صفحه اصلی  »  این سو و آن سو خبر  »  بانکی‌مون در مورد وض...
اسفند
۲۷
۱۳۹۲
بانکی‌مون در مورد وضعیت حقوق بشر زنان در ‌ایران گزارش می‌دهد
اسفند ۲۷ ۱۳۹۲
این سو و آن سو خبر
۰
image_pdfimage_print

 11267_579

عکس: مهرخانه

وی در گزارش اخیر خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران که در اجلاس بیست و پنجم شورای حقوق بشر ارائه شده، اذعان کرده است که دولت ایران در خصوص ارتقای وضعیت سلامت و آموزش زنان، اقدامات زیادی انجام داده و پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است. نرخ سوادآموزی در میان زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله، در مقایسه با مردان؛ از ۹۶٫۱ در سال ۲۰۰ به ۹۹٫۲ درصد در سال ۲۰۱۲ رسیده است.

در اجلاس بیست و پنجم شورای حقوق بشر، دبیرکل ملل متحد گزارشی در خصوص وضعیت حقوق بشر در ایران ارائه کرد.

به گزارش مهرخانه، یکی از موضوعات مورد توجه دبیرکل در گزارش وضعیت حقوق بشر در ایران، موضوع مشارکت سیاسی زنان بوده است. در این گزارش دبیرکل از برخی از اقدامات دولت ایران برای ارتقای وضعیت زنان، ابراز خرسندی و تقدیر کرده است.

یکی از اقدامات مثبتی که از سوی دبیرکل مورد اشاره قرار گرفته است، ارتقای جایگاه و وضعیت سازمانی نهاد زنان از نهاد مشورتی به جایگاه معاونت ریاست جمهوری بوده است. همچنین انتصاب زنان به ریاست سازمان حفاظت از محیط زیست، معاونت حقوقی ریاست جمهوری، ریاست سازمان استاندارد ملی و سخنگوی وزارت خارجه نیز از دیگر اقداماتی است که از سوی دبیرکل به عنوان اقدامات مثبت جهت ارتقای جایگاه سیاسی زنان از سوی دولت ایران مورد اشاره قرار گرفته است. همچنین از افزایش انتخاب زنان در سمت سفیر و نماینده دیپلماتیک دولت جمهوری اسلامی ‌ایران نیز استقبال شده است.

با این همه، دبیرکل خاطرنشان کرده است که فقدان زنان در کابینه ریاست جمهوری و عدم انتصاب زنان به سمت‌های وزارتی به عنوان یکی از جنبه‌های منفی و خلأهای اقدامات دولت ایران در رابطه با ارتقای جایگاه سیاسی زنان است.

برطبق گزارش شکاف جنسیتی جهانی در سال ۲۰۱۳ که توسط چارچوب اقتصاد جهانی ارائه شده است، جایگاه زنان در سال ۲۰۱۳، از بین ۱۳۶ کشور، جایگاه ۱۳۰ ام است که فقدان وزیر زن در کابینه دولت کنونی، موجب سه رتبه تنزل در سال اخیر شد.

دبیرکل خاطرنشان کرده است که بر طبق گزارش مذکور، دولت ایران، کمترین تعداد نمایندگان زن را از میان نیروی کار داشته است و زنان در کشور ایران، کمترین میزان درآمد را در کشورهای منطقه داشته‌اند. از این‌رو، دبیرکل، دولت ایران را ترغیب کرده است که مبادرت به وضع قوانین و سیاست‌های مقتضی جهت ارتقای وضعیت زنان؛ خصوصاً ارتقای مشارکت زنان در زندگی عمومی، سیاسی، اقتصادی و حرفه‌ای نماید.

همچنین دیبرکل در این گزارش خاطرنشان کرده است که در کشور ایران، قوانین و مقرراتی که تبعیض جنسیتی و ارتکاب خشونت جنسیتی را علیه زنان تقویت کند، هنوز هم به رسمیت شناخته شده و مُجری است. به طور نمونه، وی با استناد به اصلاح و تجدیدنظر در قانون مجازات اسلامی‌که در ژوئن ۲۰۱۳ لازم‌الاجرا شد، اذعان کرده است که هنوز هم بر طبق قوانین جزایی ایران، شهادت زنان، برابر با نصف شهادت مردان است. همچنین بر طبق قانون مدنی جمهوری اسلامی ‌ایران، ازدواج دختران، زیر سن سیزده سالگی مجاز است و با اجازه ولی، حتی با اذن پدر، ازدواج دختران ۹ ساله نیز جایز است.

در این ارتباط باید خاطرنشان ساخت که با توجه به ابتنای قوانین و مقررات دولت جمهوری اسلامی ‌ایران بر موازین شرعی و اسلامی، برخی از ایرادات قانونی نهادها و مراجع بین‌المللی از جمله ایرادات وارد بر قوانین جزایی؛ به دلیل تغایر با موازین شرعی، نمی‌تواند قابل قبول باشد.

حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی

دبیرکل در گزارش خود، به وجود شاخص‌های رو به رشد حقوق اقتصادی، اجتماعی در کشور ایران اذعان کرده است. همچنین وی خاطرنشان کرده است که دولت ایران در مسیر تحقق بیشتر اهداف توسعه هزاره گام بر می‌دارد؛ به طور نمونه دبیرکل به هدف اول، در مورد ریشه‌کن کردن فقر، هدف دوم در دستیابی به آموزش، هدف چهارم و پنجم در مورد کاهش مرگ و میر مادران و نوزادان اشاره کرده است.

دبیرکل همچنین در گزارش حاضر به افزایش شاخص امید به زندگی در کشور ایران اشاره کرده است. در کشور ایران، میزان مرگ و میر مادران و نوزادان از هر ۱۰۰٫۰۰۰ زایمان، در سال ۱۹۹۰، ۱۵۰ مورد بوده است؛ در حالی‌که این میزان در سال ۲۰۱۳، از هر ۱۰۰٫۰۰۰ مورد، ۲۱ مورد مرگ و میر است.

آموزش و سلامت زنان

وی در گزارش اخیر خود در مورد وضعیت حقوق بشر در ایران که در اجلاس بیست و پنجم شورای حقوق بشر ارائه شده، اذعان کرده است که دولت ایران در خصوص ارتقای وضعیت سلامت و آموزش زنان، اقدامات زیادی انجام داده و پیشرفت‌های چشم‌گیری داشته است. نرخ سوادآموزی در میان زنان ۱۵ تا ۲۴ ساله، در مقایسه با مردان؛ از ۹۶٫۱ در سال ۲۰۰ به ۹۹٫۲ درصد در سال ۲۰۱۲ رسیده است.

همچنین دبیرکل از فقدان برابری جنسیتی در برخی از زمینه‌ها خصوصاً حق کار زنان گزارش کرده است. دبیرکل همچنین با استناد به گزارش کمیته حقوق اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی در می‌۲۰۱۳، توجهات زیادی به نرخ بالای بیکاری در میان زنان و جوانان داشته است. عدم برابری میان زنان و مردان در زمینه برخورداری از دستمزد و درآمد و شرابط مناسب کار؛ از دیگر موارد مورد توجه دبیرکل بوده است.

۲۷ اسفند ۱۳۹۲

منبع: http://goo.gl/jyxJ8gLeave a reply

Your email address will not be published.