صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  امضای چک سفید از سوی...
فروردین
۲۰
۱۳۹۳
امضای چک سفید از سوی زنان برای استفاده شوهران
فروردین ۲۰ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
, , ,
image_pdfimage_print

زنانی با خانه امن تماس می گیرند و می خواهند بدانند اگر به خواسته همسرشان برای امضای دسته چک های سفید که به نام زن از سوی بانک صادر شده عمل کرده و آنها را در اختیار شوهر بگذارند، چه اندازه احتمال دارد با مشکلات بعدی مواجه شوند. خانه امن یکی از پرسش ها را انتخاب کرده و این جا پاسخگو می شود.

پرسش:

مدت دوسال است ازدواج کرده ام. شوهرم را دوست دارم و روابط زناشوئی خوبی داریم. چندی است که شوهرم مقدمات کار تازه ای را فراهم کرده و شرکت زده است. نمی دانم چرا بانک به او اجازه نداده تا حساب به نام خودش باز کند. در این شرکت من شده ام مدیرعامل و اوراق شرکت را شب تولدم در جعبه هدیه در اختیارم گذاشته است. من هم البته خوشحال شدم. اما چند روز پس از آن که دسته چک به نام من از بانک صادر شد، تقاضائی را مطرح کرد که هنوز به آن عمل نکرده ام. از من می خواهد اوراق سفید دسته چک را امضاء کنم و در اختیارش بگذارم تا هر وقت لازم می شود برگی از آن را پر کند و در اختیار طرف قرارداد با شرکت بگذارد. می گوید مشتری را نباید معطل کرد و باید تا داغ است زد به تنور. من حرفی ندارم. ولی دوستم که دانشجوی حقوق است من را ترسانده و می گوید این کار را نکن. نظر شما را می خواهم.

پاسخ:

دوست دانشجوی شما درست می گوید. البته منظور این نیست که شوهرتان، بد شما را می خواهد. حتما” هدفش این است که پول در بیاورد و برای تامین رفاه خانواده خرج کند. ولی گاهی در کسب و کار گرفتاری هائی پیش می آید که همه محاسبات را در هم می ریزد. برای مثال اگر موجودی شرکت برای پرداخت ها کافی نباشد، طبق قانون شما که چک های سفید را امضا کرده اید مسئولیت جزائی پیدا می کنید و به اتهام صدور چک بی محل زندانی می شوید. شوهرتان هر اندازه شما را دوست داشته باشد نمی تواند کاری بکند و ممکن است مخفی شود. بنابراین خوب است زنان ایرانی، ضمن حفظ وفاداری نسبت به شوهران خوش رفتار خود، در خصوص مواردی مانند این مورد، از مسئولیت های خود ابتدا با خبر شده و سپس تن به اجرای خواسته بدهند.

در حال حاضر شما نسبت به خطرات امضای چک سفید آگاه شده اید و می توانید با قبول آن به خاطر شوهرتان ریسک کنید. ولی یادتان باشد که قانون در این صورت از شما حمایت نمی کند. برای آن که بهتر با پیامدهای قانونی این اقدام ، آشنا بشوید، به آن چه در زیر می آید توجه کنید:

به موجب تحقیقاتی که از سوی نهادهای رسمی در ایران شده، بیش از نیمی از زنانی که به دلیل جرائم مالی در تهران زندانی هستند، به در خواست شوهرانشان چک صادر کرده اند. شهرداری تهران هم چندی پیش پژوهشی در این باره به انجام رساند که نتایج آن نشان داد، اغلب این زنان زندانی به خاطر همسرشان چک کشیده بودند و در واقع به جای شوهرشان حبس را تحمل می کنند.

ضمنا” این را هم در نظر داشته باشید که به موجب قانون، اگر زن به هر دلیل زندانی بشود، برای شوهر این حق به وجود می آید که برود دادگاه و به استناد آن اجازه بگیرد و با زن دیگری ازدواج کند.

خوب است زنان ایرانی نسبت به حقوق خود حساسیت بیشتری داشته باشند و به علت جهل به قانون، حیثیت و کرامت انسانی خود را بر باد ندهند و همواره به خاطر داشته باشند که صدور چک بی محل در همه حال جرم است و حتی گاهی مصداق کلاهبرداری هم پیدا می کند که مشکل پیچیده تر می شود. بنابراین به عاقبت این گونه رفتار فکر کنید و به آن تن ندهید.Leave a reply

Your email address will not be published.