صفحه اصلی  »  خشونت خانگی و حقوق  »  آیا طلاق توافقی مصدا...
فروردین
۱۲
۱۳۹۳
آیا طلاق توافقی مصداق خشونت علیه زنان است؟
فروردین ۱۲ ۱۳۹۳
خشونت خانگی و حقوق
۲
, , ,
image_pdfimage_print

A0338233

عکس: migna.ir

رویا تاجی– روزنامه نگار

روزانه ۵۰۰ زوج بر سر جدایی، توافق می کنند. این ها آماری است که احمد طهماسبی “استاد دانشگاه” و “مشاور خانواده” به خبرگزاری فارس گفت .(۱) یعنی درهر سه دقیقه و ۴۵ ثانیه، دو نفربا توافق طلاق می گیرند و قید زندگی مشترک را می زنند.

طلاق با توافق

مهریه ام ۱۲۱ سکه بهار آزادی بود، بخشیدم. سه خط تلفن همراهم، تمام جهیزیه ام و ۱۴ میلیون پول نقد دادم تا آقا راضی شد به محضر بیاد برای طلاق، یادش رفته ۷ سال پیش با کله اومد محضر که سند بدبختی منو امضا کنه و عقدم کنه .

وقتی قانون حامی مردهاست وقتی نقص داره و مردسالارانه نوشته شده چیکار می تونستم بکنم ؟ آخرش هم طلاق توافقی گرفتم، توافق کردیم که پول بدم تا جون ندم .

اینها را زهرا می گوید، او سه سال در دادگاه های خانواده دویده تا شوهرش را برای طلاق راضی کند، در نهایت با شوهرش توافق کرد تا همه مالش را بدهد تا فقط  آرامش به زندگیش برگردد.

این توافق ها یکی دو تا نیست روزانه ده ها زن مهرشان را حلال می کنند تا جانشان را آزاد کنند.

آنها توافق می کنند از یکدیگر جدا شوند و این توافق در حکم دادگاه ثبت می شود و ضمانت اجرای قانونی پیدا می کند، اما  از آنجا که مطابق با ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق با مرد است و مرد هر وقت که بخواهد می تواند زن خود را طلاق دهد، زمانی که زنان خواهان جدایی هستند معمولا همه حقوق مالی خود را می بخشند تا همسرشان را برای جدایی راضی کنند.

اما محمد حسین آقاسی وکیل پایه یک دادگستری در این رابطه می گوید: همان طور که از اصطلاح طلاق توافقی مشخص است، در این نوع طلاق همه چیز بستگی به توافق زوجین دارد و اینکه با چه شرایطی برای جدا شدن از هم، به توافق رسیده باشند.

او می گوید: در طلاق توافقی شرایط مشخص و معینی برای حق و حقوق زن نمی توان عنوان کرد و همه چیز منوط به توافق بین دو طرف است.

این وکیل پایه یک دادگستری می گوید: البته در مواردی هم دیده شده که زنان مبلغی هم در این توافق دریافت می کنند.

آقاسی می گوید: شاید ریشه گرایش به سمت طلاق توافقی را بتوان درتمایل زوجین به دوری از دعوا، جنجال، برخوردها، عکس‏‌العمل‌های نامعقول و اتلاف وقت بیشتر در دادگاه‌ها دانست.

او با اشاره به مراحل این طلاق می گوید: در این طلاق طرفین در مورد حقوق مالی مانند مهریه، جهیزیه ومسئله حضانت و ملاقات فرزندان و همه اموال مشترکی که دارند باید به توافق برسند و با تنظیم و تسلیم دادخواست در مراجع قضایی پروسه طلاق را آغاز کنند.دادگاه نیز در وقت فوق العاده نه عادی شرایط را بررسی می کند و آنها را به  داور ارجاع می دهد.

این وکیل پایه یک دادگستری ادامه می دهد: داورانی که زوجین انتخاب و به دادگاه معرفی می کنند باید با آنها مذاکره کرده و برای رفع اختلاف و سازش و ادامه زندگی مشترک زوجین را نصیحت کنند. داوران در نهایت  بعد از زمانی که دادگاه تعیین کرده، نظر خود را مبتنی بر تصمیم طرفین  به دادگاه تسلیم می کنند.

 دادگاه نیز موظف است در وقت فوق العاده بر اساس نظر داوران، صحبت‌ با زوجین و صورت‏ جلسات تنظیمی “گزارش اصلاحی “صادر می کند.

آقاسی با تاکید بر” گزارش اصلاحی ” می گوید: در این دعوای حقوقی از آنجا که کسی متهم و محکوم نیست حکم صادر نشده و طلاق  توافقی در قالب “گزارش اصلاحی” صادر می شود. دراین طلاق اجباری وجود ندارد و طرفین باید به رضایت برسند.

اما مریم قربانی روانشناس می گوید: در طلاق توافقی برخی از زنان نمی توانند همسر خود را برای جدایی راضی کنند و بر طبق ماده ۱۱۳۳ قانون مدنی حق طلاق با مرد بوده و این مرد است که هر زمان که بخواهد می‌تواند زن خود را طلاق دهد. در این طلاق ها چون زنان بیشترین خواهان آن هستند معمولا همه حقوق مالی خود را می‌بخشند تا همسرشان را برای جدایی راضی کنند.

او می گوید: زمانی که زنی تصمیم می گیرد مهریه، شیر بها، جهیریه و گاهی بچه خود را ببخشد و برود یعنی تحت خشونت شدید روحی و روانی بوده و حاضر است در قبال همه داشته هایش یه یک چیز دست بیابد “آزادی” .

این روانشناس می گوید: قوانین حقوقی ایران نه تنها به حقوق زن توجهی ندارند بلکه در بسیاری از موارد خود ناقص حقوق زنان است.

او با اشاره به بار روانی طلاق های توافقی می گوید: گر چه جلوگیری از رجوع مکرر زوجین به دادگاه، کوتاه بودن زمان صدور گواهی عدم امکان سازش، درگیری کمتر و کاهش تنش بین خانواده های زوجین و کاهش استرس فرزندان از مزایای این نوع طلاق است. اما زنان در این طلاق ها آسیب های جدی روانی می بینند و همواره از خود یک سوال دارند .”سهم من از آن همه زندگی و سال هایی که صرف کردم چه بود؟”

آنها با این سوال خود را بازنده طلاق می بینند.

این روانشناس با اشاره به موارد زیادی از این زنان که با او مراجعه می کنند گفت: در مواردی زنان با قرار گرفتن در پروسه طلاق توافقی با مشکلات جدی تری مواجه شده اند، مثلا وقتی که قرار است دارایی ها تقسیم شود، چهره جدیدی از همسر خود می بینند که آنها را شوک زده می کند “آنها همیشه سوال می کنند. واقعا من در این سال ها با چنین مردی هم بستر و هم خانه بوده ام؟

این روانشناس با اشاره به این که بیش از ۸۰ درصد متقاضیان طلاق توافقی زنان هستند گفت: این طلاق خشونت قانون است بر حق زن، چرا که به او می آموزد همین که هست می خواهی بمان نمی خواهی بگذار و بگذر. در این نوع طلاق زن سرمایه زندگی اش را می دهد و باید دوباره از صفر شروع کند.

 منبع:

http://www.farsnews.com/printable.php?nn=13921201000651 1. ناهيد said on فروردین ۱۳, ۱۳۹۳

  من فکر مى کنم “طلاق توافقى” با آنچه در این مقاله ارائه شده است، متفاوت است. اینکه زنان از همه حق و حقوق خود بگذر ند تا رضایت شوهر خود را به طلاق جلب کنند، را نمى توان طلاق توافقى نامید. طلاق وقتى توافقى است که هر دو طرف از موضع یکسان و با رضایت بدون تبعیض از هم جدا شوند. مواردی که دراین مقاله به آنها اشاره شده، طلاق هایى “زن خواسته” است که به دلیل آنکه از منظر قانونى زنان با مردان حقوق برابرى ندارند، وأدار مى شوند براى رهایی از یک زندگى ناسالم و گاه جهنمى، با بخشیدن همه مزایاى قانونى خود از شرش راحت شوند.

  • Profile Photo

   KhanehAmn said on فروردین ۱۳, ۱۳۹۳

   با تشکر از توجه شما سرکار خانم مطیع
   : پاسخ خانم مهری ملکوتی وکیل خانه امن
   درست است که طلاق توافقی به مفهوم تمایل هر دو طرف به جدایی از یکدیگر است و چه بسا شوهر همه مهریه و نفقه را هم به همسرش پرداخت کند ولی در عمل طلاق های ” زن خواسته” در مراحل رسیدگی به نقطه ای می رسد که ظاهرا” و بر پایه توافق دو طرف به طلاق توافقی نزدیک می شود. علت آن است که شوهر موافقت می کند رضایت دهد به شرط دریافت مبلغی، مهریه یا از آن کمتر یا بیشتر و زن هم موافقت می کنداین شرط را بپذیرد. در نتیجه در طلاق واقعی و در طلاق زن خواسته که به ظاهر صورت توافقی پیدا می کند، گزارش اصلاحی تنظیم می شود که از آن گزارش می توان دریافت طلاق تا چه اندازه توافقی یا زن خواسته بوده است
   در هر حال شکی نیست که طلاق های زن خواسته وقتی پس از مدتها منجر به بذل مال از سوی زن و قبول بذل از سوی شوهر می شود و به آن در عرف نام طلاق توافقی می نهند خشونت مالی علیه زنان را بازتاب می دهد.

Leave a reply

Your email address will not be published.