صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و اجتماع  »  کودکان معلول سه تا چ...
فروردین
۲۶
۱۳۹۳
کودکان معلول سه تا چهار برابر کودکان غیرمعلول قربانی خشونت می‌شوند
فروردین ۲۶ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و اجتماع
۱
, , , ,
image_pdfimage_print

کودکان-معلول

عکس: handicapcenter

رویا تاجی – روزنامه نگار

پانزده کودک معلول در مرکز نگهداری معلولان جسمی و ذهنی نارمک مردند. رسانه ها نوشتند، سهل‌انگاری و بی‌دقتی بود. از بی مهری نوشتند و خشونتی که با بی توجهی جان بچه ها را گرفت. اما، مدیران بهزیستی گفتند، مرگ آنها  امری طبیعی بود.مرگ طبیعی برای کودکانی که طبیعی نیستند. تعدادشان مشخص نیست.

تنها عدد موجود مبتنی بر آمار قدیمی سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۰۴ میلادی است، که بر اساس آن از هر ۲۰ کودک یکی از آنها با نوعی از معلولیت متوسط یا شدید زندگی می کند. یعنی معادل  ۹۳ میلیون نفر زیر ۱۴ سال؛ این آمار را چندی پیش محمد المنیرصفی الدین نماینده صندوق کودکان ملل متحد(یونیسف) اعلام کرد.

او می گوید: کودکان دارای معلولیت با محرومیت های زیادی مواجه هستند، آنها با احتمال کمتری به آموزش دسترسی دارند و یا به مدرسه می روند، این کودکان بیشتر در معرض خطرخشونت، بهره کشی و آزار هستند، همچنین بسیاری از این کودکان نامرئی هستند و به دلایلی درموسسات نگهداری از کودکان پنهان می مانند.(۱)

کودکان نامرئی

فرقی نمی کند مادر زادی باشد یا بعد از تولد، همین که معلول است باعث می شود بیش از بچه های معمولی مورد خشونت قرار بگیرد.

آماری که سازمان بهداشت جهانی پس از تحقیقی اعلام کرد نشان داد کودکان دارای معلولیت سه تا چهار برابر کودکان غیرمعلول قربانی خشونت می‌شوند.بررسی های این سازمان در حوزه خشونت علیه کودکان دارای معلولیت با تخمین خطرات موجود نشان داده، که این کودکان ۳٫۷ برابر بیشتر در معرض ترکیبی از انواع خشونت، ۳٫۶ برابر بیشتر در معرض خشونت فیزیکی و ۲٫۹ برابر بیشتر در معرض خشونت جنسی هستند.

 کودکان دارای معلولیت ذهنی یا مغزی ۴٫۶ برابر همسالان غیر معلول خود ممکن است قربانی خشونت جنسی شوند.(۲)

مریم قربانی روانشناس می گوید: اما اولین خشونتی که گریبان گیر کودکان معلول است، نادیده گرفتن آنهاست.

او معلولیت را اینگونه تعریف می کند، کم‌توانی یا نا توانی در‌ ‌انجام فعالیت‌های روزمره زندگی به دلیل  وجود نقص‌‌ در قوای جسمانی یا روانی که این نقص می تواند ‌‌مادرزادی باشد یا اکتسابی.

قربانی می گوید: بسیاری از نوزادانی که دارای معلولیت جسمی و یا ذهنی آشکار هستند و نقص آنها در بدو تولد قابل رویت است، یعنی مادر زادی است، خانواده آنها تولدشان را در دفاتر ثبت احوال، ثبت نمی کنند.

این روانشناس می گوید: در مواردی خانواده ها کودکشان را رها یا به تعبیر عامیانه ” سر راه ” می گذارند.

او دلایل متعددی را برای این بی مهری ذکر می کند و می گوید: فقر مهمترین این عامل هاست.

قربانی ادامه می دهد: اگر خانواده ای درگیر فقر نباشد با آزمایش ها پیشرفته می تواند قبل از تولد و حتی پیش از بارداری تشخیص دهد که فرزند سلامتی به دنیا خواهد آورد یا نه.

این روانشناس ادامه می دهد: بیشترین نگرانی خانواده هایی که کودکان معلول خود را رها می کنند یا تا سر حد مرگ آزار می دهند هزینه های نگهداری از این بچه هاست.

 او می گوید به هر حال فقر از هر نوع مالی یا فرهنگی خطر آزار کودکان دارای معلولیت  را بالا می برد. با تاکید بر این که دربسیاری از موارد کودک معلول تنها فرزند خانواده نیست و والدین باید وقت و پول برای دیگر فرزندان هم داشته باشند.

 قربانی می گوید: این عدم هماهنگی  باعث آسیب های شدید اجتماعی در محیط خانه می شود.

این روانشناس می گوید: متاسفانه به غیر از خشونت از سوی  والدین که کودک دارای معلول جسمی یا ذهنی را تهدید می کند. در مواردی این کودکان  مورد آزار و اذیت خواهر و برادر خود هم قرار می گیرد.این آزار و اذیت از نوع کلامی تا خشونت جسمی و حتی خشونت جنسی هم گزارش شده است.

این قربانیان همواره توسط خانواده در انزوا قرار می گیرند، از این رو مدت زمان زیادی را تحت خشونت های خانگی قرار می گیرند و حتی تا پای مرگ هم می روند. از نگاه خانواده آنها نان خور زیادی هستند که مرگشان باعث رهایی خود و خانواده می شود.

 از قربانی در مورد قصه مرگ ۱۵ کودک در مرکز نگهداری معلولان جسمی و ذهنی نارمک پرسیدم، او گفت: بسیاری از کودکان دارای معلولیت در موسسات مشابه نگهداری می شوند، آنها بیشتر در معرض آزار های جسمی و جنسی هستند.

او گفت : نوع و میزان آسیب هایی که کودکان را در این مراکز تهدید می کند متفاوت است. کودکانی که دارای ناتوانایی های ذهنی هستند بیشتر مورد این آزار قرار می گیرند، چرا که توانایی افشای نوع  آزار و تشخیص آزار دهنده را ندارند.

بگذار زندگی کنم

 ” چیکار کنیم که بمیره؟هم خودش راحت میشه هم ما”.

وقتی می گفت به پهنای صورتش اشک می ریخت. می گفت من مادرم، نمی تونم ببینم دخترم  مثل یک تکه گوشت افتاده گوشه خونه.

من برایش داستان  فریبا معصومی، را گفتم  دختری که بخاطر راشیتیسم و پوکی استخوان از زمان تولد تا به حال تنها سرش رشد کرده است. اما بعد از ۲۷ سال هنوز امید به زندگی دارد. پولک دوزی  می کند، کاموا می بافد، عروسک سازی، نقاشی  و گل سازی می کند او می خواهد زنده بماند.

 این داستان را مریم قربانی می گوید، داستان یکی از بیمارانش که بعد از این که متوجه شد کودکش به خاطر انتقال ژن معیوب و ازدواج فامیلی معلول ذهنی به دنیا آمده است دچار افسردگی شد.

به اعتقاد  قربانی، اولین خشونتی که والدین در حق بچه ها می کنند ندادن آزمایش ژنتیک است. چرا که امروزه  با این آزمایش ها حتی می شود بیماری‌هایی را که جنین در رحم مادر به آنها مبتلا شده را درمان کرد و یا از بروز علایم آنها پیشگیری نمود.

او می گوید: بسیاری از والدین  بعد از به دنیا آمدن این کودکان دچار آسیب های روانی می شوند زمانی که پزشک به آنها می گوید این حاصل یک ازدواج فامیلی اشتباه بوده است آنها دچار فرسودگی والدینی یا فرسودگی مترنال می شوند.

این روانشناس گفت: این شرایط خطرناک باعث می شود که والدین تصمیمات غیرعقلانی بگیرند و حتی در بسیاری از مواقع خشونت بکار برند. در حالی که کودکان معلول نیاز به حمایت‌های جسمی و روانی و آموزشی بیشتری دارند، اما آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد غیر از این است. در این مواقع  والدین باید تن به واقعیت داده و آن را بشناسند و با شناسایی توانمندی کودک معلول خود، آن جنبه را تقویت کنند.

این روانشناس می گوید: ‌اگرچه کودک آنها با بچه های دیگر تفاوت دارد، ولی تکیه بر ناتوانی او، نه‌‌ ‌تنها کمکی نمی‌کند بلکه بر مشکلاتش خواهد افزود. آنها می توانند با ‌آموزش ، بسیاری از فعالیت‌های عادی زندگی را با اندک تفاوت یا آهسته تر از‌ ‌دیگران انجام دهند.

به گفته قربانی، آنچه والدین باید به یک کودک معلول بدهند، باور کردن توانایی‌های اوست،‌ ‌نه غصه خوردن برای کم‌ توانی اش،  باید کودکان معلول را پذیرفت نه این که آنها را طرد کرد و یا در خانه پنهان نمود. باید مسیر خانه تا اجتماع را برای آنها باز و هموار کرد.‌‌ ‌

به گفته او گاهی معلولیت و ناتوانایی ذهنی و جسمی خشونت والدین را به همراه دارد و گاهی خشونت والدین باعث معلولیت جسمی و ذهنی کودکان می شود. در این موارد کودک سالم آنقدر در معرض آزار و خشونت خانگی قرار می گیرد که معلولیت پیدا می کند.مثلا بر اثر برخورد یک شی سخت به سر دچار عقب افتادگی ذهنی می شود و یا با کتک با وسایلی همچون کمر بند ،چوب و … دچار معلولیت جسمی می شود.هر دو کودک در چند وجه شباهت دارند هر دو معلول هساندو هر دو در معرض آسیبی جدی به نام ” خشونت خانگی “.

منابع:

http://www.ana.ir/Home/Single/55345

http://goo.gl/ITGrVy

http://goo.gl/O2L7D7  1. نسرین مولا said on اردیبهشت ۳, ۱۳۹۳

    با درود
    این موضوع بسیار حساسیه که خیلی ها یا اطلاع ندارند و یا نادیده می گیرند.
    با اجازه تون این مطلب رو در وبلاگمون کپی می کنم. البته با ذکر منبع
    خسته نباشید

Leave a reply

Your email address will not be published.