صفحه اصلی  »  پرسش و پاسخ قانونی  »  مطالبه مهریه هنگفت ا...
فروردین
۱۲
۱۳۹۳
مطالبه مهریه هنگفت از شوهر فقیر و آثار و تبعات آن
فروردین ۱۲ ۱۳۹۳
پرسش و پاسخ قانونی
۰
,
image_pdfimage_print

بازداشت مردان ایرانی به اتهام خودداری از پرداخت مهریه های عندالمطالبه همسران شان ادامه دارد. فشار قوه قضائیه و سازمان زندان ها بر قوه مقننه و دیگر نهادهای حکومتی، سرانجام با این راه حل پایان یافت که زنان فقط بابت ۱۱۰ سکه از مهریه خود، می توانند شوهر را راهی زندان کنند و مازاد بر آن هرچند به ذمه مرد باقی می ماند، اما ماهیت حقوقی خود را حفظ می کند، حال آن که جنبه کیفری خود را از دست می دهد. به همین دلیل، هنوز بسیاری از زنان ایرانی که با وجود اطلاع از وضعیت مالی مرد مورد علاقه شان، خواهان مهریه های هنگفت هستند، ابراز نگرانی می کنند.

 این بار با هدف آشنائی بیشتر آنها با مقررات جدید و قدیم، یک پرسش را انتخاب کرده و پاسخگوی آن می شویم.

پرسش:

با سلام.  مینا هستم. می خواستم بدانم اگر دختری قبل از ازدواج بداند که پسر هیچ مالی برای پرداخت مهریه ندارد و با این حال مهریه زیادی تعیین کند، می تواند مطالبه مهریه نماید؟ تا جائی که اطلاع دارم یک قانونی در این باره هست که به شوهران فقیر کمک می کند. می خواستم اطلاعاتم را بیشتر کنم.

پاسخ:

خانم عزیز، البته  به پرسش شما پاسخ قانونی لازم را می دهم. اما پیش از آن لازم است این نظر را با شما در میان بگذارم که اساسا” یک چنین راه و رسمی تا چه اندازه عقلائی و منطقی است؟ چه خاصیتی دارد که شما جوانی را به همسری انتخاب کنید که آه در بساط ندارد، و او را وادار کنید تا مهریه هنگفت پشت قباله تان بیاندازد؟ درست است که مهریه برای مواردی که زن طلاق می خواهد و شوهر طلاق نمی دهد، قابلیت استفاده ابزاری دارد و در مواردی زن می تواند با تهدید به مطالبه مهریه، رضایت شوهر برای طلاق توافقی را کسب کند. ولی این واقعیت باعث نمی شود تا زن از شوهری که می داند ثروتمند نیست، مهریه هنگفت مطالبه کند و انتظار داشته باشد به نتیجه هم برسد. “از کف دستی که مو ندارد نمی شود موئی کند.”  ضرب المثل های قدیمی ایرانی به راستی حکیمانه هستند.

از این ها که بگذریم، قانون نسبت به شوهران بینوا و بی پول  که بابت مهریه به زندان می افتند، تدابیری اندیشیده که تازگی ندارد و اخیرا” پاره ای امکانات بر آن افزوده اند تا از بار زندان ها که زندانیان مهریه، آن را به شدت سنگین کرده اند، کاسته شود.

مهریه یک حق است که اسلام برای زن به رسمیت شناخته است. اما اسلام حق دیگری را هم که با مهریه در ارتباط است برای شوهری که بابت مهریه، بدهکار همسرش شده است، پذیرفته که عبارت است از “اعسار”. اعسار به معنای این است که شوهر مال و منالی برای پرداخت مهریه ندارد. در زبان عامیانه می گویند: ” المفلس فی امان الله” یعنی کسی که مفلس است و بدهکار در امان خداست. مفهوم فقهی و قانونی آن این است که بدهکارمفلس امنیت دارد و نمی شود او را مجازات کرد. البته هر بدهکاری اگر مدعی است که مفلس است، باید مراتب افلاس خود را به دادگاه ثابت کند تا امان و امنیت داشته باشد. بدهی  شوهر بابت مهریه مانند دیگر انواع بدهی، بر ذمه بدهکاری که مفلس است باقی می ماند و هرگاه صاحب مال و منال بشود، طلبکار می تواند باری دیگر طلب خود را مطالبه کند. بنابراین مکانیزم مهریه دو وجه دارد. یک وجه آن گریبان شوهر دارای مال و منال کافی را می گیرد. وجه دیگر برای شوهری که آه در بساط ندارد، تسهیلات ایجاد می کند.

اما در سال های اخیر که به صورتی شگفت انگیز زنان ایرانی خواستار مهریه های هنگفت از مردان یک لا قبا می شوند و دردسرهای فردی و اجتماعی و قضائی بسیار درست کرده اند، قانونگذار تا سقف ۳۰۰ سکه از مهریه را واجد جنبه کیفری اعلام کرده و بر اساس آن، اگر شوهر نتواند اعسار خود را ثابت کند زندانی می شود. اما بابت بیش از ۳۰۰ سکه، جنبه کیفری را سلب کرده و شوهر، البته بدهکار زن بابت مازاد بر ۳۰۰ سکه باقی می ماند، بی آن که زندانی شود.

امیدواریم خانم مینا پاسخ خود را دریافت کرده باشند.

“خانه امن” در انتظار روزی است که قوای سه گانه کشور، به این بحران خاتمه بدهند و از یک سو تعادل در حق طلاق مرد و زن ایجاد کنند تا مهریه های نجومی را با فقدان حق مطلق طلاق برای زنان نشود توجیه کرد واز سوی دیگر، بیمه زنان خانه دار را تصویب و اجرائی کنند تا احساس ناامنی زنان از این که مرد هر لحظه ممکن است آنها را بی سرپناه رها کند، پایان یابد. در این صورت زنان ایرانی برای مهریه هنگفت دست و پا نمی زنند و مردان در کنار آنها بدون دلواپسی از به اجرا گذاشتن مهریه توسط زن، زندگی می کنند. این چنین روزگاری موکول می شود به همکاری همه قوای مملکتی با هدف رفع بحران کنونی.Leave a reply

Your email address will not be published.