صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  سفر کارشناس ویژه ساز...
فروردین
۱۳
۱۳۹۳
سفر کارشناس ویژه سازمان ملل به انگلستان برای تحقیق در مورد خشونت علیه زنان
فروردین ۱۳ ۱۳۹۳
این سو و آن سو خبر
۰
, , , ,
image_pdfimage_print

467631-manjoo

ترجمه – ویدا بالیخانی

۳۱ مارچ ۲۰۱۴ – خشونت خانگی و جنسی، اذیت و آزار و اجبار به رابطه جنسی، ازدواج زود هنگام و اجباری، ختنه زنان و موارد ی از این قبیل به صورت فهرست وار طبقه بندی شده و در اولین ماموریت کارشناس ویژه سازمان ملل در زمینه خشونت علیه زنان در انگلستان بررسی می شوند.

۳۱ مارچ گزارشگر ویژه سازمان ملل “رشیدا مانجو” در مورد خشونت علیه زنان، ماموریت دو هفته ای خود را آغاز کرد ماموریت او بررسی دلایل بوجود آمدن و ارتکاب خشونت در خانواده و اجتماعات است.

خانم مانجو می گوید: خشونت علیه زنان به عنوان یکی از فراگیرترین خشونت های جهانی علیه حقوق بشر است که همه کشورهای را تحت تاثیر قرار داده است. در دعوتنامه دولت انگلستان هدف این کارشناس بررسی دلایل و نتایج این پدیده در کشور ذکر شده است.

گزارشگر ویژه اظهار می کند: در طی ماموریتم به طور جداگانه، با سازمان هایی که در مبارزه با همه اشکال خشونت علیه زنان در گیر هستند ملاقات می کنم.

او همچنین قصد دارد نگاهی به نادیده گرفتن یا ارتکاب خشونت توسط ماموران دولتی نیز داشته باشد.

 در گزارشی که نهاد زنان سازمان ملل سال گذشته به تجربیات زنان جوان داشت نشان داده شد، در انگلستان از هر سه زن بین ۱۳ و ۱۷ سال، یکی از آنان تجربه خشونت جنسی از طرف شریک زندگی اش را داشته در حالی که از هر۴ نفر یکی از آنان تجربه خشونت فیزیکی شریک زندگی اش را داشته است.

برنامه سفر او شامل صحبت با مقامات رسمی دولت ، کمیسیون حقوق بشر و نمایندگان جامعه مدنی – که شامل ارائه دهندگان خدمات – در لندن ، ادینبورگ، گلاسگو، بلفاست، کاردیف و بریستول است

او می گوید: کارشناس حقوق بشر همچنین برنامه دارد که خانه های امن را” برای یافتن اطلاعات دست اول از افراد نجات یافته از خشونت های مبتنی بر جنسیت ” ببیند.

گزارشگر ویژه یافته های اولیه اش را در ۱۵ آپریل با مطبوعات لندن به اشتراک می گذارد. آخرین یافته ها و پیشنهادات وی به شورای حقوق بشر ارائه خواهند شد.

خانم مانجو پرفسور نیمه وقت در کیپ تاون است که در سال ۲۰۰۹ بوسیله شورای حقوق بشر سازمان ملل منصوب شده و به عنوان یک کارشناس مستقل مشغول به کار گردید.

منبع: http://goo.gl/qiGbPHLeave a reply

Your email address will not be published.