیتشان تحت خشونت هستند و اطمینان حاصل کنیم که آنان از ابتدایی ترین حقوق انسانی برخوردار می شوند: حق آزاد زیستن از وحشت و رها از خشونت.  

این معاهده در ۱۱ می ۲۰۱۱ در استانبول به تصویب رسید که ۲۵ کشوراز ۴۷ کشور عضو شورا اروپا (در گام اول و پیش از آنکه به صورت توافقنامه از طریق معاهده درآید) به امضاء رساندند.

شورای اروپا خشونت علیه زنان را اینگونه تعریف می کند: هر خشونت و تبعیض جنسی که چه در زندگی خصوصی و چه در زندگی عمومی باعث آزار و صدمه فیزیکی، جنسی، و روانی به زنان می شود است  که از آن جمله می توان از تهدیدهایی چون تهدید به محروم کردن از آزادی نام برد. احتمالاً برای شورا اروپا خشونت خانگی به عنوان مهمترین نوع خشونت علیه زنان محسوب و در اولویت رسیدگی قرار دارد.

طبق آمار گزارش شده بوسیله شورای اروپا، از هر چهار زن اروپایی یک زن، در دوره ای از زندگی خود مورد خشونت خانگی قرار می گیرد و سالانه حدود ۶ تا ۱۰% از زنان از خشونت خانگی رنج می برند. اما باید در نظر داشت در برخی از کشورهای عضو مانند ترکیه که کنوانسیون در آن برگزار شد تعداد بیشتری از زنان و دختران قربانی خشونت شده و متاسفانه حتی قوانین نیز تا کنون نتوانسته اند تغییر موثر و چشم گیری در آمار و اشکال خشونت علیه آنان بدهند.

منابع:

http://goo.gl/F80rMc

http://goo.gl/R2jTEG

http://hub.coe.int/en/20140423_sg_istanbul_convention/Leave a reply

Your email address will not be published.