صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  پارلمان لبنان قانون ...
فروردین
۱۴
۱۳۹۳
پارلمان لبنان قانون بحث برانگیز خشونت خانگی را به تصویب رساند
فروردین ۱۴ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

5411656466_173cca3196_b

عکس: Rowan El Shimi

ویدا بالیخانی

پارلمان بیروت به منظور حفاظت از زنان در برابر خشونت خانگی پیش نویس قانونی بحث برانگیز را به تصویب رساند.

بسیاری تصویب این قانون را به عنوان قدمی رو به جلو ستایش کردند. اما اصلاحیه که شامل تغییرعنوان متن اصلی بود موجب  اعتراض فعالان حقوق زنان و برخی از قانونگذاران شد.

اعضای پارلمان با جنبش وطن پرستان آزاد و نیروهای لبنانی شروطی فرا قانون گذاشتند. آنها می گویند تغییرات پیشنهادی آنان به حساب نیامده است.

سیمون ابو رامیا (Simon Abu Ramia) عضو پارلمان از جنبش وطن پرستان ازاد در انتهای نشست گفت: من چند پیشنهاد اصلاحی برای مواد معینی در پیش نویس قانون داشتم . من می خواستم  ( در طول مدت نشست)  راجع به تغییرات پیشنهاداتم را بخوانم که آنها حتی این فرصت را به من ندادند.

او اضافه می کند: صرف نظر از پیشنهادات نادیده گرفته شده … ما به همگی تبریک می گوئیم. مخصوصا” زنان لبنانی اما با کمی دلخوری، چراکه ما نتوانستیم مواد اصلاحی که KAFA ( گروه حقوق زنان)  درخواست کرده بود را ارائه کنیم.

 ستریدا جاجا (Strida Geagea) یکی ازقانون گذارانی که  بر تصویب پیش نویس قانون درسطح کمیته نظارت داشت بیان می کند: اصلاحاتی که در پیش نویس داده شد نا امید کننده بود.

جاجا در میدان نجمیه به خبرنگاران گفت: تصویب قانونی که زنان و خانواده هایشان را در برابر خشونت محافظت کند پیروزی عظیمی به شمار می آید هرجند جشن ما کوتاه شد زیرا ما معتقدیم دو اصلاحیه دیگرباید انجام پذیرد.

او همچنین خاطر نشان کرد عنوان پیش نویس نیز باید مانند قبل ( اصلی) باقی بماند.

لازم ه ذکر است اولین پیش نویس این قانون در سال ۲۰۱۰ به پارلمان ارائه شد و یک کمیته فرعی پارلمانی مطالعه بر روی آنرا از می ۲۰۱۰ آغاز کرد و اصلاحات در آگوست ۲۰۱۲ نهایی شد. اصلاحات در عنوان متن تغییر ایجاد کردند، چیزی که اکنون به خشونت علیه زنان و دیگر اعضای خانواده اشاره می کند، مخالف خشونت علیه زنان به طور اخص است. همچنین یک بند کلیدی که تجاوز همسر را عملی مجرمانه می شمرد به وسیله کمیته فرعی پارلمان و  بعد از اعتراض شدید شخصیت های مذهبی و برخی از سیاستمداران حذف شد.

جاجا می گوید: ما باید این  عمل تجاوز را هم مانند کتک زدن، صدمه رساندن و تهدیدهای شفاهی جرم بدانیم. بدنبال افزایش سریع موارد خشونت خانگی، امسال ۴ زن در نتیجه خشونت خانگی کشته شدند صدها تن در بیروت ماه گذشته تظاهرات کردند و خواستار تصویب پیش نویس این قانون شدند.

منبع: http://goo.gl/xBVprSLeave a reply

Your email address will not be published.