صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  وضعیت فرزندان در خان...
اسفند
۲۸
۱۳۹۲
وضعیت فرزندان در خانواده معتاد
اسفند ۲۸ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

2.0-4

عکس: گتی ایمجز/ایسنا

 اعتیاد برای فرد یک مسئله است و برای خانواده او مسئله‌ای دیگر؛ او نه تنها وجود خود را که سرمایه‌ای عظیم برای جامعه می‌تواند باشد، به خطر می‌اندازد، بلکه روزگار همسر و فرزندانش را نیز به تباهی می‌کشاند.

به گزارش ایسنا، فرزندی که در خانواده‌ای با پدر و مادری معتاد مواجه است، وضع مناسبی ندارد. اعتیاد پدر و مادر به او سرمشق غلط می‌دهد و ممکن است وی را به سوی اعتیاد سوق دهد.

احساس ناامنی ناشی از اختلال فکری و رفتاری پدر و مادر معتاد، زمینه را برای دلواپسی و اضطراب فرزند فراهم می‌کند و سبب می‌شود، در خانه و مدرسه آرام و قرار نداشته باشد، لذا یکی از علل عدم پیشرفت تحصیلی برخی از کودکان همین موضوع است.

احساس شرمساری ناشی از داشتن پدر یا مادری معتاد، مشکلی دائمی برای آنها در جامعه و مدرسه به وجود می‌آورد. احساس عدم تامین ناشی از وضع بد اقتصاد خانواده همیشه همچون بار سنگینی دل کودک را می‌آزارد و او را به شدت نگران می‌کند. حتی گاهی به فکر گریز از خانواده و یا جست‌وجوی پناهگاهی برای نجات خود می‌افتد.

براساس این گزارش، از جمله خطرات مهمی که دامن‌گیر فرزندان معتادان است، خطر ارتکاب جرم است. اصولا تن دادن به یک لغزش یا جرم انگیزه می‌خواهد و کار پدر یا مادر معتاد نه تنها انگیزه‌ساز است، بلکه کودک را به سوی جرم و انحراف سوق می‌دهد. بنابر اعلام مسؤلان قوه قضاییه در سال ۱۳۹۰، حدود ۶۵ درصد مجرمان کانون اصلاح و تربیت فرزند خانواده معتاد بوده‌اند.

والدینی که مراقبت و نظارت کافی بر امر تربیت فرزندان نداشته‌اند و یا با روش غلط خود موجبات انحراف و تبهکاری آنان را فراهم آورده‌اند. فرزندان افراد معتاد مستعد ارتکاب جرم‌اند، زیرا فرو افتادگی در اخلاق و انحطاط معنوی به علت الگوگیری از والدین در آنها بسیار است. آنها از پدر و مادر خود درس شرافت و اخلاق نگرفته‌اند که آن را در زندگی به کار بگیرند. به آنچه دیده و شنیده‌اند، عمل می‌کنند. چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم که از چنین خانواده‌هایی افرادی سالم، متعهد و دارای منش و روش انسانی و اخلاق سر برآورند؟ مگر آن‌گاه که خود به درجه‌ای از رشد و تکلیف برسند که برای سعادت خویش برنامه‌ای بریزند.

عدم پذیرش مسؤلیت، سردی کانون خانواده و تاثیر منفی بر نسل از جمله پیامدهایی است که به علت اعتیاد خانواده گریبانگیر فرزندان می‌شود و از جنبه وراثت باید گفت فساد جسمی و روانی معتاد، مخصوصا معتادان به مواد اعتیادآور و الکل، از راه وراثت به فرزندان منتقل می‌شود و زمینه را برای گرفتاری آنها فراهم می‌کند. بخشی از نقص عضوهای مادرزادی و عقب‌ماندگی‌های ذهنی ناشی از اعتیاد به الکل یا دیگر مواد است. فرزندان والدین الکلی غالبا از لحاظ بدنی ضعیف، علیل، گرفتار عوارض ناشی از اختلال در غده تیروئید، انحراف در ستون فقرات، عدم رشد روانی و … هستند.

فرزندان افراد معتاد امکان تربیت و رشد ندارند، چراکه اعتیاد به والدین اجازه و فرصت نمی‌دهد که امکانات تربیتی را در اختیار فرزندان قرار دهند و یا گامی در راه پرورش آنها بردارند و در اثر سستی پیوند عاطفی با فرزند بر رفتار آنها تاثیر می‌گذارد و سرانجام به به نابودی و زوال کانون خانواده منجر می‌شود.

  ۲۸ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/I7nfSrLeave a reply

Your email address will not be published.